Ημερομηνία Κυρ Σεπ 29, 2024 2:03 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Παρακολούθηση του μετεωρολογικού ιστού στην Αμφίκλεια

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Παρακολούθηση του μετεωρολογικού ιστού στην Αμφίκλεια

Δημοσίευσηαπό norad » Παρ Ιουν 10, 2005 4:17 pm

Είναι έτοιμο και μπορείτε να κατεβάσετε από εδώτην εφαρμογή για την παρακολούθηση του μετεωρολογικού ιστού στην Αμφίκλεια.

Αφού το εγκαταστήσετε είναι πολύ πιθανό να σας χτυπήσει error ότι του λείπει το MSCOMM32.OCX Σε αυτήν την περίπτωση κατεβάζετε το mscomm32.zip από εδώ και το κάνετε extract στο SYSTEM32 folder των Windows σας (στα περισσότερα συστήματα είναι C:\WINDOWS\SYSTEM32

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε είτε γραμμή PSTN τηλεφώνου, ή για όσους δεν έχουν καθόλου (είτε γιατι έχουν δίκτυο είτε γιατι έχουν ADSL) αν το κινητό σας έχει bluetooth και data σύνδεση μπορείτε να κάνετε dialup από το κινητό σας.

Αυτήν την στιγμή για παράδειγμα στην απογείωση της Αμφίκλειας έχει 7-8 m/sec άνεμο Δ-ΒΔ, και 11 βαθμούς θερμοκρασία.

[ img ]

Περισσότερα για την εφαρμογη και την εταιρεία που εγκατέστησε τον ιστό, πραγματικά εντυπωσιακή προσφορά για τον χώρο μας, θα βρείτε στο site της Εναλλακτικής Ενεργειακής http://www.2en.gr

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό Epsilon4 » Σάβ Ιουν 11, 2005 1:55 pm

πολυ ωραιο το συστημα και καλορίζικο.............
Δεν μου δουλεευει όμως :(..το κατεβασα το προγραμμα αλλα μόλις κανω conect μου βγαζει error:an error has occurred during call operation..
Μήπως μπορειτε να μου πείτε γιατι?
Μακαρι να βάζαμε και ενα τέτοιο στον κιθαιρώνα (και σε άλλες απογειωσεις βεβαια)...

Epsilon4
EN A
 
Δημοσ.: 20

Δημοσίευσηαπό orck » Δευτ Ιουν 13, 2005 10:24 am

και εμενα μου σκαει
δεν μπορει να συνδεθειι και μολις κλικαρω στο configuration βγαζει run time error 380

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό Papashark » Τρί Ιουν 14, 2005 2:07 pm

:( Δεν έχω καθόλου Modem, bluetooth και άλλα γαλλικά, έχω μόνιμη σύνδεση με το internet (και μάλιστα αρκετά subnets μακριά από το δικό μου)....

Και δεν έχει καμία επιλογή για να παίξει από το Lan

Papashark
EN B
 
Δημοσ.: 36

Δημοσίευσηαπό norad » Τρί Ιουν 14, 2005 3:03 pm

Το επόμενο βήμα είναι κάποιο pc με δυνατότητες dial-up να κάνει τακτικά download τα meteo data και να τα κάνει post σε κάποιο server στο internet και να τα βλέπουμε απο κει. Any offers?

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό Papashark » Τρί Ιουν 14, 2005 6:07 pm

Norad, για να καταλάβω, απλά συνδέεσε μέσω τηλεφώνου και κατεβάζεις τα δεδομένα από εκεί ?

Papashark
EN B
 
Δημοσ.: 36

Δημοσίευσηαπό norad » Τρί Ιουν 14, 2005 6:40 pm

Ακριβώς. Ο ιστός έχει SIM card και δέχεται κλήσεις. Μόλις συνδεθείς με απευθείας dialup στον ιστό (και όχι σε κάποιον ISP) το πρόγραμμα κατεβάζει απευθείας τα μετεορλογικά δεδομένα και όσο είσαι συνδεδεμένος κάνει updates στα data αυτά.

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό Papashark » Τρί Ιουν 14, 2005 7:02 pm

unacceptable :Ρ

Kαλή προσπάθεια, αλλά όπως είπες πρέπει κάποιος να φτιάξει ένα μικρό προγραμματάκι να τα σηκώνει στο inet σε μια μικρή σελίδα, να την βλέπουμε και από τα κινητά μας :)

Το πρόγραμμα έχει κανένα automatic data output ?

Στην αμφίκλεια έχουν adsl lines ? :lol:

Papashark
EN B
 
Δημοσ.: 36


Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

cron