Ημερομηνία Τετ Ιουν 26, 2024 3:57 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Είναι το παραπέντε καλύτερο από το σκι;

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Είναι το παραπέντε καλύτερο από το σκι;

Δημοσίευσηαπό paramick » Παρ Απρ 23, 2004 9:11 pm

Σημείωση συντονιστή: Τα παρακάτω μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ από το θέμα με τις ανεμογεννήτριες



Μια αξιοπρεπης κηδεια......ξεπερναει κατα πολυ τα 1000 ευρω! :(
Οταν θα βρεθουμε Πλαταιες,κερναω καφε,και πιστευω να συζητησουμε απο κοντα τις αποψεις που παραθετεις.....friend
A....και μην μπεις στον κοπο να συγκρινεις το parapente με το σκι...............'μηλα δια πορτοκαλια,τι πηλικο μας δινει????' :?:

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Δημοσίευσηαπό badder » Σάβ Απρ 24, 2004 2:03 am

Όπως λέει και ο Μιχάλης είναι άσκοπο να συγκρίνεις τελείως διαφορετικά πράγματα. Πρίν απο καιρό έιχα ξεκινήσει σκί, σταμάτησα, και φέτος ξαναξεκίνησα.

Αυτό που μπορώ να σου πώ είναι ότι στο σκί είσαι εντός των προδιαγραφών που σου έδωσε η φύση, δηλαδή πατάς έδαφος, ίσως όχι με τον πιο συνηθισμένο και ασφαλή τρόπο αλλά είσαι στο έδαφος. Στο παραπέντε όμως είσαι πολύ μακριά από τις προδιαγραφές του δημιουργού σου, πετάς με φυσικό τρόπο χωρίς τη χρήση μηχανικών βοηθημάτων ή σταθερών μερών. Ένα κομμάτι πανί (που όμως συσσωρεύει όλη την γνώση περί αεροδυναμικής) μερικά σχοινάκια (που το καθένα σηκώνει μόνο του το βάρος σου) και oi γνώσεις του πιλότου είναι αρκετά για πτήση από 3-4 λεπτά εώς 3-4 ώρες με απόλυτο έλεγχο της πτήσης σου. Από αυτούς που μαθαίνουν παραπέντε μόνο οι μισοί (ίσως και λιγοτεροι) συνεχίζουν και πετάνε τακτικά μετά από 2-3 χρόνια. Όπως λέει και ο Δημήτρης είναι αρρώστια, και αν κολλήσεις δεν ξεκολλάς.

Όλα αυτά θα τα διαπιστώσεις και μόνος σου και σου εύχομαι να το ευχαριστηθείς. Καλή αρχή αύριο στις Πλαταιές.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Καλησπέρα και από μένα...

Δημοσίευσηαπό PaniosBanios » Δευτ Απρ 26, 2004 1:14 am

Ως πρώτο μύνημα στο συγκεκριμένο φόρουμ να χαιρετίσω όλους τους πιλότους παραπέντε τις Ελλάδας (με την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα πετάξουμε μαζί από κάποιο βουνό - λόφο και πάει λέγοντας).

Ανήκω ακριβώς στην ίδια κατηγορία με το Μιχάλη - Μικ (τρελαμένος σκιερ ο οποίος έτυχε να γνωρίσει από κοντά την kalli και την paragianna και να ενδιαφερθεί για το parapente).

Ελπίζω να γνωρίσω κάποιους από εσάς στο πρώτο μάθημα παραπέντε στις Πλαταιές (8 Μαΐου) αν καταφέρω να έρθω (ανειλλημένες αγωνιστικές υποχρεώσεις σε άλλο άθλημα και ένας αστράγαλος σε νάρθηκα).

Όσον αφορά το θέμα με τις ανεμογεννήτριες να ενισχύσω αυτά που είπε ο Μιχάλης περί οικολογίας και εναλλακτικών μορφών ενέργειας. Πρέπει βέβαια να γίνονται συντονισμένες κινήσεις ώστε να μην παρεμβάλλεται σε αθλήματα όπως το παραπέντε οι εγκαταστάσεις ανεμογεννητριών (όλα γίνονται, ευτυχώς η Ελλάδα καλύπτεται κατά πολύ μεγάλο ποσοστό από βουνά).

Είναι στο χέρι όλων μας να φροντίσουμε με απόψεις - ιδέες - παρεμβάσεις ώστε να έχουμε και ανεμογεννήτριες αλλά και πτήσεις σε συνδυασμό.

Θα τα πούμε σε κάποια απογείωση (ελπίζω σύντομα).

Φιλικά
Παναγιώτης Αναστασίου

Υ.Γ.1. Ο Μιχάλης χρησιμοποιεί πολύ συχνά τα λιφτ (εντός και εκτός Ελλάδας), μολύνει το περιβάλλον καπνίζοντας σα φουγάρο (να υποβάλλεται μυνήσεις) και ακόμα δεν τον έχω δει πάνω σε ορειβατικά σκι (αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχει κάνει). Άντε Μιχάλη καλή αρχή και σε αυτό το φόρουμ.
Υ.Γ.2. Χαιρετισμούς σε Γιάννα, Πόπη, Σλάβεκ, Βόιτεκ και Γρηγόρη που ήταν οι πρώτοι παραπεντίστες που γνώρισα και πολύ καλή παρέα (και καλά παιδιά όλοι τους)

PaniosBanios
EN A
 
Δημοσ.: 24

Δημοσίευσηαπό MIK » Δευτ Απρ 26, 2004 12:51 pm

coraxc έγραψε:ΜΙΚ πολύ ωραίο το μήνυμα σου, γέλασα με την καρδιά μου . Ελπίζω να συνεχίσεις τα μαθήματα και μετά έξη μήνες θα δεις και συ πόσο ξεκαρδιστικά είναι αυτά που γράφεις για το αλεξίπτωτο:-)

Για τις ανενογεννήτριες υπάρχουν και αντίθετες απόψεις αλλά δεν μπλέκω σε θρησκευτικές αντιπαραθέσεις ;-)

Χαίρομαι πάντως που γνωρίζω τον πρώτο σκιέρ που πάει στα χιονοδρομικά με τα πόδια, μπουκοτάρει τις πίστες όπου κόπηκαν δέντρα για να γίνουν και φυσικά ανεβαίνει στην κορφη με " φώκιες " για να μην μολύνει τον αέρα του βουνου το λιφτ, άξιος.

Το NIMBΥ(Not In My Back Yard) syndrome στα ελληνικά το λέμε Μακρυά απ' τον Κώλο μου κι Όπου Θέλει να Μπει

To Parapente δεν είναι καλλίτερο απο το σκι, είναι αρρώστια.


Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σκοπό να γελάσεις αλλά να σκεφτείς


Σου ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν δεν κατάλαβα το ύφος σου σωστά αλλά μου φάνηκε ειρωνικό

Παρόλα αυτά με χαρά θα ήθελα να ακούσω αν δεν θες να μου χαλάσεις την έκπληξη με ποια πράγματα ακριβώς θα ξεκαρδιστώ σε έξι μήνες γιατί δεν το πιασά το υπονοούμενο

Βαριέμαι να το ξαναγράψω αλλά έχω επανειλημένος κράξει τα 3-5 πηγάδια και το Πήλιο που κόψαν δέντρα για να φτιάξουν πίστες. Πιστεύω ότι τα χιονοδρομικά πρέπει να γίνονται μόνο σε καραφλά βουνά και σε ΣΩΣΤΕΣ αντιπυρικές ζώνες. Τουλάχιστον κάνω ότι μπορώ σε πορεέιες και σκηνικά της greenpeace ώστε το ρεύμα που καίνε τα λιφτ να μολλυνει λιγότερο το περιβάλλον. Τελός ναι φίλε λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά ανεβαίνω και με φώκιες στη κορφή απλά μου αρέσει το ΠΟΛΥ σκι.

Και γω χαίρομαι που σε γνωρίζω που ανεβαίνεις με τα πόδια να πετάξεις.

Σωστό το ΝΙΜΒΥ

Πράγματι το παραπέντε πρέπει να ναι αρρώστια αλλά έχεις κάνει σκι σε ένα μέτρο κρυστάλλινη πούδρα που έπεσε με -30 και με αποσυμπλεκόμενα λιφτ να σε ανεβάζουν βλέποντας πιάτο όλες τις Άλπεις(ή και την Ελλάδα) επί 8 ώρες.


Βασικά η γνώμη μου ακόμα είναι ότι η τέλεια μέρα σκι είναι ανώτερη από τη τέλεια μέρα παραπέντε, Στο 99% των περιπτώσεων μάλλον το παραπέντε κερδίζει. Αλλά για κάτι τέτοιες μέρες ζούμε...
Και αλλάζω και γμώμη εύκολα επί του προκειμένου

Είναι πολύ φρίκη να μαθαίνεις...και δεν περνάει με τίποτα ο καιρός...και πήγα και στην απογείωση και πήγα να πετάξω αλλά δεν είχα αλεξίπτωτο στη πλάτη...και πήγα να κοιμηθώ και έκανα εικονικές πτήσεις (άψογες είναι η αλήθεια) και δεν με έπερνε ο ύπνος...ΣΑΣ ΖΗΛΕΥΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΤΑΞΩ ΤΩΡΑ

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Απρ 26, 2004 1:34 pm

Έλα στο κυπελλάκι του Κιθαιρώνα να σε γνωρίσουμε και να τα πούμε από κοντά - και να πετάξεις κιόλας (αν δεν έχεις ήδη κάνει πτήση εθισμού)

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό MIK » Δευτ Απρ 26, 2004 2:07 pm

Θα ρθω φίλε(αν δεν πάμε όλυμπο ορειβατικό σκι) αλλά επειδή θα κάνω μάθημα θα σου κρύβομαι(είμαστε πράγματι για λύπηση οι ψαρούκλες)

Πρώτη πτήση κατευθείαν μόνος μου αρνούμε να πάω διπλό :twisted:

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό paramick » Δευτ Απρ 26, 2004 3:22 pm

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΤΟ PARAPENTE EINAI KAΛYTEΡO ΑΠΟ...... :lol:
--------------------------------------------------------------------------------

Paragliders vs. Women :
paragliders can kill you quickly; a woman takes her time
paragliders don't get mad if you 'touch and go'
paragliders don't object to a preflight inspection
paragliders come with manuals to explain their operation
paragliders have defined weight limitations
paragliders can be flown any time of the month
paragliders don't come with in-laws
paragliders don't care about how many other paragliders you have flown
paragliders don't mind if you look at other paragliders
paragliders don't mind if you buy magazines about them
paragliders don't comment on your piloting skills, and
paragliders don't make annoying whining noises unless you are spiraling towards the earth at an alarming rate.



--------------------------------------------------------------------------------

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Δημοσίευσηαπό orck » Δευτ Απρ 26, 2004 11:38 pm

χαιρετω τους συμαθητες μου :)
τελικα ποσα ατομα θα παρακολουθησουν την σχολη απο το Snowclub;

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Απρ 27, 2004 10:13 am

Καλά ρε παιδιά δεν είναι και στρατός το παραπέντε για να νιώθετε ψαρούκλες, όλοι είμασταν κάποτε σε αυτή τη θέση. Συμφωνώ πάντως με τον ΜΙΚ που θέλει να κάνει την πρώτη πτήση μόνος του και οχι με διπλό, είναι άλλη η γλύκα. Στο δικό μας σχολείο κανείς δεν έκανε διπλή πρώτα, τώρα τελευταία συνηθίζεται.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό MIK » Τρί Απρ 27, 2004 10:40 am

orck έγραψε:χαιρετω τους συμαθητες μου :)
τελικα ποσα ατομα θα παρακολουθησουν την σχολη απο το Snowclub;


KAMIA DEKAΡΙΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΜΑΙ Ο ΠΙΟ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟΣ ΝΑ ΓΕΛΑΩ :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Ποιός είσαι φανερώσου και γιατί δεν γράφετε στο snowclub να κάνουμε ανταλλαγές πληθυσμού και όταν χιονίσει να σας δείξω κάνα κολπάκι τέτοιο...

[ img ]


Αλλά το θέμα μας είναι οι ανεμογεννήτριες και το παραπέντε ας μην πλατυάζουμε....

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό fififla » Τρί Απρ 27, 2004 11:02 am

To Parapente δεν είναι καλλίτερο απο το σκι, είναι αρρώστια.



To παραπέντε δεν είναι αρρώστεια, αρρώστεια το κάνουν μερικοί με την συμπεριφορά τους.

fififla
EN B
 
Δημοσ.: 95

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Απρ 27, 2004 11:09 am

Καλά μην το παίρνεις και κυριολεκτικά. Λέγοντας αρρωστια εννοούμε το γεγονός ότι όταν πετάξεις εθίζεσε και κολλάς με το θέμα της πτήσης. Ούτε μπορεί η συμπεριφορά κάποιου να αλλάξει την όμορφιά του παραπέντε.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό ChrisLappas » Παρ Απρ 30, 2004 12:52 am

orck έγραψε:χαιρετω τους συμαθητες μου :)
τελικα ποσα ατομα θα παρακολουθησουν την σχολη απο το Snowclub;


Πολλά :!:

Count me in...

ChrisLappas
EN A
 
Δημοσ.: 8

Μe too!

Δημοσίευσηαπό PaniosBanios » Παρ Απρ 30, 2004 3:07 am

Lappalu θα το κάνουμε ζευγάρι? Αλλά θα τρέχεις έτσι? γιατί όσο περισσότερο τρέξιμο, τόσο περισσότερες απόπειρες θα κάνουμε...
Ετοιμάσου!

PaniosBanios
EN A
 
Δημοσ.: 24

Δημοσίευσηαπό ChrisLappas » Παρ Απρ 30, 2004 10:31 am

Ειδικά αν υπάρχει και κανένα τσοπανόσκυλο από πίσω να μας παροτρύνει, είναι βέβαιο ότι θα τρέχω πολύ :lol:

ChrisLappas
EN A
 
Δημοσ.: 8

Δημοσίευσηαπό spyros » Σάβ Μάιος 01, 2004 1:19 pm

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλα μήπως ξεφυγατε απο το θέμα....!!!Εγω (και πιστευω και οι υπόλοιποι..) μπαινοτας στο post αυτο θελω να μάθω κατι γυρω απο τι θέμα με τις ανεμογεννητριες ..οχι αν το ski ειναι καλύτερο απο το parapente ούτε ποιόι θα παρακολουθήσουν τη σχολή!!Ευχαριστω.

spyros
EN A
 
Δημοσ.: 2

Δημοσίευσηαπό paramick » Δευτ Μάιος 03, 2004 3:16 pm

ΩΡΑΙΟΣ!!!!!!!! :wink:

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Δημοσίευσηαπό MIK » Τρί Μάιος 04, 2004 11:13 am

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟΣ Ο ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

ΓΙΑ ΣΤΕΙΛΕ ΚΑΝΑ PM ΡΕ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ ΝΑ ΜΑΣ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΛΠΑΚΙΚΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ SNOWCLUB ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΟΛΟΚΥΘΟΠΙΤΤΑ...

SKI vs PARAPENTE

Καταρχάς έκανα χτες την πρώτη μου "ψιλή" οπότε νομίζω πήρα μια ιδέα τι έχω να περιμένω. Πολύ μικρή αλλά πάντα ιδέα...

Καταρχάς υπάρχει το θέμα τι αρέσει στον καθένα

Εμένα προσωπικά ακόμα προσπαθώ να αποφασίσω τι μου αρέσει περισσότερο στο σκι. Η κίνηση-άθληση του σκι ή όλα τα υπόλοιπα. Και τα υπόλοιπα προφανώς είναι η θέα, το δάσος. το βουνό, το χιόνι, η αίσθηση ότι είσαι μόνος σου κάπου, η παρεά, η διαδρομή κλπ κλπ κλπ

Επίσης υπάρχουν και οι άνθρωποι που τους αρέσει να ΒΛΕΠΟΥΝ οι άλλοι ότι περνάνε καλά. Ονομάζονται φιγουρατζήδες και τους έχετε δει. Νομίζω ότι υπάρχουν και στα δυο σπορ και εκεί το σκι δυστυχώς υπερτερεί. Αλλά δεν μας απασχολέι αυτό... Άσος καραμπινάτος για όσους τους νοιάζει

Βουνό-θέα-τοπία- διαδρομές:χμμμ. δύσκολο...Βασικά μια πλαγιά δίπλα στα βράχια χωρίς κανένα ίχνος πολιτισμού τριγύρω νομίζω ότι δεν την αλλάζω με τίποτα. Βεβαίως στα 3500 μέτρα πάνω από τους Δολομίτες ίσως παίρνει το διπλό το papapente αλλά πάλι στο σκι έχεις περισσότερες ώρες ξεκούραστης ωραίας θέας. Μάλλον ισοπαλία δηλαδή προς το διπλό

Κίνηση-άθληση: Καραμπινάτος άσος. Απλά στο σκι είσαι πολύ εξαρτημένος από την ποιότητα χιονιού. Υπάρχουν μέρες που το χιόνι πετάει και τραγουδάω σε κάθε κατάβαση. 8 ώρες συνεχόμενης άθλησης χωίς κόπο και αμάξια και κουβάλα και και και.Οι κινήσεις του σκι πιστεύω είναι πιο πολύδύναμες(πσσσσ) με μεγάλες επιλογές του πως θα κατέβεις(carving γκαζομένο, στυλάτο σλαλομάκι, δυναμικό, χαλαρά με τον καφέ στο χέρι, από τα άλματα, από ότι πιο δύσκολο υπάρχει, από πάγους κλπ κλπ). Από την άλλη νομίζω ότι όταν στο patapente άνεις κάτι τέτοιο και κίνδυνος υπάρχει και πρέπει να σαι γάτα. Άσος αλλά σε κάνα χρόνο μάλλον Χ θα του δώσω στο ίδιο post. Επισης στο σκι άντε να βρεις 50 μέρες του χρόνου σούπερ χιόνι ενώ εσείς μάλλον φτάνετε τις 230.

Lifestyle-εκδρομές-νέα μέρη που επισκέπτεσαι-παρέα: Χ ασυζητητί

Γυναίκες: Πιστεύω ότι εσείς του parapente χετε μεγάλο πρόβλημα εδώ. Άσος του 1.05 μπορεί και να μη το παίζει το πρακτορείο.

Αίσθηση-μαγεία. εγκεφαλική νιρβάνα: Διπλό σίγουρο. Parapente IS way of taking advantage of technological development to make leaps towards living at the most wonderful planet in the Milky Way in a manner that when the moment comes you can say. YES I LIVED, I WAS NOT JUST ALIVE

Συμπέρασμα: μάλλον πάνε τα λεφτά που έβαζα στην άκρη κάθε καλοκαίρι. ΚΑΙ τα δυο εναλλάξ και μαζί άμα λάχει

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό fififla » Τρί Μάιος 04, 2004 11:22 am

Παιδιά μην τρελαίνεστε, υπάρχει και το παρασκι.

fififla
EN B
 
Δημοσ.: 95

Δημοσίευσηαπό norad » Τρί Μάιος 04, 2004 11:34 am

MIK δεν φέρνεις μερικές από τις γυναίκες του σκι για παραπέντε μπας και ο άσσος γίνει Χ ?

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013


Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες