Ημερομηνία Τρί Μάιος 21, 2024 6:59 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Ανακοινώσεις Ανακοινώσεις

Ανακοινώσεις

Συμμετοχή αεραθλητών-7ο Πρωτάθλημα Ακριβείας -Πλαταιές

Ανακοινώσεις από τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό orck » Τρί Μάιος 27, 2008 9:46 pm

συμφωνουμε σε οτι λες
1) ποιος εγραψε την ανακοινωση;
2) η καθαρευουσα ειναι λογικο να προκαλεσει ερωτηματικα και να θεωρηθει απο πολους αστειο κυριως γιατι πλεον εχει καθιερωθει η δημοτικη, φαντασου καποια λεσχη να βγαλει ανακοινωση στα αρχαια ελληνικα, πρακτικο ειναι το ζητημα

δεν ειμαι ο μονος αλλα δεν καταλαβαινω επι της ουσιας τι λεει η ανακοινωση (ναι ξερω θα προσλαβω νομικο συμβουλο)

και σταματηστε να γκρινιαζεται οτι γκρινιαζουμε, εαν δεν λεμε τιποτα να κλεισουμε και το φορουμ να μην εχουμε αγχος

guru\";p=\"11659 έγραψε:Υπάρχουν δύο λόγοι που προτείνω να βγει η αερολογία κάτω από την ανακοίνωση της λέσχης:

1. Οι λέσχες που βάζουν τις ανακοινώσεις τους στο sky το κάνουν για την διευκόλυνσή μας και όχι για να ακούσουν το μακρύ και το κοντό τους. Αλλιώς μπορούμε κάλλιστα να ενημερωνόμαστε μέσω της ΕΑΠ που θα στείλει email στην γραμματεία των αερολεσχών η οποία θα ενημερώσει τα μέλη της κλπ.
2. Εκτιμώ ιδιαίτερα αυτόν που έγραψε την ανακοίνωση και από τις συζητήσεις που έχουμε κάνει πιστεύω ότι έχει μεγάλη γνώση του θεσμικού πλαισίου που αφορά την γραμματεία αθλητισμού (και τις επιδοτήσεις μας). Τέτοια άτομα είναι πολύ σπάνια και χρήσιμα για τον χώρο μας και πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε ανάλογα. Αυτό βέβαια είναι προσωπική μου άποψη και γι αυτό ανέφερα μόνο τον τρόπο που αντιμετωπίζουμε την ανακοίνωση μιας λέσχης.

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό fififla » Τρί Μάιος 27, 2008 10:38 pm

Θα το γυρίσω σε ζατρίκιο μου φαίνεται

fififla
EN B
 
Δημοσ.: 95

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Μάιος 28, 2008 1:16 am

guru\";p=\"11659 έγραψε:Υπάρχουν δύο λόγοι που προτείνω να βγει η αερολογία κάτω από την ανακοίνωση της λέσχης:

1. Οι λέσχες που βάζουν τις ανακοινώσεις τους στο sky το κάνουν για την διευκόλυνσή μας και όχι για να ακούσουν το μακρύ και το κοντό τους. Αλλιώς μπορούμε κάλλιστα να ενημερωνόμαστε μέσω της ΕΑΠ που θα στείλει email στην γραμματεία των αερολεσχών η οποία θα ενημερώσει τα μέλη της κλπ.


Πολύ σωστά αλλά να μην χρησιμοποιούμε 2 μέτρα και 2 σταθμά. Και σε άλλες ανακοινώσεις σωματείων (ακόμα και επίσημες) έχει γίνει σχολιασμός και χιούμορ και πολλά ευτράπελα.

Εδώ έχει γίνει χαμός και για θέματα που δεν ανακοινώθηκαν ποτέ στο φόρουμ και μεταφέρθηκαν από αλλού, και αφορούσαν σωματεία, ΕΛΑΟ, ΥΠΑ, ΓΓΑ και ότι άλλο θες. Και κάποια άλλα για διευκόλυνση είχαν μπει και κάποιοι σοβαροί άνθρωποι τα είχαν γράψει αλλά και πάλι της Βοσνίας έγινε (τουλάχιστον εδώ υπάρχει και κάποιο επίπεδο).

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όπως θεμιτά είναι σχόλια και ερωτήσεις για ένα θέμα, έτσι θεμιτά πρέπει να είναι το χιούμορ και η κριτική. Άλλωστε πέρα από το χιούμορ κάποια ποστ αντιμετωπίζουν σοβαρά το θέμα.

Το γεγονός ότι αρκετοί (αν όχι οι περισσότεροι) κατάλαβαν ότι πρόκειται για πλάκα (ενώ ίσως δεν ήταν), κάτι δείχνει.

Τελευταία επεξεργασία απο badder την Τετ Μάιος 28, 2008 10:32 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό norad » Τετ Μάιος 28, 2008 10:22 am

Ακόμα δεν έχει βγει κανείς να πει ότι δεν ήταν πλάκα. Μπορεί να είναι. Μίλα ρε Μπάμπη !

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: Συμμετοχή αεραθλητών-7ο Πρωτάθλημα Ακριβείας -Πλαταιές

Δημοσίευσηαπό wolfgang » Τετ Μάιος 28, 2008 11:18 am

sot\";p=\"11661 έγραψε:Μερικοί κάνανε αμάν να μάθουν Ελληνικά και τώρα πρέπει να διαβάζουν τέτοιες ανακοινώσεις. Τι να πει και ο καημένος ο Wolfgang. Κατάλαβε λες τίποτε; Ποιά ελληνικά πρέπει να μάθει;


Ευχαριστώ πολύ Σωτήρη! Πάρε ένα Θερμικό!
Πραγματικός με πείρε μερικά λεπτάκια μέχρη που κατάλαβα να μην καταλαβαίνω τίποτα!
Μήπως είναι γραμμένω για τον Ικαρο και τόν Δαίδαλο?

wolfgang
Competition
 
Δημοσ.: 463

Re: Συμμετοχή αεραθλητών-7ο Πρωτάθλημα Ακριβείας -Πλαταιές

Δημοσίευσηαπό Agelos » Τετ Μάιος 28, 2008 1:41 pm

Για τον Wolfgang

1.Για να πάρεις μέρος στους αγώνες δεν χρειάζεται να πληρώσεις συμμετοχή.
2. Για να πάρεις μέρος στους αγώνες αν δεν είσαι ασφαλισμένος.
Α)Αν είσαι μέλος του Δ.Σ. του σωματείου σου και είσαι πάνω από 35 χρονών πρέπει το σωματείο σου να πληρώσει για όλους τους αθλητές του 2€. :roll:
Β)Αν είσαι μελός του Δ.Σ. και κάτω από 35 δεν μπορείς να λάβεις μέρος στους αγώνες. :roll:
Επίσης μπορείς να είσαι ντοπαρισμένος ή μαστουρωμένος γιατί το σωματείο που διοργανωνει τον αγώνα δεν θα εφαρμόσει τον κανονισμό για την ντόπα. :shock:

Agelos
Competition
 
Δημοσ.: 271

Δημοσίευσηαπό norad » Τετ Μάιος 28, 2008 2:12 pm

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA Άγγελε έγραψες

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό guru » Τετ Μάιος 28, 2008 3:58 pm

Σεβόμενος την διάθεση για χιούμορ:

Όταν ξεκίνησα να πετάω, τις Πλαταιές δεν τις ξέραμε διότι πολύ απλά δεν υπήρχε απογείωση. Πετάγαμε είτε από την κορυφή του Κιθαιρώνα είτε από την Τανάγρα. Χα χα χα χα χα χα.

Μετά κάποιοι πιο οργανωτικοί από τον χώρο, έπεισαν τον δήμαρχο και άνοιξε την γνωστή μας απογείωση. Για να ανεβούμε έπρεπε να σπάσουμε τα αμάξια στον πολύ κακό χωματόδρομο. Κάπου εδώ γράφτηκε και η πρώτη ύλη για εξετάσεις και διπλώματα. Αααχαχαχαχα χου χου.

Έπειτα κάνανε άσφαλτο ώστε να μη σπάνε τα αμάξια. Προσπαθούσαμε με νερόσακκους να ποτίσουμε ένα δεντράκι που το έτρωγαν και οι κατσίκες ώστε να μη ξεροσταλιάζουμε στον ήλιο. Ουχαχαχα χα χου χα χε.

Μετά έγινε κιόσκι (ευτυχώς γιατί το δεντράκι ποτέ δεν μεγάλωσε) για να έρχονται φίλοι και φίλες, ήρθαν μερικές παγκόσμιες διοργανώσεις, πήραμε επιδοτήσεις για συμμετοχή στους αγώνες και αποστολή εθνικής ομάδας. Αχα χα χαχα χα χα χα χου χουχου.

Και επιτέλους έφυγαν οι καρεκλοκένταυροι που όπως ακουγόταν ήθελαν μόνο δόξα και να τρων λεφτά, και μείναμε μόνο η καλή παρέα με διάθεση για χιούμορ και καλοπέραση. Και ρήμαξε το κιόσκι, κόπηκαν οι επιδοτήσεις, σταμάτησε το ενδιαφέρον των λεσχών για οργάνωση αγώνων και γενικότερα οργάνωση (ευτυχώς τα τελευταία 2-3 χρόνια έχουμε λαμπρές εξαιρέσεις), και όλο ακούγετε ότι κυκλοφορούν επιδοτήσεις για Πλαταιές τις οποίες όμως τις παίρνει ο άνεμος. Πάλι καλά που δεν έχει σπάσει και η άσφαλτος. Αααααααχχχχααααα χααα χαα χααα χου χουχου χαα χα. Έεεερε χαβαλέςςςςςς.

Μήπως χρειαζόμαστε άτομα που να μπορούν να μιλήσουν στους φορείς έστω και με νομικές παραπομπές και γλώσσα που δεν την καταλαβαίνει ο μέσος χαβαλεδιάρης παραπεντίστας? Και ο χαβαλές για εμάς τους υπόλοιπους δεν απαγορεύεται αρκεί όποιος μπορεί να βοηθά εποικοδομητικά και να μην τους σπάμε τα ούμπαλα.

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Μάιος 28, 2008 4:28 pm

Συμφωνώ απόλυτα...και πάλι, ξέρεις ότι δεν διαφωνώ εύκολα μαζί σου.

Θα έπρεπε το κείμενο να σταλεί στους σχετικούς φορείς για να λάβει και τη σχετική απάντηση. Όμως δεν στάλθηκε, απλά μπήκε σε ένα δημόσιο φόρουμ.

Και αν κάποιος ενδιαφέρεται για την ουσία θα ενδιαφερόταν και για την απάντηση και για την ορθότητα του κειμένου. Δεν θα θεωρούσε τίποτα δεδομένο επείδή απλώς το διάβασε.

Και επίσης Αποστόλη ξέρεις πολύ καλά ότι η πλάκα δεν έγινε για τις νομικές παραπομπές αλλά για τη γλώσσα.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό norad » Τετ Μάιος 28, 2008 5:24 pm

Αποστόλη εγώ τον Μπάμπη είδα που δημοσίευσε το κείμενο. Τον Μπάμπη τον γνωρίζω, τον συμπαθώ ιδιαίτερα (κάτι στις φαβορίτες του μου κάνει κλικ) και θεωρώ πως και χιούμορ έχει και από χιούμορ καταλαβαίνει. Αν το έγραψε κάποιος άλλος ας βγει βρε παιδί μου να μας μιλήσει, να τον γνωρίσουμε! Την ανακοίνωση την υπογράφει πάλι ο Μπάμπης. "Εκ μέρους του ΔΣ"... εγώ βρε παιδιά γιατί πρέπει να γνωρίζω ποιό είναι αυτό το "ΔΣ" ; Και εμπάσει περιπτώσει για ποιόν μιλάς βρε συ Αποστόλη; Αν μιλάς για το άλλο όνομα στο post, "Πληροφορίες: Σαββίδης Ε.Α. Λάζαρος" εγώ δεν τον γνωρίζω τον κύριο. Γιατί δεν μας συστήνεται, και ακόμα καλύτερα, γιατί δεν υπογράφει αυτός την ανακοίνωση;

Προφανώς ο άνθρωπος είναι αξιολογος και πιθανότατα να είναι και σημαντικό asset για τον χώρο μας, αλλά πως να το ξέρω εγώ αυτό βρε συ Αποστόλη αν δεν τον γνωρίσω, και ιδίως όταν δεν εμφανίζεται ΚΑΝ στην ανακοίνωση, παρα μόνο ως "πληροφορίες" ; Ούτε υπογράφει την ανακοίνωση, ούτε την ποστάρει ο ίδιος. Πως λοιπόν βρε Αποστολη μου να ξέρουμε ποιός το έγραψε, και αν είναι αξιόλογος, και αν θα κάνει καλό στον χώρο μας, ώστε να μην κάνουμε χιούμορ με τις ανακοινώσεις του;

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό georgex » Τετ Μάιος 28, 2008 5:53 pm

badder\";p=\"11682 έγραψε:Και επίσης Αποστόλη ξέρεις πολύ καλά ότι η πλάκα δεν έγινε για τις νομικές παραπομπές αλλά για τη γλώσσα.


Τι λές τώρα... εμένα και οι νομικές παραπομπές μου φάνηκαν αστείες... δεν φανταζόμουνα οτι υπήρχαν όλα αυτά τα άρθρα/παράγραφοι κλπ.

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Re: Συμμετοχή αεραθλητών-7ο Πρωτάθλημα Ακριβείας -Πλαταιές

Δημοσίευσηαπό loxagos » Τετ Μάιος 28, 2008 5:54 pm

Βρε Αλεξ βρεεεεε Αλεξ, :D
φυσικά και κάνουν πλάκα, αλλιώς κάποιος ποιο αρμόδιος απ τον Αποστόλη (guru τι σ έπιασε εσένα ?)θα μας διαφώτιζε για τα λεγόμενα της ανακοίνωσης και με περισσή χαρά θα έλυνε όλες μας τις απορίες. Ότι σοβαρό ήθελε να πει το Σωματείο το έχει ήδη πράξη, στην επίσημη γλώσσα του κράτους, με δελτίο τύπου (http://hellenic-paragliding.gr/news/080326.html) που έχει αποσταλεί με την ορθή διαδικασία εδώ και πολύ καιρό όπως έχουν κάνει και όλα τα σωματεία που έχουν αναλάβει διοργάνωση αγώνα. :roll:

:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527

Re: Συμμετοχή αεραθλητών-7ο Πρωτάθλημα Ακριβείας -Πλαταιές

Δημοσίευσηαπό Agelos » Τετ Μάιος 28, 2008 9:02 pm

Για όσους παρεξηγήθηκαν θα ήθελα να πώ ότι όποιος γράφει στο φόρουμ πρέπει να είναι ανοικτός για κάθε σχόλιο αλλιώς ας τα πει στους αρμόδιους χώρους που πρέπει ή στους φίλους του. Για όσο είμαι μέλος αυτού του φόρουμ μπορώ να γράφω ότι θέλω με βάση την δική μου ηθική ή αλλιώς ας με αποβάλλουν οι φορουμάρχες. Για ότι έγραψα -που σε πολλούς φάνηκε χαβαλές και γέλασαν & άλλοι παρεξηγήθηκαν- δεν ήταν παρά ο νόμος που βασίζεται η ανακοίνωση και η εξήγηση κατά την γνώμη μου του νόμου. Θα συμφωνήσω ότι αυτές οι παραπομπές ειδικά η 128ΙΒ είναι από μόνη της γελοίες όπως λέει και ο Γιώργος. Άλλος γελάει και άλλος γίνεται πύραυλος.
Αυτά έχει η ζωή :mrgreen:

Agelos
Competition
 
Δημοσ.: 271

Re: Συμμετοχή αεραθλητών-7ο Πρωτάθλημα Ακριβείας -Πλαταιές

Δημοσίευσηαπό orck » Τετ Μάιος 28, 2008 10:19 pm

Ρε Αγγελε μην σκεφτεσαι τετοια, το ποστ σου ηταν αψογο, δεν παρεξηγηθηκε κανεις

Για μενα καλο θα ειναι ολες οι αερολεσχες να βαζουν τια ανακοινωσεις εκει που πρεπει (στο site της EAΠ φανταζομαι) αλλα για καλυτερη ενημερωση του κοσμου καλο θα ηταν να ανακοινωνεται και στο φορουμ (σε αυτο η σε καποιο αλλο)

Αλεξ ο Μπαμπης το "παιζει" χαμηλων τονων μην περιμενεις να απαντησει :)
(τον ξερω τον Μπαμπη και εχει καταλαβει τι καραγκιοζης ειμαι οποτε δεν με παρεξηγει)

Agelos\";p=\"11688 έγραψε:Για όσους παρεξηγήθηκαν θα ήθελα να πώ ότι όποιος γράφει στο φόρουμ πρέπει να είναι ανοικτός για κάθε σχόλιο αλλιώς ας τα πει στους αρμόδιους χώρους που πρέπει ή στους φίλους του. Για όσο είμαι μέλος αυτού του φόρουμ μπορώ να γράφω ότι θέλω με βάση την δική μου ηθική ή αλλιώς ας με αποβάλλουν οι φορουμάρχες. Για ότι έγραψα -που σε πολλούς φάνηκε χαβαλές και γέλασαν & άλλοι παρεξηγήθηκαν- δεν ήταν παρά ο νόμος που βασίζεται η ανακοίνωση και η εξήγηση κατά την γνώμη μου του νόμου. Θα συμφωνήσω ότι αυτές οι παραπομπές ειδικά η 128ΙΒ είναι από μόνη της γελοίες όπως λέει και ο Γιώργος. Άλλος γελάει και άλλος γίνεται πύραυλος.
Αυτά έχει η ζωή :mrgreen:

Τελευταία επεξεργασία απο orck την Τετ Μάιος 28, 2008 11:21 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Μάιος 28, 2008 11:15 pm

Agelos\";p=\"11688 έγραψε: Για όσο είμαι μέλος αυτού του φόρουμ μπορώ να γράφω ότι θέλω με βάση την δική μου ηθική ή αλλιώς ας με αποβάλλουν οι φορουμάρχες.


Να σε αποβάλλουμε??? τι λές τώρα? μέχρι και moderator σε κάνουμε :)

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Συμμετοχή αεραθλητών-7ο Πρωτάθλημα Ακριβείας -Πλαταιές

Δημοσίευσηαπό guru » Πέμ Μάιος 29, 2008 9:48 am

Παίδες ο χώρος μας έχει δύο διαστάσεις: Την πτήση μας και τις υποδομές.

Για την πτήση μας το μόνο που χρειάζεται είναι γνώσεις και κάποιες καλές μετεορολογικές συνθήκες, και μετά μπορούμε να παραμιλάμε και να ονειρευόμαστε για καμιά εβδομάδα σαν τον Άλεξ. Καλό επίσης είναι να τα πάμε καλά και με την ΥΠΑ για να μη μας τις απαγορεύσει.

Για να μπορέσουν όμως να ακολουθήσουν οι φιλενάδες, οι φίλοι, οι γυναίκες και τα παιδιά μας, για να μπουν νέα άτομα στο χώρο, για να εξελιχθούμε μέσω αγώνων, για να εισάγουμε διεθνή γνώση μέσω σεμιναρίων και εμπειρίας της εθνικής ομάδας και όχι βασιζόμενοι στις οικονομικές, επαγγελματικές και προσωπικές θυσίες ατόμων σαν τον Σλάβεκ, δεν αρκεί να σκαρφαλώσουμε στον βράχο να απλώσουμε το ελιόπανο και να απογειωθούμε στους τέσσερις ορίζοντες. Χρειαζόμαστε ανάπτυξη και υποδομές που μπορούν να έρθουν μόνο μέσω της γραμματείας αθλητισμού και των τοπικών φορέων.

Αυτά που αναφέρω στο προηγούμενο ποστ που τώρα απολαμβάνουμε αλλά και καταστρέφουμε, γίναν βέβαια με την συμμετοχή των παλιότερων αλλά με αιχμή σπάνια άτομα που μοίραζαν τον προσωπικό τους χρόνο περισσότερο στην οργάνωση και λιγότερο στην πτήση.

Η παρέμβαση δεν έγινε επειδή παρεξηγήθηκα με κάποιον, όλοι φίλοι είμαστε και είμαι από τους οπαδούς του χιούμορ. Απλά στο συγκεκριμένο θέμα πιστεύω ότι τέτοιου είδους άτομα αξίζει να εισπράξουν και την υποστήριξή μας και όχι μόνο εμπαιγμό.

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Re: Συμμετοχή αεραθλητών-7ο Πρωτάθλημα Ακριβείας -Πλαταιές

Δημοσίευσηαπό Μπάμπης Κ. » Πέμ Μάιος 29, 2008 10:48 am

Καλημέρα σε όλους!

Για αρχή να πώ ότι... ναι, η ανακοίνωση είναι επίσημη του σωματείου. Ισως σας μπέρδεψε ο τρόπος γραφής, δεν ξέρω.

Τώρα στα αυτονόητα: ΔΕΝ υπάρχει θέμα παρεξήγησης με ΚΑΝΕΝΑΝ!
Το φόρουμ είναι δημόσιος χώρος, ο καθένας μπορεί να γράψει ότι θέλει. Από κει και πέρα είναι στη κρίση του καθενός τι ταιριάζει στο συγκεκριμένο πόστ και τι όχι.

Επειδή υπάρχουν ερωτήσεις, θα παρακαλούσα πολύ όσους θέλουν, να επικοινωνήσουν με το Γ.Γραμ. του ΑΕΦΠ, Σαββίδη Λάζαρο στο 6930-466569.

Θα σας δώ το ΣΚ στο βουνό :) ...

Μπάμπης Κ.
EN B
 
Δημοσ.: 45

Δημοσίευσηαπό norad » Πέμ Μάιος 29, 2008 12:20 pm

Τώρα μάλιστα!

Τα λέμε στο βουνό mate !

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: Συμμετοχή αεραθλητών-7ο Πρωτάθλημα Ακριβείας -Πλαταιές

Δημοσίευσηαπό wolfgang » Πέμ Μάιος 29, 2008 12:24 pm

Agelos\";p=\"11677 έγραψε:Για τoν Wolfgang


Thanks!
καταπληκτικό service!

wolfgang
Competition
 
Δημοσ.: 463

Re: Συμμετοχή αεραθλητών-7ο Πρωτάθλημα Ακριβείας -Πλαταιές

Δημοσίευσηαπό tsoukasvaggelis » Πέμ Μάιος 29, 2008 12:41 pm

Φίλοι και συναθλητές,
Είμαι μέλος στην ανεμολέσχη από το 1988, και σε διάφορες άλλες αερολέσχες από το 1993 και μετά. Είναι 20 χρόνια πριν, και εκ των πραγμάτων έχω κι εγώ μια μικρή εμπειρία από αναμνήσεις που περιλαμβάνουν ιστορικά στοιχεία για διάφορα αεραθλήματα και έχω δει λίγο φιλοσοφικά τα πράγματα. Υπάρχουν όμως και ειδικοί σε διάφορα θέματα, που ξέρουν ο καθένας στον τομέα του καλύτερα τα πράγματα.

Σε όλα τα αθλήματα, υπάρχουν προϋποθέσεις όπως λέει και ο Αποστόλης, οι φίλαθλοι, οι Ερασιτέχνες, οι Αθλητές, οι υποδομές και η οργάνωση. Υπάρχουν όμως τα ώριμα αθλήματα που εδώ και κάποια χρόνια υπάρχουν, απαρτίζονται από πολλούς ανθρώπους και έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο σε σχέση με το θέμα που επιλέγει κάποιος να ασχοληθεί, αν δηλαδή θα είναι φίλαθλος, ερασιτέχνης, παράγοντας ή αν θα είναι αθλητής, και ο αθλητής έχει συγκεκριμένο ορισμό σε σχέση με τις υποχρεώσεις του και τα δικαιώματά του (όπως λέει και ο Αγγελος).

Στο δικό μας άθλημα, έχουμε την ευκαιρία να δούμε τη δημιουργία ενός συστήματος από το μηδέν. Όπως γράφει και ο Αποστόλης, δεν υπήρχαν υποδομές-δρόμοι απογειώσεις κλπ, δεν υπήρχαν παράγοντες, δεν υπήρχαν αθλητές, δεν υπήρχε τίποτε. Μόνο κάποιοι πρωτοπόροι ερασιτέχνες, και κάποιοι φιλόδοξοι «επαγγελματίες» που το ξεκίνησαν με σκοπό οι μεν να «ζήσουν το όνειρο να πετάξουν» και οι δε να «βγάλουν κάποια χρήματα» μέσα από ελλιπή (με εξαιρέσεις) εκπαίδευση σε κάτι που και οι ίδιοι δεν ήξεραν και που μπορεί να μην είχαν και καμία σημαντική ηθική φιλοδοξία να αναπτύξουν κάποια ταλέντα, να δημιουργήσουν κάποιους αθλητές. Όταν τώρα ξεκινάς από εκεί, θέλει στοιχειώδη αντίληψη για να καταλάβεις ότι το να καταλήξεις σε ένα κανονικό και οργανωμένο άθλημα δεν είναι το πιο εύκολο, αλλά θέλει να επιλέξεις και κάποιον ταιριαστό τρόπο για να βοηθήσεις και εσύ.

Όλα τα ζητήματα είναι θέμα επιλογής. Είναι που έχεις κατατάξει τον εαυτό σου και τι ρόλο αποφασίζεις να παίξεις μέσα στο χώρο που έχεις επιλέξει. Απαραίτητη προϋπόθεση για να πάει το πράγμα εμπρός, είναι να υπάρχει αλληλοσεβασμός, αξιοπρέπεια και κάποια άλλα βασικά, που δεν έχουν σχέση με τη γνώση το ταλέντο το θάρρος ή τα χρήματα για να αγοράσεις εξοπλισμό.

Επίσης τα πράγματα είναι δυσκολότερα όταν μπερδεύονται οι ρόλοι, και υπάρχουν παράγοντες που είναι και αθλητές, αθλητές που είναι και παράγοντες, επαγγελματίες που είναι και αθλητές, επαγγελματίες που είναι και παράγοντες και αθλητές, ή και συνδυασμός όλων των παραπάνω, που σε ένα μικρο-περιβάλλον όπως το δικό μας είναι λογικό να συμβεί.(Και ο κάθε ρόλος είναι δύσκολος αλλά εξίσου σημαντικός)

Όταν όμως επιλέξεις με πιο ρόλο θα συμμετέχεις στο σύστημα, πρέπει να το κάνεις και καλά, διαφορετικά καλύτερα μην το κάνεις καθόλου για τους άλλους, κάνε το για τον εαυτό σου. Αργά ή γρήγορα θα έρθει η αντικρουόμενη κριτική. Αν όμως υπάρχει καλή προαίρεση δεν υπάρχει κάποιο θέμα, γιατί είναι σίγουρο ότι όλοι όσοι προσπαθούν να προσφέρουν με κάποιο τρόπο, το κάνουν γιατί πιστεύουν ότι αυτό θα βοηθήσει αυτό που αγαπάμε - το θεωρώ αυτονόητο (μπορεί βέβαια να είμαστε και λίγο ψυχάκηδες, διαφορετικά ίσως να κάναμε κάτι πιο νορμάλ).

Αυτό που χρειάζεται κατά τη γνώμη μου είναι καλή προαίρεση, αγνά κίνητρα , αγάπη για αυτό που κάνουμε, αλληλεγγύη μεταξύ μας και να σεβόμαστε όλους τους ρόλους (γιατί όλοι είναι απαραίτητοι) και όλες τις διαδικασίες (γιατί αν εμείς δεν τις τηρούμε, δεν υπάρχει τίποτε).

Σήμερα, τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα. Υπάρχουν σοβαροί επαγγελματίες, φιλόδοξοι αθλητές και καλοπροαίρετοι παράγοντες. Ας γίνουμε όλοι μαζί μια ομάδα που θα κάνει αυτό που αγαπάμε...άθλημα.

Επειδή αυτές είναι οι σκέψεις μου, δεν με ενδιαφέρει τόσο το τι λέξεις γράφονται, σε τι γλώσσα , με τι χιούμορ, και με τι ύφος (άλλωστε είναι ένα δημόσιο μη επίσημο φόρουμ-και ιδιωτικό- και ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει εφόσον οι ιδιοκτήτες το επιτρέπουν), αλλά με ενδιαφέρει να καταλαβαίνω ποιος λέει τι και γιατί.

Παρεπιπτόντως η βάση αυτή την εβδομάδα είναι >3.000μ

Βαγγέλης Τσούκας

tsoukasvaggelis
Competition
 
Δημοσ.: 458

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Μάιος 29, 2008 12:53 pm

Πολύ ωραία Μπάμπη,

αλλά μια διορθωσούλα... το κείμενο μπορεί να είναι του σωματείου αλλά δεν είναι επίσημο επείδή μπήκε στο φόρουμ αυτό. Είναι απλά ένα ενημερωτικό ποστ που κανονικά έπρεπε πρώτα να πάρει έγκριση από τον επίσημο φορέα. Είναι αυτονόητο ότι δεν αποτελεί επίσημο έγγραφο σχετικά με το αγώνα για πολλούς λόγους, και δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί έτσι. Μόνο σαν δημοσίευση για κουβέντα.

Αν στελνόταν όπως έπρεπε και ήταν επίσημο θα είχε και επίσημες απαντήσεις σε όσα γράφει... που πέρα από τη πλάκα χρήζουν επιεικώς πολύ "επιφύλαξης" για την ορθότητα τους. Στη διάθεση όποιου ενδιαφέρεται για λεπτομερείς "ανεπίσημες" εξηγήσεις .

Και βέβαια όπως λέει ο σοφός Βαν Τσουκ, πέραν της γλώσσας ενός κειμένου το θέμα είναι να καταλάβουμε τι λέει και γιατί.

badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Συμμετοχή αεραθλητών-7ο Πρωτάθλημα Ακριβείας -Πλαταιές

Δημοσίευσηαπό Agelos » Πέμ Μάιος 29, 2008 1:45 pm

Δημήτρη, η προκύρηξη που είναι δημοσιευμένη στο site της επιτροπής δεν είναι το ίδιο με την ανακοίνωση στην αρχή αυτής της συζήτησης. Συμφωνώ με τον Γιάννη ότι το κείμενο δεν είναι επίσημο γιατί το επίσημο είναι αυτό που είναι στο site της επιτροπής. Να διευκρινήσω ότι δεν με ενδιαφέρουν οι αγώνες, ποτέ δεν με ενδιέφεραν, αλλά το τι είναι επίσημο και το τι δεν είναι, ποιοί είναι οι κανόνες και τι υπόκειται σε αυτούς έχω μια συγκεκριμένη γνώμη. Στο παρελθόν έχω συμμετάσχει στα διοικητικά και έχω μια μικρή πείρα. Τον Μπάμπη δεν τον ξέρω ούτε έχω κάτι μαζί του, επίσης τον Αποστόλη τον εκτιμώ για αυτά που έχει προσφέρει και για ότι ήταν εκεί ενώ άλλοι που έπρεπε δεν ήταν.
Για να καταλήξω. Υπάρχουν κάποιοι κανόνες έστω και αυτοί οι λίγοι στον χώρο που είμαστε που έχουν φτιαχτεί μέσα από λάθη, τσακωμούς, συζητήσεις. Αν θέλει κάποιος να αλλάξει τους κανόνες ας το κάνει από με τον κανονικό τρόπο, άσχετα αν είναι καλός & άξιος και έχει τρόπο & δύναμη να προσφέρει ο δρόμος είναι γνωστός. Τώρα για το τί λέει ο καθένας και τι πραγματικά θέλει να το πει νομίζω ότι το I.Q. των αναγνωστών στο forum είναι αρκετά υψηλό για να καταλάβουμε άσχετα αν δεν λέγεται άμεσα. Στο τέλος ο καθένας κρίνεται για αυτά που κάνει.

Agelos
Competition
 
Δημοσ.: 271

Δημοσίευσηαπό cleo » Πέμ Μάιος 29, 2008 1:50 pm

Agelos\";p=\"11677 έγραψε:
Αν είσαι μελός του Δ.Σ. και κάτω από 35 δεν μπορείς να λάβεις μέρος στους αγώνες. :roll:



Τσουλούφη, τα έκλεισες τα 35;

cleo
EN D
 
Δημοσ.: 141

Re: Συμμετοχή αεραθλητών-7ο Πρωτάθλημα Ακριβείας -Πλαταιές

Δημοσίευσηαπό loxagos » Πέμ Μάιος 29, 2008 1:54 pm

Μπάμπης Κ.\";p=\"11700 έγραψε:Για αρχή να πώ ότι... ναι, η ανακοίνωση είναι επίσημη του σωματείου. Ισως σας μπέρδεψε ο τρόπος γραφής, δεν ξέρω.

Οκ Μπάμπη,
παρόλο που εξακολουθώ να πιστεύω ότι κάποιος κάνει πλάκα θα απαντήσω στην ανακοίνωση σας με την αρμόζουσα παρά των συνθηκών σοβαρότητα και
θα επισημάνω ότι, με το να γνωστοποιείται και μόνον η επιφύλαξη σας επί του άρθρου 128ΙΒ παράγραφος 1 και 3 περί "Ιατρικών εξετάσεων αθλητών και προστασίας της υγείας των", με καμία περαιτέρω διευκρίνηση, ουδόλως διευκολύνει την εύρυθμο διεξαγωγή του αγώνος, αντιθέτως δημιουργείται σύγχυση μεταξύ των αθλητών, οι οποίοι ευρίσκονται εις δεινή θέση, μη έχοντας υπό το κράτος της πίεσης του χρόνου εναλλακτικάς λύσης παρά μόνο την δική σας ανέχεια επί της παρανομίας τους.

Δράττομαι δε της ευκαιρίας να αναφέρω ότι παρόμοιες ενέργειες δεν ευνοούν την ανάπτυξη του αεραθλήματος και της συνεργασίας μεταξύ αθλητών, σωματείων, ΕΑΠ και ΕΛΑΟ.

Οποιαδήποτε διαφωνία ή επισήμανση επί της διεξαγωγής οφείλει να ευρίσκει αντιμέτωπους τους αρμόδιους φορείς εν τόπο και χρόνο(συγκεντρώσεις σωματείων ΕΑΠ κλπ) και ουχί τους αθλητάς την παραμονή του ευ αγωνίζεστε, προκειμένου να επιτευχθούν περιστασιακές εντυπώσεις.

Ανταυτου η ΕΛΑΟ ουδεμία επίσημη πληροφόρηση έχει επί της επισήμανση σας και οι μονοί κοινωνοί της ανακοίνωσης σας είναι οι αναρμόδιοι αθλητές στους οποίους μεταβιβάζετε όλο το βάρος της πιθανής δυσλειτουργίας του συστήματος, δίνοντας την εσφαλμένη εντύπωση ότι τα σωματεία είναι ικανά μόνο να επισημαίνουν και να «επιφυλάσσονται»

Και για να καταλήξω κάπου, αφού δεν είναι πλάκα.
Γιατί βγήκε αυτή η ανακοίνωση όταν ο συντάκτης της ξέρει καλά ότι καμία ισχύ δεν έχει ?
(επισήμανση : ο Μπάμπης και ο Άγγελος είναι φίλοι μου και έχουμε φάει μαζί περισυλλογή και στρίμωγμα :D )

:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Μάιος 29, 2008 2:06 pm

πόσο στρίμωγμα?

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Ανακοινώσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 52 επισκέπτες