Ημερομηνία Τρί Μάιος 07, 2024 5:21 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Ανακοινώσεις Ανακοινώσεις

Ανακοινώσεις

Κανονισμοί και αντιφάσεις

Ανακοινώσεις από τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς στην Ελλάδα

Κανονισμοί και αντιφάσεις

Δημοσίευσηαπό freedom » Κυρ Μάιος 06, 2007 8:56 pm

Κανονισμοί και αντιφάσεις
Μια ενδιαφέρων και τεκμηριωμένη άποψη του Κου Σαββιδη.
Σε αυτό το λινκ http://flyfreedom.gr/default.aspx?page_id=74
Αφορά ιδιαίτερα όσους παρέχουν εκπαίδευση & ασχολούνται με την διοίκηση σωματείων κλπ. Ίσως στην Κόνιτσα να πραγματοποιηθεί τελικά αυτή η περιβόητη συνάντηση εκπαιδευτών .

Διονύσης :roll: :roll:
Team Freedom

freedom
Competition
 
Δημοσ.: 295

Δημοσίευσηαπό orck » Δευτ Μάιος 07, 2007 1:53 am

Διονυση θα ηθελα να σου πω για ενα καθαρα τεχνικο θεμα για το site σου
θα ηταν πολυ καλυτερο να μην ανοιγει το καθε κειμενο σε ξεχωριστο .doc εγγραφο αλλα μεσα στην ιδια την σελιδα σαν απλο κειμενο

και επισης μου αρεσε πιο πολυ η προηγουμε εκδοση με το forum

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό andread » Δευτ Μάιος 07, 2007 2:43 pm

Μου φένεται οτι κάποοι κολλάνε στο τι χαλάκι θα βάλουμε στην εξώπορτα ενω στο σπίτι δεν έχουν μπεί ακόμα τούβλα.

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Κανονισμοί και αντιφάσεις

Δημοσίευσηαπό karmaniola » Δευτ Μάιος 07, 2007 8:35 pm

Η χώρα .. διήρχετον μιαν κρίσην ..
Προσπαθούσαν .. να βρουν διέξοδον ..εξ ενός πο(λ)ιτικού αδιεξόδου ..
Οι έ(λλ)ηνες .. δεν είναι δυνατόν να πιστεύουν εις τον κομμουνισμόν …

F F F

karmaniola
EN B
 
Δημοσ.: 35

Re: Κανονισμοί και αντιφάσεις

Δημοσίευσηαπό orck » Δευτ Μάιος 07, 2007 9:16 pm

ΣΕ ΠΑΩ ΡΕ ΒΑΓΓΕΛΗ !!!

Saga_DHV_4-5\";p=\"8531 έγραψε:Η χώρα .. διήρχετον μιαν κρίσην ..
Προσπαθούσαν .. να βρουν διέξοδον ..εξ ενός πο(λ)ιτικού αδιεξόδου ..
Οι έ(λλ)ηνες .. δεν είναι δυνατόν να πιστεύουν εις τον κομμουνισμόν …

F F F

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό norad » Τρί Μάιος 08, 2007 10:33 am

3 πουλάκια κάθονταν και πλέκανε πουλόβερ

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό GiotaR » Τρί Μάιος 08, 2007 6:20 pm

Συνάντηση εκπαιδευτών... πρέπει να γίνει ξεκάθαρο ότι δεν είναι μόνο αυτή περιβόητη και σημαντική για τον χώρο μας. Τι υποτίθεται ότι θα αλλάξουν οι εκπαιδευτές στο σύστημα; Είναι προϊόντα του ελληνικού παραπέντε και προσφέρουν επ΄αμοιβή τις υπηρεσίες τους, είναι δε άμεσα σχετιζόμενοι με τα σωματεία. Σίγουρα μπορούν να προτείνουν πράγματα και να διεκδικήσουν ή να βελτιώσουν κάποιο νομικό πλαίσιο που θα τους καλύπτει, αλλά μέχρι εκεί. Σε μια συνάντησή τους θα επιλύσουν επαγγελματικά τους θέματα, οκ.

Υπάρχει και η άλλη πλευρά όμως που αφορά το πώς εκπαιδεύουν. Και αυτό το κομμάτι είναι που έχει ακόμα μεγαλύτερο αντίκτυπο στον τελικό αποδέκτη της εκπαίδευσης, τον νέο πιλότο.
Και ως γνωστό είναι υποχρεωμένοι να εκπαιδεύουν κατά το υπάρχον εκπαιδευτικό σύστημα. Και είναι ισχύον, είτε αρέσει είτε όχι, αφού τίποτε άλλο δεν έχει ψηφιστεί για να το αλλάξει.
Είναι λοιπόν υποχρεωμένοι να εγγράφουν τους εκπαιδευόμενους στο σωματείο πριν ξεκινήσει η εκπαίδευση και να τηρούν τα στάδια εκπαίδευσης του Para-pro.Στο σωματείο μου οι εκπαιδευτές γράφουν από την αρχή τους νέους στο σωματείο. Το σωματείο εκδίδει στους εκπαιδευόμενους την επίσημη Βεβαίωση Ολοκλήρωσης Βασικής Εκπαίδευσης ,με συνυπογραφή του Υπεύθυνου Αδειών του Σωματείου, όταν έχουν συμπληρώσει 25 ψηλές πτήσεις και όλα τα απαραίτητα θεωρητικά μαθήματα. Γνωρίζω ότι σε άλλες περιοχές μετά από 7 -8 πτήσεις τελειώνει κάποιο 1ο επίπεδο και ο εκπαιδευόμενος πρέπει να πληρώσει εκ νέου για να κάνει το 2ο επίπεδο που θα τον φέρει στις 25 πτήσεις. Αν δεν πληρώσει συνεχίζει μόνος του, μάλλον. Ποιος τα αποφασίζει αυτά;
Ο παλιός Κλάδος είχε εκδώσει και μοιράσει μια Κάρτα Εκπαιδευόμενου Πιλότου που περιείχε όλα τα μαθήματα, πτήσεις κτλ, όλη την εκπαίδευση του νέου, κάποια στανταρντ. Ήταν ένα σημείο αναφοράς για μαθητή και εκπαιδευτή. Τώρα δεν υπάρχει κάτι σχετικό και έτσι ο καθένας κάνει αυτό που θεωρεί πιο σωστό. Άλλοι καταγράφουν και συνυπογράφουν με τον μαθητή τις πτήσεις, τις ασκήσεις και τα μαθήματα, άλλοι έχουν μεταφράσει κάποια ξένα πρότυπα, άλλοι βάζουν γραπτά τεστ, άλλοι φτιάχνουν δηλώσεις απαλλαγής ευθυνών κτλ. Όλες οι ιδέες που έχω ακούσει ως τώρα είναι ωραίες κι έχουν λογική βάση , στον άξονα της ασφάλειας. Το θέμα είναι ποιος τα καθιστά όλα αυτά νόμιμα; Εδώ η κατάσταση κρεμάει πάρα πολύ και εδώ φαίνεται η εγκατάλειψη του χώρου από τους άνω. Τι να κάνει κάθε εκπαιδευτής μόνος του; Ότι μπορεί…Ότι τον βολεύει…Και ποιος εκπαιδευτής κάνει στους μαθητές του μάθημα γνωριμίας με τους κανονισμούς, τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις του; Την διοικητική οργάνωση που είναι τόσο βαρετή μεν, αλλά και τόσο μέσα στην πραγματικότητά μας αφού διαμορφώνει τις στάσεις και αξίες μας. Αυτή που μας κάνει να απαντάμε σε ένα φίλο παραπεντά, που ζει έξω και θα έρθει για λίγο στην Ελλάδα και ζητά να μάθει τις υποχρεώσεις του για να πετάξει, λέγοντάς του: μην ανησυχείς φίλε ,πάρε τον σάκο σου κι έλα στο βουνό ,όλα χύμα είναι!
Αλλά και τι να πει ο εκπαιδευτής στο μάθημα;
Αυτά που ισχύουν;
Αυτά που θα ήθελε να ισχύουν ή
Αυτά που πρέπει να ισχύουν…Άλλο μπέρδεμα και αυτό…

Επί του ουσιαστικού:
 Πέρσι στην συνάντηση σωματείων προτάθηκε η ΓΣ σωματείων να γίνει πριν την ΓΣ της ΕΛΑΟ για να συζητηθούν τα προβλήματά μας με την ΕΛΑΟ και πιθανές λύσεις …Σιγά…
Φέτος η ΓΣ της Ομοσπονδίας έγινε στα κουφά σχεδόν, στην Έδεσσα , τα παραπεντίστικα σωματεία με δικαίωμα ψήφου συρρικνώθηκαν και φαντάζομαι για άλλη μια φορά ψηφίστηκαν καλώς έχειν οι προϋπολογισμοί - απολογισμοί τους κτλ.- Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω, ας το γράψει. Τα στοιχεία που ανακοινώθηκαν στο σαιτ της ΕΛΑΟ – ίσως και μετά το πέρας της ΓΣ, ασαφή και περιχυμένα, όπως πάντα , σιγά μην καταλάβεις πόσα πήρε το παραπέντε…Και τα ΔΣ των σωματείων δεν ξέρουν τίποτα περισσότερο…

Έχουμε σηκώσει τα χέρια ψηλά και έχουμε παραδοθεί σε μια κατάσταση που μας ακυρώνει και μας εκμηδενίζει και μας αρκεί η δικαιολογία «έλλειψη χρημάτων στάση εργασίας». Όμως μόνο οικονομικά είναι τα θέματά μας με την ΕΛΑΟ και την ΓΓΑ; Η διαπραγμάτευση για τους κανονισμούς, για την εξέλιξή μας σε θεσμικό επίπεδο, η νομιμοποίηση τόσων και τόσων αναγκαίων αλλαγών που ο καθένας αυθαίρετα εφαρμόζει τόσο καιρό τώρα;

Είμαστε σχεδόν ανύπαρκτοι για αυτούς και ενώ η ύπαρξή μας δικαιολογεί την… ύπαρξή τους, έχουν καταφέρει να μεταμφιέσουν τις σχέσεις και να μας κάνουν να νιώθουμε αδύναμοι. Συνηθισμένα παιχνίδια εξουσίας…

 Πέρσι στην συνάντηση σωματείων προτάθηκε να μην γίνουν καθόλου αγώνες το 2007 (για να μην παρουσιάσει δραστηριότητα η ΕΛΑΟ μήπως και κινητοποιηθεί η κατάσταση προς όφελός μας -- λέω εγώ ή για να αποποιηθούν τις ευθύνες τους για σκληρότερες διεκδικήσεις και αντιπαραθέσεις με την Ομοσπονδία, είπαν άλλοι. Τα σωματεία για να σώσουν πάλι το πρωτάθλημα υπέκυψαν, βρήκαν κάποιες λύσεις. Καλό μεν αλλά πόσο βοηθάει αυτό μακροπρόθεσμα; Όταν στην επόμενη ΓΣ σωματείων θα έχουμε πάλι παράπονα για την ΕΛΑΟ και την χρηματοδότηση των αγώνων, της Εθνικής Ομάδας κτλ. θα πάρουμε απάντηση: «σωματεία, εσείς θέλατε αγώνες, τι να κάνουμε;»
 Και ενώ εμείς δεν έχουμε ακόμα βρει τον τρόπο να πιέσουμε τα πράγματα, η ΕΛΑΟ πάντα βρίσκει κάποιους τρόπους να λύνει τα οικονομικά της και να μεταθέτει σε άλλους τις πιέσεις. Τι εννοώ:
Συνδρομή σωματείου 2005,100 ευρώ- 2006, 150 ευρώ- 2007 ,200 ευρώ!
Και αν κάποιο σωματείο δεν πληρώσει, δεν θα ικανοποιείται κανένα αίτημά του για διπλώματα, αθλητικές ταυτότητες κτλ. ---έτσι αποφάσισε το ΔΣ της ΕΛΑΟ.
Αν το σωματείο δεν πληρώσει θα υποστεί την γκρίνια του αθλητή, γιατί θέλει ταυτότητα…Και θα πληρώσει τελικά…
Κι εμείς -οι πολλοί, τα σωματεία- πρέπει να δείχνουμε κατανόηση στην οικονομική δυσχέρεια που υπάρχει και να κάνουμε αγώνες χωρίς επιχορήγηση – τι να λάβεις παρά του μη έχοντος- Καλά να πάθουμε εμείς –οι έχοντες…

ΥΓ. Ξέχασα ότι η ΕΛΑΟ έχει αναλάβει την ετήσια συνάντηση όλων των Ομοσπονδιών, στην Ρόδο…Κάτι είναι κι αυτό. Έτσι για να προχωρεί μπροστά ο Ελληνικός Αεραθλητισμός…Και αργότερα βάζουμε κανα τούβλο, κανα σοφά , πατάκια και ότι χρειάζεται για να στεγάσουμε τις σχέσεις, την αεροναυτοσύνη, το άθλημά μας…

Giota R

GiotaR
Competition
 
Δημοσ.: 291

Re: Κανονισμοί και αντιφάσεις

Δημοσίευσηαπό george29041 » Τρί Μάιος 08, 2007 6:36 pm

Ας ελαφρυνουμε λιγο το κλιμα :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=UdoeOH6R ... ed&search=

george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Re: Κανονισμοί και αντιφάσεις

Δημοσίευσηαπό karmaniola » Τρί Μάιος 08, 2007 8:35 pm

σε οτι αφορα την γΕΛΑΟ και τις υπολοιπες ομοσπονδιες ελληνικου αεραυνανισμου, τα ειπες ολα μονη σου . δεν υπαρχει ενδιαφερον (πχ το πιο απλο :περιμενω μια ταυτότητα 1,5 χρόνο, φαντασου σε αλλα πιο φλεγοντα ζητηματα που ανεφερες και εσυ). Οι εκπαιδευτες τι να κανουν οταν σε καθε κινηση τους προς οφελος του αθληματος βρισκουν τοιχο απεναντι τους; Και ας μην τα παιρνουμε ολα σαν οφελος μονο δικο τους. Ολοι εχουμε οφελος . (και μιλαω αποκλειστικα για επαγγελματιες εκπαιδευτες και οχι για τυφεκιοφορους) Τι να κανουν; προσπαθουν ΜΟΝΟΙ τους, πραγματικα μονοι τους.
Σε οτι αφορα στα μαθηματα 1ου κ 2ου επιπεδου θα διαφωνησω μαζι σου για τα οικονομικα ,δεν ειμαι γονος ευγενων, αλλα για κατι που εχει να κανει με ρισκο ανθρωπινης ζωης στην εκπαιδευση, δεν μπορει να υπαρξει ουτε τιμολογηση ουτε ταριφα ουτε τιποτα. Ειναι πολυ επικινδυνο αυτο που κανουμε (οσο περναει ο καιρος το καταλαβαινεις περισσοτερο) και αυτος που θα μας το μαθει, και θα μας το μαθει σωστα δεν προκειται να αμοιφθει ποτε επακριβως για τις υπηρεσιες του.

οργη θεου
φωνη λαου
σκατα παντου

karmaniola
EN B
 
Δημοσ.: 35

Re: Κανονισμοί και αντιφάσεις

Δημοσίευσηαπό GiotaR » Τρί Μάιος 08, 2007 9:04 pm

Γειά σου Βαγγέλη!
Δεν τίθεται θέμα διαφωνίας σε κανένα επίπεδο. Δεν τάχτηκα υπέρ ή κατά της μιας ή της άλλης διαχείρησης. Απλώς εικονογράφησα την κατάσταση με πράγματα που γνωρίζω προσωπικά. Βασικός γνώμονας η ασφάλεια, πάνω απο όλα.Το τι είναι καλύτερο δεν το αποφασίζω εγώ.

Καλές πτήσεις!

GiotaR

GiotaR
Competition
 
Δημοσ.: 291

Re: Κανονισμοί και αντιφάσεις

Δημοσίευσηαπό ian » Τετ Μάιος 09, 2007 2:30 pm

Το θεμα νομιζω οτι ειναι πολυ σοβαρο και θα εχει τεραστιες επιπτωσεις στο αλεξ. πλαγιας
Η γνωμη μου ειναι οτι σε δεκα χρονια το παραπεντε στην Ελλαδα η θα ειναι απιστευτα οργανωμενο και θα εχουν εκλειψει ολα αυτα τα κακα που υπαρχουν σημερα
...η δεν θα υπαρχουν πλεον εκπαιδευτες με οτι συνεπαγεται αυτο :shock:


Το Παρα5 ειναι ψυχολογικό αθλημα
ian
Competition
 
Δημοσ.: 210

Re: Κανονισμοί και αντιφάσεις

Δημοσίευσηαπό orck » Τετ Μάιος 09, 2007 5:26 pm

πρεπει ολοι να κατανοησουμε οτι η οργανωση και ο "πολιτισμος" που λεμε θα φερει και πολλα ανεπιθυμητα
παρτε για παραδειγμα το σκι (mik trigger :) ) που πληρωνεις τον καφε χρυσο, καρτες πανακριβες, οι μισες πιστες κλειστες κλπ

επι της ουσιας δεν εχω καταλαβει για τι πραγμα συζηταμε :roll:


ian\";p=\"8551 έγραψε:Το θεμα νομιζω οτι ειναι πολυ σοβαρο και θα εχει τεραστιες επιπτωσεις στο αλεξ. πλαγιας
Η γνωμη μου ειναι οτι σε δεκα χρονια το παραπεντε στην Ελλαδα η θα ειναι απιστευτα οργανωμενο και θα εχουν εκλειψει ολα αυτα τα κακα που υπαρχουν σημερα
...η δεν θα υπαρχουν πλεον εκπαιδευτες με οτι συνεπαγεται αυτο :shock:

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό adreas » Πέμ Μάιος 10, 2007 11:50 am

GiotaR\";p=\"8539 έγραψε:... Αυτή που μας κάνει να απαντάμε σε ένα φίλο παραπεντά, που ζει έξω και θα έρθει για λίγο στην Ελλάδα και ζητά να μάθει τις υποχρεώσεις του για να πετάξει, λέγοντάς του: μην ανησυχείς φίλε ,πάρε τον σάκο σου κι έλα στο βουνό ,όλα χύμα είναι!
...


Γιώτα καλά τα λες αλλά εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω λιγουλάκι. Δε νομίζω να τον χαλάει κανέναν ξένο ή μη να του πεις ότι το μέρος που πάει να πετάξει είναι χύμα. Αν σου λέγανε ότι με την ίδια τιμή και στην ίδια απόσταση μπορείς να πας στην Ελβετία όπου θα πρέπει να έχεις τριανταπέντε διαφορετικά χαρτιά (παράδειγμα λέμε τώρα) ή στο Νεπάλ που σου αρκεί ο σάκος σου που θα προτιμούσες να πας? Εγώ προσωπικά θα ψήφιζα Νεπάλ χωρίς κανένα δισταγμό και θα έριχνα και πέντε μούτζες στους νομολάγνους Ευρωπαίους.

Επίσης στο εξωτερικό που έχουν πιο σφιχτούς κανονισμούς έχουν και πολλές φορές είτε πολλούς πιλότους είτε μαλακισμένους νόμους περί δημόσιας γης (η Αγγλία ειδικά έχει το πιο κλειστοφοβικό και υπέρμετρα μαλακισμένο νομικό πλαίσιο που μπορεί να συλλάβει ο νους του ανθρώπου σ' αυτό το θέμα). Εμείς είμαστε μια φούχτα κόσμος και δε μας έχει πάρει κανείς πρέφα ότι υπάρχουμε (φαντάσου ούτε καν η ΕΛΑΟ, ησυχία μη μας πάρουνε χαμπάρι) και δόξα το θεώ, οι νόμοι (περί δημόσιας γης) μας και είναι πιο χαλαροί και τους γράφουν άπαντες στα παπάρια τους με πρώτο και τρανότερο διδάξαντα το κράτος που κάθε μέρα πλακώνεται στις μάπες με το συμβούλιο της επικρατείας.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Δημοσίευσηαπό GiotaR » Πέμ Μάιος 10, 2007 6:23 pm

Σωστή και η δική σου οπτική, Ανδρέα.Ευτυχώς υπάρχουν πολλές πλευρές για να δεις το πράγμα. Μάλλον υπάρχουν τόσες απόψεις όσοι κι εμείς και όλες σωστές.Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς, αρκεί να "κοιτά". Και μόνο που εκφράζουμε(δημόσια ή όχι) μια άποψη, σημαίνει σκεπτόμενο,ενεργό και προβληματισμένο αθλητή.Το άσχημο είναι να μην ξέρουμε τι μας γίνεται.

Εννοείται οτι ο πρώτος μας στόχος είναι να πηγαίνουμε στο βουνό, να γινόμαστε μια παρέα και να καλλιεργούμε αυτό μου μας ενώνει: την αγάπη για την πτήση. Με όλα τα άλλα, τα μη πτητικά,ο καθένας αποφασίζει πόσο θέλει ή μπορεί να ασχοληθεί. Άλλοι είναι αθλητές και άλλοι πιλότοι ελέυθερου χρόνου.Διαφορετικά ενδιαφέροντα κι επιδιώξεις.Ίδιο δύσκαμπτο σύστημα, μας έχει όλους το ίδιο!

Κι έρχεται κάποια στιγμή που όλοι θα στεναχωρηθούμε απο την χαλαρότητα, που άλλες φορές μας αρέσει.Το πιο απλό, ο φίλος μας ο Βαγγέλης, που έχει κάνει την προσπάθειά του για να αποκτήσει ένα δίπλωμα, που για αυτόν είναι κατάκτηση ενός σημαντικού στόχου,και αγανακτεί- ματαιώνεται, που δεν το παραλαμβάνει. Ή ακόμα χειροτερα: σε μια επίσημη αγωνιστική συνάντηση που το χαλαρό και φιλικό κλίμα γυρίζει μπουμερακ και "στραβώνουν" και φιλίες.
Κάτι τέτοιες στιγμές αναθεματάμε το χύμα και την αντίληψη οτι, αφού είμαστε μια χούφτα, δεν θέλουμε κανόνες που να διευθετούν τις σχέσεις μας. Ακόμα και στην μικρότερη κοινωνική ομάδα -οικογένεια- απαιτούνται όρια και πλαίσια.

ΥΓ. Απο τά δύο άκρα, κι εγώ θα προτιμούσα την ελευθερία του Νεπάλ. Οι ξένοι πάντα περνούν καλύτερα σε μιά άλλη χώρα! Βέβαια στην στραβή, οι Ευρωπαίοι θα είναι πιο καλυμμένοι, νομίζω.

Καλές πτήσεις!

GiotaR

GiotaR
Competition
 
Δημοσ.: 291

Re: Κανονισμοί και αντιφάσεις

Δημοσίευσηαπό freedom » Πέμ Μάιος 10, 2007 11:34 pm

Γεια σου Γιώτα

Διάβασα με μεγάλη προσοχή τα παραπάνω που αναφέρεις και νομίζω ότι σε πολλά από αυτά τα πράγματα δεν είναι έτσι και νομίζω ότι δεν είναι σωστό να αφήνουμε εντυπώσεις. Για να είμαι ειλικρινής μου κάνει σαν μια προεκλογική νότα.
Ανήκω σε μια κατηγορία ανθρώπων που δεν μου αρέσει να ισοπεδώνω τους πάντες και κυρίως δεν θέλω να βλέπω παντού εχθρούς , κλεφτές κλπ . Θέλω όσο μπορώ και μου επιτρέπεται να βλέπω τα πράγματα θετικά, αντικειμενικά και κυρίως δίκαια .
Όσο αφορά την συνάντηση των εκπαιδευτών είναι μια συνάντηση που αφορά αυτούς και μονό αυτούς για ένα και μονό λόγο γιατί ένας εκπαιδευτής μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει εκπαίδευση ,οργάνωση εκπαίδευσης κλπ .
Νομίζω ότι πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεχτική όταν αναφερόμαστε σε εκπαιδευτές διότι ορισμένοι από αυτούς έβαλαν το κεφάλι τους στην θηλιά για να υπάρχει σήμερα αλεξίπτωτο πλαγιάς. Τώρα εάν στο χώρο αυτό έχουν εισχώρηση και κάποιοι άλλοι παράξενοι τύποι δεν είναι χρέος των εκπαιδευτών να τους ελέγξουν αλλά του μηχανισμού εκείνου που διέπει το σπορ , ο εκπαιδευτής δεν μπορεί να είναι αστυνόμος, χαφιές, πρόεδρος σωματείου, η ότι άλλο. Ασχολείτο αποκλειστικά και μονό με το έργο του και την ασφάλεια των μαθητών του.
Όσο αφορά την εγκαταλείψει των μαθητών τους εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κανένα σοβαρό συνάδελφο που να έχει κάνει ποτέ κάτι τέτοιο , μπορεί κάπου στην Ελλάδα να έχει συμβεί και καλό θα είναι να τους αναφέρεις στα αρμόδια όργανα επίσημα και να υπάρξουν κυρώσεις.
Όσο αφορά την περιβόητη αμοιβή τους θα πω τούτο
Γιατί από τους 56 εκπαιδευτές που υπάρχουν στην ομοσπονδία ενεργοί είναι μονό 3 η 4 γιατί άραγε?
Όταν ο Εκπαιδευτής Πλατών Κουροβακαλης χτύπησε μετά από 18 χρόνια παρουσίας στον αεραθλητισμο κάναμε έρανο γιατί μετά από τόσα χρόνια εργασίας είχε 750.000 δρχ στην τράπεζα και τα νοσήλια του ήταν κάποια εκατομμύρια.
Ο Εκπαιδευτής Καραπουλιος μετα από 15 χρόνια παρουσίας σήμερα ζει στα βουνά χωρίς ηλεκτρικό και τα απαραίτητα που πρέπει να έχει ένα σπίτι .
Νομίζω ότι ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του.
Τώρα όσο αφορά την ποιότητα εκπαίδευσης νομίζω ότι οι στατιστικές μιλούν από μόνες τους έχουμε τον χαμηλότερο δείκτη ατυχημάτων διεθνώς και είμαστε η μοναδική εθνική ομάδα στον κόσμο που ποτέ δεν είχαμε ατύχημα σε παγκόσμιους αγώνες. ( Υπάρχει εξαίρεση για ένα σωματείο που ίσως να έχει τον υψηλότερο δείκτη ατυχημάτων στο κόσμο)
Τώρα όσο αφορά την οργάνωση του σπορ νομίζω ότι η έλλειψη παιδείας τα κόμπλεξ διαφόρων η μικροψυχία της ράτσας και η ρωμιοσύνη δεν είναι και η καλύτερη συνταγή για πρόοδο και εξέλιξη. Δεν είναι τυχαίο που όποιοι σοβαροί άνθρωποι ενεπλάκησαν στο χώρο έκοψαν πέρα και είπαν ποτέ ξανά , δεν είναι τυχαίο που δεν υπάρχει πια σωματείο για να αναλάβει αγώνες δεν είναι τυχαίο που δεν θέλει κανείς να είναι διευθυντής αγώνα γιατί άραγε ???
Γιατί πάντα θα τους πούμε κλεφτές ψεύτες λαμογια και ότι άλλο. Δυστυχώς το μακρύ και το κοντό του καθενός, μπορεί να το λέει δωρεάν εάν πλήρωνε τα πράγματα ίσως ήταν διαφορετικά.
Πολλές φορές όλοι μας έξω από το χορό πολύ εύκολα μπορούμε να λεμέ ότι θέλουμε , καλό θα ήταν να προσπαθούμε να βάλουμε τον εαυτό μας πρώτα στην θέση του άλλου και μετά να έχουμε άποψη. Ξέρεις είναι πολύ δύσκολο κάποιος να γνωρίσει των ευατό του και το πιο είναι εύκολο να δίνει συμβουλές στους άλλους , εάν ξέρει ο καθένας από εμάς τι πραγματικά θέλει ίσως τα πράγματα να ήταν τελείως διαφορετικά.

Και για να μην παρεξηγηθώ το παραπάνω κείμενο είναι γραμμένο με κέφι και τελείως φιλική και θετική διάθεση απέναντι σου .

Άντε να βάλω και ένα κουιζ

Πριν λίγο καιρό είδα ένα φίλο στεναχωρημένο και τον ρώτησα τι έγινε ρε φίλε,,,, σου συνέβη κάτι κακό η συνέβη κανένα καλό σε κανέναν φίλο σου,,,,,, τι να αποκρίθηκε άραγε ο ποιητής.???


Με φιλικούς χαιρετισμούς
Διονύσης
Team Freedom

freedom
Competition
 
Δημοσ.: 295

Δημοσίευσηαπό GiotaR » Παρ Μάιος 11, 2007 10:14 am

Γειά σου Διονύση

Είναι γεγονός ότι ανήκουμε σε τελείως διαφορετικά κομμάτια του χώρου. Εγώ στους αθλητές-χομπίστες, εσύ στους επαγγελματίες. Και γι΄ αυτό και δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα. Και φυσικά δεν τίθεται θέμα ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο. Ούτε ποιος θα κάνει την καλύτερη εντύπωση.

Επέτρεψέ μου να συνεχίσω να πιστεύω ότι μια καλή περιγραφή της κατάστασης είναι το πρώτο βήμα για κάθε προσπάθεια βελτίωσής της. Η διάγνωση δεν είναι πάντα καλή, αλλά θεωρείται πιο επιστημονικός τρόπος από τους αφορισμούς. Επίσης οι ραδιοαρβήλες δεν είναι έγκυρη πηγή για την διεξαγωγή συμπερασμάτων. Ακόμα είναι παλιομοδίτικο το να χρησιμοποιεί κάποιος το τετριμμένο καχύποπτο σκεπτικό: «γιατί τα γράφει τώρα αυτή αυτά; Τι συμφέρον έχει;» Έκπληξη!!! Εκτός από αυτούς που έχουν συμφέρον υπάρχουν και αυτοί που έχουν άποψη και την λένε.
Έχω άποψη και την λέω. Δεν θέλω ψήφους. Δεν είμαι υποψήφια σε κάτι. Ούτε καν στην διοίκηση του σωματείου μου δεν είμαι. Και να ήθελα, τα όσα κακά προβλέπεις για το μέλλον των ενασχολούντων με απέτρεψαν…Άσε και μεγαλώνω και δυο παιδιά. Και επιπλέον θέλω να συνεχίσω να πιστεύω στην φιλία.
Ευχαριστώ γιατί με το «Κανονισμοί και αντιφάσεις» που ξεκίνησες μου έδωσες την ευκαιρία να εκφραστώ.
Και χαίρομαι που φέτος έχεις καλύτερη διάθεση και δεν βλέπεις πια παντού εχθρούς και τέρατα. Πέρσι στην ΓΣ σωματείων, όταν πήρες τον λόγο να μιλήσεις ως εκπρόσωπος του σωματείου σου, είπες -ενώπιον σύσσωμης της ΕΑΠ και άλλων 10-11 εκπροσώπων- ότι για όλα φταίει ότι μας κυβερνούν διάφοροι άχρηστοι, ότι το σωματείο σου είναι ανενεργό, απλώς βιτρίνα και πρότεινες την λύση να αποκοπούμε από την διοίκηση και να αυτονομηθούμε κτλ κτλ…μας εξέπληξες.Φέτος διάβασες τις επίσημες έρευνες και στατιστικές και άλλαξες γνώμη.

Τόσα χρόνια έχεις ακούσει, δει, διαβάσει, χιλιάδες πράγματα. Μην τα παίρνεις όλα επί του προσωπικού. Είναι ψυχοφθόρο. Συζήτηση κάνουμε και η καλή διάθεση και το κέφι είναι δεδομένα.

Φιλικά

GiotaR

GiotaR
Competition
 
Δημοσ.: 291

Re: Κανονισμοί και αντιφάσεις

Δημοσίευσηαπό freedom » Παρ Μάιος 11, 2007 1:11 pm

Η κοινή λογική λέει ότι η πρόοδος του σπορ και το συμφέρων των επαγγελματιών είναι συγκοινωνούντα δοχεία , ο ένας παίρνει ζωή από τον άλλον εάν πεθάνει ο ένας πεθαίνει και ο άλλος …..νομοτέλεια.
Πολύ σωστά λες για την γενική συνέλευση .
Το ότι υπάρχουν ανεπαρκείς άνθρωποι στην διοίκηση είναι γεγονός ,αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και εχθροί .
Θα ήθελα να πω ότι τα τελευταία χρόνια έχουν υπάρξει σωρεία προεδρικών διαταγμάτων όσο αφορά τον αεραθλητισμο το αθλητικό δίκαιο κλπ το γεγονός αυτό από μονό του ανεβάζει ψηλά το επίπεδο νομικών γνώσεων που πρέπει να έχουν οι εμπλεκόμενοι με την διοίκηση . Πόσοι στο χώρο μας πραγματικά το γνωρίζουν ???. Και να μην γνωρίζουν πάλι καλά αλλά να έχουν άποψη και να λένε ένα σωρό άτοπες ανακρίβειες και να δημιουργούν λανθασμένες εντυπώσεις πολλές φορές μπορεί να έχουν σοβαρό κόστος για κάποιον. Σημασια δεν εχει τι λεμε εμεις στο καφενειο αλλα τι λεει το κορανι. :)

freedom
Competition
 
Δημοσ.: 295

Δημοσίευσηαπό max » Παρ Μάιος 11, 2007 7:01 pm

emena i aporiamou eine pou briskete tosi oreksi kai grafete me tis ores.....den eine kalitera na petame..gia na ksexname ,...afta pou mas xorizoun ???....kai na thimomaste afta pou mas enonoun??? .....kales ptiseis se olous !!!

max
EN B
 
Δημοσ.: 39

Re: Κανονισμοί και αντιφάσεις

Δημοσίευσηαπό arisk » Παρ Μάιος 11, 2007 10:16 pm

ase poy apo tote poy balane to leonardo den blepoyme foto kai perigrafes ptiseon.

mono grinia

Μην αμελείτε να παίρνετε την πτήση σας.
http://www.ppg.gr
youtube. ariskol
arisk
EN D
 
Δημοσ.: 125


Επιστροφή στην Ανακοινώσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες