Ημερομηνία Κυρ Απρ 28, 2024 6:06 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Ανακοινώσεις Ανακοινώσεις

Ανακοινώσεις

Freedom Σεμιναριο

Ανακοινώσεις από τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς στην Ελλάδα

Freedom Σεμιναριο

Δημοσίευσηαπό freedom » Παρ Ιαν 19, 2007 4:41 pm

Όπως κάθε χρόνο ετσι και φέτος η Freedom ξεκινάει μια σειρά σεμιναρίων για όλους τους Έλληνες πιλότους.

Την αυλαία των σεμιναρίων φέτος θα την ανοίξουμε με τον Βαγγέλη Τσουκα . Το θέμα του πρώτου μας σεμιναρίου θα είναι , Ανεμοπορία , Θερμικά , οργάνωση για πτήσεις αποστάσεων .
Είναι ένα σεμινάριο όπου απευθύνεται σε πιλότους ΠΛ έως και Π, διάρκειας 5 ωρών , που σαν στόχο του έχει να ξυπνήσει την περιέργεια και να ανοίξει το πνεύμα του κάθε πιλότου , ετσι ώστε να μπορεί να σκέφτεται και να επεξεργάζεται περισσότερα δεδομένα πριν και μετά από την κάθε του πτήση.
Τόπος Διεξαγωγής ΠΛΑΤΑΙΕΣ
Ημερομηνία : Κυριακή 4 Φεβρουαρίου
Χώρος Διεξαγωγής : Δημαρχείο
Ώρα Έναρξης : 09,45 αυστηρά στις 10.00 κλείνουν οι πόρτες .
Κόστος συμμετοχής : Δωρεάν

Το επόμενο σεμινάριο θα είναι πρώτων βοηθειών από τον Ιατρό Κο Καραλη Χρήστο του Κυανού Σταυρού. Κυριακή 18 Φεβρουαρίου τις ίδιες ώρες και στο ίδιο σημείο στις Πλαταιές.

Για την Freedom Team
Διονύσης Βλασοπουλος

Υ/Γ
Τέτοιου είδους και επιπέδου σεμινάρια σπανίως λαμβάνουν χώρα στην Ελλάδα ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ

freedom
Competition
 
Δημοσ.: 295

Re: Freedom Σεμιναριο

Δημοσίευσηαπό MIK » Δευτ Ιαν 22, 2007 11:56 am

Διονύση μπράβο για την προσπάθειά σου να κάνεις τέτοιες κινήσεις που σίγουρα βοηθάνε όλους.

Από την άλλη νομίζω ότι ώρες και μέρες που έχει σκι δεν θα έρχονται αρκετοί από τους ανθρώπους που ενδιαφέρονται. Επίσης υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν ορειβασία ραφτινγ και άλλα σπορ που γίνονται μόνο Κυριακή και Σάββατο πρωί.

Ξέρω τις δυσκολίες οργάνωσης απλά θα ήθελα πάρα πολύ να έρθω και Κυριακή του Φεβρουαρίου πρωί αποκλείετε. Ενώ αν ξεκίναγε 4 θα ερχόμουν σίγουρα.

Φιλικά Μιχάλης

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Freedom Σεμιναριο

Δημοσίευσηαπό tsoukasvaggelis » Δευτ Ιαν 22, 2007 12:14 pm

[ img ]


Γεια σας φίλοι,
Αν σας ενδιαφέρει να συζητήσουμε θέματα όπως Μακρομετεωρολογία, Μικρομετεωρολογία, θερμικά, Σωστές ταχύτητες, σχεδιασμός cross country, Σύννεφα και πληροφορίες που μας δίνουν στην πτήση, Speed to Fly, Mc Cready theory και άλλα πολλά, βλέπω αυτό το σεμινάριο σαν μια ευκαιρία. Να είστε όλοι εκεί.
Βαγγέλης Τσούκας

tsoukasvaggelis
Competition
 
Δημοσ.: 458

Δημοσίευσηαπό freedom » Δευτ Ιαν 22, 2007 3:09 pm

Επειδή είναι τις μόδας τελευταία τα παράθυρα στα κανάλια, στα παράθυρα αυτού του σεμιναρίου θα βρίσκονται και οι εξής Διον. Βλασοπουλος Τιμος Αυγεροπουλος και ελπίζω ο Guru.

Διονυσης

Team Freedom

freedom
Competition
 
Δημοσ.: 295

Δημοσίευσηαπό guru » Δευτ Ιαν 22, 2007 3:40 pm

Άκουσα ότι το υλικό και η παρουσίαση θα είναι πολύ καλής ποιότητας. Επίσης θα πέσει και πολύ γκατζετάκι από τον μάστορα του είδους van-tsouk.

Οι συνθήκες εντός της φωλιάς freedom είναι εγγυημένες, οπότε δεν το χάνουμε με τίποτα.

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Re: Freedom Σεμιναριο

Δημοσίευσηαπό adreas » Πέμ Ιαν 25, 2007 11:27 pm

MIK\";p=\"7932 έγραψε:Από την άλλη νομίζω ότι ώρες και μέρες που έχει σκι δεν θα έρχονται αρκετοί από τους ανθρώπους που ενδιαφέρονται. Επίσης υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν ορειβασία ραφτινγ και άλλα σπορ που γίνονται μόνο Κυριακή και Σάββατο πρωί.


Ρε συ Mik, που κάνουνε σκι όλοι αυτοί; Τον Παρνασσό τον βλέπω κάθε μέρα κι έχει ένα πασπάλισμα χιόνι σα ζάχαρη άχνη. Λειτουργούνε χιονοδρομικά σε Χελμό, Καρπενήσι ή Βόρεια Ελλάδα; Όπωτε και να το προγραμματίσουνε ΣΚ θα πρέπει να είναι για να έρθει κόσμος. Ας κάνουμε ράφτιγκ άλλη φορά.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: Freedom Σεμιναριο

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Ιαν 26, 2007 1:33 pm

Καλά ξυπνητούρια στα Άνω Κελλάρια έχει 2 μέτρα χιόνι. Συνεχίστε εσείς να νομίζετε τα δικά σας και να μας αφήνετε να λιώνουμε στο σκι. Άλλωστε ο Περικλής μια χαρά χιόνι έχει

Στο πιο απλό παράδειγμα σκέψου να πετάει γαμάτα ο Κιθαιρώνας εκείνη την ημέρα

Anyway θα ήθελα να γίνει 5 με 10 το βράδυ το σεμινάριο αφού δεν γίνεται θα κάνω κάθε προσπάθεια να έρθω.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Freedom Σεμιναριο

Δημοσίευσηαπό ian » Παρ Ιαν 26, 2007 5:03 pm

Ασ΄τα αυτα... και κοιτα να εισαι πανω την Κυριακη :D
Εχουμε να σε δουμε κατι μηνες... :evil: ολο το σκι σκεφτεσαι!! :mrgreen:
Ετσι και αλιως ο χειμωνας εχει παει πισω, εδω που τα λεμε δεν εχει ερθει καν!!
οποτε ελα να τα πουμε και απο κοντα και να κανουμε και καμια πτηση θεου επιτρεποντος :wink:
Υ.Γ Μισω την καταπιεση...


Το Παρα5 ειναι ψυχολογικό αθλημα
ian
Competition
 
Δημοσ.: 210

Δημοσίευσηαπό guru » Δευτ Φεβ 05, 2007 8:31 pm

Δεν περίμενα να δω τόσο λαό διψασμένο να αφήσει την βολή της γνωστής προσγείωσης, και να αναζητήσει άγνωστα συναισθήματα, χωράφια και μεθόδους επιστροφής (οτο-στοπ, ταξί, ΚΤΕΛ, φίλους κλπ).

Εύγε van-tsouk για το ότι δεν καταλάβαμε πότε πέρασαν 7 ώρες, και Διονύση που δεν σε έφτασε ο χώρος του Δημαρχείου με τον κόσμο που μάζεψες.

Πιστεύω ότι σε όλους μας έδωσε κάτι ο van-tsouk σε διάφορα επίπεδα.

Εμένα βέβαια μου άρεσαν ιδιαίτερα τα simulation των θερμικών, και ολίγο από τεφίγραμμα.

Και αυτά που είπε ο Διονύσης με βοήθησαν να κατασταλάξω σε μερικά συμπεράσματα.

Ναι, είμαστε η πρώτη γενιά εδώ και κάποια εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια, που δοκιμάζει την ελεύθερη πτήση με ένα σάκο.

Και παρόλο που δεν είμαστε στα μαύρα σκοτάδια και κινδύνους όπως πριν 10-20 χρόνια, εξακολουθούμε να είμαστε πρωτοπόροι. Και κάθε προσπάθεια όπως αυτή του van-tsouk βάζει και άλλο ένα λιθαράκι στην γνώση και στην αντίληψή μας.

Άντε χειμωνιάτικα μας κάνατε να λαχταράμε το πότε θα γράψουμε κανένα βαθμό στο Leonardo.

Καλές πτήσεις.

guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Re: Freedom Σεμιναριο

Δημοσίευσηαπό FLYAWAY » Τρί Φεβ 06, 2007 9:38 am

sinxaritiria kai apo emena prota ston Dionisi pou, giamena, ekane kai kanei anidiotelos auta ta seminaria, kai ston Van-tsouk pou katafere na ksedialini pola mesa sto mialo mou pou exoun na kanoun me tin meteorologia, kai episis edose to sinesthima, se olous pisteuo, oti mporoume na antimetopisoume sovara auto to athlima. kai pali BRAVO!

FLYAWAY
EN A
 
Δημοσ.: 2

Δημοσίευσηαπό lazaros » Τρί Φεβ 06, 2007 11:39 am

Ευχαριστούμε πολύ για το άψογο σεμινάριο όλους όσους συνέβαλαν σε αυτό (Διονύση, Βαγγέλη, νυν και παλιούς πρωταθλητές, τον χορηγό των σπανακοτυρόπιτων, τον Δήμο Πλαταιών, τον καιρό που δεν ήταν πτητικός, κλπ......).

Πολύ θετικό και το γεγονός ότι κανείς μέσα στην αίθουσα δεν κάπνιζε, επικρατούσε ησυχία παρά το πλήθος του κόσμου και οι παριστάμενοι είχαν σοβαρή διάθεση για παρακολούθηση.

Έχουμε βέβαια πολύ δρόμο μέχρι να κάνουμε στη πράξη και ένα cross country (ας καταφέρω να βελτιώσω τη τεχνική απο/προσγειώσεων και να κυκλώσω κανά θερμικό πρώτα αξιοπρεπώς...) και μετά βλέπουμε!!!...... :-)

Ο Βαγγέλης έμοιαζε να το κατέχει καλά το θέμα και μου άρεσε που επισήμαινε τα σημεία για τα οποία δεν είχε αρκετή γνώση. Πολύ ενδιαφέρουσα η μεθοδολογία για τη πρόβλεψη των μελλοντικών θερμικών. Χωρίς να θέλει να εντυπωσιάσει προσπάθησε πραγματικά να μεταδώσει ένα μέρος των γνώσεων και εμπειριών του.
Και αυτά παρά τη δυσκολία που φαντάζομαι ότι θα είχε μια και οι ακροατές του είχαν γνώσεις από μηδαμινές μέχρι επιπέδου guru...

Τα διαλείμματα με τις παρεμβάσεις των εμπειρότερων πιλότων ήταν επίσης σημαντικά και πολύτιμες οι συμβουλές τους.

Οι 7 ώρες πέρασαν πραγματικά χωρίς να το καταλάβουμε!

Είναι δυνατό να λάβουμε το ppt της παρουσίασης???
Θα ήταν χρήσιμο να ανατρέξουμε σε κάποια σημεία και πάλι...

Η επιτυχία του σεμιναρίου αυτού μεγαλώνει την απογοήτευσή μου για το ότι θα χάσω το σεμινάριο της 18/2 λόγω ταξιδιού στο εξωτερικό.

Πάντα τέτοια!!!

Λάζαρος

lazaros
EN D
 
Δημοσ.: 147

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Φεβ 06, 2007 12:09 pm

Πολύ καλό το σεμινάριο και ιδιαίτερα χρήσιμο για όσους βρίσκονται στην αρχή, οι οποίοι αποτελούσαν και τη συντριπτική πλειοψηφία των συμμετεχόντων. Βέβαια και όσοι παλιότεροι βρεθήκαμε εκεί είχαμε την ευκαρία να κάνουμε μια επανάληψη σε κάποια πραγμάτα και να εμβαθύνουμε σε κάποια άλλα.

Η παρουσίαση του Βαγγέλη ήταν κορυφαία και από άποψη προετοιμασίας αλλά και προβολής. Δεν είχα τη δυνατότητα να την παρακολουθήσω όλη άλλα είμουν τυχερός που μπόρεσα να έχω ένα preview μερικές μέρες πριν.

Πλησιάζει η ώρα να εφαρμόσουμε στη πράξη τη θεωρία.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Freedom Σεμιναριο

Δημοσίευσηαπό tsoukasvaggelis » Τρί Φεβ 06, 2007 12:39 pm

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια, και βέβαια το Διονύση που φρόντισε τόσο άψογα για να γίνει αυτή η συνάντηση.

Ολοι οι παλαιότεροι μπορεί να θυμάστε ότι όταν ξεκινήσαμε τη δεκαετία του 90, δεν ήταν εύκολο να έχουμε πρόσβαση σε κάποιες πληροφορίες και γνώσεις, ενώ γενικότερα η εκπαίδευσή μας ήταν λίγο πρόχειρη και γινόταν κυρίως αργα τα μεσάνυχτα - εντελώς μαύρα μεσάνυχτα σε ορισμένες περιπτώσεις. Οχι ότι φταίει κάποιος, αλλά πάντα έτσι γίνεται σε πρωτοποριακά πράγματα.Μαθαίνεις με τη δοκιμή.

Η βιβλιογραφία αλλά και η εμπειρία μας για να καταλάβουμε τι ακριβώς διαβάζουμε μέσα από τα βιβλία που υπήρχαν ήταν ανεπαρκής και δεν υπήρχαν άνθρωποι που να συνδυάζουν τις σχετικές με τον καιρό γνώσεις με την πτητική εμπειρία.

Σήμερα τα πράγματα έχουν βελτιωθεί αρκετά στο επίπεδο τόσο της θεωρητικής εκπαίδευσης όσο και της πρακτικής, έχει αρχίσει και περνάει η νοοτροπία να ξέρω πράγματα και να μελετάω συνεχώς και όχι απλά νομίζω, πιστεύω, τα ξέρω όλα και ταυτόχρονα δεν ξέρω τίποτε.
Και είναι σημαντικό να έχουμε αντίληψη του γιατί συμβαίνουν κάποια φαινόμενα, προκειμένου να μπορέσουμε να τα εκμεταλλευτούμε περισσότερο αποτελεσματικά και να πετάμε καλύτερα και με περισσότερη ασφάλεια.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους βρεθήκατε στο σεμινάριο. Ο προσωπικός μου σκοπός ήταν, μετά από αρκετά χρόνια προσπάθειας να καταλάβω τι συμβαίνει, που βρίσκομαι και πώς πετάω κάθε φορά, να μοιραστώ κάποιες εμπειρίες και κάποια πράγματα που έχω διαβάσει ή έχω αντιληφθεί. Και σας διαβεβαιώ ότι δεν είναι εύκολο να παρουσιάσεις κάτι τέτοιο. Μου πήρε πραγματικά πολύ καιρό για να καταλάβω τι διαβάζω και όσο περισσότερο καταλαβαίνω, τόσο περισσότερο συνειδητοποιώ πόσο λίγα ξέρω.

Και ένας τρόπος για να καταλάβεις αυτά που νομίζεις ότι ξέρεις, είναι να χρειαστεί να τα περιγράψεις σε άλλους, με την ευθύνη του να μην πεις πολύ δύσκολα πράγματα στους νεότερους πιλότους και να μιλάς σε απλή όσο το δυνατόν γλώσσα για να σε καταλάβουν, και από την άλλη να διατηρείς το ενδιαφέρον από τους εμπειρότερους, που μερικές φορές θα έβλεπαν τα λεγόμενά μου πολύ απλοϊκά και ίσως και βαρετά.

Ευχαριστώ που αντέξατε τόσες ώρες, και πραγματικά και εγώ δεν πήρα χαμπάρι πως πέρασαν 7 ώρες. Σίγουρα πάντως και 17 να ήταν οι ώρες υπάρχουν πάρα πολλά που δεν είπαμε ή τα είπαμε βιαστικά, ενώ και σε 17 χρόνια υπάρχουν στιγμές που συνειδητοποιει κάποιος ότι έχει πολλά να μάθει ακόμη σε αυτό το εκπληκτικό σπορ.

Βαγγέλης Τσούκας

tsoukasvaggelis
Competition
 
Δημοσ.: 458

Re: Freedom Σεμιναριο

Δημοσίευσηαπό Agelos » Τρί Φεβ 06, 2007 12:54 pm

Πολλά συγχαρητήρια Βαγγέλη και Διονύση για το πάρα πολύ καλό σεμινάριο θα εκφράσω ένα παράπονο όμως και ίσως μια ευχή. Αφιέρωσες ελάχιστο χρόνο στο τεφίγραμμα και θα έλεγα μάλιστα να διοργανωθεί ένα εβδομαδιαίο σεμινάριο των 7 ωρών την ημέρα μόνο για το τεφίγραμμα. :twisted: :twisted:

Πέρα από την πλάκα ήταν από τα καλύτερα σεμινάρια που έχω πάει ποτέ.

Και πάλι πολλά συγχαρητήρια

Agelos
Competition
 
Δημοσ.: 271

Re: Freedom Σεμιναριο

Δημοσίευσηαπό ian » Τρί Φεβ 06, 2007 4:05 pm

...ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!
Αυτο το σεμιναριο ηταν καταπληκτικο, ομολογω οτι ισως επειδη δεν καπνιζω, οταν ο Διονυσης διεκοπτε τον Βαγγελη για να κανουμε δειαλειμα...σπαζομουν :evil: τι στο καλο ποτε περασε η ωρα και ηρθε παλι το διαλειμα :x

Λοιπον νομιζω οτι καθηλωθηκαμε για ωρες, διψασμενοι για γνωσεις οι οποιες αποκτηθηκαν με την εμπειρια πολλων χρονων απο αυτους που ηρθαν στον χωρο πολυ πριν απο εμας και ευχομαστε να παραμεινουν μαζι μας και να μας βοηθουν στα βηματα που κανουμε και εμεις για την κατακτηση της ελευθερης πτησης.

Ελπιζουμε και για αλλα παρομοια σεμιναρια στο αμμεσο μελλον αλλα ισως και διοργανωση μινι πτησεων αποστασεων απο ομαδες πιλοτων που δεν εχουν πολυ εμπειρια και θα τους καθοδηγουν εμπειροι πιλοτοι ετσι ωστε απο την αρχη να μπαινουν στο πνευμα του σωστου τροπου πτησης και προετοιμασιας της πτησης.

Νομιζω οτι το cross country απο μονο του δεν λεει τιποτα (ενοω τα χιλιομετρα) η ουσια ειναι η ολη προετοιμασια του πιλοτου, η μελετη της γεωγραφικης περιοχης, των τοπικων ανεμων αυρων κτλπ, η προετοιμασια του εξοπλισμου και τοσων αλλων που εγω ουτε που φανταζομαι!! και φυσικα τον τροπο που σκεφτεται πανω στον αερα ο πιλοτος που προσπαθει να εκμεταλευτει το καθε τι που θα του δωσει λιγο καυσιμο ακομα για να παει πιο περα

Οπως υπαρχει η βασικη εκπαιδευση, ο Β κυκλος εκπαιδευσης και το siv γιατι να μην υπαρχει και εκπαιδευση, οχι μονο θεωρητικη, αλλα και πρακτικη για πτησεις αποστασεων;
Καποτε o γκουρου, νομιζω εγραψε οτι θα αλλαζε την πτηση των πολλων χιλιομετρων με μια πτηση λιγοτερων αρκει να ειχε παρεα στο cross country,
Θα ηταν φανταστικο να πεταει μια ολοκληρη ομαδα για την επιτευξη ενος κοινου στοχου.
Εκτος αυτου στο μελλον οι πιλοτοι που θα βγαινουν απο τετοιες εκπαιδευσεις θα εχουν πολυ καλυτερη υποδομη για να ασχοληθουν γιατι οχι και με τους αγωνες :oops:
Μηπως ζηταω πολλα; :roll:


Το Παρα5 ειναι ψυχολογικό αθλημα
ian
Competition
 
Δημοσ.: 210

Re: Freedom Σεμιναριο

Δημοσίευσηαπό loxagos » Τρί Φεβ 06, 2007 11:52 pm

Ως γνωστόν μ αρέσει να μιλάω με εικόνες… :!: :!: :!:

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527

Δημοσίευσηαπό freedom » Τετ Φεβ 07, 2007 5:03 pm

Ενα μεγαλο ευχαριστω στο Βαγγελη...
Συγνωμη για το στριμωγμα αλλα σε μια αιθουσα που ειναι για 65 ατομα μαζευτικαμε 102 τι να κανουμε ....να μην ξεχασω ενα μεγαλο ευχαριστω στον Κο Σαββιδη στον Δημο Πλαταιων στον Guru στον Σαββελωνα και ολους τους πιλοτους που ηταν εκει.

Θα τα ξαναπουμε ..
Διονυσης
Team Freedom

freedom
Competition
 
Δημοσ.: 295

Δημοσίευσηαπό tsoukasvaggelis » Πέμ Φεβ 08, 2007 9:06 pm

Γειά σας φιλόδοξοι πιλότοι μεγάλων αποστάσεων.
Στο σεμινάριο σας είχα υποσχεθεί ότι θα σας δώσω μερικά links που χρησιμοποιώ για την πρόβλεψη καιρού.

Αυτά μπορείτε να τα βρείτε στο www.sky.gr/tsoukas/Sky_gr_forecast
To link αυτό είναι δοκιμαστικό και θα δίνει την Παρασκευή την πρόβλεψη για τον καιρό του Σαββατοκύριακου. Για την ώρα δεν λειτουργεί, δίνει όμως μια γεύση του τι θα δίνει.

Guru και Μπιλαλης,
Πήρα το sms και στο ίδιο folder μπορείτε να βρείτε τα simulator της ανόδου και θερμοκρασίας του θερμικού που έδειξα.

Εις το επανειδείν,
Βαγγέλης Τσούκας

tsoukasvaggelis
Competition
 
Δημοσ.: 458

Re: Freedom Σεμιναριο

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Φεβ 09, 2007 11:01 am

Χμμμ, έτσι όπως δίνει το link o Βαγγέλης δεν παίζει. Είναι http://www.sky.gr/tsoukas/Sky_gr_forecast.htm .

Και το folder http://www.sky.gr/tsoukas/

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό tsoukasvaggelis » Παρ Φεβ 09, 2007 11:40 am

thanks!

tsoukasvaggelis
Competition
 
Δημοσ.: 458


Επιστροφή στην Ανακοινώσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες