Ημερομηνία Πέμ Μάιος 02, 2024 5:26 am
Text Size

Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Ανακατωσούρες...

Περιγράψτε ένα συμβάν που σας έτυχε στη πτήση (ή στο έδαφος) να το αναλύσουμε.

Συντονιστής: Moderators

Δημοσίευσηαπό orck » Δευτ Νοέμ 07, 2005 11:49 am

οντως εκανε πολυ καλη ημερα χθες και ειχε μαζευτει πολυς κοσμος

(αληθεια τι κανετε εσεις οι πιλοτοι για να μην σας ενοχλει το στομαχι με τοσο κουνημα)

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό georgex » Δευτ Νοέμ 07, 2005 12:57 pm

Νομίζω οτι είναι σπάνιο φαινόμενο να ανακατεύεται κανείς.

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Νοέμ 07, 2005 3:08 pm

Παναγιώτη μην ανυσηχείς θα σου περάσει με τον καιρό. Βάζε ώρες πτήσης όποτε μπορείς και σύντομα δεν θα σε ενοχλεί το στομάχι όσο κι αν κουνάει. Λίγο οι κοιλιακοί μπορεί από το σφίξιμο :)

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό GUS » Δευτ Νοέμ 07, 2005 9:22 pm

orck έγραψε:(αληθεια τι κανετε εσεις για να μην σας ενοχλει το στομαχι με τοσο κουνημα)

Φουσκώματα και πτήσεις για να μάθουμε να κάνουμε τα παρακάτω:

1. Όταν πάει μπροστά (πάει να βουτήξει) τραβάμε τα φρένα μέχρι να σταματήσει οπότε και τα αφήνουμε.
2. Όταν πάει προς τα πίσω (μένει πίσω) αφήνουμε τα φρένα.
3. Όταν μόνο η μία πλευρά πάει να σηκωθεί προς τα πάνω ή όταν θέλει να πάει μπροστά, γέρνουμε προς το μέρος της, αν επιμένει, τραβάμε και το φρένο της όσο χρειαστεί για να κάτσει στη θέση της, μόλις δούμε ότι θα αντιδράσει πάμε στη θέση μας και αφήνουμε το φρένο.

Αργότερα, σε γλίστρες που έχουμε την άνεση, μπορούμε να το κρατάμε μόνο με επιτάχυνση (βουτάει - αφήνουμε λίγο, μένει πίσω - πατάμε και άλλο) και σώμα.

GUS
EN B
 
Δημοσ.: 104

Δημοσίευσηαπό andread » Δευτ Νοέμ 07, 2005 10:13 pm

orck έγραψε:(αληθεια τι κανετε εσεις οι πιλοτοι για να μην σας ενοχλει το στομαχι με τοσο κουνημα)


εμένα με βοηθάει η μαστίχα

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό paramick » Δευτ Νοέμ 07, 2005 10:43 pm

Εγω παλι,το ριχνω στο τραγουδι και αρκετα συχνα μιλαω στο φτερο μου 8O
Παντως εχω πρατηρησει,οτι με ελλειπες ντυσιμο,λογω του συνεχους σφιξιματος απ το κρυο,η ανακατωσουρα ειναι πιο ευκολη..........οποτε καλο ντυσιμο :wink:

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Δημοσίευσηαπό guru » Τρί Νοέμ 08, 2005 11:56 am

Θυμάμαι ότι και εγώ είχα έντονη ζαλάδα όταν είχα πρωταρχίσει πτήσεις με θερμικά με τον αετό.

Συμπληρώνοντας τις συνταγές των φίλων, θα πω και την δικιά μου:

1. Κοιτάμε πάντα τον ορίζοντα και το εσωτερικό μιας στροφής.
2. Μαθαίνουμε τον έλεγχο της πτέρυγας (σύμφωνα με GUS).
3. Αφού κάνουμε τα παραπάνω, μαθαίνουμε να χαλαρώνουμε στην διάρκεια της πτήσης.

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Ζαλαδες, ανακατωματα κλπ

Δημοσίευσηαπό orck » Τρί Νοέμ 08, 2005 1:24 pm

σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες
Αποστολη αυτο που αναφερεις ειναι σωστο και εχω ηδη μιλησει με τον Διονυση για ενα test drive του Advance Success (τωρα εχω το Up Everest) γιατι μολις κατεβηκα αισθανομουν πιασμενος, αν και νομιζω οτι φταιω εγω για αυτο και οχι το καθισμα

παω να βρω ενα rodeo για πρακτικη εξασκηση :)

ΥΓ μηπως εβγαλα την συζητηση απο τον δρομο της και πρεπει να τα μεταφερουμε ολα αυτα σε ενα νεο θεμα;

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό GUS » Τετ Νοέμ 09, 2005 12:32 pm

Υπάρχουν μερικές ακόμα λεπτομέρειες που μπορούν να βοηθήσουν στη μείωση της ανακατωσούρας (με σειρά αποτελεσματικότητας):

1. Καθόλου αλκοόλ.
2. Τζίντζερ, μερικές σταγόνες 2 ώρες πριν την πτήση.
3. Στερεά τροφή 2 ώρες πριν την πτήση.
4. Καλός ύπνος.
5. Ζεστά ρούχα όπως είπε ο paramick.
6. Πτήση με παρέα.
7. Περικάρπια.
8. Όχι απότομες κινήσεις με το κεφάλι.

Αν δε βοηθήσουν τα παραπάνω υπάρχουν συσκευές (και φάρμακα) κατά της ναυτίας http://shopping.yahoo.com/b:Nausea%20Devices:41025066

GUS
EN B
 
Δημοσ.: 104

Δημοσίευσηαπό agrodoc » Παρ Νοέμ 11, 2005 12:42 pm

Ας συμληρώσω και εγώ φαρμακευτικώς :

1. Που και που στην πτήση, στρέφουμε την προσοχή μας στο σώμα μας για να δούμε αν και που είναι "σφιγμένο" από το stress. Η συνειδητοποίηση αυτή μας βοηθάει να χαλαρώσουμε τους αντίστοιχους μύες.
2. Καλή φυσική κατάσταση με αθλητισμό.
3. Ζεστό μπάνιο λίγες ώρες προ πτήσης(χαλαρώνει τους μύες και με feedback και τα νεύρα)
4. 1 ταμπλέτα primperan προ πτήσης( κενώνει το στομάχι από το περιεχόμενό του προς το έντερο και σφίγγει τον οισοφαγοστομαχικό σφιγκτήρα εμποδίζοντας την παλινδρόμηση - αντιεμετικό) ή μία ταμπλέτα antivom 16.

agrodoc
Competition
 
Δημοσ.: 302


Επιστροφή στην Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες