Ημερομηνία Τρί Μάιος 14, 2024 8:40 am
Text Size

Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Δεν φτάνει μόνο να το φοράς .... πρέπει και να το ασφαλίζεις

Περιγράψτε ένα συμβάν που σας έτυχε στη πτήση (ή στο έδαφος) να το αναλύσουμε.

Συντονιστής: Moderators

Δεν φτάνει μόνο να το φοράς .... πρέπει και να το ασφαλίζεις

Δημοσίευσηαπό petran » Πέμ Ιουν 08, 2006 8:44 pm

Πριν δύο εβδομάδες η παράβλεψη μου να δέσω το κράνος στην απογείωση παραλίγο να έχει τραγικές συνέπειες προκαλώντας μου ένα ατύχημα που σε διαφορετικές συνθήκες δεν θα υπήρχε.
Μία δυνατή ριπή ίσως από ρότορα , κατά την διάρκεια του φουσκώματος είχε σαν αποτέλεσμα να χάσω την ισορροπία μου και ένα «αθώο» φαινομενικά σύρσιμο, να αφαίρεση το κράνος μου, μια σειρά από χτυπήματα στης πέτρες στην συνέχεια προκαλέσανε απώλεια των αισθήσεων μου και φυσικά αναιρέσανε την δυνατότητα για οποιοδήποτε έλεγχο της πτέρυγας.

Η τύχη εντέλει ήταν με το μέρος μου και μετά από 70 περίπου μέτρα σύρσιμο στην πλαγιά σταμάτησα χωρίς ευτυχώς βαριά τραύματα, τρομάζοντας μόνο όσους συναθλητές ήταν εκείνη την ώρα στην απογείωση.


Μεγάλο ευχαριστώ θα ήθελα να δώσω σε όλα τα παιδιά από την Πάτρα που με βοηθήσανε και μου συμπαρασταθήκανε τόσο εκείνη την ώρα αλλά και στη συνέχεια στο νοσοκομείο. Να ευχαριστήσω ακόμα όλους τους συναθλητές μου από την υπόλοιπη Ελλάδα που ενημερωθήκανε και ενδιαφερθήκανε για την κατάσταση της υγείας μου και κυρίως για την ψυχολογική υποστήριξη που μου προσφέρανε.

Εύχομαι σε όλους καλές πτήσεις και να ανταμώσουμε γρήγορα σε κάποια απογείωση.

Πέτρος Κουργιαλής

[b]

petran
EN A
 
Δημοσ.: 1

Re: Δεν φτάνει μόνο να το φοράς .... πρέπει και να το ασφαλί

Δημοσίευσηαπό sot » Πέμ Ιουν 08, 2006 9:45 pm

Περαστικά Κοριόλη :)

sot
EN D
 
Δημοσ.: 165

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Ιουν 09, 2006 11:21 am

Σημασία έχει ότι είσαι καλά... κάτι που στην αρχή δεν το ξέραμε, τουλάχιστον από όσα μας μετέφεραν τις πρώτες στιγμές οι αυτόπτες μάρτυρες.

Καλή επάνοδο :)

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό georgex » Παρ Ιουν 09, 2006 12:27 pm

Πόσοι το έχουμε πάθει να είμαστε στην απογείωση χωρίς να έχουμε δεθεί καλά στο κάθισμα, με λυμένο κράνος, ή χωρίς καθόλου κράνος!

Εγώ πάντως έχω κάνει και τα τρία παραπάνω...

Ας θυμηθούμε πάλι οτι οι κινήσεις της προετοιμασίας πρέπει να γίνονται συνειδητά και όχι μηχανικά.

Περαστικά Πέτρο.

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620


Επιστροφή στην Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες