Ημερομηνία Κυρ Απρ 28, 2024 6:09 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Αερολογίες

Αερολογίες

Η ποιότητα - (εντελώς ασόβαρο και υποβαθμισμένο θέμα)

Άσχετα από πτήσεις αλλά σχετικά με εμάς.

Συντονιστής: Moderators

Η ποιότητα - (εντελώς ασόβαρο και υποβαθμισμένο θέμα)

Δημοσίευσηαπό Άρης » Πέμ Ιούλ 07, 2005 3:14 pm

Τον τελευταίο καιρό πολλοί έχουν παρατηρήσει το εξής φαινόμενο στο φόρουμ .
Ενώ πολλοί από τους παλιούς πιλότους μπαίνουν στο site ελάχιστοι γράφουν τις πτήσεις και τις παρατηρήσεις τους.
Παράλληλα ο γυναικείος πληθυσμός απέχει τελείως από το φόρουμ .
Πιο πολλά μαθαίνεις στο βουνό που βρίσκεσαι περιστασιακά με φίλους και συναθλητές για τις πτήσεις και τα περίεργα που τους συμβαίνουν παρά στο φόρουμ που καλύπτει όλη την Ελλάδα.
Η κατάληξη είναι να εμφανίζονται συνεχώς τα ίδια άτομα δίχως οι περισσότεροι να έχουν να προσφέρουν κάτι ουσιαστικό στην ενημέρωση και να σπαταλούν το φόρουμ με βλακώδης , ανούσιες και συχνά εξευτελιστικές απαντήσεις και ποστ.
Ειδικά μερικοί νέοι {πιλότοι} με 5-10 τσουλήθρες που δεν ξέρουν ακόμα τι τους γίνετε, αντί να δώσουν προσοχή στα λεγόμενα των παλαιοτέρων πιλοτών και να προσπαθήσουν να εμπεδώσουν την απαραίτητη φιλοσοφία του αλεξιπτώτου πλαγιάς , αντί να πάρουν κανά βιβλίο να διαβάσουν λίγη θεωρία , επιδίδονται επί μονίμου βάσεως σε διαγωνισμό μαγκιάς και εξυπνάδας στο φόρουμ.
Οι περισσότεροι θα θυμάστε την αντιπαράθεση μου στο paragliding.gr με τον Ερμή πριν 2 χρόνια που ενώ είχε μόνο 5 τσουλήθρες ήθελε να προσμετρηθεί σαν πιλότος αγώνων και επέμενε. Όταν του είπα ότι για να λάβεις μέρος σε αγώνες πρέπει τουλάχιστον να έχεις δίπλωμα η απάντηση του ήταν !!! Το δίπλωμα δεν κάνει τον πιλότο και αυτοί που έχουν να το βάλουν εκεί που ξέρουν. Σήμερα λοιπόν αυτός και κανά δυο άλλοι που κυοφορούσαν το ίδιο πνεύμα δεν πετάνε. Και δεν πετάνε γιατί μόλις φάγανε ο ένας στολαρισμα και ο άλλος ένα ασύμμετρο 60% είδαν τον ουρανό σφοντύλι και αφού τη γλιτώσανε δεν ξαναεμφανίστηκαν στο βουνό.
Και στο paragliding.gr περίπου τα ίδια με αυτό το φόρουμ συνέβαιναν {βέβαια εκεί είχαμε και τον κόλια ,τον ξεκολια και αλλους ιους.{εδώ ευτηχως τα αντιβαιρους κάνουν δουλειά}
.
Δεν μπορώ να δεχτώ οι πιλότοι που έχουν πετάξει σε όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό να σκέφτονται να δημοσιεύσουν και κάποιοι ανάγωγοι να έχουν πιάσει τον πάπα απ΄τα αρχ…ια .
Το αλεξίπτωτο δεν είναι ιντερνετ να σερφαρεις ούτε σκι να γλιστρήσεις , θέλει πάρα πολλή δουλειά και σύνεση κυρίως σύνεση για να πεις ότι κάτι ξέρεις και δεν εννοώ 1 ή 2 η΄3 χρόνια εννοώ δουλειά και διάβασμα

Συνιστώ λοιπόν
1ον Για το καλό του αθλήματος
2ον για την ποιότητα του φόρουμ
3ον για να έχουν όλοι λόγο, να μπορούν να ρωτούν και να παίρνουν μια υπεύθυνη απάντηση δίχως να φοβούνται μη πετάξει ο καθένας τη μα….κια του και προσβληθούν
4ον για να επανέλθουν οι παλιοί πιλότοι στο φόρουμ
5ον για να πιάνει τόπο ο κόπος των δημιουργών και συντονιστών αυτού του χώρου

να βουτάμε τα δάχτυλα στο μυαλό πριν τα αφήσουμε να οργιάζουν στο πληκτρολόγιο.


Ουφ…….τα είπα.

Άρης
EN B
 
Δημοσ.: 108

Δημοσίευσηαπό Άρης » Πέμ Ιούλ 07, 2005 3:49 pm

Ένα παράδειγμα δημοσιεύσεων ξεφτίλας για να καταλάβετε τι εννοώ.

http://www.sky.gr/modules.php?name=Forums&file=search&search_author=kung

Τελευταία επεξεργασία απο Άρης την Πέμ Ιούλ 07, 2005 6:36 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Άρης
EN B
 
Δημοσ.: 108

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Ιούλ 07, 2005 4:05 pm

Άρη σίγουρα το μήνυμα σου ξεκινάει από καλή πρόθεση.

Δεν πρέπει όμως να γενικεύουμε. Ειδικά για τους νέους πιλότους που γράφουν εδώ (τους ξέρω τους περισσότερους) και μιλάνε για τις πτήσεις τους μπορώ να πω ότι όχι μόνο δεν έχουν πάρει τα μυαλά τους αέρα αλλά είναι πολύ συντηριτικοί στη πτήση τους και με πλήρη γνώση του τι πρέπει να αποφεύγουνε.

Τα αστεία που κάνουν δεν πρέπει να παρερμηνεύονται και το γενικότερο κλίμα καλής διάθεσης περιλαμβάνει και κανά αστειάκι παραπάνω. Και επειδή ο καθένας εκφράζει με το δικό του τρόπο τις γνώσεις και τις απορίες του ας είμαστε δεκτικοί σε όλες τις απόψεις εφ'οσον δεν προσβάλουν κάποιον ή κάτι.

Ευτυχώς δεν έχουμε φαινόμενα αλαζονείας και υπεροψίας.

Αντε να σε δούμε και από κοντά.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Ιούλ 07, 2005 4:23 pm

Αρι το link από το search που έβαλες δεν βγάζει κάτι στον δικό μου κομπιούτερ σε παρακαλώ δώσε url μήπως καταλάβω(ουμε) ποιες ακριβώς δημοσιεύσεις εννοείς

Σε ευχαριστώ

MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό nemeton » Πέμ Ιούλ 07, 2005 5:07 pm

Bre paidia ..
Oloi eimaste sinathlites kai OXI Andagonistes... :o
Kai an kapioi kainourgi piloti grafoun kai liga``perisotera``h parapano`` ..den trexi kai tipota..
San palioteri prepi na tous sunxoroume gia tin Apiria tous :wink:
Skeftite tin ora pou emis Xekinisame....
O Giannis exei dikio.

Take easy
H zoh einai poli mikri gia asimantes fagomares....
:D :D :D

Kelly

nemeton
Competition
 
Δημοσ.: 262

Δημοσίευσηαπό adreas » Πέμ Ιούλ 07, 2005 5:28 pm

Μπράβο Κέλλυ, Άρη, αν κάποιοι λένε κοτσάνες δικό τους πρόβλημα. Δόξα το θεό, όλοι περάσαμε ένα κάρο στάδια στη ζωή μας. Αντί να στήνουμε καυγάδες για ψίλου πήδημα έχουμε τι ωραίο φόρουμ να λέμε τις δικές μας μπούρδες κι αν δε μας αρέσει σερφάρουμε και στο net άμα λάχει. Όσο για πτητικές μας ικανότητες, το μόνο που θα μας κρίνει είναι οι πράξεις μας και οι στάση μας απέναντι στους άλλους και στο φινάλε αν δε γουστάρουμε κανέναν κι είναι όλοι κόπανοι τους γράφουμε και πάμε βόλτα με τ' άλογο στο ηλιοβασίλεμα σε στυλ Λούκυ Λουκ.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Δημοσίευσηαπό Άρης » Πέμ Ιούλ 07, 2005 6:42 pm

MIK έγραψε:Αρι το link από το search που έβαλες δεν βγάζει κάτι στον δικό μου κομπιούτερ σε παρακαλώ δώσε url μήπως καταλάβω(ουμε) ποιες ακριβώς δημοσιεύσεις εννοείς

Σε ευχαριστώ


Για δοκίμασε τώρα


Τα αστεία που κάνουν δεν πρέπει να παρερμηνεύονται

Αστεια ??? πια αστεία ??
Αστείο είναι να προσβάλεις τον άλλον

γνώσεις και τις απορίες του ας είμαστε δεκτικοί σε όλες τις απόψεις εφ'οσον δεν προσβάλουν κάποιον ή κάτι.


Γνώσεις ??? πιες γνώσεις ???
Βλέπεις κάτι γνωστικό στο παραπανω ή στο παρακατω λινκ πέραν του ga .. ga και τις ειρωνείας ?

http://www.sky.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=685&start=40

Oloi eimaste sinathlites kai OXI Andagonistes...

kelly για να υπάρξει ανταγωνισμός πρέπει να υπάρχει αντιπαράθεση απόψεων.
Εδώ δεν υπάρχει αντιπαράθεση και δεν με ενδιαφέρει η αντιπαράθεση.
Αλλά πώς να έχεις αντιπαράθεση με κάποιον που οι απαντήσεις του είναι σκέτο ga…ga δίχως επιχειρήματα.
http://www.sky.gr/modules.php?name=Forums&file=search&search_author=kung

Τελευταία επεξεργασία απο Άρης την Πέμ Ιούλ 07, 2005 7:27 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Άρης
EN B
 
Δημοσ.: 108

Δημοσίευσηαπό nemeton » Πέμ Ιούλ 07, 2005 7:22 pm

Tora bgike ..
Ari exeis dikio ......100% Alla ti na kanoume! Mikra paidia einai kai den katalabenoun. Otan megalosoun.. ``tha orimasoune`` kai bori na einai pio prosextiki to ti Diavazoun kai to ti grafoun..
Mi skas gia asimentes apantisis. menoun panta (asimantes)


Kelly

nemeton
Competition
 
Δημοσ.: 262

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Ιούλ 07, 2005 8:00 pm

:) Ok Άρη καταλαβαίνω τι εννοείς και θα συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν γράφουν όλοι εδω μέσα στο ίδιο επίπεδο. Αλλά ζούμε σε ελεύθερη χώρα και μπορεί ο καθένας να γράφει ότι νομίζει ότι αντιπροσωπεύει το επίπεδο του. Τα λεγόμενα του καθενός είναι χαρακτηριστικά του ατόμου και κρίνονται ανάλογα.

Λογοκρισία δεν κάνουμε εφ'οσον δεν ξεπερνάει κάποια όρια αλλά όποιος θέλει μπορεί να κάνει κριτική όπως κάνεις εσύ και η Κέλλυ ή να πάρει το άλογο του στο ηλιοβασίλεμα όπως ο adreas.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό nemeton » Πέμ Ιούλ 07, 2005 8:22 pm

:lol: :lol: Kalla bre Gianni min baras :cry:
To ipa mipos kai iremisoun...Oso gia alogo kai Hliobasilema ...oxi oxi oxi
Akoma kalitero ``Alexiptoto kai Hliobasilema :wink: :lol: :lol: :lol: :lol:

Kelly

nemeton
Competition
 
Δημοσ.: 262

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Ιούλ 07, 2005 8:25 pm

Δεν βαράω... αντιθέτως... μπορεί ο καθένας να κάνει τη κριτική του.

Και συμπληρώνω... Αλεξίπτωτο, ηλιοβασίλεμα και παραλία (και μπύρες)

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό nemeton » Πέμ Ιούλ 07, 2005 8:39 pm

Kali Simplirosi Alla Mono Mpires......?????
Gianniii........

Kelly

Life is too smell to complian..
Enjoy every moment of life
www.icaro-wings.com

Kelly
nemeton
Competition
 
Δημοσ.: 262

Δημοσίευσηαπό adreas » Πέμ Ιούλ 07, 2005 10:46 pm

OK, gia na eimaste oloi eyharistimenoi:

Poly megalo tandem, ena shetika mikro alogo poly kala ekpaideymeno me eidiki P5alogozoni, apogeiosi koda sti thalassa, paralia me ena mikro alla kalo tavernaki me byres, horiatikes salates, sano, trehoumeno glyko nero kai skoini gia aploma. Apogeiosi sto iliovasilema kavala sto paralogo, prosgeiosi sti thalassa na to plynoume kiolas, alogatada mehri tin taverna, mases bas kai mas dethei i FAT kathos stegnonei to alexiftoto kai finally peftei i aylaia me methysmeno piloto na gyrnaei spiti tou pano sto freskoplymeno alogo me fykia stin oura.

Kaneis allos ehei na syblirosei tipota?

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Δημοσίευσηαπό Άρης » Πέμ Ιούλ 07, 2005 10:57 pm

Kατά καιρούς για τα πόστ που δεν αφορούν το αλεξίπτωτο έχω δηλώσει ότι εάν κάποιος έχει πρόβλημα και ενοχλείται μπορεί να μου στείλει προσωπικό μήνυμα και δεν θα ξανάδημοσιεύσω παρόμοια ποστ. Εάν πάλι κάποιος μπορεί να αντιπαραθέσει κάτι που να απορρίπτει τα γραφομενα μου θα είναι καλό και για μένα , γιατί άνθρωποι είμαστε και μπορεί να έχω λάθος άποψη.

http://www.sky.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=2510#2510

Άρης
EN B
 
Δημοσ.: 108

Δημοσίευσηαπό arkoudos » Παρ Ιούλ 08, 2005 12:39 am

ΤΑ ΕΣΒΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ Ο ΑΡΗΣ!

Τελευταία επεξεργασία απο arkoudos την Τρί Ιούλ 12, 2005 12:58 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
arkoudos
EN B
 
Δημοσ.: 59

Δημοσίευσηαπό Άρης » Παρ Ιούλ 08, 2005 1:08 am

Άλλος ένας ξεφτίλας δίχως επιχειρήματα αποκαλύφθηκε
Πάμε παρακάτω

Άρης
EN B
 
Δημοσ.: 108

Δημοσίευσηαπό arkoudos » Παρ Ιούλ 08, 2005 1:15 am

Aris έγραψε:Άλλος ένας ξεφτίλας δίχως επιχειρήματα αποκαλύφθηκε
Πάμε παρακάτω



ΕΛΑ ΜΗΝ ΘΥΜΩΝΕΙΣ ΦΑΙΝΕΣΕ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ!!

arkoudos
EN B
 
Δημοσ.: 59

Δημοσίευσηαπό Άρης » Παρ Ιούλ 08, 2005 2:01 am

Διονύση να τους χαίρεσαι.


Αυτό δεν το είχα δει.????
http://www.sky.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=4472#4472

Τελευταία επεξεργασία απο Άρης την Παρ Ιούλ 08, 2005 3:14 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Άρης
EN B
 
Δημοσ.: 108

Δημοσίευσηαπό antouan » Παρ Ιούλ 08, 2005 2:47 am

Καλά έχω μείνει έκπληκτος!! Μήπως οι διαχειριστές να έσβηναν μερικά post, τα οποία σε καμία περίπτωση δεν σέβονται το παρών forum, τους κανόνες του αλλά και τους αναγνώστες; (προσφέρουν ανεπανάληπτες στιγμές γέλιου όμως..)

Δε λέω επικοδομητικές αντιπαραθέσεις είναι ιδανικό να υπάρχουν, αλλά προσωπικές αντιπαραθέσεις με άσεμνους χαρακτηρισμούς μακρυά από μας (προτιμότερο μέσω pm, τηλεφώνων ή ακόμα καλύτερα από κοντά...)

Aris σεβαστά τα θέματα και οι αναζητήσεις σου, αλλά στη συνέχεια το "ξεφτίλισες"!!!!

Καλά ρε αρκούδε, είσαι έξυπνος και σοβαρός άνθρωπος, πως τη πάτησες;

Κρίμα..

Τελευταία επεξεργασία απο antouan την Παρ Ιούλ 08, 2005 9:44 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Αντώνης
antouan
Competition
 
Δημοσ.: 210

Δημοσίευσηαπό adreas » Παρ Ιούλ 08, 2005 3:05 am

Αντώνη, συμφωνώ ότι ξεφτυλίστηκε το θέμα αλλά είμαι απόλυτα αντίθετως με το να το λογοκρίνουμε. Η λογοκρισία σε οποιαδήποτε μορφή είναι λίγο βλακώδες πράμα. Κόβοντας ένα θέμα το μεγαλοποιούμε και του δίνουμε βάρος που δε θα έπρεπε να έχει. Απλά ειπώθηκαν μπούρδες και είμαι σίγουρος ότι ούτε η πρώτη φορά είναι ούτε η τελευταία. Και κάτι έγινε στο φινάλε. Ρε πούστη μου, ένα πράμα έχω να πω για τους Έλληνες. Σε ό,τι περιβάλλον και να βρίσκονται, βάλε 50 Έλληνες μαζί και σε μια βδομάδα θα υπάρχουν άβυσοι απύθμενου μίσους και βλακείας μεταξύ τους. Χαλαρώστε, όσο δίνετε ανούσια σημασία σε κοτσάνες τόσο αυτές θα παραγίνονται σημαντικές σε σημείο που δυσκολεύεσαι να τις αγνοήσεις. Όταν εγώ θα πώ την παπαριά μου δε θέλω να τη σβήσετε, θέλω να μου την κολλήσετε στη μούρη μέχρι να καταλάβω για τι πράμα μιλάτε. Αν δεν καταλάβω είμαι άξιος της τύχης μου, κι αν είχα τελικά δίκιο κι εσείς της δικής σας. Αλλά να παριστάνουμε το χαζό είναι απλά ανούσιο και βλακώδες.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Δημοσίευσηαπό Άρης » Παρ Ιούλ 08, 2005 3:08 am

Τώρα κατάλαβα Αντώνη γιατί έφτασε εδώ η ιστορία

Όταν ο δάσκαλος λέει ότι τα παιδία ήρθαν σε ένα οργανωμένο χάος γεμάτο κομπλεξικούς και μίζερους πιλότους είναι φυσικό να αντιδράσουν έτσι.

Μπράβο Διονύση !!!!!!!!!!!
Ώστε είμαστε μίζεροι kai κομπλεξικοί .

Ας αφήσουμε τα νέα παιδιά να μας οδηγήσουν στο δικό τους κόσμο….

Άρης
EN B
 
Δημοσ.: 108

Δημοσίευσηαπό kung » Παρ Ιούλ 08, 2005 8:39 am

Aris έγραψε:Τώρα κατάλαβα Αντώνη γιατί έφτασε εδώ η ιστορία

Όταν ο δάσκαλος λέει ότι τα παιδία ήρθαν σε ένα οργανωμένο χάος γεμάτο κομπλεξικούς και μίζερους πιλότους είναι φυσικό να αντιδράσουν έτσι.

Μπράβο Διονύση !!!!!!!!!!!
Ώστε είμαστε μίζεροι kai κομπλεξικοί .

Ας αφήσουμε τα νέα παιδιά να μας οδηγήσουν στο δικό τους κόσμο….



AFOU TO KATALABES ETSI KANDO KAI MIN
DIAMARTIRESE KIRIE (EPIPEDOOOOO) :evil:




( OSAMA BI LINE )

kung
EN B
 
Δημοσ.: 63

Δημοσίευσηαπό orck » Παρ Ιούλ 08, 2005 9:00 am

Αρη δεν συμφωνω με τα λεγομενα σου
τι εμποδιζει καποιον που θελει να γραψει κατι να το κανει;
ο GUS και ο GURU (δυο τυχαια ονοματα που μου ηρθαν στο μυαλο) που εχουν γραψει για πολυ σοβαρα θεματα που αφορουν αμεσα το κοινο μας ενδιαφερον, το αλεξιπτωτο πλαγιας, εχουν εισπραξει καποιου ειδους ειρωνια;
ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ

δεν συμφωνω με την ιδεα να γραφουν μονο οι παλιοι, οι εμπειροι για να διαβαζω εγω ο ασχετος
και μου αρεσει παρα πολυ που στα περισοτερα θεματα καταληγει σαν πλακα, σαν αστειο μεταξυ μας

σε αυτο που συμφωνω απολυτα ειναι οτι απεχει ο γυναικιος πληθυσμος απο το φορουμ, οπως και απο το βουνο (δεν ξερω ομως γιατι)

ολα τα υπολοιπα απο κοντα οταν ερθουμε Λουτρακι για πτηση...

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό loxagos » Παρ Ιούλ 08, 2005 9:35 am

Συγνώμη που ενοχλώ ….
Αλλά δεν ξέρω αν το καταλάβατε…

Ο Σλαβεκ ήρθε πρώτος σε task στο PWC
Μπορείτε να συνεχίσετε τώρα… :roll:

:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Ιούλ 08, 2005 9:58 am

Άρη δικαιωμά σου να εκφράζεις την άποψη σου όποια και αν είναι αυτή και επειδή σε κάποιους δεν αρέσει δεν σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσεις να την εκφράζεις.

Αλλά το να δίνεις χαρακτηρισμούς σε κάποιους άλλους που γράφουν δεν είναι σωστό. Αυτό ισχύει για όλους. Αν κάποιοι θέλουν να ανταλλάξουν φιλοφρονήσεις και "γαλλικά" μπορούν να το κάνουν μέσω pm ή email ή και από κοντά αν θέλουν.

Είπαμε λογοκρισία δεν κάνουμε άλλα τις προσωπικές αντιπαραθέσεις θα τις μεταφέρουμαι αλλού στο μέλλον.

Και όταν θα έρθουμε Λουτράκι θα μας τα εξηγήσεις και από κοντά.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Επόμενο

Επιστροφή στην Αερολογίες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 59 επισκέπτες