Ημερομηνία Πέμ Μάιος 02, 2024 8:26 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Αερολογίες

Αερολογίες

ΕΚΚΛΗΣΗ ΆΡΗ ΠΟΥΛΙΑΝΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ

Άσχετα από πτήσεις αλλά σχετικά με εμάς.

Συντονιστής: Moderators

ΕΚΚΛΗΣΗ ΆΡΗ ΠΟΥΛΙΑΝΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ

Δημοσίευσηαπό Άρης » Σάβ Ιουν 25, 2005 11:49 pm

ΕΚΚΛΗΣΗ ΆΡΗ ΠΟΥΛΙΑΝΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ

ΠΛΕΓΜΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ
ΕΠΙΔΙΩΚΕΙ ΤΗΝ ΕΞΟΝΤΩΣΗ
ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΜΟΥ"
ΕΚΚΛΗΣΗ ΆΡΗ ΠΟΥΛΙΑΝΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ

ΕΛΛΗΝΕΣ!

Μετά από l5ετείς Δικαστικούς αγώνες, από το 1983, πού διώχθηκα παράνομα και βίαια από το Σπήλαιο του “Αρχανθρώπου” στα Πετράλωνα Χαλκιδικής, ή Ανθρωπολογική `Εταιρεία `Ελλάδος, (Α.Ε.Ε.) τής οποίας υπήρξα πρόεδρος επί σειρά ετών, δικαιώθηκε σ' όλες τις Δικαστικές Αποφάσεις. Το Εφετείο Αθηνών με την 3798/12-5-97 απόφαση του, απορρίπτει κατ' ούσίαν τις Εφέσεις του Ε.Ο.Τ. και του `Ελληνικού Δημοσίου και διατάσσει με απόγραφο “ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ”, να γίνει εκτελεστή ή απόφαση 8507/96 του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Αθηνών, σε εφαρμογή δύο αποφάσεων του 'Αρείου Πάγου, ή οποία υποχρεώνει το Ελληνικό Δημόσιο να παραδώσει στην Α.Ε.Ε. τη χρήση του Σπηλαίου των Πετραλώνων, των κτισμάτων, (Μουσείον, Εργαστήριον, Βιβλιοθήκης, Αναψυκτηρίου, Εκδοτηρίου) και τής εν γένει περιοχής και σε περίπτωση αρνήσεως τους να αποβληθούν βιαίως. Διατάσσει επίσης την άμεση και οριστική επανεγκατάσταση τής Α.Ε.Ε. στο χώρο των ερευνών της, ως της μόνης κατάλληλης να συνεχίσει το ερευνητικό της έργο στο Σπήλαιο Πετραλώνων και σε όλες τις Αρχές να συνδράμουν στην εκτέλεση τής απόφασης. Δυστυχώς όμως αντιτάχθηκε έντονα σ' αυτές τις αποφάσεις τής Δικαιοσύνης ο Υπουργός Πολιτισμού Ευάγγελος Βενιζέλος, ο οποίος τέθηκε επικεφαλής ενός πλέγματος συμφερόντων, πού επιδιώκουν την εξόντωση του έργου και του κύρους τής Α.Ε.Ε. και εμού προσωπικά.

ΕΛΛΗΝΕΣ!

Αδίστακτα συμφέροντα περιφρονούν τις Δικαστικές Αποφάσεις και την εφαρμογή τους στο “ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ” και κινήθηκαν άμεσα εναντίον του προσώπου μου, γιατί οι έρευνες και οι αποδείξεις μου για την καταγωγή των `Ελλήνων και την προέλευση του Ανθρώπου γενικότερα, καταρρίπτουν τις μέχρι σήμερα αντίθετα κρατούσες, αβάσιμες και αναπόδεικτες Θεωρίες. Με τις ανθρωπολογικές μου έρευνες, κατά τη διάρκεια τής επιστημονικής μου σταδιοδρομίας, κατέρριψα τις ανθελληνικές θεωρίες για την δήθεν βιολογική ασυνέχεια του λαού της Ελλάδας και απέδειξα με αδιάσειστα στοιχεία, τα όποια έγιναν διεθνώς παραδεκτά, ότι ή καταγωγή των Ελλήνων από την Παλαιολιθική εποχή μέχρι σήμερα είναι συνεχής και αδιάσπαστη. Με τα ανθρωπολογικά στοιχεία πού έφερα στο φως, μετά από μακροχρόνιες έρευνες στην Κρήτη, απέδειξα ότι οι Κρήτες από τη Μινωική εποχή μέχρι σήμερα είναι αυτόχθονες και όχι άλλης καταγωγής όπως θέλουν να την παρουσιάζουν περίεργα κέντρα. Με τις έρευνές μου, μετά από δεκαετίες στη Μακεδονία και ειδικά στο Σπήλαιο των “Αρχανθρώπων στα Πετράλωνα” Χαλκιδικής, έφερα στο φως συγκλονιστικά στοιχεία, πού αποδεικνύουν ότι ο αρχαιότερος όρθιος και νοήμων άνθρωπος τής Ευρώπης, ηλικίας μεγαλύτερης των 700.000 χρόνων, προέρχεται από δω και ότι ή περιοχή του βορειοανατολικού Αιγαίου αποτελεί την κοιτίδα του ανθρώπινου γένους. Εδώ βρέθηκε ο Αρχάνθρωπος των Πετραλώνων, τα αρχαιότερα ίχνη φωτιάς πάνω από ένα εκατομμύριο χρόνια (και τελευταία ή κνήμη άνθρώπου πού έζησε προ έντεκα εκατομμυρίων χρόνων). Τα στοιχεία αυτά επαλήθευσαν έντεκα από τα μεγαλύτερα Πανεπιστήμια του κόσμου και επικυρώθηκαν ομόφωνα από δύο, τουλάχιστον, Διεθνή Ανθρωπολογικά Συνέδρια, τα οποία με τις αποφάσεις τους επισημοποιούν τις Θέσεις τής Α.Ε.Ε., και αναδεικνύουν τον Αρχάνθρωπο ως τον αρχαιότερο νοήμονα κάτοικο τής Ηπείρου μας και των οποίων το κύρος προσπαθούν επίμονα να μειώσουν ορισμένοι, εκθέτοντας διεθνώς την πατρίδα μας. Για τις εργασίες μου, πού στηρίχθηκαν σε αδιάσειστα ανθρωπολογικά στοιχεία, με πολέμησε ανηλεώς ένα Πανεπιστημιακό κατεστημένο, γιατί ξεσκέπασα τα λάθη και τις παρανομίες του. Στον πόλεμο αυτόν πρωτοστάτησαν ιδίως καθηγητές χωρίς καν την ειδικότητα του ανθρωπολόγου, οι οποίοι, αφού κατασυκοφάντησαν τις έρευνές μου με έναν πόλεμο λάσπης, παραπληροφόρησης και άντιεπιστημονικοτητας, υπέπεσαν και στο βαρύτατο επιστημονικό παράπτωμα τής καταστροφής του “Σκελετού του Αρχανθρώπου” και, για να το αποκρύψουν αυτό, αμφισβητούν το γεγονός τής ύπαρξης του. Το ίδιο κατεστημένο επιδιώκει με διάφορες μηχανορραφίες την υφαρπαγή τής πνευματικής μου εργασίας, με την προσπάθεια αποπομπής τής Α.Ε.Ε. από το χώρο των ερευνών της, να συγκαλύψει λαθροανασκαφές εντός του Σπηλαίου, πού διαπιστώθηκαν κατά την πρόσφατη απογραφή τόσο από μένα όσο και από τον Δικαστικό Επιμελητή, καθώς και λαθραίες εξαγωγές, όπως π.χ. εκατοντάδες ευρημάτων, που φυγαδεύτηκαν λαθραίως στο Πανεπιστήμιο του Ανοβέρου. Κυρίως, όμως, βρέθηκα στο στόχαστρο ανθελλήνων, γιατί με τις θεωρίες μου στάθηκα εμπόδιο στα πονηρά τους σχέδια, να παραπλανήσουν τους λαούς και να τούς πείσουν ότι δεν υπάρχει βιολογική συνέχεια του λαού της Ελλάδας, και ότι οι Κρήτες δεν είναι αυτόχθονες, προβάλλοντας ταυτόχρονα τη θεωρία ότι δήθεν κοιτίδα τού ανθρώπινου γένους υπήρξε ή Αφρική.

ΕΛΛΗΝΕΣ!

Σήμερα πρωτοστατεί τού πολέμου εναντίον μου ο Υπουργός Πολιτισμού Ευάγγελος Βενιζέλος μαζί με το Διευθυντή του Υπουργείου Ι. Τζεδάκι, με τον οποίο βρισκόμαστε στα δικαστήρια για τη φυγάδευση στο εξωτερικό τού Μινωικού μικροκέφαλου τής Ζάκρου, σπανιότατου ευρήματος και σοβαρού αποδεικτικού στοιχείου για την καταγωγή των Κρητών. Ευρήματος, το οποίο τελικά, παρ' όλη την ύποπτη αδιαφορία επί εικοσιπενταετία των υπηρεσιών τού Υπουργείου Πολιτισμού, με. τις ενέργειες μας, τόσο τις δικές μου όσο και τον “Αδέσμευτου”, επέστρεψε στην Ελλάδα πριν από λίγες ή μέρες. Κατά την πρόσφατη (τέλος Μαίου ,97) απογραφή και επεισοδιακή επανεγκατάσταση μας στο Σπήλαιο Πετραλώνων, ενώπιον Δικαστικών Αρχών, διαπιστώθηκε ή απώλεια τού δεξιού μηριαίου οστού τού Αρχανθρώπου, καθώς και ενός κιβωτίου με στάχτη τής αρχαιότερης μέχρι σήμερα φωτιάς στη γη μας, με σκοπό τον κλονισμό τού αποτελέσματος των ερευνών μας. Ευρήματα τέτοιας τεράστιας επιστημονικής άξίας, αν βρίσκονταν σε οποιαδήποτε άλλη χώρα τής γης, όχι μόνον τα πανεπιστήμια άλλά και οι κυβερνήσεις και οι λαοί Θα επιδίωκαν με πάθος την διεθνή άξιοποίηcτή τους. Γιατί στην Ελλάδα συμβαίνει το εντελώς αντίθετο; Γιατί ο Υπουργός Πολιτισμού, όχι μόvov τούς καλύπτει, άλλά δίνει ρητή εντολή στον Νομάρχη Χαλκιδικής Β. Βασιλάκη (κατά δήλωσή του) vα εκτελέσει κατεπειγόντως και “αυτογνωμόνως” (;!) την άμεστη σφράγιση του Σπηλαίου και τού Μουσείου και να μην αφήσει ούτε δευτερόλεπτο να πλησιάσω τα δικά μου ευρήματα; Τι φοβούνται τόσο απεγνωσμένα, ώστε να βάλουν ολόκληρη την εκτελεστική εξουσία, όχι μόνο να παρεμποδίσει την εφαρμογή των Δικαστικών Αποφάσεων, άλλα και να μου επιτεθούν με τραμπούκους, για vα με εξουδετερώσουν άμεσα, τη στιγμή πού είμαι ο διευθυντής των ανασκαφών και τού Μουσείου; Τι προσπαθούν να κρύyουν; Τι ήθελε νύχτα στις 14-2-97 η λέκτορας τού ΑΠθ κ. Ε. Τσουκαλά μαζί με τον κ. Γ. Κουφό (ή/καί άλλον καθηγητή) μέσα στο σφραγισμένο Μουσείο, ενώ εκκρεμούσε Δικαστική Απόφαση; Γιατί ή Διεύθυνση της Αρχαιολογικής Υπηρεσίας τού ΥΠ.ΠΟ. με επικεφαλής τον κ. Τζεδάκι, εξαπέλυσε έναν πόλεμο λάσπης και παραπληροφόρησης εναντίον τής Α.Ε.Ε.; Γιατί επικεφαλής της Υπηρεσίας Παλαιοανθρωπολογίας - Σπηλαιολογίας, πού ίδρυσα εγώ στο ΥΠ.ΠΟ, είναι μία νομισματολογος, ή οποία δεν μπήκε ποτέ σε σπήλαιο και, παρ' όλα αυτά, διατάσσει τη σύλληψή μου για παράβαση τού νόμου “περί αρχαιοτήτων”, πριν ακόμη προλάβω να αγγίξω τα ευρήματά μου; Τέλος, γιατί ο ίδιος ο Υπουργός λυσσαλέα προσπαθεί να απομακρύνει έμένα και την Α.Ε.Ε. και μπαίνει επικεφαλής μιας τόσο αισχρής και ύποπτης εκστρατείας; Για όλες της ενέργειες μου κυνηγήθηκα ανηλεώς, ξυλοκοπήθηκα και διώχθηκα, γιατί οι εντολές ήταν να με εξουδετερώσουν. “Όμως στάθηκα όρθιος και πολέμησα και από το 1983 αναγκάστηκαν να παρανομήσουν και να καταφύγουν στην πνευματική, οικονομική και ανθρώπινη εξόντωση μου. Ενώ αφιέρωσα τη ζωή και την περιουσία μου, υπερασπιζόμενος από τα νεανικά μου χρόνια την Επιστήμη, την Αλήθεια και την Πατρίδα μου, κάνοντας το καθήκον μου σαν Επιστήμονας και σαν Έλληνας, σε άντάλλαγμα δέχθηκα λάσπη, ύβρεις, διώξεις και προπηλακισμούς. Έτσι αμείβει ή πολιτεία αυτούς πού μοχθούν yιά την Ελλάδα; Επειδή εγώ έκανα το καθήκον μου απέναντι σου, Ελληνικέ Λαέ, ζητώ τώρα από σένα να έρθεις να υπερασπιστείς και να πολεμήσεις αυτήν την ετερόκλητη ομάδα, πού σκοπό έχει τον αφανισμό μου. Είμαι σίγουρος ότι θα ξεσηκωθείς και θα τσακίσεις όλους αυτούς πού στο πρόσωπο μου μάχονται την 'Αλήθεια, τη Δικαιοσύνη και την Επιστήμη, με μόνο σκοπό να πλήξουν εσένα, τον Ελληνικό Λαό, και τα συμφέροντά σου. Για όλους αυτούς τούς λόγους, σάς απευθύνω έκκληση, Έλληνες, και ζητώ τη συμπαράστασή σας για τη δικαίωση τού αγώνα μας.



Dr., Καθηyητής Άρης Ν. Πουλιανός
Μέλος τού Μονίμου Διεθνούς Ινστιτούτου
Ανθρωπολογικών & Εθνολογικών Επιστημών
τής UNESCO



Σ.Σ. Η παραπάνω έκκληση δημοσιεύθηκε στον ημερήσιο Ελληνικό Τύπο και ή συντακτική επιτροπή έκρινε απαραίτητη την δημοσίευση της στην επετηρίδα ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ώστε ο ιστορικός τού μέλλοντος να έχει ολοφάνερη την αγωνιστικότητα, την συνέπεια, την νομιμοφροσύνη, το ήθος τού επιστήμονα, την αγάπη του προς τον λαό του και το σεβασμό του προς την πατρίδα, την πολιτεία και τούς θεσμούς της. Το τρίπτυχο ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ, ΑΛΗθΕΙΑ, ΕΠΙΣΤΗΜΗ καθόρισε τα βήματα τον Ανθρωπολόγου Άρη Πουλιανού σ' ολόκληρη τη ζωή και τη σταδιοδρομία του μέχρι σήμερα και οι ιταμές προκλήσεις και οι προσβολές θα επιστρέψουν αυτούσιες στους μικρούς και ξενόδουλους παραχαράκτες τής αληθινής ιστορίας τού τόπου μιας.


Βιβλιογραφία:
"άνθρωπος" Ετήσιο Όργανο της Ανθρωπολογικής Εταιρείας Ελλάδος, Τόμος 13, σελίδα 8.



http://www.ancientgr.com/Unknown_Hellen ... SYNENTEYJH .htm

Τελευταία επεξεργασία απο Άρης την Δευτ Ιουν 27, 2005 1:03 am, επεξεργάστηκε 5 φορές συνολικά.
Άρης
EN B
 
Δημοσ.: 108

ΗΜΑΡΤΩΝ, ΘΑ ΤΟ ΣΤΟΛΑΡΩ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ...

Δημοσίευσηαπό orck » Κυρ Ιουν 26, 2005 11:43 pm

deja vu, part 3

τα link που εχεις δωσει απαιτουν να εχουμε κανει εγγραφη στο συγμεκριμενο forum, κατι που δεν ειναι εφικτο απο ολους (περαν αυτου οτιδηποτε αναφερεται σε ενα φορουμ δεν ειναι και αποδειξη)

αυτο που εστειλες ειναι ενα κλασικο urban legend με αλλα λογια ειναι μια μπουρδολογια καποιου που (στην συγκεκριμενη περιπτωση) τον εχει πιασει εθνικιστικο ντελιριο

για να μπορεις να αναγνωριζεις ολα τα urban legends παρατηρησε οτι ΠΟΥΘΕΝΑ δεν υπαρχει ενα link για το CNN η την Apple (αν υπηρχε κατι τετοιο το CNN δεν θα ειχε ενα αρθρο; για ψαξε στο cnn να δεις τι βγαζει)

και τελος ημαρτων πια με την υπερτατη φυλη που ανηκουμε, την υπερτατη γλωσσα που ειχαμε, τα υπερτατα μνημεια που φτιαξαμε... λετε να εχει δικιο ο Λιακοπουλος που λεει οτι το 2025 θα κατακτησουμε ολο τον πλανητη γιατι απλα ειμαστε ανωτεροι

αν ακομη δεν σε πειθω διαβασε εδω αν θες
http://en.wikipedia.org/wiki/Hellenic_Quest

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Re: ΗΜΑΡΤΩΝ, ΘΑ ΤΟ ΣΤΟΛΑΡΩ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ...

Δημοσίευσηαπό makalu » Δευτ Ιουν 27, 2005 12:04 am

orck έγραψε:και τελος ημαρτων πια με την υπερτατη φυλη που ανηκουμε, την υπερτατη γλωσσα που ειχαμε, τα υπερτατα μνημεια που φτιαξαμε... λετε να εχει δικιο ο Λιακοπουλος που λεει οτι το 2025 θα κατακτησουμε ολο τον πλανητη γιατι απλα ειμαστε ανωτεροι

Eυγε ρε Πάνο!!!


(no offence Aris :) )

makalu
EN A
 
Δημοσ.: 12

Re: ΗΜΑΡΤΩΝ, ΘΑ ΤΟ ΣΤΟΛΑΡΩ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ...

Δημοσίευσηαπό Άρης » Δευτ Ιουν 27, 2005 1:22 am

Ίσα ρε μεγάλε μη σκίσεις Κανά καλσόν

τα link που εχεις δωσει απαιτουν να εχουμε κανει εγγραφη στο συγμεκριμενο forum, κατι που δεν ειναι εφικτο απο ολους (περαν αυτου οτιδηποτε αναφερεται σε ενα φορουμ δεν ειναι και αποδειξη)

αυτο που εστειλες ειναι ενα κλασικο urban legend με αλλα λογια ειναι μια μπουρδολογια καποιου που (στην συγκεκριμενη περιπτωση) τον εχει πιασει εθνικιστικο ντελιριο

για να μπορεις να αναγνωριζεις ολα τα urban legends παρατηρησε οτι ΠΟΥΘΕΝΑ δεν υπαρχει ενα link για το CNN η την Apple (αν υπηρχε κατι τετοιο το CNN δεν θα ειχε ενα αρθρο; για ψαξε στο cnn να δεις τι βγαζει)

και τελος ημαρτων πια με την υπερτατη φυλη που ανηκουμε, την υπερτατη γλωσσα που ειχαμε, τα υπερτατα μνημεια που φτιαξαμε... λετε να εχει δικιο ο Λιακοπουλος που λεει οτι το 2025 θα κατακτησουμε ολο τον πλανητη γιατι απλα ειμαστε ανωτεροι


Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν απλώς παραθέτω για όσους θέλουν να διαβάσουν
και ζήτω συγνώμη αν δίχως να το καταλάβω έδωσα λινκ που χρειάζεται εγράφη.
Δεν μιλώ για υπέρτατη φυλή αλλά θεωρό αν θες την άποψη μου ότι οι έλληνες είναι υπό μαύρη κατοχή 2000 χρόνια και κάποτε αυτό πρέπει να τελειώσει και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με την ενημέρωση.



Για να καταλάβεις τι εννοώ




Ο ΜΑΞΙΜΟΣ Ο ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΙΟΣ ( ΛΟΓΙΟΣ ΚΛΗΡΙΚΟΣ ) ΚΑΘΥΒΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΕΘΝΟΜΑΡΤΥΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗ ΤΡΙΚΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟΣΟΦΟ 1541-1611 ΣΤΟΝ ''ΣΤΗΛΙΤΕΥΤΙΚΟ''

Να ορισμένα αποσπάσματα του Μάξιμου του Πελοποννησίου.

...Δεν βλέπουν οι ανόητοι, ότι όλοι σήμερα υποκύπτουν σε τούτον εδώ τον τύραννο, που τον τρέμουν κυριολεκτικά; Και τι τους λείπει των Τούρκων; Το χρήμα ή ο στρατός ή τα πλοία; ; Ή μήπως τους λείπουν οι σύμβουλοι οι αγαθοί; Και ποιος απ΄ τους συμβούλους τους δεν είναι άριστος και δεν έχει το δώρο της σοφίας; Με τζομπανίκες και γυνιά, ω ! οι ανόητοι θα παλέψουν με αυτούς, που βγάζουν θαρρείς φωτιά απ' επάνω τους, πεζοί αυτοί εναντίον " εφ' ίππους και θώραξι περιπεφραγμένων και εμπείρων της πολεμικής τέχνης "; Μα πως φαντάστηκαν, ούτε καν στο όνειρό τους ακόμα, ότι μπορούν, και να επιτεθούν καν, όχι να νικήσουν τους Τούρκους;
Σε άλλο σημείο γράφει:
Δεν αρκούν, Χριστιανοί μου, όσα κάθε μέρα, κάθε ώρα πάθαμε και παθαίνουμε δεινά; Ο Διονύσιος όμως, τίποτε άλλο δεν λογαριάζει, παρά πώς να σας χαλάσει, να σας καταστρέψει με τις ακατάπαυστες αποστασίες του...
Μα αυτοί -οι επαναστάτες- δεν λογαριάζουν, γητεμένοι καθώς είναι από τον Διονύσιο, ούτε ότι, αυτό που σκέπτονται και κάνουν, είναι ασέβεια προς τον Θεό; Η δ ο υ λ ε ί α ε ί ν α ι Θ ε ί ο Δ ώ ρ ο, οι πραγματικοί Ορθόδοξοι, με την καρτερικότητα και την εγκαρτέρηση πιο καλά και πιο αποτελεσματικά, σώζονται από τον τύραννο, παρά με την έπαρση και την παλικαριά. Αυτουνών που είναι ταγοί λαών, των φωτισμένων, μια που δεν είναι σκοτισμένοι, καθήκον είναι, όχι μόνο να μην εξωθούν τους λαούς σε ανταρσία, αλλά αντίθετα να τους μαθαίνουν να υποφέρουν και να υπομένουν γενναία, οτιδήποτε πέφτει απάνω στο κεφάλι τους, αυτή είναι η πραγματική παλικαριά.
Να πως προσπαθούσε να πείσει τους προγόνους μας, να ανέχονται την τυραννία των Τούρκων:


...Ο Θεός την σκλαβιά, μας την έδωσε για τις πολλές μας αμαρτίες, για να μας παιδέψει και να μας σώσει, γιατί μας αγάπησε. Και θα πάμε τώρα εμείς ενάντια προς την Θέλησή Του και την Αγάπη Του; Μόνο με την σκλαβιά θα κερδίσουμε την βασιλεία κι όχι τούτη εδώ, την φθαρτή και πρόσκαιρη, αλλά την αιώνια και άφθαρτη.


Έτσι περιέγραψε τον θάνατο του εθνομάρτυρα Διονυσίου του Φιλοσόφου το 1611.
...Το δε αυτού δέρμα αποδαρείς παρά των ων εκείνος ήλπιζε περιγενέσθαι, βιαίως το ζην απορρήξας, πάντων υψηλότερον τοις πάσι διεδείχθη το αποδαρέν εκείνο πανάθλιον δέρμα, πλησθέν αχύρων, καπισκόλοπος τινος ανασκολοπισθέν και την πόλιν άπασαν περιενεχθέν...

Αυτός είναι ο ηττοπαθής ραγιάς, ανθέλληνας ορθόδοξος Μάξιμος Πελοποννήσιος ο Τουρκόφιλος.

Τα κείμενα του Μάξιμου είναι από το βιβλίο του Κώστα Σαρδελή " Το Συναξάρι του Γένους ", εκδόσεις ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟΝ ΤΗΣ ΕΣΤΙΑΣ .
( Δεύτερη έκδοση ).

Και επειδή ανέφερες τη γλώσσα ρίξε μια ματιά εδώ


http://www.grecoreport.com/alphabet_&_language.htm
http://idn.verisign-grs.com/index.jsp

Άμα το διάβασες ρίξε και μια μάτια στην παράγραφο 9 στους όρους τις VERISIGN, INC. για να κατεβάσεις το λογισμικό

Για το στολαρισμα που τόσο εύκολα επικαλείσαι θα σου μιλήσω ΑΝ έχεις παραμείνει στον χώρο του αλεξιπτώτου μετά από μερικά χρόνια

Όσο για το SNN δεν θα σου απαντήσω

Άρης
EN B
 
Δημοσ.: 108

Δημοσίευσηαπό kung » Δευτ Ιουν 27, 2005 8:53 am

... edelos filika pros ton ARI POULIANO 8)...
LABAME TO TILEGRAFIMASOU STOP IMASTE ETIMI GIA TIN MEGALI
EXEGERSI STOP SE FILAME STABROTA STOP MAZISOU MEXRI
THANATOU OXI STOP, OMOS DEN KITAS POSO PIGE I BENZINA KAI
TO PSOMI; AAAA GIA PESMOU STO 234 REAL BARTSELONA TI NA
BALO;;;; 8O AAA OSO GIATO KALSON DEN MAS EXI MINI OUTE EBRO (
STILEMAS KANA EBRO NA PAROUME KAI EMIS TO SXISOUME :wink:
(AXX KATHENAS ME TON PONOTOU) :cry:



OSAMA BI LINE

Τελευταία επεξεργασία απο kung την Δευτ Ιουν 27, 2005 10:29 am, επεξεργάστηκε 3 φορές συνολικά.
kung
EN B
 
Δημοσ.: 63

Δημοσίευσηαπό orck » Δευτ Ιουν 27, 2005 9:33 am

Αρη δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι σου

εδω ειμαστε σε ενα φρουμ παραπεντιστικο και επιλεγω να γραφω και να διαβαζω μονο για τα ελεξιπτωτακια μας

απλα καποια στιγμη οταν βλεπω οτι πολοι δεν μπορουν να ξεχωρισουν την αληθεια απο το ψεμα (οπως ψεμα ειναι το hellenic quest που αναφεροταν το αρχικο σου μυνημα πριν το αλλαξεις) θεωρω καλο να βοηθησω να καταλαβαινουμε σιγα σιγα την διαφορα

καλες πτησεις

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό ex_hustler » Δευτ Ιουν 27, 2005 11:11 am

Εγώ μαζί σου Άρη!

Γιούργιαααα!!!!

Τελευταία επεξεργασία απο ex_hustler την Δευτ Ιουν 27, 2005 11:30 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
ex_hustler
EN B
 
Δημοσ.: 67

Δημοσίευσηαπό Άρης » Δευτ Ιουν 27, 2005 11:20 am

Πρώτα απ΄όλα να ευχαριστήσω τους διαχειριστές για την μεταφορά του θέματος στη σωστή θέση – διόρθωση του λάθους.

1}Το αρχικό μήνυμα – λινκ παρέπεμπε στο κείμενο που μετέφερα στη συνέχεια αυτούσιο , το άλλαξα μετά την επισήμανση σου για να μη χρειάζεται εγράφη για να το διαβάσετε.

2}Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν ούτε να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί του.

3} Αν δεν καταλαβαίνω όπως λες , εγώ και πολλοί άλλοι , αυτό είναι πρόβλημα δικομου
και των άλλων.
4} Έχεις όλο το δικαίωμα διαβάζοντας την επικεφαλίδα να μην ανοίξεις καν το ποστ.

5} Έχεις όλο το δικαίωμα να κριτικάρεις το κείμενο αλλά δεν έχεις το δικαίωμα να κριτικάρεις εμένα ή της απόψεις μου που δεν ξέρεις άλλωστε.

Άρης
EN B
 
Δημοσ.: 108

Re: ΗΜΑΡΤΩΝ, ΘΑ ΤΟ ΣΤΟΛΑΡΩ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ...

Δημοσίευσηαπό andread » Δευτ Ιουν 27, 2005 11:25 am

Aris έγραψε: Και επειδή ανέφερες τη γλώσσα ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.grecoreport.com/alphabet_&_language.htm
http://idn.verisign-grs.com/index.jsp

Άμα το διάβασες ρίξε και μια μάτια στην παράγραφο 9 στους όρους τις VERISIGN, INC. για να κατεβάσεις το λογισμικό



Φίλε Άρη καλα τα όσα γράφεις (το πρώτο post σου- το αλλάξες κάποια στιγμή χτές -το βρήκα πιο ενδιαφέρον και επιστημονικό) αλλά oi 2 παραπάνω σύνδεσμοι δεν στηρίζουν τα λεγόμενα σου.

Για το πρώτο: Με την συνεδρίαση της 15ης Απριλίου 1958 αποφασίστηκε ότι επίσημη γλώσσα της (μετέπειτα) EU είναι κάθε επίσημη γλώσσα των κρατών μελών. Έτσι η Ελληνική ΕΙΝΑΙ επίσημη γλώσσα της EU από το 1981.

Για το δεύτερο: σε παράθεση με τα ελληνικά θα σου παραθέσω
το http://idn.verisign-grs.com/index.jsp?lang=ar
Το ίδιο δηλαδή και στα αραβικά. (όπως και στα κινέζικα και σε πολλές άλλες γλώσσες)

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό freedom » Δευτ Ιουν 27, 2005 11:59 am

Γεια σου Άρη

Αυτά τα πράγματα νομίζεις ότι είναι για όλο το κόσμο? Δεν νομίζω.
Όσοι γνωρίζουμε γνωρίζουμε και αυτό είναι αρκετό.
Ξέρεις τις απόψεις μου ξέρω τις δικές σου και αυτό φτάνει .
Δες την Βαβέλ και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Στους αγαθούς τα καλά
Διονύσης

freedom
Competition
 
Δημοσ.: 295

Δημοσίευσηαπό orck » Δευτ Ιουν 27, 2005 12:24 pm

Αρη δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα αντιπαραθεσης

να τονισω μονο οτι την ωρα που σου απαντησα απαντησα σε ενα αλλο μηνυμα, το οποιο ειχε δυο Link που δεν ειχαμε προσβαση και το σχετικο urban legend για το hellenic quest, το σχολιο που εκανα αφορουσε ΜΟΝΟ οτι μπορουσα να διαβασς εκεινη την στιγμη (το hellenic quest)

αν δεν θυμασαι ετσι ηταν
ΕΚΚΛΗΣΗ ΆΡΗ ΠΟΥΛΙΑΝΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ
http://www.ysee.gr/agora/viewtopic.php?t=2979


Το παρακατω χωρίς σχόλια.
http://www.ysee.gr/agora/viewtopic.php?t=2948



Διαβάστε και αυτο.


Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΘΙΕΡΩΝΕΤΑΙ ΔΙΕΘΝΩΣ, ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΚΟΣΜΟ!!

"Hellenic Quest " λέγεται ένα πρόγραμμα ηλεκτρονικής εκμαθήσεως της
Ελληνικής που το CNN άρχισε να διανέμει παγκοσμίως και προορίζεται σε πρώτο
στάδιο για τους αγγλόφωνους και ισπανόφωνους. Η μέθοδος διδασκαλίας
συνίσταται στην προβολή πληροφοριών στην οθόνη του Η/Υ με ταυτόχρονη
μετάδοση ήχου και κινούμενης εικόνας.

Το πρόγραμμα παράγεται από τη μεγάλη εταιρία Η/Υ "Apple", της οποίας
Πρόεδρος Τζον Σκάλι είπε σχετικώς: "Αποφασίσαμε να προωθήσουμε το πρόγραμμα
εκμαθήσεως της Ελληνικής επειδή η κοινωνία μας χρειάζεται ένα εργαλείο που
θα της επιτρέψει ν' αναπτύξει τη δημιουργικότητά της να εισαγάγει καινούριες
ιδέες και θα της προσφέρει γνώσεις περισσότερες απ' όσες ο άνθρωπος
μπορούσε ως τώρα να ανακαλύψει".

Με άλλα λόγια πρόκειται για μια εκδήλωση της τάσεως για επιστροφή του
παγκόσμιου πολιτισμού στο πνεύμα και τη γλώσσα των Ελλήνων.

Άλλη συναφής εκδήλωση: Οι Άγγλοι επιχειρηματίες προτρέπουν τα ανώτερα
στελέχη να μάθουν Αρχαία Ελληνικά "επειδή αυτά περιέχουν μια ξεχωριστή
σημασία για τους τομείς οργανώσεως και διαχειρίσεως επιχειρήσεων".

Σε αυτό το συμπέρασμα ήδη οδηγήθηκαν μετά από διαπιστώσεις Βρετανών ειδικών
ότι "Η Ελληνική γλώσσα ενισχύει τη λογική και τονώνει τις ηγετικές
ικανότητες. Γι' αυτό έχει μεγάλη αξία, όχι μόνο στην πληροφορική και στην
υψηλή τεχνολογία, αλλά και στον τομέα οργανώσεως και διοικήσεως".

Αυτές οι ιδιότητες της Ελληνικής ώθησαν το Πανεπιστήμιο Ιρβάϊν της
Καλιφόρνια να αναλάβει την αποθησαύριση του πλούτου της. Επικεφαλής του
προγράμματος τοποθετήθηκαν η γλωσσολόγος -Ελληνίστρια- Μακ Ντόναλι και οι
καθηγητές της ηλεκτρονικής Μπρούνερ και Πάκαρι. Στον Η/Υ "Ίβυκο"
αποθησαυρίστηκαν 6 εκατομμύρια λεκτικοί τύποι της γλώσσας μας όταν η
Αγγλική έχει συνολικά 490.000 λέξεις και 300.000 τεχνικούς όρους δηλαδή ως
γλώσσα είναι μόλις το 1/100 της δικής μας. Στον "Ίβυκο" ταξινομήθηκαν 8.000
συγγράμματα 4.000 αρχαίων Ελλήνων και το έργο συνεχίζεται.

Μιλώντας γι' αυτό ο καθηγητής Μπρούνερ είπε: "Σε όποιον απορεί γιατί τόσα
εκατομμύρια δολάρια για την αποθησαύριση των λέξεων της Ελληνικής απαντούμε:
Μα πρόκειται για τη γλώσσα των προγόνων μας. Και η επαφή μας μ' αυτούς θα
βελτιώσει τον πολιτισμό μας".

Οι υπεύθυνοι του προγράμματος υπολογίζουν ότι οι ελληνικοί λεκτικοί τύποι
θα φθάσουν στα 90 εκατομμύρια, έναντι 9 εκατομμυρίων της λατινικής. Το
ενδιαφέρον για την Ελληνική προέκυψε από τη διαπίστωση των επιστημόνων
πληροφορικής και υπολογιστών ότι οι Η/Υ προχωρημένης τεχνολογίας δέχονται
ως "νοηματική" γλώσσα μόνον την Ελληνική. Όλες τις άλλες γλώσσες τις
χαρακτήρισαν "σημειολογικές".

"Νοηματική γλώσσα" θεωρείται η γλώσσα στην οποία το "σημαίνον" δηλαδή η
λέξη και "το σημαινόμενο" δηλαδή αυτό που η λέξη εκφράζει,(πράγμα, ιδέα,
κατάσταση) έχουν μεταξύ τους πρωτογενή σχέση. Ενώ "σημειολογική" είναι η
γλώσσα στην οποία αυθαιρέτως ορίζεται ότι το α? "πράγμα" (σημαινόμενο)
εννοείται με το α? (σημαίνον).

Με άλλα λόγια, η Ελληνική γλώσσα είναι η μόνη γλώσσα της οποίας οι λέξεις
έχουν "πρωτογένεια", ενώ σε όλες τις άλλες, οι λέξεις είναι συμβατικές,
σημαίνουν κάτι απλά επειδή έτσι συμφωνήθηκε μεταξύ εκείνων που την
χρησιμοποιούν. Π.χ στην Ελληνική, η λέξη ενθουσιασμός = εν-Θεώ, γεωμετρία =
γη + μετρώ, προφητεία = προ + φάω, άνθρωπος = ο άναρθρων (ο αρθρώνων λόγο).
Έχουμε δηλαδή αιτιώδη σχέση μεταξύ λέξεως-πράγματος, πράγμα ανύπαρκτο στις
άλλες γλώσσες. Τα πιο τέλεια προγράμματα "Ίβυκος", "Γνώσεις" και "Νεύτων"
αναπαριστούν τους λεκτικούς τύπους της Ελληνικής σε ολοκληρώματα και σε
τέλεια σχήματα παραστατικής, πράγμα που αδυνατούν να κάνουν για τις άλλες
γλώσσες. Και τούτο διότι η Ελληνική έχει μαθηματική δομή που επιτρέπει την αρμονική γεωμετρική τους απεικόνιση.

Ιδιαιτέρως χρήσιμα είναι τα ελληνικά προσφύματα όπως: τηλέ, λάνδη =...LAND,
ΓΕΩ..., νάνο, μίκρο, μέγα, σκοπό, ...ισμός, ΗΛΕΚΤΡΟ...., κυκλο....,
ΦΩΝΟ...., ΜΑΚΡΟ...., ΜΙΚΡΟ...., ΔΙΣΚΟ.... , ΓΡΑΦΟ..., ΓΡΑΜΜΑ..., ΣΥΝ...,
ΣΥΜ..., κ.λ.π.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ CD = COMPACT DISK = ΣΥΜΠΑΚΤΩΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ

Οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές θεωρούν την Ελληνική γλώσσα "μη οριακή", δηλαδή ότι μόνο σ' αυτή δεν υπάρχουν όρια και γι' αυτό είναι αναγκαία στις νέες
επιστήμες όπως η Πληροφορική, η Ηλεκτρονική, η Κυβερνητική και άλλες. Αυτές
οι επιστήμες μόνο στην Ελληνική γλώσσα βρίσκουν τις νοητικές εκφράσεις που
χρειάζονται, χωρίς τις οποίες η επιστημονική σκέψη αδυνατεί να προχωρήσει.

Γι' αυτούς τους λόγους οι Ισπανοί ευρωβουλευτές ζήτησαν να καθιερωθεί η
Ελληνική ως η επίσημη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, διότι το να μιλά κανείς για
Ενωμένη Ευρώπη χωρίς την Ελληνική, είναι σα να μιλά σε έναν τυφλό για
χρώματα.

Ας το προωθήσουν και οι Έλληνες πολιτικοί.

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό Άρης » Δευτ Ιουν 27, 2005 2:19 pm

Δυστυχώς τα λινκ που έχω για το hellenic quest δεν ανοίγουν τον τελευταίο καιρό γιαυτο σου απάντησα με τα δυο παρόμοια.
Δες και αυτό.
http://lisis.freeservers.com/Hellenic-Quest.htm







Διονύση έχεις απόλυτο δίκιο

Άρης
EN B
 
Δημοσ.: 108

Δημοσίευσηαπό Άρης » Σάβ Ιούλ 02, 2005 12:38 am

Βλέπω στην σελίδα του Ανώνυμου Κακολογητή {[url]http://www.apologitis.com/gr/ancient/a-istoriko.htm#ΜΕΛΛΟΝ[/url]} ότι ετοιμάζει θέμα για τον Πλήθωνα και τον Γεννάδιο Σχολάριο, τον μεγάλο ιεροεξεταστή.

Για να τον βοηθήσω λοιπόν στην έρευνά του, ανοίγω αυτό το θέμα, αφιερωμένο σε όλους τους οπαδούς του "Ελληνοχριστιανισμού".

Ο Γεννάδιος Σχολάριος ήταν ο αγαπημένος Πατριάρχης των Τούρκων. Ήταν ο άνθρωπος που δήλωνε Χριστιανός και όχι Έλληνας και που επιθυμούσε διακαώς την παράδοση της Πόλης στους Οθωμανούς. Η θεωρία του ήταν γνωστή: ο Θεός ξέρει τί είναι καλύτερο για μας, αν λοιπόν θέλει να γίνουμε σκλάβοι των Τούρκων, τότε δεν πρέπει να αντισταθούμε καθόλου, αφού αυτό θα σήμαινε επανάσταση κατά του ίδιου του Θεού.

Ο Σχολάριος ήταν επίσης ο άνθρωπος που έκαψε το "Περί Νόμων" σύγγραμα του Πλήθωνα. Το συγκεκριμένο έργο εικάζεται ότι ήταν η κορωνίδα της συγγραφικής δημιουργίας του Πλήθωνα, ένα έργο απίστευτης έκτασης και φιλοδοξίας.

Μάλιστα, το έκαψε με ιδιαίτερο μίσος, αποδεικνύοντας την ιεροεξεταστική νοοτροπία των φιλότουρκων βυζαντινών χριστιανών.

Για να μην μιλάμε στον αέρα, όπως οι "απολογητές", διάλεξα μερικά υπέροχα αποσπάσματα από το έργο του ίδιου του Γεννάδιου, τα οποία φωτίζουν τον Βυζαντισμό και δείχνουν την αθλιότητα του ανδρός.

Αντιγράφω από το "Περί του Βιβλίου του Γεμιστού, και κατά της Ελληνικής Πολυθεϊας".

"Σύ δε τι παθών, άνθρωπε (Πλήθωνα), την αληθήν θεολογίαν πάτριον έχων, επί την ασύστατον μάλλον ώρμησας φλυαρίαν (σημ: έτσι ονομαζαν οι Χριστιανοί απολογητές την ελληνική φιλοσοφία...), και ταυτη την όλην σπουδήν απέδωκας; Tί , της αληθείας άπασαν κατακαυγασάσης την γήν, αυτός προείλου το σκότος; [μάλιστα, σκότος η ελληνική παράδοση...] Τί σάπροις και φυγάσι και πολλαχόθεν εληλεγμένοις και μηδεμίαν ισχυν ετ' έχουσαν εν ταις ανθρωπίναις ψυχαίς, προσέθου δόγμασιν, ώσπερ σοι μόνω των Ελληνικών πεφυλαγμένων βιβλίων;"

Aφού λοιπόν είδαμε την άποψη του φιλότουρκου πατριάρχη για τα Ελληνικά βιβλία, κοιτάξτε πώς ομολογεί την καταστροφή του έργου του Πλήθωνα- με πόσο θράσος παραδέχεται όχι μονο ότι το έκαψε, αλλά ότι δεν ήθελε να σωθεί ούτε μια αράδα!

"Το δε σον βιβλίον αφανιστέον, μη και άλλοις ίσως του θρηνεισθαι πρόφασις γένηται, και τω συγγεγραφότι διηνεκούς αδοξίας, χερσίν ειδότων εμπίπτον.

[...]

Και το βιβλίον αυθις συμπτύξας, ανέπεμψα τη θαυμαστή βασιλίσση, επιστείλας αυτη διδόναι πυρί.

[...]

Όθεν ουδέν του βιβλίου μέρος ύστερον έδοξέ μοι καταλειπτέον ευσεβών όψεσιν, ωφελείαν μεν ουδεμίαν, σκάνδαλον δε ταις αυταών ψυχαίς ενθείαν δυνάμενον.

...ουκ αφανισμού μόνου χάριν, αλλά ποινής είνεκα μάλιστα, δοθηναι πυρί πεποιήκαμεν το βιβλίον.

Θα τολμήσουν να πούν λοιπόν οι Κακολογητές και οι Ελληνοχριστιανοί ότι ο ιεροεξεταστής Γεννάδιος δεν έκαψε βιβλία, ότι δεν έκρινε πριν απο μας για μας, ότι δεν ήταν ρουφιάνος της "βασίλισσας", ότι δεν ήταν τσάτσος των Οθωμανών, αλλά Έλληνας...

Άρης
EN B
 
Δημοσ.: 108

Δημοσίευσηαπό norad » Σάβ Ιούλ 02, 2005 1:35 am

Μωρε αν πετούσαν τότε δεν θα υπήρχε καν αυτό το thread :D

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό orck » Σάβ Ιούλ 02, 2005 9:02 am

η αν πετουσαμε εμεις λιγο περισσοτερο :) :)
σωστα;

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό Άρης » Σάβ Ιούλ 02, 2005 10:56 am

Αλεξ θα μας καίγανε σαν τις μάγισσες. :evil: :twisted: :evil:
Το έχεις δει ένα έργο που έδειχνε παλιά με τις ανακαλύψεις του Νταβίντσι και την ιπταμένη μηχανή ?
<< οτιδήποτε προοδευτικό χαρακτηριζόταν έργο του σατανά >>
Και πρόσφατα έτσι χαρακτηρίσθηκε και ο κώδικας Νταβίντσι .
Από τότε βέβαια που επιβλήθηκε ο σκοταδισμός στην Ελλάδα οι φιλόσοφοι με πρωτεργάτη τον Επίκουρο διώχτηκαν – μετανάστευσαν στην Ευρώπη και δημιούργησαν το νέο ρεύμα την αναγέννηση και από ΄κει χτυπούσαν και χτυπούν μέχρι σήμερα τους μαυροφορεμένους τουρκόσπορους σκοταδιστές. {Ιωάννης κολετης , Αδαμάντιος Κοραής , βλπ απομνημονεύματα Μακρυγιάννη}.
Μέχρι σήμερα για να γίνει κάποιος Αρχι-μανδριτης, Αρχι-επι-σκοπος πρέπει να έχει τουρκική υπηκοότητα.

Ο μεγάλος φιλόσοφος της εποχής μας Λιαντίνης αναφέρει για τον χριστόδουλο
http://liantinis.gr/bvnews/news.shtml?nid=69

Για τον Έλληνα και τους χριστιανούς
http://liantinis.gr/bvnews/news.shtml?nid=66

για τον Ιησού
http://liantinis.gr/bvnews/news.shtml?nid=44


Αλλά ποιος να μας τα μάθει αυτά στα σχολεία, αφού δεν πήραν παιδεία πώς να δώσουν .
Την προσευχή και την υποταγή τους έμαθαν με το φόβο του δυνάστη θεού των εβραίων, τα ίδια μαθαίνουν σε μας και τα παιδιά μας και ο φαύλος κύκλος συνεχίζεται.

Άρης
EN B
 
Δημοσ.: 108

Δημοσίευσηαπό Άρης » Σάβ Ιούλ 02, 2005 1:25 pm


Άρης
EN B
 
Δημοσ.: 108

Δημοσίευσηαπό badder » Κυρ Ιούλ 03, 2005 6:06 pm

Ari, πολύ ενδιαφέρον τύπος ο Λιαντίνης αλλά με 'εβγαλε απ' τα ρούχα μου. Αυτά που κάθεται και γράφει για τη φωτονερόπετρα και το Σεφέρη τα είχα μυριστεί από δέκα χρονών πιτσιρίκι. Θέλω copyrights :wink:

badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό adreas » Κυρ Ιούλ 03, 2005 6:09 pm

Τι επισκέπτης και κουραφέξαλα, εγώ το έγραψα το παραπάνω. Δεν ήξερα ότι μπορούμε να στέλνουμε και ανώνυμα posts. Κάθε μέρα και μια έκπληξη.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Δημοσίευσηαπό Άρης » Δευτ Ιούλ 04, 2005 1:45 am

Έτσι κι αλλιώς ή Αντρέας ή επισκέπτης το ίδιο άγνωστο προφίλ έχεις . :?: :?::lol: :lol:

Άρης
EN B
 
Δημοσ.: 108

Δημοσίευσηαπό adreas » Δευτ Ιούλ 04, 2005 7:18 pm

Ε, μικρός είναι ο κόσμος. Αργά η γρήγορα θα με πετύχεις σε κάποια απογείωση να πούμε καμιά σαχλαμάρα. Προς το παρόν, αν μπορείς, συμπλήρωσε μερικά κενά που αφήνει η σελίδα του Λιαντίνη (που τρομάρα τους ένα βιογραφικό δεν έχουνε βάλει ή αν έχουνε το έχουνε καλά κρυμένο). Ζει ακόμα ή πέθανε? Στις φωτό που τον είδα δε φαινότανε πολύ μεγάλος. Ήτανε στο πανεπιστήμιο? Ποιοί και γιατί δεν τον χωνέυανε? Δεν είδα στα γραπτά του κάτι που να είναι και πολύ φρικιαστικό. Το γράψιμό του μου θύμισε λίγο τον Τσιφόρο.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Δημοσίευσηαπό Άρης » Τρί Ιούλ 05, 2005 3:52 am


Άρης
EN B
 
Δημοσ.: 108

Δημοσίευσηαπό adreas » Τρί Ιούλ 05, 2005 4:38 am

Αν κατάλαβα καλά, δεν μαθεύτηκε εάν τελικά πέθανε, ή κάνω λάθος? Νομίζω κάτι πρέπει να είχα ακούσει σχετικά με την εξαφάνισή του αλλά τώρα καταλαβαίνω σε ποιον αναφερόταν η είδηση. Το '98 ήταν άθλια χρονιά, κάηκε για δεύτερη και οριστική φορά η Πεντέλη και η Microsoft αμόλησε το ύπουλο λειτουργικό που στρογγυλοκάθεται στα περισσότερα κομπιούτερς μας. Δε θυμάμαι αν τότε ήταν και η μεγάλη φωτιά στον Ταύγετο. Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω ποιοί και εάν και γιατί του έκαναν πόλεμο. Πάντως δείχνει από τους πλέον ξύπνιους Έλληνες και κάτι τέτοιους δεν τους σηκώνει ο κόσμος και σίγουρα όχι η Ελλάς του 2000.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Δημοσίευσηαπό Άρης » Τρί Ιούλ 05, 2005 12:22 pm

Κώδικας: Επιλογή όλων
 
Αν κατάλαβα καλά, δεν μαθεύτηκε εάν τελικά πέθανε, ή κάνω λάθος? Νομίζω κάτι πρέπει να είχα ακούσει σχετικά με την εξαφάνισή του αλλά τώρα καταλαβαίνω σε ποιον αναφερόταν η είδηση. Το '98 ήταν άθλια χρονιά, κάηκε για δεύτερη και οριστική φορά η Πεντέλη και η Microsoft αμόλησε το ύπουλο λειτουργικό που στρογγυλοκάθεται στα περισσότερα κομπιούτερς μας. Δε θυμάμαι αν τότε ήταν και η μεγάλη φωτιά στον Ταύγετο. Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω ποιοί και εάν και γιατί του έκαναν πόλεμο. Πάντως δείχνει από τους πλέον ξύπνιους Έλληνες και κάτι τέτοιους δεν τους σηκώνει ο κόσμος και σίγουρα όχι η Ελλάς του 2000.
Ίσως με λίγο πιο προσεκτικό διάβασμα να καταλάβεις περισσότερα. :idea: :idea:





Σε μερικούς ρασοφόρους ξεφεύγει και καμιά αλήθεια.

http://www.i-m-patron.gr/lyxnos/diafotismos2.html :wink:


Αξίζει τον κόπο.

http://www.i-m-patron.gr/lyxnos/diafotismos3.html :wink:

Τελευταία επεξεργασία απο Άρης την Τετ Ιούλ 06, 2005 12:20 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Άρης
EN B
 
Δημοσ.: 108

Δημοσίευσηαπό adreas » Τρί Ιούλ 05, 2005 6:36 pm

Τα διάβασα. Ο Γιανόπουλος είναι ο πολιτικός?

Δε μπορώ να πιστέψω ότι κάποιος του αναστήματος του Λιαντίνη θα πολυέσκαγε για το τι λέει η εκκλησία. Και σίγουρα δε νομίζω ότι είχε να κάνει με την απόφαση του να αυτοκτονήσει. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πώς τόσα χρόνια μετά δεν έχει ακόμα βρεθεί το πτώμα του, εάν υποθέσουμε ότι όντως πέθανε.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Επόμενο

Επιστροφή στην Αερολογίες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 46 επισκέπτες