Ημερομηνία Τρί Μάιος 14, 2024 8:51 am
Text Size

Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

XC από την Έδεσσα

Πείτε μας πως πετάξατε

Συντονιστής: Moderators

XC από την Έδεσσα

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Τρί Αύγ 07, 2012 9:15 am

Μια απίστευτη εμπειρία, ένα όνειρο έγινε πραγματικότητα.
Δύο κομβικά σημεία στην πτήση μου ήταν τα εξής:
1) Βρίσκομαι στην Πτολεμαίδα σε ένα δυνατό καθοδικό και σχετικά χαμηλός. Προσπαθώ να ξεφύγω και ξαφνικά ακούω από τον ασύρματο "ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ, ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ" ήταν η φωνή του Κώστα. Εγώ συνεχίζω μέσα στο καθοδικό την πορεία μου και αρχίζω να ψάχνω εκτός από θερμικό και πιθανή προσγείωση. Ακούω πάλι από τον ασύρματο "ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ, ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ", δεν σκέφτομαι τίποτα και γυρίζω πορεία ανατολική, μέσα σε δευτερόλεπτα είχα βγεί απο το καθοδικό και άκουγα πάλι τον γλυκό ήχο του βάριο να χτυπάει σε ανοδικό. Τι ωραία σκέφτομαι έχω και κοουτσάρισμα.
Το βράδυ στην ταβέρνα του λέω ευχαριστώ Κώστα για τη συμβουλή σου, τον βλέπω μου χαμογελάει και μου λέει: "δεν το έλεγα σε εσένα στον Πολύβιο το έλεγα" (ο Πολύβιος είναι μαθητής του Κώστα).
2) Βρίσκομαι κάπου και δεν ξέρω που. Έχουν τελειώσει οι κάμποι και έχω μπροστά μου ένα βουνό και μια μακρόστενη λίμνη και δεξιά μου πάλι βουνά. Λέω στον ασυρματό "ΚΩΣΤΑ ΑΝ ΜΕ ΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙΣ LIVE ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΙΣΩ", αμέσω μετά η απάντηση του Κώστα "ΑΝΤΩΝΗ ΕΙΣΑΙ ΚΟΖΑΝΗ, ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΝΝΔ, ΝΔ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ". Αυτή η συμβουλή ήταν η πιο σημαντική. Έπρεπε να πάρω την απόφαση να αφήσω πίσω μου τους κάμπους και να πηδήξω δεξιά μέσα σε βουνά και σε περιοχές εδάφη πολύ διαφορετικά από αυτά που πετούσα πριν. Τώρα είχα να αντιμετωπίσω μεγάλη ποικιλία τοπίου, μικρά χωράφια, ποτάμια, μικρές χαράδρες, δασικές περιοχές, λιγότερες προσγειώσεις. Η κατεύθυνση όμως που μου έδωσε ο Κώστας και μου είπε πήγαινε νοτιοδυτικά ήξερα ότι ήταν η σωστή και αυτή έπρεπε να ακολουθίσω. Πετούσα αρκετή ώρα σε αυτή την κατεύθυνση που μου έδωσε ο Κώστας με μικρές παρεκλίσεις της πορείας μου για αναζήτηση θερμικών. Μετά από αρκετή ώρα πτήσης είδα πρώτο γνώριμο σημείο και κατάλαβα πού είχα φτάσει...
Οταν είδα από μακριά τα Μετέωρα κατάλαβα πως φτάνω στον στόχο. Το μόνο που ήθελα ήταν να περάσω την Καλαμπάκα και να προσγειωθώ Τρίκαλα, να πιώ μια παγωμένη μπύρα με τους Τρικαλινούς.Τα κατάφερα, την μπύρα όμως δεν την είπιαμε, μέχρι να μαζέψω είχε φτάσει ο Γιάννης και έπρεπε να φύγουμε ξανά για Έδεσσα.

Σε αυτή τη πτήση τα είδα όλα. Δυνατά θερμικά, ασθενή θερμικά, δυνατές συγκλίσεις, ασθενείς συγκλίσεις, τοπικά φαινόμενα. Τα συναισθήματα και οι αποφάσεις πολλές, χαρά, άνγχος, αγωνία, πίεση, ρίσκα, φόβος, ευτυχία.

Τέλος καλό, όλα καλά! Το σημαντικότερο όλων είναι το χαμόγελο μετά την προσγείωση παιδιά.

Το βιντεάκι είναι έτοιμο, δυστυχώς η μπαταρία της κάμερας είχε τελειώσει και δεν μπόρεσα να τραβήξω τα Μετέωρα από τα 2000μ.


antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236

Re: XC από την Έδεσσα

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Αύγ 07, 2012 10:48 am

:D Τα λόγια είναι περιττά... αλλά εύγε :D

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: XC από την Έδεσσα

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Τρί Αύγ 07, 2012 11:13 am

Άστα αυτά ρε. Δείξε το paramoter που έχεις κρυμένο στην πλάτη σου. :lol:

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: XC από την Έδεσσα

Δημοσίευσηαπό georgex » Τρί Αύγ 07, 2012 12:26 pm

antonisk6 έγραψε:2) Βρίσκομαι κάπου και δεν ξέρω που.


Το καλύτερο :-)

Συγχαρητήρια!

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Re: XC από την Έδεσσα

Δημοσίευσηαπό ρήγας » Τρί Αύγ 07, 2012 3:22 pm

μπράβο αντώνη!! και πολύ ωραία μουσική το βίντεο 8)

ρήγας
EN D
 
Δημοσ.: 140

Re: XC από την Έδεσσα

Δημοσίευσηαπό dim » Τρί Αύγ 07, 2012 4:08 pm

μπράβο ρε θηρίο!!!

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: XC από την Έδεσσα

Δημοσίευσηαπό kiwifly » Τρί Αύγ 07, 2012 5:54 pm

ωραια μουσικη!!

kiwifly
EN B
 
Δημοσ.: 57

Re: XC από την Έδεσσα

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τρί Αύγ 07, 2012 7:44 pm

κερναμε καφε στα Γιαννενα....

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: XC από την Έδεσσα

Δημοσίευσηαπό JohnPistikos » Τρί Αύγ 07, 2012 11:46 pm

Μπραβο σου Αντωνη, σε ζηλευω δεν μπορω να πω, 138χλμ σε ευθεια δεν ειναι και λιγα!!!

JohnPistikos
EN D
 
Δημοσ.: 198

Re: XC από την Έδεσσα

Δημοσίευσηαπό dim » Τετ Αύγ 08, 2012 10:44 am

Γειά σου ρε Αντώνη μάστορα, αφιερωμένο


Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899


Επιστροφή στην Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 36 επισκέπτες