Ημερομηνία Τρί Μάιος 14, 2024 8:44 am
Text Size

Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Πείτε μας πως πετάξατε

Συντονιστής: Moderators

Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Δημοσίευσηαπό dim » Πέμ Αύγ 02, 2012 10:26 am

Gust front στον Κιθαιρώνα - 01 Αυγ 2012



ή


Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Πέμ Αύγ 02, 2012 10:35 am

Ω ρε φίλε! :?

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Δημοσίευσηαπό badoulis » Πέμ Αύγ 02, 2012 10:36 am

Ωχ, ώστε είχατε πανηγύρια χθες, ε; Είδα το ίχνος σου στο leonardo και προσπαθούσα να καταλάβω τι έγινε... τώρα εξηγείται...
Όλοι καλά;

Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Re: Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Πέμ Αύγ 02, 2012 10:50 am

Ο λόγος που τη γλύτωσε κατά τα λεγόμενα του Σταμέλλου, είναι ότι ήταν έξω από το δυναμικό του βουνού. Άν είχε κάνει το λάθος να πάρει ύψος θα είχε μπλέξει σε άλλες καταστάσεις. Για πρώτη φορά είμαι ευχαριστημένος από τον εαυτό μου γιατί ενώ οι άλλοι πετούσαν εγώ διάλεξα να προσγειωθώ γιατί άκουσα ότι το ένστικτό μου μου έλεγε ότι κάτι δεν πάει καλά. Πράγματι. Μετά από 10 λεπτά ξέσπασε το μπουρίνι. dim αυτό που αντιμετώπισες είναι μάθημα για όλους μας.

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Δημοσίευσηαπό dim » Πέμ Αύγ 02, 2012 11:19 am

Εβρεχε στο Ελικώνα και περιμεναμε μία γλυκιά άνοδο παντού, ρούφηγμα, σαν προειδοποίηση αλλα....
η προειδοποίηση ήταν 5 sec
εκεί που πάλεβα να μην πατώσω... έπιασε αέρας 35 xlm στη προσγείωση

Στην απογείωση δεν ξέρω πόσο ήταν (η δύναμη του άερα φαίνεται από το δέντρο στη προσγείωσή μου, στο 5:05 και σε hd αναλύση)

Το κερασάκι:
Ανακοίνωση από Βαγγέλη στον ασύρματο...: κατεβείτε ΤΩΡΑ όπου νάναι, στα πουρνάρια

Ηταν μεγάλο μάθημα το χθεσινό για όλους (6-7 κομμάτια είμασταν), εγώ έτυχε να τραβάω βίντεο. Όλοι έχουν να πουν μία ιστορία από τη χθέσινη πτήση. Κανείς δεν μας εγγυώταν ότι δεν θα δυνάμωνε κιάλλο το gust front, κατεβήκαμε κακήν κακώς και μείναμε στα ουαου, ..........ευτυχώς

Τελευταία επεξεργασία απο dim την Πέμ Αύγ 02, 2012 12:55 pm, επεξεργάστηκε 3 φορές συνολικά.
Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Αύγ 02, 2012 11:20 am

αχαχαχαχ ωωωραιο :D :D

μπορει να μην τα βγαλε τα λεφτα στο σεφ το μπουφανάκι, αλλα τα βγάζει αλλου :lol: ...


γαματο videaki... :D μου σκασε κατι αγχη πολυ ωραια... :lol: ... βρε κατέβα σου λέω... μπαααα... :lol: ....

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Αύγ 02, 2012 11:48 am

Μια χαρά την έβγαλες καθαρή. Τέλος καλό όλα καλά.

Θέλω όμως με την ευκαιρία να θυμίσω ότι σε πολλές περιπτώσεις που βλέπουμε την καταιγίδα κοντά στον Ελικώνα και λέμε "μήπως πρέπει να ανησυχήσουμε" ή "δεν μου αρέσει αυτή η μαυρίλα" υπάρχουν αρκετοί που απαντάνε "μακρυά είναι ακόμα" ή "μάλλον θα φύγει" και το χειρότερο "αν έρθει θα κατέβω ή θα πάω ανατολικά".

Οι αγγλοσάξωνες λένε "better safe than sorry" και στη δική μας περίπτωση ταιριάζει ακριβώς. Μια φορά θα γίνει η μαλακία. Μπορεί να περάσουν 20 ή 30 καταιγίδες ξώφαλτσα και να μας δώσουν μόνο ήπια άνοδο. Αρκεί όμως μια να κινηθεί πιο γρήγορα ή πιο ανατολικά από αυτό που θέλουμε να πιστεύουμε για να έχουμε δράματα. Και δυστυχώς δεν θα μας ρωτήσει πρώτα.

Όσο πιο γρήγορα κατανοήσουμε την δύναμη της φύσης και το ότι εμείς είμαστε αμελητέα ποσότητα μπροστά της τόσο πιο γρήγορα θα σεβαστούμε τον καιρό και θα ωριμάσουμε αρκετά για να θυσιάσουμε μισή ώρα πτήσης προκειμένου να μην κινδυνεύσουμε. Όταν βλέπουμε ένα φαινόμενο δεν πρέπει να συγχέουμε αυτό που θέλουμε να συμβεί με αυτό που μπορεί να συμβεί.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Δημοσίευσηαπό car00ly » Πέμ Αύγ 02, 2012 1:43 pm

Dim ωραιο το βιντεο. Εκανες σωστες ενεργειες και τα τελικα τα wingovers σε συνδυασμο με τα υπολοιπα σε εσωσαν. Το σημαντικοτερο ειναι οτι διατηρησες την ψυχραιμια σου και για καλη σου τυχη ολα ξεκινησαν μακρια απο το δυναμικο του βουνου. Καλο μαθημα για σενα αλλα και γιαυτους που δεν τους εχει τυχει κατι αντιστοιχο στον αερα προς γνωση.

Εγω παντως ενα εχω να πω!!! Μαθετε κοσμε wingovers,spiral δουλεψτε τα, συνηθιστε τα και εξοικιωθειτε μαζι τους ετσι ωστε να σας γλιτωσουν απο μια δυσκολη στιγμη και ας ειναι αχρειαστα!

car00ly
EN B
 
Δημοσ.: 96

εγω στο vhf μου ακουω ΜΟΝΟ οτι ,,, μου αρεσει & με βολευει

Δημοσίευσηαπό vagos » Πέμ Αύγ 02, 2012 7:24 pm

:shock: ΟΧΙ ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟ GUST! ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΡΙΝ :mrgreen:


1st warning : με το που ανεβηκαμε απογειωση το ειπα σε ολους εκει οτι εχουμε το πολυ μια ωρα ακομα.

2nd warning vhf : "Αυτοι που πατε προς Ερυθρες ξεκινατε να γυριζετε να προλαβετε να κατεβετε εδω πριν τα γλεντια,,,, αν αργησετε δεν θα μπορειτε να γυρισετε εδω και θα χρειαστειτε περισυλλογες απο ερυθρες κτλπ "

3nd warning vhf : " Αυτοι πoυ δεν ξερουν να σπιραλιαζουν να κατεβουν, μαλιστα εχουν αργησει κιολλας"

4nd warning vhf: πιο αποτομα αυτη τη φορα ,,, " σε 20 λεπτα το πολυ ξεκινα το γλεντι"


5th warning vhf : κατοπιν εορτης ανακοινωση μονο για τους 2 χαλαρους (και τυχερους τελικα) " ΚΑΤΕΒΕΙΤΕ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΟΠΟΥ ΝΑ 'ΝΑΙ ! ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙΤΕ ΑΜΕΣΑ , ΜΗΝ ΣΗΜΑΔΕΥΕΤΕ ΤΟ ΧΩΡΑΦΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΗΣ , ΣΕ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙΤΕ. ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ FULL ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΤΕ ΚΑΤΩ . ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙΤΕ, ΟΠΟΥ ΝΑ 'ΝΑΙ , ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΟΥΡΝΑΡΙΑ ΣΚΟΠΟΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑ ΤΕ ΒΕΙ ΤΕ

τα συκα , συκα και οι σκαφες σκαφες 8)

ΥΓ: αν δεν θες φιλε Χ και φιλε Ψ να ακους τον καθε μλκ σαν τον Σταμελλο η Χ και Ψ που μπορει να εχει "κα%$λες" να το παιξει κοκρακι, τοτε στρωσου ξεστραβωσου και διαβασε λιγη μετεωρολογια,,,,,,, τα 5 λεπτα θα γινουν ωρες μετα :wink:

το τραγουδακι για τους δυο χθεσινους λευκους ,,,που κιτρινισαν :P ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ !


vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1007

Re: Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Αύγ 02, 2012 8:00 pm

δε θα μας πεις γιατί ηταν εκει και φώναζε μια ώρα πριν;

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Δημοσίευσηαπό vagos » Πέμ Αύγ 02, 2012 8:11 pm

JollyRoger έγραψε:δε θα μας πεις γιατί ηταν εκει και φώναζε μια ώρα πριν;



http://www.amazon.com/Understanding-Sky ... 0936310103 (,,,ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ για την ανεμοπορικη μετεωρολογια! )

πειρατη ,, ειδικα εσυ που εισαι και μελετηρο αγορι, το 'χεις για πλακα !

εμενα με ειχε κουρασει οταν το μελεταγα επειδη δεν κατειχα καλα τα Αγγλο-Σαξωνικα,,, αλλα ημουν σαν τον Dim και δεν ηθελα να κρεμομαι απο τα τετοια του καθε Vagou , για το ποτε θα πεταω, και το ποτε θα πρεπει να κατεβω :wink:

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1007

Re: Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Δημοσίευσηαπό kilias » Πέμ Αύγ 02, 2012 9:35 pm

Πειτε να μαθαίνουμε και εμείς οι νέοι τι είναι το gust front?

Live fast
Fly high
Be free
kilias
Competition
 
Δημοσ.: 295

Re: Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Δημοσίευσηαπό badoulis » Πέμ Αύγ 02, 2012 9:54 pm

Στην εποχή του internet και του google, δεν έχουμε δικαιολογίες τύπου "δεν ξέρω" :P
http://www.weatherquestions.com/What_is_a_gust_front.htm


Και επειδή, το βιβλίο του Pagen είναι θεόβαρο, μπορείτε για ορεκτικό να δείτε το Weather Book του Eric Sloan, γεμάτο αφοπλιστικά επεξηγηματικά σκίτσα.

Για παράδειγμα:

Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Re: Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Πέμ Αύγ 02, 2012 11:43 pm

μάγκες τα 6-7 κομμάτια που ήταν στον αέρα κοιτάξτε μην μείνουν στο τέλος 1-2.....εαν δεν ξερετε ποτε να κατεβετε και πως τοτε καλα θα ειναι αλλη φορα οταν θα εχει καταιγιδα στον ελλικωνα να καθεστε στην απογειωση και να σηζητατε για γκομενες - αυτοκινητα - μπαλα κλπ.

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Παρ Αύγ 03, 2012 12:13 am

για εμας τους gay που δε μας ενδιαφερουν ολα αυτα, τι?
ε, τι?

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Δημοσίευσηαπό BARBATUS » Παρ Αύγ 03, 2012 2:29 am

ΑΕΡΙΕΣ ΜΑΖΕΣ - ΜΕΤΩΠΑ

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
BARBATUS
EN A
 
Δημοσ.: 34

Re: Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Αύγ 03, 2012 9:58 am

Για όσους ξεκινήσαμε το παραπεντε πριν κάποια χρόνια υπήρχε η βίβλος της μετεωρολογίας στα Ελληνικά. Πρόκειται για το βιβλίο του Κώστα Πικρού "Αεροναυτική Μετεωρολογία".

Αν θέλετε να λέτε ότι είσαστε ανεξάρτητοι πιλότοι αλεξιπτώτου πλαγιάς θα πρέπει να το διαβάσετε και να αφομοιώσετε. Είναι αυτονόητο ότι όσοι πετάνε μόνοι τους κατέχουν και την απαραίτητη γνώση μετεωρολογίας. Ο Κος Σταμέλλος και ο κάθε Σταμέλλος δεν θα είναι πάντα στην απογείωση να σας προειδοποιεί. Αν έχετε απορία για κάτι που μπορεί να σας φαίνεται επικίνδυνο, ή δεν σας αρέσει, ή δεν ξέρετε τι είναι, καλύτερα να μην πετάξετε.

Διαβάστε προσεκτικά. Μπορεί με την πρώτη να μην τα καταλάβετε όλα (ούτε εμείς τα καταλάβαμε). Ξαναδιαβάστε, ρωτήστε και παρατηρήστε. Το λινκ για το βιβλίο που ο Κώστας Πικρός διαθέτει δωρεάν πλέον, είναι εδώ μαζί με άλλα χρήσιμα μετεωρολογικά.. http://www.aokitheron.gr/index.php?opti ... &Itemid=94 . Επίσης επισυνάπτεται.

Ειδικά για όσους έχουν ΠΛ και ακόμα περισσότερο για όσους έχουν Π, το να μπορείς να διακρίνεις μια καταιγίδα που πλησιάζει είναι από τα πλεόν βασικά που έχετε μάθει στην εκπαίδευση σας. Εκτός και αν αδιαφορήσατε για το φυσικό φαινόμενο και το να μαζέψετε 5 ποντάκια παραπάνω στο Leonardo μπήκε στη ζυγαριά με την ασφάλεια σας και είχατε διλήμματα.

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Δημοσίευσηαπό Μπάμπης Κ. » Παρ Αύγ 03, 2012 11:40 am

Καλημέρα σε όλους. Μια και είμαι από τους πιλότους που πέταξαν και προσγειώθηκα από τους τελευταίους (αν όχι τελευταίος!) να σας γράψω πως το είδα εγώ το όλο θέμα.

Κατ αρχήν τα αυτονόητα: Δεν πιστεύω ότι υπήρχε πιλότος ο οποίος με ''κλειστό'' τον ορίζοντα δυτικά - βοριοδυτικά να ρωτάει ή να ζητάει άδεια για... απογείωση. Συζήτηση κάνουμε, τη γνώμη του όποιος έχει λέει και μετά ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του σαν ενήλικο άτομο και αυτόνομος πιλότος που είναι.

Ο Βαγγέλης έπεσε 1000% μέσα στην πρόβλεψή του για την εξέλιξη του καιρού. Είπε ότι υπάρχει μία ώρα πτήσης ακόμη -τον ρώτησα και προσωπικά πως το βλέπει- και έτσι έγινε. Πρέπει να έκανα περίπου 20-30 λεπτά για να βρεθώ στόν αέρα και το GPS έχει καταγράψει κάπου μισή ώρα ευχάριστης... ''πτήσης''!

Στον αέρα: Όταν βρέθηκα στον αέρα κοντά μου πετούσαν ο Λάμπρος, ο Κουμούτσος και ένα δύο πιλότοι ακόμη. Ανατολικά είδα άλλους δυό τρείς σε αρκετή απόσταση. Η όλη ''πτήση'' μου κράτησε 5-10 λεπτά καθώς διαπίστωσα ότι δεν διασκέδαζα και άρχισα να πεθυμώ το Λοχαγό στη απογείωση. Δεν υπήρχε κάποια σοβαρή μεταβολή του καιρού εκείνη τη στιγμή και μη φανταστεί κανείς σωρειτομελανίες και αμόνια! Εδώ όμως είναι και το κακό. Που να ξέρεις τι κρύβει η θολούρα στον Ελικώνα! Άρχισα διαδικασία για top-landing κάτι όμως που δεν μου βγήκε ποτέ. Ίσως τα τετραγωνικά της πτέρυγας, κάτι οι λίγες ώρες φέτος κάτι η αλλεργία μου για big-ears κοντά στο βουνό ή... το έδαφος και το αποτέλεσμα αυτή τη φορά ήταν αρνητικό!
(Εν το μεταξύ από κάτω είχαν κάνει top-landing ο Λάμπρος, ο Κουμούτσος,ο ταρίφας και νομίζω ο Spreyman.)

Την προσπάθεια για την απογείωση την εγκατέλειψα με αρκετή καθυστέρηση -πρώτο λάθος κατ'εμέ, δεύτερο για όσους θεωρούν πρώτο την... απογείωση!- και ο αέρας είχε δυναμώσει κι άλλο.

Με big-ears και επιτάχυνση είχα ικανοποιητική κάθοδο, οπότε χάραξα πορεία πρός την προσγείωση, όχι γιατί θα έφτανα ως εκεί αλλά για τη ψυχολογία της άπλας και το... ανεμούριο!

Καθ'όλη τη διάρκεια της προσέγγισης -και παρ'ότι δεχόμουν ριπές από δυτικά- το ανεμούριο στην προσγείωση έδειχνε από βοριαδάκι μέχρι... άπνοια! Ωραία σκέφτηκα, χαμηλά δεν έχει βγάλει αέρα. Δυστυχώς για μένα μέσα σε δευτερόλεπτα -και ενώ βρισκόμουν 60-70 μέτρα από το έδαφος- το ανεμούριο έδειξε ελαφρύ δυτικό που σήμαινε ότι κάτι... σπρώχνει αέρα και εκεί! Στροφή με σώμα και... προσγείωση όπως ήμουν μέχρι το έδαφος.

Παρ'ότι πάτησα καλά, μία ριπή με... ξαναπογείωσε για λίγα μέτρα πηγαίνοντάς με όπισθεν, για να με ρίξει κάτω και να οργώσω λίγα μέτρα μέχρι που άρχισα να μαζεύω το ''εσωτερικό'' φρένο για να την μαζέψω. Εκεί είδα και τη φιλική φιγούρα του Νίκου να πέφτει επάνω στη πτέρυγα! (Ευχαριστώ Νίκο).

Η ένταση στο σημείο προσγείωσης δεν πρέπει να ήταν πάνω από 35-36Km/h στη ριπή, χωρίς να ξέρω πως ήταν η κατάσταση στην απογείωση ή εκεί που προσγειώθηκε ο φίλος με την κάμερα. Επίσης καλή ιδέα ίσως θα ήταν όταν πάτησα στο έδαφος να τράβαγα κατευθείαν Β-ιμάντες και να τελείωνε εκεί το έργο. Έλα όμως που δεν το έκανα. Κι'άλλο λάθος!

Τέτοιες μέρες θέλουν μέγιστη προσοχή και ετοιμότητα. Το gust θα μπορούσε να ήταν πολύ δυνατότερο -όποιος έχει ζήσει καλοκαιρινές καταιγίδες στη βόρειο Ελλάδα ή αλλού καταλαβαίνει τι λέω.

Καλές πτήσεις σε όλους και καλές διακοπές σε... όσους πάνε :D

Μπάμπης.

Μπάμπης Κ.
EN B
 
Δημοσ.: 45

Re: Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Αύγ 03, 2012 12:40 pm

Μπάμπης Κ. έγραψε:Συζήτηση κάνουμε, τη γνώμη του όποιος έχει λέει και μετά ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του σαν ενήλικο άτομο και αυτόνομος πιλότος που είναι.


Πολύ σωστά... Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του. Για να πάρει λοιπόν κάποιος την σωστή απόφαση πρέπει να έχει 3 βασικά δεδομένα. 1. Γνώση 2. Αντίληψη 3. Ικανότητα . Αν ένα από αυτά δεν υπάρχει τότε υπάρχει πρόβλημα. Και στην αντίληψη βάζω και την αντίληψη μιας ενδεχόμενης δύσκολης κατάστασης, αλλά και την αντίληψη του πότε πρέπει να την αποφύγω.

Τα γραφόμενα μου δεν αφορούν ειδικά αυτή τη περίπτωση, δεν ήμουν εκεί για να κρίνω. Αλλά έχουμε δει παρόμοιες περιπτώσεις ουκ ολίγες φορές. Αναφέρομαι γενικά σε περιπτώσεις που οι πιλότοι πρέπει να έχουν τα 3 παραπάνω χαρακτηριστικά προκειμένου να πετάνε με ασφάλεια.

Είναι σαφές ότι υπάρχουν ουκ ολίγες περιπτώσεις που δεν διαθέτουν τα 3 αυτά χαρακτηριστικά και πετάνε "στο περίπου" ελπίζοντας πάντα για το καλύτερο, αλλά με καμία προετοιμασία για το χειρότερο (έχοντας τη σιγουριά ότι αυτά συμβαίνουν μόνο σε άλλους και ποτέ σε αυτούς). Για αυτούς λοιπόν χρειάζεται πρώτα να αντιληφθούν το πόσο σημαντικό είναι να καλύψουν τα κενά τους, να αποκτήσουν πραγματική αυτογνωσία και να αφιερώσουν χρόνο για την δική τους ασφάλεια.

Καλή η πλάκα και ο χαβαλές αλλά πρέπει να κατανοήσουμε ότι το αλεξίπτωτο πλαγιάς μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνο εάν δεν τηρούμε τους κανόνες και δεν έχουμε τις απαραίτητες γνώσεις.

Όπως λέει και ο Μάνος ο καλύτερος πιλότος είναι αυτός με το πιο μεγάλο χαμόγελο μετά τη πτήση. Όχι αυτός με το πιο κίτρινο χρώμα ή με τα πιο πολλά καρδιοχτύπια. Η απογείωση και η πτήση δεν είναι αυτοσκοπός, η ασφαλής προσγείωση όμως είναι.

Η πτήση αν γίνετε υπό τις προϋποθέσεις που ανέφερα στην αρχή μπορεί να είναι πολύ ασφαλής και να προσφέρει άπειρες χαρούμενες στιγμές.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Δημοσίευσηαπό Μπάμπης Κ. » Παρ Αύγ 03, 2012 1:48 pm

Ένα μικρό συμπλήρωμα στά παραπάνω γραφόμενά μου. Έτσι όπως περιέγραψα την τελική φάση της προσγείωσης (''έστριψα με σώμα και προσγειώθηκα όπως ήμουν'') φοβάμαι ότι δίνω την εικόνα μιάς εύκολης προσγείωσης του στύλ ΄''δεν ήταν και τίποτα''. Ακριβώς το αντίθετο. Ήταν από τις πιο δύσκολες που έχω κάνει, στην οποία ήμουν στο 100% της προσοχής και ετοιμότητας παίζοντας με την επιτάχυνση και έχοντας big-ears. Καμία σχέση με μία νορμάλ προσγείωση...

ΥΓ.: Συμφωνώ σε αυτά που γράφεις Γιάννη...

Μπάμπης Κ.
EN B
 
Δημοσ.: 45

Re: Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Παρ Αύγ 03, 2012 2:09 pm

Πόσα μέτρα πάνω από το έδαφος άφησες τα Big Ears και έπιασες τα φρένα;

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Παρ Αύγ 03, 2012 4:42 pm

Χρήστο όταν κάνουμε big-ears έχουμε ήδη κρατημένα τα φρένα. :wink:

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: Gust front και landing backward - Kιθαιρώνας 01 Αυγ 2012

Δημοσίευσηαπό georgex » Παρ Αύγ 03, 2012 4:57 pm

Κρατημένα τα έχουμε, αλλά δεν μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε, μάλλον αυτό εννοεί ο Χρήστος.

Θα έλεγα όποτε τα χρειαστούμε. Δηλαδή προσπαθούμε με το σώμα να πάμε στο σημείο που έχουμε διαλέξει για προσγείωση, αν δεν γίνεται χρησιμοποιούμε τα φρένα όταν χρειάζεται να αλλάξουμε πορεία.

Αν όπως σε αυτή την περίπτωση έχει αέρα και κατεβαίνουμε κάθετα ή πάμε όπισθεν, δεν τα χρησιμοποιούμε καθόλου. Αν έχουμε αυξημένη κάθοδο λόγω big ears, τα αφήνουμε αυτά τελευταία στιγμή για να μειώσουμε τον ρυθμό καθόδου, φρένα πάλι δεν θα χρειαστούμε.

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620


Επιστροφή στην Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 36 επισκέπτες