Ημερομηνία Κυρ Ιουν 23, 2024 4:46 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Γιατί δεν δημιουργούμε ένα βιλίο για το parapente?

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Γιατί δεν δημιουργούμε ένα βιλίο για το parapente?

Δημοσίευσηαπό agrodoc » Τρί Μάιος 31, 2005 3:08 pm

Έχω να κάνω μια πρόταση προς τους έμπειρους πιλότους και τους παλιούς του χώρου. Η ιδέα μου ήρθε βλέποντας έμπειρους πιλότους συγκεντρωμένους στον Εμπεσό, αλλά και την προσπάθεια του ΜΙΚ (όπως και τη δική μου) να βρει απαντήσεις στις ατέλειωτες ερωτήσεις που γεννιόνται στον νέο πιλότο. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ : η δημιουργία ενός βιβλίου για το parapente, κάτι σαν : "H ΒΙΒΛΟΣ ΤΟΥ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΟΥ ΠΛΑΓΙΑΣ" ή "ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΟ ΠΛΑΓΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΜΥΣΤΙΚΑ". Το βιβλίο αυτό σε πρώτη φάση μπορεί να είναι online και γιατί να μην εκδοθεί κατόπιν? Το ζητούμενο είναι να κατατεθεί η πείρα και η γνώση των "παλιών" με ένα πρακτικό και εύχρηστο τρόπο για τους νεοεισερχόμενους στο parapente, με στόχο την προαγωγή της ασφάλειας, την κατανόηση των "σκοτεινών" για τον καθένα σημείων του αντικειμένου, την εξάντληση των ορίων μιας δεδομένης πτητικής ημέρας με τα μυστικά και tips των "παλιών" και έτσι τη μεγιστοποίηση της απόλαυσης από το sport μας. Δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι ένα τέτοιο βιβλίο μπορεί να μεταμορφώσει ένα "περιστέρι" σε "γεράκι" από τη μια μέρα στην άλλη( αφού η γνώση πάνω απ΄΄ολα είναι εμπειρία), αλλά μπορεί να υποβάλλει θετικά το νέο πιλότο αυξάνοντας την ψυχολογία του με τη "φώτιση" των σκοτεινών του σημείων και βελτίωση έτσι της πτητικής του απόδοσης.

Στην πράξη το βιβλίο αυτό, θα μπορούσε να σταθεί δίπλα στο αξιόλογο βιβλίο του Π. Κανιαμού ως συμπληρωματικό και κυρίως εμπειρικό και πρακτικό. Όχι ένα βιβλίο εισαγωγής στο parapente, αλλά εμβάθυνσης στα μυστικά της πτήσης για πιλότους που διαθέτουν κάποιου βαθμού πείρα.
Αν κάθε "παλιός" γράψει ένα - δυο άρθρα, υπό τον συντονισμό κάποιου-κάποιων κοινά αποδεκτών από τους υπολοίπους σχετικά με τα περιεχόμενα και την τελική διόρθωση και επεξεργασία των άρθρων, σε λίγους μήνες θα έχουμε δημιουργήσει την ελληνική βιβλιογραφία για το parapente και ίσως ένα βιβλίο αναφοράς.
Πιστεύω ότι είναι εύκολο να γίνει, η καλή διάθεση και ο εθελοντισμός χρειάζεται.

agrodoc
Competition
 
Δημοσ.: 302

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Μάιος 31, 2005 4:17 pm

Καλή σκέψη Χρήστο και σωστή. Τα πρώτα βήματα έχουν ήδη γίνει. Ελπίζουμε με τη βοήθεια εκπαιδευτών και έμπειρων πιλότων να είναι έτοιμο σε λογικό διάστημα.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό arkoudos » Τετ Ιουν 01, 2005 1:47 pm

Χρήσιμη-έτοιμη ύλη-υπάρχει και στα Test των εξετάσεων!
Τέλος πιστεύω, ότι ΄θα μπορούσε ή κάποιο ελληνικό video να κυκλοφορίσει ή έστω να μεταγλωτιστεί στα ελληνικά κάποιο ξένο.


ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ-ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ

arkoudos
EN B
 
Δημοσ.: 59

Δημοσίευσηαπό GUS » Τετ Ιουν 08, 2005 3:55 pm

http://mmk.thenet.gr/bb2/viewtopic.php?t=10048

Δεν είναι "H ΒΙΒΛΟΣ ΤΟΥ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΟΥ ΠΛΑΓΙΑΣ" αλλά είναι μία αρχή για XC.

GUS
EN B
 
Δημοσ.: 104

Δημοσίευσηαπό orck » Τετ Ιουν 08, 2005 4:27 pm

αλους 10 να ειχαμε σαν και εσενα η τον Γιαννη και ολα θα ηταν πολυ καλυτερα
σε ευχαριστω για το κειμενο

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Ιουν 08, 2005 4:36 pm

orck έγραψε:αλους 10 να ειχαμε σαν και εσενα η τον Γιαννη και ολα θα ηταν πολυ καλυτερα
σε ευχαριστω για το κειμενο


Extremely well said
Και τον Αποστόλη ξέχασες :wink:

Είναι πολύ όμορφο αυτό που έγραψες Κώστα μακάρι να έχεις σωστές δώσεις parawaiting να δούμε και άλλα. Κάτι που να μιλάει για το πρώτο θεμικό και το πρώτο ξύλο ίσως...

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό orck » Τετ Ιουν 08, 2005 4:40 pm

ναι εχεις δικιο Μιχαλη σιγουρα εχω ξεχασει αρκετους απλα αναφερα αυτους που μου ηρθαν στο μυαλο εκεινη την στιγμη

τι του λες του ανθρωπου τωρα; να μην πεταει για να γραφει για εμας τα στραβαδια;

MIK έγραψε:
orck έγραψε:αλους 10 να ειχαμε σαν και εσενα η τον Γιαννη και ολα θα ηταν πολυ καλυτερα
σε ευχαριστω για το κειμενο


Extremely well said
Και τον Αποστόλη ξέχασες :wink:

Είναι πολύ όμορφο αυτό που έγραψες Κώστα μακάρι να έχεις σωστές δώσεις parawaiting να δούμε και άλλα. Κάτι που να μιλάει για το πρώτο θεμικό και το πρώτο ξύλο ίσως...

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό GUS » Τετ Ιουν 08, 2005 8:11 pm

MIK έγραψε:Κάτι που να μιλάει για το πρώτο θερμικό

Αν είναι απαλό δεν διαφέρει και πολύ από το δυναμικό αλλά μάλλον εννοείς δυνατά θερμικά... μάθε να κάνεις σωστά spiral και στα δυνατά θερμικά να προσπαθείς να το βάλεις σε spiral εκεί που το βάριο χτυπάει περισσότερο.

MIK έγραψε:το πρώτο ξύλο ίσως...

Κάνε πολλά φουσκώματα, σταδιακά μέχρι να φτάσεις στα 25+ χλμ. αέρα. Αν μάθεις να το κρατάς σε τέτοια ένταση χωρίς δικαιολογίες και χωρίς προβλήματα δε θα έχεις πρόβλημα στις αναταράξεις.

GUS
EN B
 
Δημοσ.: 104

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Ιουν 09, 2005 12:11 am

GUS έγραψε:
MIK έγραψε:Κάτι που να μιλάει για το πρώτο θερμικό

Αν είναι απαλό δεν διαφέρει και πολύ από το δυναμικό αλλά μάλλον εννοείς δυνατά θερμικά... μάθε να κάνεις σωστά spiral και στα δυνατά θερμικά να προσπαθείς να το βάλεις σε spiral εκεί που το βάριο χτυπάει περισσότερο.

OK

GUS έγραψε:
MIK έγραψε:το πρώτο ξύλο ίσως...

Κάνε πολλά φουσκώματα, σταδιακά μέχρι να φτάσεις στα 25+ χλμ. αέρα. Αν μάθεις να το κρατάς σε τέτοια ένταση χωρίς δικαιολογίες και χωρίς προβλήματα δε θα έχεις πρόβλημα στις αναταράξεις.


ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΕ ΒΑΛΕΤΕ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΙΔΡΩΣΩ ΘΕΕ ΜΟΥ :?:
Αντε επειδή το λες εσύ θα το κάνω

Ακούτε πάλι στα χωράφια με τις ακρίδες σειρά :cry:

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Ιουν 09, 2005 9:50 am

Ναι να πας να ιδρώσεις με τις ακρίδες... για να βελτιωθείς. Στη καφετέρια δεν εξασκείσαι.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Πολύ καλό!

Δημοσίευσηαπό agrodoc » Πέμ Ιουν 09, 2005 7:53 pm

Πολύ καλό το άρθρο του Gus για το xc. Εκπληρώνει όλες τις προδιαγραφές που έθεσα στο topic. Είναι κάτι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις στην πράξη. (Γιατί όπως και στην ιατρική, είναι άλλο ένα βιβλίο που λέει ποιο φάρμακο χρησιμοποιείς σε κάθε ασθένεια, και άλλο που λέει πότε και πόση δόση από κάθε φάρμακο. Το πρώτο είναι θεωρητικό, το δεύτερο αποτελεσματικό.) Όπως και σε άλλα hobbies π.χ. ψαροντούφεκο έτσι και στο parapente, μπορεί να εξελίσσεσαι πολύ αργά μέσα από τη δική σου εμπειρία ή πιο γρήγορα όταν η εμπειρία και γνώση μοιράζεται(χωρίς όμως βιασύνη). Το λιγότερο που αποκομίζεις, είναι το που βρίσκεσαι και που μπορείς να φτάσεις.
Έχω κάνει και εγώ τη δική μου προσπάθεια προς την παραπάνω κατεύθυνση, μεταφράζοντας επιλεγμένα άρθρα από το site του Jerome Daoust. Μια προσπάθεια που παίρνει πολύ χρόνο και κόπο και ακόμη συνεχίζεται(τώρα μεταφράζω κάποιες σημειώσεις για τον καιρό του Dixon White και εκκρεμεί το φορητό φαρμακείο για πιλότους και οδηγίες χρήσης των φαρμάκων ) και που μπορείτε να δείτε στην url : http://dhost.info/nobordersteam/manual.htm

agrodoc
Competition
 
Δημοσ.: 302

Δημοσίευσηαπό arkoudos » Πέμ Ιουν 09, 2005 10:48 pm

Tύπωσα το Manual και το διαβάζω!!!
Πάρα πολύ καλό.
Μπράβο!!
Καλή συνέχεια.

arkoudos
EN B
 
Δημοσ.: 59

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Ιουν 10, 2005 9:39 am

Μπράβο ρε φίλε είσαι πολύ ωραίος. Πότε θα γνωριστούμε επιτέλους :?:

To αναταράξεις 2 ευτυχώς το είχα διαβάσει πριν κάτι ακροβατικά χαμηλά είναι ότι καλύτερο έχει γραφτεί

Στείλε dixon white γιατί κάτι φτιάχνω και εγώ για τον καιρό με pm

Μη ξεψαρώνεις σου λέεεεεεω αλλά διάβαζε

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645


Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 30 επισκέπτες

cron