Ημερομηνία Κυρ Ιουν 23, 2024 4:47 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

ΓΚΟΥΧΟΥ ΓΚΟΥΧΟΥ

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

ΓΚΟΥΧΟΥ ΓΚΟΥΧΟΥ

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Μάιος 19, 2005 2:54 pm

Mε λένε Μιχάλη Ζιώτη και είμαι "αεραθλητής" στην Αερολέσχη Αμφίκλειας

Στον ένα χρόνο που είμαι στο χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς έχω παρατηρήσει όπως και πολλοί πιο έμπειροι "συναθλητές" μου τα παρακάτω φαινόμενα.

Το παρακάτω έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα sky.gr από τις 15 Ιουλίου 2004

Freedom έγραψε:ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ…….Ότι δηλώσεις είσαι?

Θα θέλαμε από την ομοσπονδία (ΕΑΠ) να ανακοίνωση και να αναρτήσει στα σίτε του χώρου επίσημα ,ποιοι είναι οι Έλληνες εκπαιδευτές και βοηθοί εκπαιδευτών ,ετσι ώστε με αυτό το τρόπο οι νέοι ενδιαφερόμενοι του χώρου να γνωρίζουν σε ποιους Εκπαιδευτές και σε ποια σωματεία μπορούν να απευθυνθούν.
Γιατί πολλοί ενδιαφερόμενοι παραπλανούνται από τους γνωστούς άγνωστους επιτήδειους, με αποτέλεσμα όλες τις γνωστές συνέπειες που είχαμε μέχρι σήμερα.

Τι θα γίνει θα μπει επιτέλους καμιά τάξη.

Με τιμή

Διον. Βλασοπουλος
Στρατηγός (ΠΖ) Εν Αποστρατεία

Γιώργος Αμαξάς
Πτέραρχος διαστημικών αποστολών


Στις 16 Μαίου 2005 αναρτήθηκε και το παρακάτω μύνημα
guru έγραψε:
Το Σάββατο όμως είδα μια «εκπαίδευση» που με στεναχώρησε, και με προβλημάτισε για το πώς να την σχολιάσω...

Απογειώθηκαν κάτι άγνωστοι με οδηγίες στο VHF, οι οποίοι τρόμαξαν μέχρι και τους αρχάριους που παρακολουθούσαν...

Απογείωση με κανένα έλεγχο, και το αλεξίπτωτο να χορεύει μπροστά / πίσω / δεξιά και αριστερά, και αντί να τους στείλει ευθεία μπας και σωθούν, έπρεπε να κάνουν και 360 μοίρες στροφή...

Αυτό που πρέπει να διδάξουμε στους αρχάριους, είτε είμαστε εκπαιδευτές είτε όχι, είναι η μεθοδικότητα. Δεν ελέγχεις κάτι: σταμάτα και ξαναπροσπάθησε, όχι πέρνα και στο επόμενο επίπεδο με ακόμη λιγότερο έλεγχο...


Επίσης για το ίδιο θέμα στις 23.11 2004 είχα την ατυχία να είμαι παρών σε εκπαίδευση αρχαρίου με εξοπλισμό που πριν 8 χρόνια είχε περάσει DHV κατηγορίας 2 ο οποίος έκανε προσπάθειες να απογειωθεί με 60 μοίρες πλάγιο άνεμο. Ο εκπαιδευτής ήταν άγνωστος σε εμένα αλλά γνωστός σε μέλη του προεδρείου της Ελληνικής Αεραθλητικής Ομοσπονδίας. Ο πιλότος ολοκλήρωσε την πτήση του με αποτυχία και αποχώρησε με ελαφριές εκδορές από την "προσγειώση"

Στις 15.05.2005 ήμουν παρών στην απογείωση διθέσιου αλεξιπτώτου πλαγιάς στην απογείωση της Καλαμάτας όπου ήταν σε όλους προφανές ότι ο πιλότος δεν γνώριζε-μπορούσε να απογειωσεί διθέσιο.

Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιούς μπορώ να απευθύνω εγγραφως αυτές τις καταγγελίες και ποιά είναι η διαδικασία που ακολουθείτε σε τέτοιες περιπτώσεις. Επίσης να ρωτήσω γιατί δεν έχουν γίνει ήδη κινήσεις για την έρευνα αυτών των υποθέσεων.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει καταγεγραμένη η διαδικασία εκπαίδευσης αλεξιπτώτου πλαγιάς και ποιοι από τους εκπαιδευτές την τηρούνε κάθε πότε γίνετε ο έλεγχός τους και από ποιούς.


Με εκτίμηση

Μιχάλης Ζιώτης

"Αεραθλητής" επιπέδου πιλότου λέσχης Αερολέσχης Αμφίκλειας

Υ.Σ. Η λέξη "αεραθλητής" θα έπρεπε να αναφέρεται σε κάποιον που κάνει αθλητισμό ενώ κάποιοι έχουν έρθει σε αυτόν τον χώρο για πετάξουν.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Μάιος 19, 2005 4:13 pm

http://www.hellenic-paragliding.gr/arxeio.html και κλικ ¨κατάσταση εκπαιδευτών αλεξιπτώτου πλαγιάς"

Όλα εκεί είναι εδώ και πολύ καιρό (3 χρόνια)! Καλά τα παράπονα... αλλά να ενημερωνόμαστε πρώτα :wink:

Και για να ξεκαθαρίζουμε τις έννοιες. Αεραθλητής είσαι όταν παίρνεις μέρος σε αγώνες. Για να πάρεις μέρος σε αγώνες χρειάζετε την ταυτότητα της ομοσπονδίας που βεβαιώνει ότι είσαι αθλητής. (αλήθεια έχεις τέτοια για τον Εμπεσό? το σωματείο σου πρέπει να κανονίσει).

Το Π.Λ. (όπως το Π. και Π.Π.) είναι το επίπεδο σου βάση εξετάσεων που δίνεις. Όταν παίρνεις δίπλωμα κάποιου επιπέδου πιστοποιήται ότι είσαι απλά πιλότος του επιπέδου αυτού (όχι ότι είσαι αθλητής).

Το "αεραθλητής" και το "Π.Λ." είναι άσχετα μεταξύ τους. Μπορείς να έχεις ένα από τα δύο (όποιο θες) ή και τα 2. Αλλά για να συμμετάσχεις σε αγώνες χρειάζεσαι και τα 2. Θές απλά να πετάς και να μην είσαι αθλητής? Τότε δεν χρειάζεσε την αθλητική ταυτότητα.

Τελευταία επεξεργασία απο badder την Παρ Μάιος 20, 2005 1:03 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό guru » Πέμ Μάιος 19, 2005 8:44 pm

MIK έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιούς μπορώ να απευθύνω εγγραφως αυτές τις καταγγελίες και ποιά είναι η διαδικασία που ακολουθείτε σε τέτοιες περιπτώσεις. Επίσης να ρωτήσω γιατί δεν έχουν γίνει ήδη κινήσεις για την έρευνα αυτών των υποθέσεων.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει καταγεγραμένη η διαδικασία εκπαίδευσης αλεξιπτώτου πλαγιάς και ποιοι από τους εκπαιδευτές την τηρούνε κάθε πότε γίνετε ο έλεγχός τους και από ποιούς.

Ρώτησες την λέσχη σου? Αν δεν κάνω λάθος, η κάθε λέσχη έχει και ένα επίσημο εκπαιδευτή, ο οποίος σε κάποια συνάντηση, θα μπορούσε να σε ενημερώσει.
Σε κάθε περίπτωση η επικοινωνία με την ομοσπονδία ή την Ε.Α.Π. γίνεται μέσω της λέσχης, και το μόνο που θα μπορούσες να καταγγείλεις σαν ιδιώτης (αθλητής) θα ήταν η μη λειτουργία της λέσχης σου.

Η Ε.Α.Π. / ομοσπονδία, δεν νομίζω να έχει μηχανισμούς αστυνόμευσης, και το μόνο που πιθανόν να μπορούσε να κάνει, είναι μία σύσταση στην λέσχη που ανήκει το άτομο που παρεκτρέπετε και σε περίπτωση υποτροπής, κάποια διοικητική κύρωση σε σχέση με το δίπλωμα που κατέχει.

Από την άλλη, 5 άτομα είμαστε όλα κι όλα, και αν αρχίσουμε να καταγγέλλουμε επισήμως ο ένας τον άλλο… Καλύτερα ένα απλό κράξιμο μαζί με τον σχετικό χαβαλέ.

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Re: ΓΚΟΥΧΟΥ ΓΚΟΥΧΟΥ

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Μάιος 20, 2005 12:28 am

MIK έγραψε:Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει καταγεγραμένη η διαδικασία εκπαίδευσης αλεξιπτώτου πλαγιάς και ποιοι από τους εκπαιδευτές την τηρούνε κάθε πότε γίνετε ο έλεγχός τους και από ποιούς.


Φίλε Μιχάλη πριν από λίγο καιρό μου είχες πει ότι με σένα που μπλέξαμε δεν θα ξεμπλέξουμε εύκολα. .. Πόσο δίκιο είχες??? :)

και επανέρχομαι... στην ίδια σελίδα, υπάρχει ο κανονισμός της Ε.Α.Π. http://www.hellenic-paragliding.gr/arxeio.html . Διάβασέ το το ρημάδι πριν αρχίσεις να κάνεις τον εισαγγελέα και θα σου λυθούν οι απορίες. Είμαι σίγουρος ότι αν τα είχες διαβάσει αυτά δεν θα είχες τις απορίες που έχεις.

Μπορεί βέβαια μετά να σου γεννηθούν άλλες απορίες για τις οποίες πίστεψε κάνουμε ότι μπορούμε για να μην υπάρχουν.

Και θα συνεχίσω από εκεί που το άφησε ο guru. Όλοι ρωτάνε γιατι η ΕΑΠ δεν κάνει αυτό ή γιατί δεν κάνει το άλλο. Θα έχετε προφανώς παρατηρήσει ότι για όσα περνάνε από το χέρι της γίνονται πράγματα. Αλλά το πρόβλημα δεν ξεκινάει από την Ε.Α.Π. αλλά από την αδιαφορία των σωματείων. Στον κανονισμό μέσα προβλέπονται τα πάντα όσον αφορά διαδικασίες για οτιδήποτε. Τα σωματεία σχεδόν ποτέ δεν λειτουργούν ανάλογα. Προβλέπονται υπεύθυνοι ασφάλειας οι οποίοι λειτουργούν για την δική σας ασφάλεια αλλά δεν υπάρχουν γιατι τα σωματεία δεν ασχολήθηκαν.

Θα έπρεπε να υπάρχουν υπεύθυνοι αδειών οι οποίοι ασχολούνται με τις αθλητικές ταυτότητες και τις άδειες / διπλώματα. Πούντοι? 6 σωματεία όλα και όλα έχουν στείλει τις λίστες για τα νέα διπλώματα και του χρόνου που θα είναι υποχρεωτικά θα τρέχουν όλοι τελευταία στιγμή να τα βγάλουν. Και μιλάω και για μεγάλα σωματεία όπως ΑΛΑΟ, Αγρίνιο και Πάτρα.

Που ειναι οι Παρατηρητές των σωματείων για να συμβουλεύουν τους νεότερους πιλότους και να κάνουν και τις καταγγελίες όπου συμβαίνουν επικίνδυνα πράγματα?

Μπορώ να μιλάω για ώρες για το τι θα έπρεπε να κάνουν τα σωματεία και δεν το κάνουν (συνεργασία με εκπαιδευτές για την εκπαίδευση, σεμινάρια, ενημέρωση αθλητών κ.α.). Η ΕΑΠ δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά εαν δεν έχει την πλήρη συνεργασία των σωματείων. Και αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν την έχει. Από κανένα σωματείο στο βαθμό που θα έπρεπε. Υπάρχει όλη η καλή διάθεση για να γίνουν όλα σωστά, υπάρχει και η δυνατότητα, υπάρχει και προοπτική. Οι περισσότεροι το ξέρετε. Αλλά εάν θέλετε να γίνουν και άλλες αλλαγές τότε αντί να περιμένετε να συμβούν όλα ως δια μαγείας μπορείτε να πιέζετε τα σωματεία σας να λειτουργούν όπως πρέπει. Ο κανονισμός είναι δημόσιος. Διαβάστε τον (αναρωτιέμαι πόσοι τον έχουν διαβάσει)

Από εκεί (τα σωματεία) ξεκινάει η σωστή λειτουργεία. Η ΕΑΠ υπάρχει για να συντονίζει και να οργανώνει τα σωματεία, όχι τους πιλότους προσωπικά. Εαν δεν της δίνετε η δυνατότητα σωστά τότε και αυτή δεν μπορεί να αποδώσει αυτά που πρέπει και μπορεί.

Για αυτό φίλε Μιχάλη (και κάθε Μιχάλη με ανάλογα ερωτήματα) πρώτα διαβάζουμε τους κανονισμούς, μετά βλέπουμε εαν τηρούνται οι κανονισμοί από αυτους που πρέπει και στο τέλος ζητάμε απαντήσεις πρώτα από το σωματείο μας (και μετά βήχουμε :) ).

Και καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις ότι δεν έχεις κατανοήσει τι είναι η Ε.Α.Π. και τι είναι η ομοσπονδία (ΕΛΑΟ), και συχνά τα συγχέεις.

Όταν o guru παράφραζε τον JFK είχε δίκιο.

Και προς αποφυγή παρεξήγησης... τα παραπάνω είναι απλά προσωπική τοποθέτηση.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: ΓΚΟΥΧΟΥ ΓΚΟΥΧΟΥ

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Μάιος 20, 2005 12:57 am

MIK έγραψε:Το παρακάτω έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα sky.gr από τις 15 Ιουλίου 2004

Freedom έγραψε:ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ…….Ότι δηλώσεις είσαι?

Θα θέλαμε από την ομοσπονδία (ΕΑΠ) να ανακοίνωση και να αναρτήσει στα σίτε του χώρου επίσημα ,ποιοι είναι οι Έλληνες εκπαιδευτές και βοηθοί εκπαιδευτών ,ετσι ώστε με αυτό το τρόπο οι νέοι ενδιαφερόμενοι του χώρου να γνωρίζουν σε ποιους Εκπαιδευτές και σε ποια σωματεία μπορούν να απευθυνθούν.


Και καλά ρε Μιχάλη είδες τι έγραψε ο Διονύσης και ο Γιώργος και το έβαλες στο ποστ σου εδώ πριν διαβάσεις κανονισμούς και άλλα σχετικά. Την απάντηση μου στο τότε μήνυμα του Διονύση, απο κάτω δεν την είδες πριν γράψεις??? Που έγραφα και τότε για το που είναι η λίστα? Ίσα για να γίνετε βαβούρα δηλαδή? :?: :?: :?: Στο βήξιμο πάντως πρώτος είσαι...
http://www.sky.gr/modules.php?name=Foru ... opic&t=305

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό adreas » Παρ Μάιος 20, 2005 2:06 am

Αμάν Παναγίτσα 'μ τι ακούνε τα ματάκια μου. Ρε Μιχάλη τι φωνάζεις? Είσαι ακόμα μέσα στην τρελή μαστούρα απ' το SIV, και καλά κάνεις αλλά ώπα, μη σκαλίζεις τα κακλώς κείμενα. Θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία ω Έλληνες. (αν το καταλάβαινε αυτό ο Γεώργιος Θάμνος ίσως δε θα έκανε τις παπαριές που κάνει στο Ιράκ). Η αρετή και η τόλμη αυτή προυποθέτει ότι εάν θέλουμε να μη μας έχουνε σαν κοπάδι μοσχάρια θα μπορούμε να πειθαρχούμε τους εαυτούς μας. Η πολιτεία δε θέλει πολλά από τα μέλη της παρά να μην της πρήζουνε πολύ τα συκώτια χωρίς λόγο. Αν εμείς αρχίσουμε να κάνουμε πολύ ντόρο, δε θέλει και πολύ να φάμε όλοι μαζί παρέα ένα κλωτσίδι και να τελειώνει μια και καλή αυτή η ενοχλητική υπόθεση. Αν δεις κάτι που σε ενοχλεί, μπορείς σαν τολμηρός και ενάρετος νεανίας να διατυπώσεις την άποψή σου, συνοδεύοντάς τη με χαριτωμένες χειρονομίες και εκλεπτισμένες εκφράσεις. Γενικά, ο πολύς κόσμος γουστάρει το σώμα του σε ένα κομάτι. Εάν κάποιος θέλει σώνει και καλά να πάει να σκοτωθεί, το μόνο που μπορείς να του πείς είναι να πάει να το κάνει κάπου αλλού για να μη βγάλει κακή φήμη η απογείωση. Εάν κάποιος προσπαθεί να σκοτώσει το μαθητή του, μπορείς να ενημερώσεις τον εν λόγω μαθητή ότι ο εκπαιδευτής του έχει κάποιες χοντρές ελείψεις στη διδασκαλία του. Εάν έχουν αμφότεροι γνώση των κινδύνων τότε με γειά τους με χαρά τους ας βγάλουνε τα μάτια τους, άν δεν το κάνουνε εδώ θα πάνε παραδίπλα. Η γραφειοκρατική αστυνόμευση μόνο τσαντίλα φέρνει. Όπως είπε και ο guru 5 άτομα είμαστε αν θέλουμε και μπάτσο για να μας φροντίζει μην κάνουμε κοτσάνες το παραχέσαμε το θέμα.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Δημοσίευσηαπό orck » Παρ Μάιος 20, 2005 9:16 am

εγω παντως Γιαννη οταν ειχα διαβασει τα κειμενα σχετικα με το parapro, τον κανονισμο εκμεταλευσης και τα υπολοιπα αισθανθηκα σαν να διαβαζω ενα ΦΕΚ (αοριστα πραγματα, δυσνοητα κλπ)
η αληθεια ειναι οτι ουτε εγω ξερω την διαφορα μεταξυ ΕΑΠ και ΕΛΑΟ

πιστευω οτι θα ηταν πολυ χρησιμη μια τετοια ενημερωση (σε οσους ενδιαφερονται να ενημερωθουν)

το βασικοτερο προβλημα ειναι η αδιαφορια των πιλοτων (το ξερω απο τους καινουργιους που κανω παρεα και το ξερεις απο τους παλιους)

fly high

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό andread » Παρ Μάιος 20, 2005 9:58 am

Αφήστε αυτές τις συζητήσεις για τις κρύες χειμωνιάτικες νύχτες.

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό norad » Παρ Μάιος 20, 2005 10:04 am

Πόσο δίκιο έχεις ρε Μανώλη....

Η συζήτηση αλλάζει από αυτή τη στιγμή σε "Πως κυκλώνουμε θερμικά που ξεσέρνουν πολύ"

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Μάιος 20, 2005 10:07 am

Συμφωνώ με τον Μανώλη... το χειμώνα πάλι (όπου το βήξιμο θα έιναι δικαιολογημένο :P)

Διευκρινιστικά να πω ότι ΕΛΑΟ είναι η ομοσπονδια για όλα τα αεραθλήματα η οποία ανήκει στην ΓΓΑ (για αυτό και όσοι παίρνουν μέρος σε αγώνες είναι αθλητές). Η ΕΛΑΟ έχει επιτροπές, μία για κάθε αεράθλημα. Μια από αυτές είναι η ΕΑΠ.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Μάιος 20, 2005 10:14 am

Αγαπητέ Γιάννη

Το ξέρεις ότι από την Δευτέρα που διάβασα το μύνημα του Αποστόλη ξαναδιάβασα ότι υπάρχει και δεν υπάρχει στο site. Και απλά σε ενημερώνω ότι με ιδισίτερο ενδιαφέρων τα διαβάσαν και δικηγόροι

Αναφερόμουν στη σελίδα 14 του parapro όπου λέει ότι η απογείωση εκπαιδευόμενου πρέπει να γίνετε με κόντρα άνεμο. Ο φίλος μας εκπαιδευτής εκείνη τη μέρα έκανε παράβαση αυτού του κανονισμού. Να το καταγγείλω στην Αερολέσχη μου ή σε εσάς (ΕΑΠ :?: :?: ΕΛΑΟ :?: :?:) αυτή ήταν η ερώτηση μου

Επαναλαμβάνω μήπως δεν το διατύπωσα καλά: Σε ποιόν να κάνω την καταγγελία για τον συγκεκρημένο εκπαιδευτή :?:


Δεν ρώτησα για τη λίστα των εκπαιδευτών οι ερωτήσεις άλλο πράγμα στοχεύανε.

Πάλι χάνετε το δάσος και πάτε για το δέντρο όπως με τις εξετάσεις. Ευγε

Εν το μεταξύ ο φίλος μας στη Καλαμάτα θα συνέχίσει να κάνει διθέσια και ο φίλος μας στο Μουρίκι θα συνεχίσει να απογειώνει με πλάγιο άνεμο.

5 άτομα είμαστε όλα κι όλα Αποστόλη ή γινόμαστε 6 συνέχεια αλλά μετά ξανά 5 :?:

Υ.Σ. Την αδιαφορεία των σωματείων πως ακριβώς την κυνήγησατε :?:

Last minute edited λόγο νέων προσθήκεων: Tο χειμώνα θα είμαι απασχολημένος να κλείνω χιονοδρομικά για παραβάσεις κανόνων ασφαλείας τώρα έχω ελεύθερο χρόνο

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Μάιος 20, 2005 10:34 am

Πλάκα κάνεις... έτσι?

Εγώ λέω να φτιάξουμε ειδικό σώμα δίωξης εκπαιδευτών που δεν τηρούν απαρέγκλιτα το Παραπρο. Και να κηνυγάνε τους εκπαιδευτές εαν τυχόν απογειώσουν κόσμο με άπνοια και γιατί όχι να τους ρίχνουν και σφαλιάρες για να μάθουν και να μην το ξανακάνουν. Επίσης θα εμφανίζονται και μυστικά ώς εκπαιδευόμενοι και μετά θα καταγγέλουν τυχόν παρατυπίες στο τοπικό αστυνομικό τμήμα για να στέλνουν φυλακή όσους δεν λειτουργούν σωστά. Θα υπάρχουν και εξωτερικοί συνεργάτες (χαφιέδες) που με το που θα βλέπουν το παραμικρό θα το καταγγέλουν.

Για όσους κάνουν διπλά και εκπαιδεύσεις χωρίς άδεια μπορείς να μιλήσεις στο σωματείο σου και μόνο εκεί. Εναλλακτικά μπορείς να του κάνεις και μήνυση...

Διαβασες μήπως (λέμε τώρα... μήπως) τον κανονισμό ??

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Μάιος 20, 2005 10:42 am

badder έγραψε: Πλάκα κάνεις... έτσι?

Καθόλου

badder έγραψε:Για όσους κάνουν διπλά και εκπαιδεύσεις χωρίς άδεια μπορείς να μιλήσεις στο σωματείο σου και μόνο εκεί. Εναλλακτικά μπορείς να του κάνεις και μήνυση...

Οκ σαφές θα μιλήσω με την αερολέσχη μου και το δικηγόρο μου

badder έγραψε:Διαβασες μήπως (λέμε τώρα... μήπως) τον κανονισμό ??

Ναι αμέ για πολλοστή φορά

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό loxagos » Παρ Μάιος 20, 2005 11:41 am

Ειδικός – μυστικός – πράκτορας(εξωτερικός συνεργάτης) μεταμφιεσμένος για να περνάει απαρατήρητος, κάνει ελέγχω σε απογείωση για τυχών παραβάσεις

[ img ]

[ img ]

[ img ]

:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527

Δημοσίευσηαπό guru » Παρ Μάιος 20, 2005 11:53 am

Αμάν ρε παιδιά… ΓΚΟΥΧΟΥ ΓΚΟΥΧΟΥ ο ένας ΓΚΟΥΧΟΥ ΓΚΟΥΧΟΥ ο άλλος θα μας κολλήσετε κανένα συνάχι.

Αφού είσαι τόσο ορεξάτος ΜΙΚ, θα ήθελα να καταγγείλω και εγώ στον «δικηγόρο» σου ότι πετάς παράνομα, χωρίς να υποβάλλεις σχέδιο πτήσης, δεν απογειώνεσαι και προσγειώνεσαι σε αεραθλητικό κέντρο που να τηρεί τους κανονισμούς, δεν έχεις νηολογήσει το αλεξίπτωτό σου, δεν το πιστοποιείς στα διαστήματα που προβλέπονται, κατέχεις παράνομα VHF, προκαλείς φθορά στα δέντρα και παρενοχλείς τους λουόμενους, μη μιλήσουμε και για την ηλικία των θαυμαστριών του SIV. Γενικά απορώ πως και κυκλοφορείς ελεύθερος.

Καλά λέει ο andread, αφήστε τα για τις κρύες νύχτες του χειμώνα.

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Δημοσίευσηαπό andread » Παρ Μάιος 20, 2005 11:59 am

Λογαγέ έχεις σκεφτεί να εκδόσεις συλλογή ?

Άπαιχτος !!!!

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Μάιος 20, 2005 12:11 pm

Δημήτρη δεν πιστεύω να υποννοείς τίποτα σχετικά με τα γιαούρτια :P:P:P

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό loxagos » Παρ Μάιος 20, 2005 12:18 pm

badder έγραψε:Δημήτρη δεν πιστεύω να υποννοείς τίποτα σχετικά με τα γιαούρτια :P:P:P

MIK έγραψε: Tο χειμώνα θα είμαι απασχολημένος να κλείνω χιονοδρομικά για παραβάσεις κανόνων ασφαλείας τώρα έχω ελεύθερο χρόνο

Ότι είναι άσπρα σαν το χιόνι… 8O
Γράψτε τα όλα εκεί… :roll:

Τελευταία επεξεργασία απο loxagos την Παρ Μάιος 20, 2005 12:25 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Μάιος 20, 2005 12:24 pm

Δημήτρη έγραψες as usual. Bιβλίο εδώ και τώρα
:lol:

GURU το πιασες το νόημα πάλι. Καλώς ορίσατε στον κόσμο των παρανόμων όλοι.

Ελάντα ο μόνος νόμος είναι ο νόμος του κονέ.

Ραντεβού τις κρύες νύχτες του χειμώνα

Υ.Σ. Ακόμα απολαμβάνω τα 800 ευρώ που πήρα από την Cosmote επειδή το χριστουγεννιάτικο δέντρο μου έσκισε το μπουφανάκι. Με τη Δέλτα δεν έχω ασχοληθεί

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό norad » Παρ Μάιος 20, 2005 12:52 pm

Τι μπουφάν ήταν αυτό που έκανε 800 ευρώ;; Από Skytex 144g/m2 ήταν φτιαγμένο;;

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό orck » Παρ Μάιος 20, 2005 1:46 pm

μμμ για να δω...
spyder μου μυριζει :)

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό andread » Παρ Μάιος 20, 2005 1:56 pm

Ο Εκπαιδευόµενος (πριν την ολοκλήρωση του 3ου σταδίου ) θα πρέπει να πετά µόνο όταν : Η παρουσία του Εκπαιδευτή είναι δεδοµένη , σε εύκολες και ήρεµες συνθήκες, µε ευρεία ανοδική ζώνη ή σε ήρεµες θερµικές συνθήκες.


Φιλε ΜΙΚ, αν όντως ενοείς αυτά που ανεφέρεις παραπάνω (και δεν κάνεις πλάκα , περίπτωση που θεωρώ αρκετά πιθανή με βαση τον γουστόζικο χαρακτήρα σου), πρέπει να κινηθείς δικαστικά εναντίον του εκπαιδευτή σου που σε έχει αφήσει επανηλημμένως να πετάς μεσημεριάτικα μέσα στην ανοιξη σε δυνατές θερμικές συνθήκες.

Η μήπως δεν ήταν πάντα παρών στις απογειώσεις σου ??? Έγκλημα !!!
Ίσως τότε μαζί με αυτόν πρέπει να μηνύσεις και τον εαυτό σου, αλλα και φυσικά τον εκπαιδευτή σου που δεν τρέχει απο πίσω σου μέχρι να γίνεις Π.

Μια πολύ καλή ευχή είναι η εξής "Είθε να μην χρειαστείς ποτέ γιατρό και δικηγόρο"

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725


Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες

cron