Ημερομηνία Κυρ Απρ 28, 2024 10:37 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Η Πραγματική Ιστορία του Parapente στην Ελλάδα

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Η Πραγματική Ιστορία του Parapente στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό freedom » Παρ Απρ 24, 2015 5:37 pm

Είναι καιρός πια να αρχίσουμε σιγά σιγά να γράφουμε και να υπάρχει κάπου η πραγματική Ιστορία για το πώς ξεκίνησε το αλεξίπτωτο πλαγιάς στην Ελλάδα.
Είναι πολύ δύσκολο να βρούμε ποιος πέταξε πρώτος και που μιας και την εποχή εκείνη η επικοινωνία και η πληροφόρηση δεν είχε την αμεσότητα και την ταχύτητα που έχει σήμερα.
Γνωρίζω αρκετά πράγματα για την Ιστορία από πρώτο χέρι αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω πως εμφανίστηκε το αλεξίπτωτο πλαγιάς σε κάθε επαρχιακή πόλη , πότε και από ποιους.? Έχω μιλήσει με αρκετούς παλιούς φίλους σε όλη την χώρα να συλλέξουν στοιχεία και να μου τα στείλουν .
Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα ήταν ευχής έργο.
Τι θα ήθελα να γνωρίζω :
Ποιος πρωτοπεταξε στην περιοχή? ( Χρονολογία )
Πως αναπτύχτηκε το σπορ στην Περιοχή
Πρώτοι πιλότοι και εκπαιδευτές
Πρώτες σχολές
Πότε ιδρύθηκε και από ποιους το όποιο σωματείο της περιοχής
Και ότι άλλο νομίζει ο καθένας ότι θα είχε ένα ιστορικό ενδιαφέρον.
ΠΧ Αγώνες , πρώτο XC , ατυχήματα και γενικότερα στιγμές που στιγμάτισαν θετικά η αρνητικά το σπορ.
Το να αποδώσεις σωστά την ιστορία δεν είναι ποτέ εύκολο , πάντα θα υπάρχουν κενά . Μπορούμε όμως να πλησιάσουμε στην αντικειμενική πραγματικότητα των γεγονότων.

Ο κύριος λόγος που το κάνω είναι ότι η γνώση της Ιστορίας βοηθά κατά πολύ την εξέλιξη , δημιουργεί μια κουλτούρα μέσα από τα πρότυπα που αναδεικνύει και κυρίως βάζει τα πράγματα στη θέση τους μιας και αποτελεί σημείο αναφοράς για τις επόμενες γενιές πιλότων και όχι μόνο.
Ως παλιό πιλότο και εκπαιδευτή με ενοχλεί αφάνταστα η απαξίωση του έργου πολλών ανθρώπων όπως , Κατρης , Αμπατζής , Μόιρα , Ρόρος , Αδρουλιδακης , Μανούσακας , Πλάτωνας , Καραπούλιος , Δασουκης , Αμαξάς , Μπακουνης , Ντάρας , Κυριτσης , Κακουλιδης , Κανιαμος , Μακροβασιλης , Νασιοπουλος , Παυλίδης , Νίκος Ζενιου στην Κύπρο , Θεοχαρης , Πραπαβεσης , Δημητριάδης , Πριβαρτιτσανης , Εικε , Κωνσταντακακης ,Δασκαλάκης , Σπηλιώτης , Τσίχλας , Τάτσης , Καρύδης , Μαυροθαλασίτης κλπ είναι πολλοι ακομα συγνωμη για οσους ξεχασα .
Σε ολους αυτους τους ανθρωπους και όχι μόνο το σπορ οφείλει πολλά τόσο για το θετικό τους στίγμα όσο και την αρνητική τους πλευρά που ήταν αιτία δημιουργικής εξέλιξης του να πάει ο χώρος παραπέρα.
Προσωπικά χρωστώ σε όλους αυτούς και θα ήθελα να αναδείξω το πέρασμα τους από το χώρο και το στίγμα που άφησαν.
Έτσι για να μπαίνουν τα πράγματα σε μια σειρά και να βρουν την ισορροπία και την θέση τους στο χρόνο.

Πχ το 1995 ήμασταν 8 σχολές αλεξιπτώτου πλαγιάς στην Αθήνα , πόσοι το γνωριζουν? Ο δρόμος που ανεβαίνουμε σήμερα στις Πλαταιές και δεν σπάμε το αυτοκίνητο μας κάποιοι τον έφτιαξαν μαζί με το κιόσκι .

Κάποτε μου είπε ο Θεοχαρης
Διονύση έλα στο σωματείο δεν θέλω την οικονομική συνδρομή σου αυτό δεν μ ενδιαφέρει . Θέλω την ψυχή σου. Θέλω να προσφέρουμε στο Βουνό και στο χώρο.
Εάν ερχόμαστε στο βουνό και μόνο παίρνουμε από αυτό χωρίς να προσφέρουμε τίποτα σε αυτό , κάποτε θα τελειώσει.

Μιχάλης Θεοχάρης 1996.

Και τελείωσε …. :(

Όσοι θέλουν ας βάλουν ένα χεράκι.

Διονύσης Βλασόπουλος

freedom
Competition
 
Δημοσ.: 295

Re: Η Πραγματική Ιστορία του Parapente στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Σάβ Απρ 25, 2015 2:26 pm



25 περιπου χρονια, πριν στα Γιαννενα

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202


Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες