Ημερομηνία Κυρ Απρ 28, 2024 3:20 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Αγώνες και δικαίωμα συμμετοχής

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Αγώνες και δικαίωμα συμμετοχής

Δημοσίευσηαπό neanderthal » Πέμ Απρ 18, 2013 1:10 pm

Και τι γίνεται με όσους θέλουν να συμμετέχουν αλλά δεν μπορούν να καλύψουν το κόστος συμμετοχής λόγω έλλειψης χρημάτων? δικαίωμα στους αγώνες έχουν μόνο οι έχοντες πλεον? δεν ειναι διάκριση αυτό?

neanderthal
EN A
 
Δημοσ.: 27

Re: Πρωτάθλημα 2013 & pre-PWC

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Απρ 18, 2013 1:35 pm

τα τυχόν εξοδα(πχ καυσιμα περισυλλογης), πως θα καλυφθούν;

ωραιο θα εβρισκα, να υπηρχε μια αναλυση εξοδων, ωστε να μπορούσε ο καθενας μονος του να δει πως επενδύονται τα 70-100ευρώ που θα βάλει, και να μην υπάρχουν απορίες...

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Πρωτάθλημα 2013 & pre-PWC

Δημοσίευσηαπό andread » Πέμ Απρ 18, 2013 2:12 pm

Jolly, πρώτον δεν παίρνεις μέρος σε αγώνες και αυτό που λες είναι θεωρητικό, απλοϊκό και εντελώς λάθος.
Ο διοργανωτής βάζει μια τιμή με την οποία θα μπορέσει να καλύψει τις υποχρεώσεις του να παρέχει το καλύτερο δυνατόν στους πιλότους και τελικά ναι ... ίσως να βγάλει κέρδος ίσως και να μπει μέσα, το οποίο το ξέρει κατόπιν εορτής. Πως ζητάς ανάλυση - να συμμετέχεις δηλαδή σε μια διαδικασία για την οποία γνωρίζεις ελάχιστα και με΄τα να αρχίσει ο καθένας το κοντό και το μακρύ του. Αν ο διοργανωτής μπει μέσα δεν θα σου ζητήσει να πληρώσεις εκ των υστέρων παραπάνω.

Όσο για την συμμετοχή, ναι δυστυχώς οι εποχές του όλα τζάμπα που κάποτε ζήσαμε έχουν περάσει ανεπιστρεπτί, τώρα πρέπει να κάνουμε το προγραμματισμό μας να βάλουμε 25 ευρώ τον μήνα στην άκρη για να πάμε σε 2 αγώνες τον χρόνο. Το κόστος ενός αγώνα μπορεί να φαίνεται μεγάλο αν υπολογίσει κάνεις όμως τι ξοδεύουμε θα δει ότι:

Βενζίνη για μια πτήση Κιθαιρώνα
Αλλαγή πτέρυγας κάθε 5 χρόνια: 500 ευρώ κάθε χρόνο

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Πρωτάθλημα 2013 & pre-PWC

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Απρ 18, 2013 2:34 pm

Jolly σε κόβω πολύ σοσιαλιστή από τον καναπέ σου.

Και πίστεψε με πολλοί εδώ πέρα θα χαιρόντουσαν να το παίζουν σοσιαλιστές εκ του ασφαλούς αν ήταν στη θέση σου. Ειδικά εσύ να ζητάς κάτι τέτοιο είναι μάλλον αστείο, για να μην πω τίποτα άλλο. Δεν έχεις ιδέα για το πως διοργανώνεται ένας αγώνας. Δεν έχεις ιδέα για την εθελοντική εργασία όσων ασχολούνται, γενικά δεν έχεις ιδέα για τίποτα σχετικό. Είσαι από τους ελάχιστους που πραγματικά εαν ποτέ πήγαιναν σε αγώνα όχι μόνο δεν θα είχες πρόβλημα να πληρώσεις το κόστος συμμετοχής, αλλά πιθανόν να μπορούσες να καλύψεις και όλα τα έξοδα του αγώνα, για όλους μόνος σου, χωρίς να ζοριστείς. Και γενικά δεν σε έχω κόψει να έχεις ζοριστεί ποτέ, ούτε να έχεις ιδρώσει.

Οπότε μπορείς να συνεχίζεις να παίζεις, γιατί για σένα διασκέδαση και παιχνίδι είναι αυτό, να ιντριγκάρεις και να δημιουργείς θέματα, αλλά αυτό για όσους σε ξέρουν είναι μάλλον φτηνός και κακόγουστος τρόπος διασκέδασης. Πιθανόν και εγώ αν είχα όλα μου τα προβλήματα λυμένα και βαριόμουν να έβρισκα εναλλακτικές διασκεδάσεις όπως αυτή εδώ τη κοινότητα. Απο τη στιγμή όμως που είσαι άσχετος με όλα αυτά μπορείς να συνεχίζεις να παίζεις και να προκαλείς.

Είμαι σίγουρος ότι αν φέρεις την φορολογική σου δήλωση οι διοργανωτές θα σκεφτούν να σου δώσουν τον προυπολογισμό.

Υ.Γ.
Το δικαίωμα συμμετοχής δεν είναι διαπραγματεύσιμο. Όποιος θέλει συμμετέχει. Όταν αγοράζεις ένα εισιτήριο για μια παράσταση ή όταν πληρώνεις διόδια ζητάς κάτι αντίστοιχο. Όχι, απλά εδώ λες, ας κάνουμε λιγο ντόρο.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Πρωτάθλημα 2013 & pre-PWC

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Απρ 18, 2013 2:39 pm

andread έγραψε:Jolly, πρώτον δεν παίρνεις μέρος σε αγώνες και αυτό που λες είναι θεωρητικό, απλοϊκό και εντελώς λάθος.
Ο διοργανωτής βάζει μια τιμή με την οποία θα μπορέσει να καλύψει τις υποχρεώσεις του να παρέχει το καλύτερο δυνατόν στους πιλότους και τελικά ναι ... ίσως να βγάλει κέρδος ίσως και να μπει μέσα, το οποίο το ξέρει κατόπιν εορτής. Πως ζητάς ανάλυση - να συμμετέχεις δηλαδή σε μια διαδικασία για την οποία γνωρίζεις ελάχιστα και με΄τα να αρχίσει ο καθένας το κοντό και το μακρύ του. Αν ο διοργανωτής μπει μέσα δεν θα σου ζητήσει να πληρώσεις εκ των υστέρων παραπάνω.

Όσο για την συμμετοχή, ναι δυστυχώς οι εποχές του όλα τζάμπα που κάποτε ζήσαμε έχουν περάσει ανεπιστρεπτί, τώρα πρέπει να κάνουμε το προγραμματισμό μας να βάλουμε 25 ευρώ τον μήνα στην άκρη για να πάμε σε 2 αγώνες τον χρόνο. Το κόστος ενός αγώνα μπορεί να φαίνεται μεγάλο αν υπολογίσει κάνεις όμως τι ξοδεύουμε θα δει ότι:

Βενζίνη για μια πτήση Κιθαιρώνα
Αλλαγή πτέρυγας κάθε 5 χρόνια: 500 ευρώ κάθε χρόνο

γιατι ειναι λάθος; στην ουσία εννοώ οτι αν συμμετέχαμε όλοι μαζί, τότε ίσως δεν προέκυπταν απορίες σαν αυτή στην οποία (νόμιζα) οτι απάντησα...

ισως ειμαι αφελής, και την πήρα στα σοβαρά...

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Πρωτάθλημα 2013 & pre-PWC

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Απρ 18, 2013 2:41 pm

badder έγραψε:Jolly σε κόβω πολύ σοσιαλιστή από τον καναπέ σου.

Και πίστεψε με πολλοί εδώ πέρα θα χαιρόντουσαν να το παίζουν σοσιαλιστές εκ του ασφαλούς αν ήταν στη θέση σου. Ειδικά εσύ να ζητάς κάτι τέτοιο είναι μάλλον αστείο, για να μην πω τίποτα άλλο. Δεν έχεις ιδέα για το πως διοργανώνεται ένας αγώνας. Δεν έχεις ιδέα για την εθελοντική εργασία όσων ασχολούνται, γενικά δεν έχεις ιδέα για τίποτα σχετικό. Είσαι από τους ελάχιστους που πραγματικά εαν ποτέ πήγαιναν σε αγώνα όχι μόνο δεν θα είχες πρόβλημα να πληρώσεις το κόστος συμμετοχής, αλλά πιθανόν να μπορούσες να καλύψεις και όλα τα έξοδα του αγώνα, για όλους μόνος σου, χωρίς να ζοριστείς. Και γενικά δεν σε έχω κόψει να έχεις ζοριστεί ποτέ, ούτε να έχεις ιδρώσει.

Οπότε μπορείς να συνεχίζεις να παίζεις, γιατί για σένα διασκέδαση και παιχνίδι είναι αυτό, να ιντριγκάρεις και να δημιουργείς θέματα, αλλά αυτό για όσους σε ξέρουν είναι μάλλον φτηνός και κακόγουστος τρόπος διασκέδασης. Πιθανόν και εγώ αν είχα όλα μου τα προβλήματα λυμένα και βαριόμουν να έβρισκα εναλλακτικές διασκεδάσεις όπως αυτή εδώ τη κοινότητα. Απο τη στιγμή όμως που είσαι άσχετος με όλα αυτά μπορείς να συνεχίζεις να παίζεις και να προκαλείς.

Είμαι σίγουρος ότι αν φέρεις την φορολογική σου δήλωση οι διοργανωτές θα σκεφτούν να σου δώσουν τον προυπολογισμό.

Υ.Γ.
Το δικαίωμα συμμετοχής δεν είναι διαπραγματεύσιμο. Όποιος θέλει συμμετέχει. Όταν αγοράζεις ένα εισιτήριο για μια παράσταση ή όταν πληρώνεις διόδια ζητάς κάτι αντίστοιχο. Όχι, απλά εδώ λες, ας κάνουμε λιγο ντόρο.
δεν ηθελα να σε στενοχωρήσω, ουτε να το πάρεις προσωπικά... :(

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Πρωτάθλημα 2013 & pre-PWC

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Απρ 18, 2013 2:44 pm

dim, λες να ειναι απο τις "πλάκες" που συζητούσαμε κάποτε;

κουμουτσε πλάκα έκανες? - αν ναι, σε παρακαλω να υπολογιζεις οτι υπαρχουν και παιδάκια που δεν ειναι τοσο 'εξυπνα', και μπορεί να φανε ξύλο στο τελος :(

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Πρωτάθλημα 2013 & pre-PWC

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Πέμ Απρ 18, 2013 2:56 pm

jolly ο καθένας στο στοιχείο του. Άσε τους αγώνες αφού είναι κάτι έξω από σένα και κοίτα να κάνεις κάτι για τα jollyrogeika με την Ελένη και το Δήμαρχο. Και πες του να βάλει μια μπολντόζα να κάνει και μια κλίση στο έδαφος να χαζοπετάμε. Μην τα ανακατεύεις τα υπόλοιπα.

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: Πρωτάθλημα 2013 & pre-PWC

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Απρ 18, 2013 3:01 pm

με την ψυχολογια που εχω τωρα, ειμαι βεβαιος οτι μονο ζημια μπορω να κανω, με οτι κι αν ασχοληθω...

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Πρωτάθλημα 2013 & pre-PWC

Δημοσίευσηαπό frog » Πέμ Απρ 18, 2013 3:09 pm

Βρε παιδιά μια ερώτηση έκανε ο άνθρωπος μην τον αρπάζετε από τα μούτρα. Την επόμενη φορά που θα οργανωθεί αγώνας ας μπει στην διοργάνωση να δει από κοντά τι γίνεται και που πηγαίνουν τα χρήματα.

Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: Πρωτάθλημα 2013 & pre-PWC

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Απρ 18, 2013 3:22 pm

frog έγραψε:Βρε παιδιά μια ερώτηση έκανε ο άνθρωπος μην τον αρπάζετε από τα μούτρα. Την επόμενη φορά που θα οργανωθεί αγώνας ας μπει στην διοργάνωση να δει από κοντά τι γίνεται και που πηγαίνουν τα χρήματα.
αλλος εκανε ερωτηση, αλλος εφαγε το ξυλο... μπορει κανεις να μου εξηγησει γιατι?!


αν υποθέσω οτι οντως υπήρξα 'αφελής'... θελουμε να γινουμε πιο 'εξυπνοι'?


εγω ρε παιδια αγωνίζομαι να αποβάλω απο πάνω μου το συνηθιο να 'καταλαβαίνω' οτι μου κάνει καποιος πλάκα... επειδη παρατηρώ οτι αυτο το συνηθιο με κάνει να μην τον παίρνω στα σοβαρα...

και τωρα τρωω ξυλο, επειδή μοιάζει να εχω κάνει προοδο... :( ... σκατα...




υγ.κουμουτσε ελπιζω να εκανες οντως πλακα, επειδη αν σοβαρολογουσες, τότε συγνώμη για αυτά που έγραψα μετά την πρώτη μου απάντηση :(

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Πρωτάθλημα 2013 & pre-PWC

Δημοσίευσηαπό neanderthal » Πέμ Απρ 18, 2013 8:59 pm

Δεν κάνω πλάκα αλλα μου φαίνεται ως και αντισυνταγματικό να μην μπορείς να πάρεις μέρος σε έναν αγώνα που κρίνεται η πανελλήνια κατάταξη (και μόνο για αυτον μιλάω) χωρίς να πληρώσεις. Δεν μιλάω για αγώνες που πας να κάνεις τον χαβαλέ σου μιλαω για τον ΕΝΑ αγώνα που κρίνει τον πρωταθλητή. Σε αυτόν τον αγώνα λοιπόν βάσει συντάγματος όλοι πρέπει να έχουν την ίδια ευκαιρία να συμμετέχουν και να αγωνιστούν και αν βάζεις χρηματικό αντάλλαγμα το κάνεις προνόμιο μόνο κάποιων. Εστω οτί δεν έχω αυτά τα λεφτά αλλά δεν θέλω σαντουιτς δεν θέλω περισυλλογή γιατι θα περπατήσω δεν θέλω φιλοξενία και δεν θέλω και καμία παροχή από τους διοργανωτές εκτός από την χρήση της απογείωσης. Υπό αυτές τις προυποθέσεις και αν θέλουμε να λέμε οτί αυτός ο πρωταθλητής αναγνωρίζεται απο τον νόμο και το συνταγμα θα πρέπει να γίνονται δεκτές και συμμετοχές χωρίς οικονομικό αντάλαγμα αλλιώς είναι προνόμιο κάποιων και διάκριση. Ασε που εγώ πιστεύω οτι αυτός ο αγώνας θα πρέπει να υποστηρίζεται απο κάπου αλού. Παρακαλώ θα ήθελα οποιος γνωρίζει να με ενημερώσει για το που πρέπει να απευθυνθώ για να διεκδικήσω το συνταγματικό μου δικαίωμα να αγωνιστώ.

neanderthal
EN A
 
Δημοσ.: 27

Re: Πρωτάθλημα 2013 & pre-PWC

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Απρ 18, 2013 9:01 pm

neanderthal έγραψε:Και τι γίνεται με όσους θέλουν να συμμετέχουν αλλά δεν μπορούν να καλύψουν το κόστος συμμετοχής λόγω έλλειψης χρημάτων? δικαίωμα στους αγώνες έχουν μόνο οι έχοντες πλεον? δεν ειναι διάκριση αυτό?
JollyRoger έγραψε:τα τυχόν εξοδα(πχ καυσιμα περισυλλογης), πως θα καλυφθούν;

ωραιο θα εβρισκα, να υπηρχε μια αναλυση εξοδων, ωστε να μπορούσε ο καθενας μονος του να δει πως επενδύονται τα 70-100ευρώ που θα βάλει, και να μην υπάρχουν απορίες...


ξαναβλεποντας το με ψυχραιμια, παρατηρώ οτι εννούσα οτι δεν παιζει το σκεπτικο περι διακρισης, επειδή προφανως υπάρχουν έξοδα...

και ποιος ειμαι εγω να πω ποιος θα πληρωσει πιανου τα εξοδα? ωστε να μη παιξει διακριση, δεδομενων των εξοδων?...

προφανώς θα πρεπει να το κρινει ο καθενας μονος του...

αλλά καθώς δεν ειναι προφανη τα εξοδα.. πως θα γινει?...

κι ετσι φτανουμε στο ποστ μου....


παρεμπιπτόντως μανωλη, προφανώς και δε χωραει η περιπτωση να 'μπει μεσα' ο διοργανωτης... αυτή η περίπτωση παει μαζί με το τρέχον συστημα, οχι αυτο που θα εβρισκα προσωπικά ωραίο...

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Πρωτάθλημα 2013 & pre-PWC

Δημοσίευσηαπό elenh » Πέμ Απρ 18, 2013 10:59 pm

sprayman, ayto to : και κοίτα να κάνεις κάτι για τα jollyrogeika με την Ελένη και το Δήμαρχο.... den polu katalava ti douleia exei s ayto to thread, an exeis kalh dia8esh gia to zhthma ayto, sigoura de mas thn edei3es... kai sigoura de voh8as pou8ena grafontas e3upnades aytou tou eidous... ante bravo...

elenh
EN B
 
Δημοσ.: 44

Re: Πρωτάθλημα 2013 & pre-PWC

Δημοσίευσηαπό frog » Παρ Απρ 19, 2013 8:18 am

Neaderthal μήπως διάλεξες λάθος άθλημα ακόμη και στα Ολυμπιακά αθλήματα δεν παίζει κάτι τέτοιο με την ίδια λογική θα πρέπει και τις πτέρυγες να μας δώσει κάποιος και όλο τον εξοπλισμό. Στο κάτω κάτω κανένας δεν σου απαγορεύει να πετάξεις στον αγώνα απλά δεν θα βαθμολογηθείς. Μπορείς λοιπόν να ξεκινήσεις με τα πόδια από την Αθήνα και θα είσαι ontime στον Εμπεσσό για τον αγώνα, πάρε και τις κονσέρβες σου και την τροφή το αντίσκηνο στην πλάτη και ξεκίνα. Δηλαδή θα κάνω του κόσμου τα έξοδα να πάω κάπου ή να αγοράσω τον εξοπλισμό μου και με πειράζει η συμμετοχή?

Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: Πρωτάθλημα 2013 & pre-PWC

Δημοσίευσηαπό neanderthal » Παρ Απρ 19, 2013 8:38 am

Αυτό ακριώς εννοω, γιατί πρεπει να δώσεις χρηματικό ανταλλαγμα για να σου μετρήσουν την πτήση? Το λεει κάπου στους κανονισμούς της ΕΛΑΟ οτι ο πρωταθλητής βγαίνει από έναν αγώνα για τον οποίο ΠΡΕΠΕΙ να έχει πληρώσει σε ένα σωματείο? Τι σχέση έχουν τα οικονομικά ενός σωματείου με το πρωτάθλημα? Δεν είδα κάτι αντίστοιχο στους κανόνες και επειδη κάτι συνηθίζει να γίνεται δεν σημαίνει οτί είναι και σύνομο. Μιλάμε για ένα άθλημα και όχι για ένα χόμπι. Και για να μην μετρηθεί η πτήση θα πρέπει να λέγεται ρητά στους κανονισμούς της ΕΛΑΟ ότι αν δεν πληρώσεις δεν μετράει. Νομίζω το σκεπτικό είναι απλό, αν δεν βρίσκει αντίκρυσμα στην λογική σας τότε τι να πω. Προσωπικές συμβουλές οικονομικής διαχείρισης δεν χωρούν και δεν έχουν καμία σχέση, αν ήθελα θα έπαιρνα οικονομικό σύμβουλο.

neanderthal
EN A
 
Δημοσ.: 27

Re: Πρωτάθλημα 2013 & pre-PWC

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Απρ 19, 2013 10:29 am

Διονύση για να γίνουν οι αγώνες στην Ελλάδα χρειάζεται κάποια οργάνωση και κάποια χρήματα να ξοδευτούν. Για κάποιο διάστημα το κράτος μας έδινε χρήματα και οι συμμετοχές ήταν δωρεάν. Τα τελευταία χρόνια δεν ισχύει πια αυτό (όχι μόνο για εμάς αλλά για πολλούς). Οπότε ο διοργανωτής πρέπει με κάποιο τρόπο να έχει έσοδα για να καλύψει τα έξοδα. Αυτό γίνεται και σε όλο το κόσμο, κανένας αγώνας πρωταθλήματος δεν είναι δωρεάν. Τώρα αν υπάρχουν εξαιρέσεις όπου βρέθηκε κάποιος χορηγός ή κάποιος άλλος να καλύψει έξοδα τότε οκ. Αν λοιπόν μπορείς να βρεις έναν τρόπο ο διοργανωτής να καλύψει τα έξοδα του αγώνα, είμαι σίγουρος ότι θα δεχθούν να το κάνουν δωρεάν. Μην ξεχνάς ότι όσοι διοργανώνουν αγώνες αφενός το κάνουν εθελοντικά και στην ουσία δεν πληρώνονται για τον κόπο και τον χρόνο τους, αφετέρου φέρουν και ευθύνη που ίσως δεν μπορείς να καταλάβεις. Άρα δέξου ότι από εκεί που κάθεσαι δεν μπορείς να έχεις εικόνα του πως οργανώνεται ένας αγώνας, τι ανάγκες έχει και ποιοι ασχολούνται.

Εσύ βλέπεις μια ανακοίνωση και μετά όλα είναι δεδομένα στο μυαλό σου. Λυπάμαι αλλά δεν είναι. Οι αγώνες γίνονται γιατί κάποιοι αφήνουν δουλειές, οικογένειες, χρόνο για να φτιάξουν κάτι που θα το χαρούν οι συμμετέχοντες (οι οποίοι το βρίσκουν έτοιμο). Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να πάρει μέρος. Αλλά ο αγώνας για να γίνει χρειάζονται χρήματα και δεν μπορούν να έρθουν από άλλου.

Όσο για τα περι κανονισμών. Καλό είναι πριν επικαλεσθείς δημόσια τους κανονισμούς να τους έχεις διαβάσει πρώτα. Οπότε μπορείς να ανατρέξεις στο κανονισμό αγώνων, Αρ.4 και να δεις ότι η πληρωμή συμμετοχής προβλέπεται.

Και τέλος όσο για τα συνταγματικά σου δικαιώματα, είμαι σίγουρος ότι ένας τόσο νομοταγής και ευσυνείδητος πολίτης θα ξέρει ότι αυτό δεν έχει καμία σχέση με το σύνταγμα, αλλά με τους εκάστοτε κανονισμούς του κάθε αθλήματος.

Εαν δεν ίσχυαν αυτά και δεν επιτρεπόταν σε κανέναν να πληρώσει συμμετοχή τότε απλά δεν θα γινόντουσαν αγώνες τουλάχιστον τα τελευταία 4-5 χρόνια. Και εγώ θα προτιμούσα να υπήρχαν χρήματα από αλλού αλλά δεν υπάρχουν. Αν βρεις τρόπο να μας τον πεις αλλά το κράτος έχει κόψει και τα απαραίτητα πλέον και οι ιδιώτες ούτε που το σκέφτονται. Άλλωστε το άθλημα αυτό προϋποθέτει έξοδα. Μην βλέπεις που εσύ είσαι δίπλα σε ένα πολύ βολικό μέρος και οι πτήσεις σου γίνονται εύκολα. Ρώτα και αυτούς που πηγαινοέρχονται. Οπότε εφόσον κάποιος θέλει να πάρει μέρος σε έναν αγώνα, μπορεί να κάνει έναν προγραμματισμό.

Θεωρητικά και σε μια ιδανική κατάσταση θα έπρεπε όλα αυτά και πολλά άλλα να είναι καλυμμένα από το κράτος. Αλλά δεν ζούμε σε κάτι τέτοιο. Θα μπορούσες επίσης να διαμαρτυρηθείς για τα διόδια αλλά δεν διαμαρτύρεσαι, απλά τα αποφεύγεις. Πρέπει να καταλάβουμε ότι αυτό που κάνουμε καλώς ή κακώς δεν είναι δωρεάν. χρειάζονται χρήματα για τα πάντα, βενζίνες, εξοπλισμό, απογειώσεις, προσγειώσεις, αγώνες, ασφάλεια.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Πρωτάθλημα 2013 & pre-PWC

Δημοσίευσηαπό neanderthal » Παρ Απρ 19, 2013 12:01 pm

Καταρχάς επειδή υπάρχει ο κανονισμός δεν σημαίνει ότι είναι και συνταγματικός. Όπως και να έχει τίθεται θέμα διάκρισης με βάση οικονομικά κριτήρια. Ακόμα αφού αναφερόμαστε σε κανονισμούς τότε θα έπρεπε κάθε σωματείο να μπορεί να αποδείξει τον αφιλοκερδή του χαρακτήρα σε μια επίσκεψη του Ελεγκτικού συμβουλίου. Ακόμα οι διθέσιες πτήσεις απαγορεύεται να πληρώνονται όπως επίσης και η εκπαίδευση... και άλλα πολλά παράτυπα που έχουν να κάνουν με τους κανονισμούς και την εφαρμογή τους... ο νοων νοείτω. Κοινώς όλα είναι ένα μπουρδέλο και η κάθε Επιτροπή βγάζει νόμους και κανονισμούς κατα παραγγελία που όποιυς μας βολεύει τηρούμε και όποιους δεν μας βολεύει κάνουμε μόκο. :shock: Θα ήθελα μια απάντηση της επιτροπής του αγώνα για να ξέρω που θα απευθυνθώ από εκεί και πέρα.

neanderthal
EN A
 
Δημοσ.: 27

Re: Αγώνες και δικαίωμα συμμετοχής

Δημοσίευσηαπό frog » Παρ Απρ 19, 2013 12:08 pm

Διονύση δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου και ο καθένας έχει το δικαίωμα της άποψης και προσωπικής του γνώμης. Όπως λοιπόν δεν δέχεσαι συμβουλές οικονομικής διαχείρισης μόλις λοιπόν οργανώσεις έναν αγώνα τότε το ξανασυζητάμε

Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: Αγώνες και δικαίωμα συμμετοχής

Δημοσίευσηαπό neanderthal » Παρ Απρ 19, 2013 12:42 pm

Frog συγνώμη αλλά δεν ξέρω ποιος είσαι.

neanderthal
EN A
 
Δημοσ.: 27

Re: Αγώνες και δικαίωμα συμμετοχής

Δημοσίευσηαπό neanderthal » Παρ Απρ 19, 2013 12:51 pm

ΝΟΜΟΣ 2725/1999 άρθρο 3 παραγραφος 4

Αθλητής μπορεί να εγγραφεί ως μέλος σε αθλητικό σωματείο, σύμφωνα με τους όρους και τις
προϋποθέσεις του καταστατικού του, ένα (1)
τουλάχιστον έτος μετά την τελευταία συμμετοχή του σε
επίσημο αθλητικό αγώνα. Επίσημος αθλητικός αγώνας είναι ο αγώνας που διοργανώνεται από την
οικεία αθλητική ομοσπονδία ή διεξάγεται με την έγκρισή της. "5. Κατ' εξαίρεση, οι αθλητές των
αθλημάτων της σκοπ
οβολής, του γκολφ, του μπιλιάρδου, του μπόουλιγκ, της ορειβασίας και
αναρρίχησης του παγκρατίου, της ιππασίας, του αεραθλητισμού, καθώς επίσης και οι αθλητές των
μηχανοκίνητων και των σχετικών κλάδων άθλησης αυτών, μπορούν να εγγράφονται ως μέλη σε
αθλητικ
ό σωματείο που καλλιεργεί τον ίδιο κλάδο άθλησης και να μετέχουν στο Δ.Σ. και στα άλλα
όργανα αυτού, υπερκείμενων ενώσεων ή της αθλητικής ομοσπονδίας, εφόσον έχουν συμπληρώσει
το τριακοστό πέμπτο (35ο) έτος της ηλικίας τους. Στην εξαίρεση του προηγούμενου
εδαφίου
υπάγονται και οι αθλητές των αθλημάτων του ζατρικίου, του αγωνιστικού μπριντζ και της ιστιοπλοίας
ανοιχτής θάλασσας, εφόσον είναι ενήλικες."
Άρα εγώ που είμαι 34 και δεν έχω αγωνιστεί επίσημα ποτέ δεν μπορώ να είμαι μέλος σωματείου. και αν υπάρχει κανονισμός που λεει οτι για να πάρεις μέρος σε αγώνα πρέπει να είσαι μέλος σωματείου αντιτίθεται με τον νομο που είναι υπεράνω κανονισμών σωματείων...

neanderthal
EN A
 
Δημοσ.: 27

Re: Αγώνες και δικαίωμα συμμετοχής

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Απρ 19, 2013 1:15 pm

1. το θέμα της ηλικίας αφορά μόνο την συμμετοχή σε ΔΣ. Άρα μέχρι του χρόνου δεν θα σε κάνουμε πρόεδρο. Μετά όμως σε έχω σιγουράκι. Δεν έχει καμία σχέση με τίποτα άλλο.
2. Έχεις πάρει μέρος σε επίσημο αγώνα (θυμάμαι τουλάχιστον τον Εμπεσό πέρσι). Επίσημοι αγώνες δεν είναι μόνο το πρωτάθλημα.
3. Εδώ μιλάει για μέλη. Για να πάρεις μέρος σε αγώνα πρέπει να είσαι αθλητής σωματείου.

Διάβασε το πάλι αυτό που έβαλες και θα καταλάβεις... Άλλο τίποτα?

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Αγώνες και δικαίωμα συμμετοχής

Δημοσίευσηαπό aiva » Παρ Απρ 19, 2013 1:31 pm

αγαπητέ neanderthal
Νομίζω βαράς το σαμάρι να ακούσει το γαϊδούρι..
Σου προτείνω να συμμετέχεις στο Βέλγικο πρωτάθλημα που διοργανώνουν στο ANECY, το μέρος σκίζει.. 200eur συμμετοχή μόνο.. σκας και 15eur για να πατάς στην απογείωση εκτός αγώνα.. :mrgreen: :mrgreen:
Αυτό που ξέρω είναι πως στην Ελλάδα οι αγώνες γίνονται με αυτοθυσία.. για όσο θα υπάρχουν ρομαντικοί για να τους διοργανώνουν..

Στάθης Αϊβατζίδης

Πανί μου σύντροφε πιστέ εσύ μονάχα μένεις, αυτή τη ψεύτικη ζωή να μου την εγλυκαίνεις
aiva
EN B
 
Δημοσ.: 87

Re: Αγώνες και δικαίωμα συμμετοχής

Δημοσίευσηαπό neanderthal » Παρ Απρ 19, 2013 2:56 pm

Αγαπητέ Στάθη, είμαι Ελληνας πολίτης και σαν έλληνας πολίτης δικαιούμαι να αγωνιστώ επι ίσοις όροις με τους υπόλοιπους Έλληνες πολίτες για την κατάταξη μου στο Ελληνικό πρωτάθλημα. Σε αυτή τη βάση τίθεται το ερώτημα και δεν απευθύνεται σε κάποιο συγκεκριμένο διοργανωτή αλλά μάλλον σαν θέμα προς συζήτηση εδώ μεταξύ μας. αν συμφωνούμε αρκετοί μπορεί να υπάρχουν πολλές λύσεις που θα περιέχουν πολυ περισσότερη προσφορά από όλους διαφορετική κατανομή των οικονομικών βαρών και πολλαπλά πακέτα αγώνων με παροχές και ότι άλλο θες. Άλλα πάντως η συμμετοχή δεν θα έχει κριτήριο την πληρωμή κάποιου ποσού. Θα μπορούσαμε σε μια πιο κολεκτιβιστικη βάση να προσφέρουμε όλοι στην διοργάνωση με τον ένα ή τον άλλο τρόπο... θα μπορούσε να υπάρχει ένα ελάχιστο κόστος ανά αθλητή το οποίο θα καλύπτονταν από τα αποθεματικά του συνόλου των σωματείων και που θα περιλαμβάνει το κόστος για την διοικητική υποστήριξη του αγώνα (εξαγωγή τελικής βαθμολογίας) Αυτό το κόστος θα ανέρχονταν σε περίπου 3-5 ευρώ ανά αθλητή. αν δεν μπορεί να καλυφθεί ούτε αυτό τότε ας το παίρναν από τους αθλητές... Απο εκεί και πέρα κάθε διοργανωτής μπορεί να παρέχει όσα πακέτα παροχών θέλει μαζί με τζακούζι και Σάουνα και να τα κοστολογεί όπως κρίνει. Και ρωτάω Αν ένας έλληνας πολίτης δεν έχει να πληρώσει το κόστος συμμετοχής δεν αποκλείεται αυτόματα από την δυνατότητα να αγωνιστεί? Δεν είναι διάκριση αυτό?

neanderthal
EN A
 
Δημοσ.: 27

Re: Αγώνες και δικαίωμα συμμετοχής

Δημοσίευσηαπό GPapapetrou » Παρ Απρ 19, 2013 5:00 pm

neanderthal έγραψε: Και ρωτάω Αν ένας έλληνας πολίτης δεν έχει να πληρώσει το κόστος συμμετοχής δεν αποκλείεται αυτόματα από την δυνατότητα να αγωνιστεί? Δεν είναι διάκριση αυτό?


Σωστα ετσι οπως το θετεις ειναι.
Και αν ενας Ελληνας πολιτης (ταλεντο) δεν εχει να αγορασει εξοπλισμο για να λαβει μερος σε αγωνα και αυτο επισης δεν ειναι διακριση?
Διονυση μπερδευεσαι.
Εν μερει ομως συμφωνω μαζι σου στην γενικοτερη "ιδεα" του αθλητισμου.

GPapapetrou
EN D
 
Δημοσ.: 128

Επόμενο

Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες