Ημερομηνία Παρ Μάιος 03, 2024 4:06 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Πτητικές συνομιλίες...

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Πτητικές συνομιλίες...

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Δευτ Ιαν 14, 2013 11:09 pm

Ίσως να υπάρχει παρόμοια συζήτηση στο παρελθόν μέσω φόρουμ ίσως και όχι, όπως και να είναι νομίζω πρεπει να (ξανα;)γίνει μια κουβέντα που να αφορά την (υπέρ)χρήση της συχνότητας ασυρμάτου κατά τη διάρκεια της πτήσης ειδικά όταν σε ένα μέρος πετούν πολλοί πιλότοι.
Μήπως μια συχνότητα δεν είναι αρκετή όταν σε ένα μέρος πετούν πολλοί πιλότοι; Μήπως θα έπρεπε να ορίσουμε "επίσημα" κάποια συχνότητα ασφαλείας και κάποια λογοδιάρροιας;(σε περιπτώσεις που πετάμε πολλοί)
Ξέρω πολλούς πιλότους που αναγκάζονται να κλείσουν τον ασύρματο τους γιατί είναι τόσο συχνές οι συνομιλίες άλλων πιλότων που δεν μπορούν να συγκεντρωθούν στην πτήση και στον ήχο του βάριο.
Πιστεύω λοιπόν πως είναι σημαντικό να υπάρχει (όπου πετούν πολλοί πιλότοι) και δεύτερη συχνότητα κουβεντούλας για να έχουμε τουλάχιστο συχνότητα ασφαλείας

antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236

Re: Πτητικές συνομιλίες...

Δημοσίευσηαπό dim » Τρί Ιαν 15, 2013 12:42 am

Ενδιαφέρον Αντώνη. Πάντως εμένα με ενόχλησαν όλα αυτά τα μπλα μπλα χθες στο Κανδήλι (αν αναφέρεσαι σε αυτήν την μέρα).
Στον Κιθαιρώνα ο Βλασσό έχει ορίσει μία τέτοια συχνότητα, 143.600 νομίζω, και αν και έχω ράδιο διπλοκάναλο θεωρώ ότι δεν τόσο χρησιμεύει μία διαφορετική συχνότητα ασφαλείας. Οι λόγοι?

Στα μονοκάναλα ράδιο όταν έχεις πρόβλημα στο αέρα και ενώ παλεύεις να το λύσεις είναι απίστευτα δύσκολο να κάτσεις να παίξεις με το κουτί σου για να αλλάξεις συχνότητα. Στην πραγματικότητα ίσα που προλαβαίνεις να πατήσεις το κουμπί και να πεις μία λέξη ώστε να σε προσέξουν όλοι.

Στα δικάναλα ράδιο μπορείς να κάνεις ακρόαση και τις 2 συχνότητες ταυτόχρονα αλλά στην πραγματικότητα ακους πάντα μόνο την μία και αν μιλάνε και οι 2 ακούς κατά προτεραιότητα αυτή που έχεις ορίσει να μιλάς (τη μπλα μπλα δηλαδή), άρα αν κάποιος καλεί σε βοήθεια και η πρωτεύων συχνότητα είναι ομιλούσα τότε ούτε σαν ακροατής μπορείς να κάνεις κάτι. Και πάλι βέβαια αν εσυ έχεις το πρόβλημα θα πρέπει να πατήσεις 1 κουμπί για να μεταβείς στην δεύτερη συχνότητα και μετά άλλο κουμπί για να μιλήσεις.

Συμπέρασμα, (κατ'εμε πάντα....) η δεύτερη συχνότητα ασφαλείας είναι χρήσιμη μόνο για το έδαφος (όταν δηλαδή έχεις προσγειωθεί κάπου κακήν κακώς) και όχι για τον αέρα. Το βασικό είναι να καταλάβουμε όλοι ότι την ώρα που αστειευόμαστε στο ράδιο με τον φίλο (ους) μας, που τραγουδάμε, που λέμε ανέκδοτα, που παρακαλάμε με τις ώρες να έρθουν να μας μαζέψουν, που κοντραριζόμαστε για τα πανιά μας, ίσως εκεινη την στιγμή κάποιος άλλος φίλος μας αγωνιά και προσπαθεί να περάσει ανάμεσα στις συνομιλίες ένα "βοήθεια" ή ένα "προσέξτε με" ή έστω ένα "εφεδρικό". Απλά δε έχουμε αντιληφθεί ποια είναι η σωστή χρήση του ασυρμάτου.

Από την άλλη αν 2-3 ή και περισσότερα άτομα ορίσουν μία δεύτερη συχνότητα για κουτσομπολιό και δεν έχουν οπτική επαφή μεταξύ τους πάλι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα αν ένας από αυτούς θελήσει να καλέσει σε βοήθεια και οι υπόλοιποι λένε ιστορίες για δράκους.
Και πες λοιπόν ότι ορίζεται μία συχνότητα ασφαλείας και μία για κουτσομπολιό, αν θές την ορίζουμε και τώρα... που νομίζεις ότι θα είναι γυρισμένοι όλοι? Σαν γνήσιοι Έλληνες κουτσομπόληδες? Και αναγκαστικά μετά θα γυρίσουν και οι υπόλοιποι σε αυτήν ξέροντας ότι την συχνότητα ασφαλείας μπορεί να μην την ακούει κανείς.....

Άρα πρέπει να κοπούν τα πολλά μπλα μπλα στην βασική συχνότητα. Εκτός βέβαια από τον παραπάνω λόγο ασφάλειας επιπρόσθετα που πρέπει να κοπούν τα άσχετα μπλα μπλα είναι και οι λόγοι ότι δεν ακούμε το βάριο αλλά ούτε απολαμβάνουμε την ησυχία του ελεύθερου παραπέντε (δευτερεύοντες μεν ως προς την ασφάλεια αλλά μετράνε και πολύ μάλιστα).

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: Πτητικές συνομιλίες...

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Τρί Ιαν 15, 2013 1:16 am

Απόλυτα σωστός ο Δημήτρης.

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: Πτητικές συνομιλίες...

Δημοσίευσηαπό para-mageiras » Τρί Ιαν 15, 2013 1:24 am

και ποιος ειπε οτι ο ασυρματος ειναι αποκλειστικα και μονο για περιπτωσεις εκτακτης αναγκης? εγω παντος προσωπικα γουσταρω να πεταω και να ακουω τον σπηλαιολογο να τραγουδαει ,και φυσικα ειμαι απο αυτους που μηλανε πολλη!αλλα ρε παιδια ημαρτον ακου δεν ακουμε το βαριο..η αν γινει καποιο ατυχημα δεν θα ακουσουμε!το κουμπι της εντασης ειναι προσητο και ευκολο για οποιον δεν θελει να ακουει, και ο ασυρματος κανει το αθλημα με τις διαφορες πληροφοριες ποιο ομαδικο, ενδιαφερον ,διασκεδαστικο,εκπαιδευτικο.... δεν κανουμε ντε και καλα αγωνες και κοντρες μερικοι διασκεδαζουν κιολας!

Τελευταία επεξεργασία απο para-mageiras την Τρί Ιαν 15, 2013 1:33 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
para-mageiras
EN B
 
Δημοσ.: 113

Re: Πτητικές συνομιλίες...

Δημοσίευσηαπό debill » Τρί Ιαν 15, 2013 6:30 am

para-mageiras έγραψε:και ποιος ειπε οτι ο ασυρματος ειναι αποκλειστικα και μονο για περιπτωσεις εκτακτης αναγκης? εγω παντος προσωπικα γουσταρω να πεταω και να ακουω τον σπηλαιολογο να τραγουδαει ,και φυσικα ειμαι απο αυτους που μηλανε πολλη!αλλα ρε παιδια ημαρτον ακου δεν ακουμε το βαριο..η αν γινει καποιο ατυχημα δεν θα ακουσουμε!το κουμπι της εντασης ειναι προσητο και ευκολο για οποιον δεν θελει να ακουει, και ο ασυρματος κανει το αθλημα με τις διαφορες πληροφοριες ποιο ομαδικο, ενδιαφερον ,διασκεδαστικο,εκπαιδευτικο.... δεν κανουμε ντε και καλα αγωνες και κοντρες μερικοι διασκεδαζουν κιολας!


Σεβασμό στις επικοινωνίες!!!!
εάν γουστάρεις να πετάς και να μιλάς πάρε Cosmote η Wind η What's Up
Γιατί τώρα μόνο με 5€ έχεις και 300' λεπτά ομιλίας η ότι άλλο θέλεις και μίλα όσο θέλεις πρός όλα τα δίκτυα :D

Μην απασχολείτε την συχνότητα με ανούσια πράγματα.
Αν θες να λες να τραγουδας η να μιλάς παρε μια μικροφωνική και κανε show στην κυρα Λένη
(θα μαζεψεις και κανα ψιλό στο καπελακι για τις μπύρες :wink: )

Ο Ασύρματος είναι για την αποφυγή του Ατυχήματος και όχι αν θα γίνει ατύχημα :roll:

Παρακαλώ δείξτε σοβαρότητα στο θέμα της επικοινωνίας στον αερα!!!!

Γιατί στο τέλος έτσι θα καταντήσουμε

deBill SV2CUP
Το χόμπυ που σε κάνει να έχεις ψηλά το κεφάλι!!!
Το paramoter είναι ένας τεράστιος ανεμιστήρας στην πλάτη του πιλότου για να τον κρατάει δροσερό. Αυτό το καταλαβαίνουμε γιατί όταν σταματήσει να γυρνά ο ανεμιστήρας ο πιλότος ιδρώνει!!!
debill
EN D
 
Δημοσ.: 136

Re: Πτητικές συνομιλίες...

Δημοσίευσηαπό dim » Τρί Ιαν 15, 2013 9:44 am

Γιάννη, όσο αφορα τα 2 θέματα που έθεσες νομίζω ότι...
Δυστηχώς το κουμπί της έντασης του ήχου ειναι ρυθμισμένο τόσο ώστε να ακούμε όλες τις ομιλίες καθαρά. Πιό κάτω απλά ακούς κάποιον να μιλάει αλλά καταλαβαίνεις τα μισά από αυτά που λέει ή και καθόλου. Αρα είναι σαν να το κλείνεις τελείως. Η ένταση αυτή όμως είναι ενοχλητική ως προς τους άλλους ήχους ή ως προς την ηρεμία της πτήσης. Από την άλλη δεν μπορείς να ξέρεις πότε θα ακουστεί μία σοβαρή ανακοίνωση ώστε να το κλείνεις ανά διαστήματα.
Και δεύτερο, συμφωνώ μαζί σου, το άθλημα είναι ομαδικό, διασκεδαστικό, χαβαλεδιάρικο. Δεν νομίζω να θέλει κανένας να σου χαλάσει αυτή την αίσθηση και διάθεση που έχεις. Αντίθετα στο χαβαλέ είμαι και εγώ μέσα. Αλλά η διασκέδαση σε όλους τους τομείς έχει όρια και σταματάει εκει που αρχίζει να ενοχλεί τους άλλους. Διασκέδασε όσο θέλεις αλλά μην ενοχλείς (όχι εσυ προσωπικά αλλά εν γένει όλοι οι συνομιλούντες ασκόπως στο ράδιο). Σεβασμός στους άλλους με λίγα λόγια. Είσαι δίπλα δίπλα με τον φίλο σου και πετάτε (σε οπτική επάφη) και γουστάρετε πλακίτσα? προσέχετε ο ένας τον άλλον, πηγαίνετε 143.150 και κάντε ότι γουστάρετε. Δεν θα ακούσετε κάποια τυχόν προειδοποίηση, ή ότι άλλο χρήσιμο αλλά αυτό είναι δική σας επιλογή.

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: Πτητικές συνομιλίες...

Δημοσίευσηαπό DUST IN THE WIND » Τρί Ιαν 15, 2013 4:43 pm

Χρήση ασύρματης επικοινωνίας.

DUST IN THE WIND
EN D
 
Δημοσ.: 141


Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 52 επισκέπτες