Ημερομηνία Παρ Ιουν 21, 2024 8:50 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Το μαύρο ιπτάμενο πρόβατο.

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Το μαύρο ιπτάμενο πρόβατο.

Δημοσίευσηαπό ex_hustler » Δευτ Μαρ 14, 2005 5:11 am

Χαιρετίζω σας !!!
Με λενε Γιώργο.

Αντιμετωπίζω το γνωστό πρόβλημα που είχαν και θα έχουν όλοι όσοι ασχολούνται με κάτι διαφορετικό από τον πολύ τον κόσμο, τον εξημερωμένο. Ασχολούμαι με κάτι διαφορετικό από τη βατή, ανιαρή, διαρκώς επαναλαμβανόμενη, άνοστη, τσιμεντένια καθημερινότητα, κάτι πέρα από τα όρια της κοινής απλής λογικής. Μαθαίνω αλεξίπτωτο πλαγιάς. Μαθαίνω να πετάω. Ζω το όνειρο που είχαν τόσοι και τόσοι άνθρωποι στη γη χιλιάδες χρόνια τώρα. Δηλαδή διαπράττω το μέγιστο έγκλημα που προσβάλει το προσγειωμένο κατεστημένο που μας θέλει εξημερωμένα, καταναλωτικά εκ πεποιθήσεως δίποδα όργια να μένουμε αδρανείς και άπραγοι μπροστά στο άχρηστο τηλεκουτί…
Όχι δε μπορώ να κάτσω σπίτι κλεισμένος σε τέσσερις τοίχους. Θέλω να βγω έξω, να αντικρίσω το γέλιο του ήλιου, το χαμόγελο της φύσης, το θρόισμα του ανέμου...


Το πρόβλημα δημιουργείται από τους ανθρώπους που με περιτριγυρίζουν. Δε μπορούν να χωνέψουν πως απόκτησα αυτή τη διαολο-όρεξη να ρισκάρω τη ζωή μου πετώντας κρεμασμένος κάτω από ένα πανί… Δε καταλαβαίνουν ότι είναι ασφαλές όταν τηρείς τους κανόνες ασφαλείας και προσέχεις. Αντιμετωπίζω μια μεγάλη πίεση από γονείς και φίλους να το σταματήσω. Αλλά δε θα περάσει. Το μόνο ευτυχές είναι το ότι είμαι οικονομικά ανεξάρτητος εδώ και 5 χρόνια δεν έχω και το οικονομικό ως δεύτερο άλυτο πρόβλημα.


Θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με το θέμα. Τι κάνατε και πως αντιμετωπίσατε αυτή την εκνευριστική συνεχή γκρίνια από συγγενείς Α’ βαθμού, το ταίρι σας και τους φίλους σας.
Εγώ το μόνο επιχείρημα που τους καταλάγιασε και κηρύξαμε προσωρινά ανακωχή ήταν η απειλή ότι αν δεν ασχοληθώ και μάθω αλεξίπτωτο πλαγιάς θα αγοράσω μοτοσικλέτα μεγάλου κυβισμού (600 και άνω…) (αυτό ήταν καταλυτικό αλλά όχι μόνιμο…)

Αναμένω τις δικές σας συμβουλές, απόψεις και εμπειρίες επί του θέματος.
Γιώργος Κοντογιάννης

Τελευταία επεξεργασία απο ex_hustler την Παρ Ιουν 17, 2005 12:15 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
ex_hustler
EN B
 
Δημοσ.: 67

Δημοσίευσηαπό andread » Δευτ Μαρ 14, 2005 12:06 pm

Δοκίμασε να τους ενημερώσεις σχετικά με την διαδικασία, δείξτους βίντεο απο απογειώσεις - προσγειώσεις, προτεινέ τους να έρθουν να δουν από κοντά, ανάλυσε σε αυτούς τους πιθανούς κινδύνους, το τι μπορεί να πάει στραβά και τι συνέπειες μπορεί να έχει (από γδαρσίματα έως πιό σοβαρά), και εξήγησε τους γιατί είσαι διατεθιμένος να πάρεις αυτό το ρίσκο. (ίσως σε σύγκριση με άλλα ρίσκα που παίρνουμε καθημερινά) Μία ειδοποιός διαφορά ίσως είναι ότι στο ρίσκο του παραπέντε κάποια στιγμή ( σε 1-2 χρόνια) θα είσαι ΕΣΥ είσαι αυτός που έχει το 100% της ευθύνης ενώ σε άλλες περιπτώσεις (π.χ. μπάλα στα 5χ5 που έχω ακούσει πολλούς τραυματισμούς) σου συμβαίνει κάτι χώρις να φταίς και να μπορείς να το αποτρέψεις.

Τέλος αν και η παρόρμηση να το λές σε όλους, στην αρχή είναι πολύ έντονη αν πιστεύεις ότι θα σου δημιουργήσει προβλήματα κράτα χαμηλούς τόνους.

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός !

Δημοσίευσηαπό agrodoc » Δευτ Μαρ 14, 2005 11:22 pm

Δεν μπορώ να πω ότι είχα τέτοιο πρόβλημα με τους δικούς μου. Είχαν πάρει την κρυολουσία στη δεύτερη λυκείου που τους είχα πει ότι θα πάω για πιλότος της πολεμικής αεροπορίας. Τα πέρασα τότε τα δράματα, αλλά λόγω πλατυποδίας δεν το επιχείρησα τελικά καν. Στο κέντρο υγείας που δουλεύω, υπάρχει μια αφίσσα κατά των ναρκωτικών που λέει "δίνω νόημα στη ζωή μου" και απεικονίζει έναν με κιθάρα, άλλον αθλητή κ.λ.π. Αυτό είναι για μένα το parapente αυτή τη στιγμή. Ότι πιο δυνατό έχω βιώσει ως τώρα. Κυριαρχεί τόσο πολύ στο μυαλό μου, που οι μικρότητες της καθημερινότητας με αγγίζουν πλέον ελάχιστα. Πράγματα που με ενοχλούσαν γύρω μου, σχεδόν ξεπλένονται αμέσως από τη σαρωτική δύναμη των εικόνων και συναισθημάτων που έχω βιώσει ως τώρα πετώντας με το parapente. O λόγος που συμβαίνει αυτό πιστεύω είναι ότι το parapente "παίζει" με το βασικότερο ανθρώπινο ένστικτο, αυτό της επιβίωσης = αδρεναλίνη = διέγερση του νευρικού(αντιδράσεις, νοητικές λειτουργίες), έξαψη, ενθουσιασμός, "ανατριχίλα" = "φτιάξιμο", χωρίς καφέδες, αλκοόλ ή ναρκωτικά. Θυμάμαι την πρώτη φορά που πέταξα solo και ψηλή(με αετό τότε), όταν πάτησα κάτω όλα έλαμπαν, τα χρώματα, τα σχήματα ήταν πιο ευκρινή από την όξυνση των αισθήσεων λόγω του stress κατα τη διάρκεια της πτήσης. Ένα stress που αντιλήφθηκα ότι υπήρχε όταν άρχισα να ηρεμώ μετά τον "πόλεμο" που είχε προηγηθεί. Επομένως το ρίσκο υπάρχει, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το parapente δεν είναι ασφαλές. Η ασφάλεια ή ο κίνδυνος εδράζεται στο μυαλό αυτού που το χειρίζεται. Δεν δημιουργεί το εργαλείο τον κίνδυνο, αλλά ο χειριστής του. To ski βουνού, στατιστικά είναι πιο επικίνδυνο από το παραπεντε, όπως επίσης το αεροπλάνο στατιστικά είναι πιο ασφαλές από το αυτοκίνητο. Η προσέγγιση του andread έχει πρακτική αξία για σένα, αλλά προσωπικά βαριέμαι να πίσω οποιονδήποτε για τη σχέση ρίσκου-όφελος σχετικά με το parapente. Ο άλλος είναι άλλος και εγώ ξέρω μόνο τι προσφέρει σε εμένα και αυτό μόνο με ενδιαφέρει, χωρίς να θέλω να το παίξω ανεξάρτητος. Επίσης αποδέχομαι το ρίσκο που εμπεριέχει και σε ρωτάω : όταν μπαίνεις στο αυτοκίνητό σου, δεν αποδέχεσαι το ρίσκο? δεν νοιώθεις ότι πρέπει να είσαι προσεκτικός? Στη βάση και την ουσία του πράγματος το parapente δεν διαφέρει, όμως πρέπει να λάβεις υπ'όψιν περισσότερους παράγοντες απ'ότι όταν οδηγείς ένα αυτοκίνητο(και αυτό έχει την πρόκληση της επίτευξης ενός "δύσκολου εγχειρήματος"). Προσωπικά πιστεύω ότι αν κάποτε αναγκαστώ για οποιονδήποτε λόγο να σταματήσω το parapente η ζωή μου θα "μιζεριάσει" ακόμη και εάν δεν το αντιλαμβάνομαι. Θα μου πεις μεγάλα λόγια. Ένα μόνο πράγμα "φοβάμαι" : τη δύναμη της συνήθειας. Και η ζωή μου δεν θέλω να είναι συνηθισμένη. Εύχομαι ποτέ να μην "ξενερώσω" από τη μαγεία της πτήσης γιατί δεν υπάρχουν και πολλές μαγείες στη ζωή μας. Sorry για την κατάχρηση χώρου και κλείνω με το εξής : Το τι θα πράξεις, είναι από τον εαυτό σου και για τον εαυτό σου και εσένα θα επηρεάσει. Κανείς άλλος εκτός από εσένα δεν μπορεί να αναλάβει αυτή την ευθύνη. Γιατί είπαμε : ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός !

agrodoc
Competition
 
Δημοσ.: 302

Δημοσίευσηαπό ex_hustler » Τρί Μαρ 15, 2005 10:18 am

Είναι όντως "άλλο" πράγμα οι πτήσεις. Πολύ δυνατό συναίσθημα. Τώρα σε
σχέση με την οδήγηση δε συγκρίνεται σε επικινδυνότητα. Εξ'άλλου στο
αυτοκίνητο μπορείς να σκοτωθείς και από λάθος άλλου.... Τελικά η καλύτερη
λύση είναι να μη το αναφέρεις πάνω από μια φορά σε κάθε άνθρωπο που
συναντάς παρόλο το φυσικό παρορμητισμό να μιλάς σε όλους όλη μέρα
γιαυτό....
Είναι δεδομένο ότι αν δεν είναι κάποιος περίεργος από τη φύση του δε πρόκειται να ενδιαφερθεί να δεί ούτε καν φωτογραφίες...

ex_hustler
EN B
 
Δημοσ.: 67

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Μαρ 17, 2005 11:17 am

Για όσους απασχολεί το θέμα μήπως έχει κανείς ακόμα να καταθέσει καμιά καλή ιδέα πως το φέρνουν στους γονείς τους μαλακά :?:

Η ιδέα με τα βίντεο δε μου αρέσει ιδιαίτερα προτιμώ να τους φέρω στην απογείωση για διπλό(αλλά αν είναι ο spileo και ο tsoyloyfis εκεί τη κάτσαμε)

Εμένα ακόμα νομίζουν ότι το προηγούμενο καλοκαίρι είχα βρει τη γυναίκα της ζωής μου και μετά τη δουλειά πηγαίναμε στο εξοχικό της :wink:

Και εγώ οικονομικά ανεξάτητος είμαι αλλά πολλές φορές νιωθω άσχημα που δεν το ξέρουν...ειδικά όταν η μάνα μου με αφορμή μια μπλούζα μου είπε "Δε πιστεύω να κάνεις τέτοια πράματα θα σκοτωθείς"

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Μαρ 17, 2005 11:27 am

Νομίζω ότι το παράδειγμα της μηχανής είναι χαρακτηριστικό, για τους γονείς ισχύει το "ο εχθρός του κακού είναι το χειρότερο". Όταν ξεκίνησα εκπαίδευση είμασταν μια παρέα φίλων και η αδερφή μου μαζί.

Οι γονείς μου πρόβαλλαν αντιστάσεις αλλά όταν η αδερφή μου σταμάτησε λόγω φόρτου εργασίας ήταν ικανοποιημένοι που την΄"γλύτωσε" το κορίτσι τουλάχιστον και εμένα δεν μου ξαναείπαν τίποτα. Για την ακρίβεια έρχονται καμια φορά και σε αγώνες για να δουν από κοντά.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό norad » Πέμ Μαρ 17, 2005 5:30 pm

badder έγραψε:έρχονται καμια φορά και σε αγώνες για να δουν από κοντά.


...τον κανακάρη στο βάθρο;

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Μαρ 17, 2005 6:19 pm

...στο βάραθρο από το κακό σου μάτι

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό georgex » Πέμ Μαρ 17, 2005 6:25 pm

ΜΙΚ πάρτους μια βόλτα μια Κυριακή χωρίς να τους πείς τίποτα και φέρτους Πλατεές... να δούν και να καταλάβουν (ότι καταλάβουν τέλος πάντων).


Εγώ στους δικούς μου το είχα πεί από την αρχή οτι ΞΕΚΙΝΑΩ αλεξίπτωτο πλαγιάς, το έδωσα δηλαδή σαν δεδομένο. Αντιρήσεις υπήρχαν αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν και τίποτα.

Αφού πέρασε λίγο ο καιρός και είδαν οτι έχω ξεκινήσει για τα καλά, άρχισαν να ελπίζουν οτι θα το βαρεθώ, και κάθε φορά που έφευγα από το σπίτι με τον σάκο άκουγα από τον πατέρα μου "μα ακόμα δεν το βαρέθηκες αυτό?". Η απάντησή μου ήταν "όταν πάει κάποιος να πετάξει του λένε: 'καλή πτήση και καλή προσγείωση' ".

Αυτή η ερώτηση αν το βαρέθηκα ήταν ΠΟΛΥ εκνευριστική... αφού πολλές φορές άφηνα το αλεξίπτωτο στο αυτοκίνητο ώστε να φεύγω χωρίς να κουβαλάω τίποτα.

Ο πατέρας μου εντω μεταξύ προσπαθεί και με άλλο τρόπο να με γλιτώσει έστω και από μια πτήση... "ξέρει" πάντα τον καιρό καλύτερα από εμένα και όταν ο καιρός είναι λίγο περίεργος μου λέει οτι δεν κάνει οπότε να μην πάω (εντω μεταξύ δεν έχει δεί ποτέ αλεξίπτωτο στον αέρα).

Παρ' όλα αυτά στο 2ο ατύχημα που είχα και έσπασα το χέρι μου, μου είπε "περαστικά, εγώ είχα σπάσει το δικό μου στο ποδόσφαιρο" - δεν μασάει από τέτοια ψιλοατυχήματα...


Τώρα βέβαια είμαι σε δικό μου σπίτι οπότε επιτέλους γλίτωσα από τα σχόλια την ώρα της αναχώρησης.


Φυσικά ούτε κουβέντα για τα σοβαρά ατυχήματα φίλων.

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Δημοσίευσηαπό kswift » Πέμ Μαρ 17, 2005 8:43 pm

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

- :idea: αν θες να πετάς γίνε οικονομικά ανεξάτητος και φύγε απο το σπίτι σου!? :roll: :twisted:

ή

:idea: ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ :!:

kswift
Competition
 
Δημοσ.: 316

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Μαρ 17, 2005 10:13 pm

.... ο αμάσητος.... :P

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό andread » Πέμ Μαρ 17, 2005 10:53 pm

Το σημαντικό είναι ξεχωρίσεις αυτούς που *πρέπει* να πείσεις από αυτούς που δεν χρειάζεται να ασχολείσαι. Η οικογένειες μας είναι το υπ'αριθμόν 1, όσο για όλους τους άλλους ... οι φίλοι έρχονται και παρέρχονται.

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό ex_hustler » Παρ Μαρ 18, 2005 10:12 am

kswift έγραψε:ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

- :idea: αν θες να πετάς γίνε οικονομικά ανεξάτητος και φύγε απο το σπίτι σου!? :roll: :twisted:

ή

:idea: ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ :!:



Οικονομικώς είναι δεδομένο ότι πρέπει να έχεις τα δικά σου χρήματα. Δε
νομίζω να έχουν πάρει πολλοί πιλότοι γονική χρηματοδότηση.... ...εκτός
από μια παρίπτωση ενός νέου πιλότου (του Βαγγέλη) που ξεκινήσαμε μαζί
εκπαίδευση και ο οποίος... (ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ???) είχε συμμαθητή του τον
πατέρα του ο οποίος προσπαθούσε κι αυτός να μάθει. (όχι μόνο στα πρώτα
επίγεια μαθήματα, έκανε τις χαμηλές στο Μουρίκι και μετά και τις ψηλές
πτήσεις κανονικά (τηλεκατευθυνόμενος βέβαια από το Διονύση αλλά τα
κατάφερνε πολύ καλά) ....




Για το άλλο που λές (ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ), δε ξέρω, δεν είναι και τόσο απλό. Οι
συγγενείς Α'Βαθμού δεν είναι ο γείτονες που στη τελική δε τους ξαναμιλάς
και δεν έγινε και τίποτα. Αν σε φορτώνουν ψυχολογικά κάθε φορά που σε
βλέπουν να "τρέχεις στα βουνά" δεν είναι ότι καλύτερο τη στιγμή που αυτή
η ψυχολογική πίεση μπορεί να σε επηρεάζει αρνητικά και στη πτήση σου...


Εν μέρη έχουν κι αυτοί το δίκιο τους να ανυσηχούν.
Στο Αγρίνιο από όπου κατάγομαι πριν αρκετά χρόνια έγινε ένα δυστήχημα
θανάσιμο για 2 άτομα, με ένα διθέσιο αετό-trike (καλά το λέω?) και βούιξε ο τόπος. 10 μέρες γιαυτό λέγανε όλοι, για τους τρελλούς που πάνε και
κρεμιούνται στα πανιά και παίρνουν τα βουνά...


Αυτό θυμόταν ακόμη ο πατέρας μου τόσα χρόνια μετά και είχαμε τις
"αντιπαραθέσεις μας" ή μάλλον να το θέσω αλλιώς. Τις
"επιχειρηματολογικές κονταρομαχίες...."


Τώρα πια έχω σταματήσει να τους αναφέρω πότε κάνω πτήσεις και απλά
τους δείχνω καμιά φωτογραφία που και πού...

ex_hustler
EN B
 
Δημοσ.: 67

Δημοσίευσηαπό ex_hustler » Παρ Μαρ 18, 2005 10:22 am

MIK έγραψε:Για όσους απασχολεί το θέμα μήπως έχει κανείς ακόμα να καταθέσει καμιά καλή ιδέα πως το φέρνουν στους γονείς τους μαλακά :?:

Η ιδέα με τα βίντεο δε μου αρέσει ιδιαίτερα προτιμώ να τους φέρω στην απογείωση για διπλό(αλλά αν είναι ο spileo και ο tsoyloyfis εκεί τη κάτσαμε)

Εμένα ακόμα νομίζουν ότι το προηγούμενο καλοκαίρι είχα βρει τη γυναίκα της ζωής μου και μετά τη δουλειά πηγαίναμε στο εξοχικό της :wink:

Και εγώ οικονομικά ανεξάτητος είμαι αλλά πολλές φορές νιωθω άσχημα που δεν το ξέρουν...ειδικά όταν η μάνα μου με αφορμή μια μπλούζα μου είπε "Δε πιστεύω να κάνεις τέτοια πράματα θα σκοτωθείς"



Μα έτσι δεν έγινε? Δε βρήκες τη γυναίκα της ζωή σου?
-Πιο σίγουρη από κάθε θυληκό (αρκεί να τη προσέχεις).
-Ποτέ δε σου λέει ότι έχει ζαλάδες απόψε.
-Ποτέ δε λέει ότι δεν αντέχει άλλο.
-Ποτέ δε θα σηκωθεί να φύγει με άλλον.
-Κάνει ακριβώς ότι της πεις.
-Δέχεται με προθυμία κάθε επιθυμία σου.
-Σε απογειώνει.
-Σε "Ανεβάζει" δειαρκώς.
-Με λίγα λόγια σε κάνει ΠΕΤΑΣ!!!



Είναι ή δεν είναι μετά η γυναίκα της ζωή σου????? :D :D :D

ex_hustler
EN B
 
Δημοσ.: 67

Δημοσίευσηαπό Εκτορ » Παρ Μαρ 18, 2005 10:33 am

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΘΕΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ....

' ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΠΕΤΑΣ ΤΟΣΟ ΠΟΙΟ ΛΙΓΟ ΜΙΛΑΣ'

V.SPILI

Εκτορ
EN A
 
Δημοσ.: 30

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Μαρ 18, 2005 10:36 am

ex_hustler έγραψε:

Μα έτσι δεν έγινε? Δε βρήκες τη γυναίκα της ζωή σου?


Καταρχάς το wave έχει αρσενικό υποκοριστικό(από κοντά details)

ex_hustler έγραψε:-Πιο σίγουρη από κάθε θυληκό (αρκεί να τη προσέχεις).


Σίγουρη στο ότι δεν θα πετάξει μόνη της να βγει από το γκαράζ ναι είναι

ex_hustler έγραψε:-Ποτέ δε σου λέει ότι έχει ζαλάδες απόψε.


Ναι αλλά μπαίνει Δυτικός και δεν έχει τρελίτσες

ex_hustler έγραψε:-Ποτέ δε λέει ότι δεν αντέχει άλλο.


Το λέει ο δάσκαλος το ίδιο κάνει

ex_hustler έγραψε:-Ποτέ δε θα σηκωθεί να φύγει με άλλον.


Κι όμως...να την βλέπεις στα χέρια μαντράχαλου καλοκαίρι μεσημέρι να φευγει ψηλά και εσύ αρχαριούλης να μη μπορείς να τη κερατώσεις με άλλη

-
ex_hustler έγραψε:Κάνει ακριβώς ότι της πεις.

Ναι πως ειδικά με τη πολύχρονη εμπειρία μου μάλλον με κάνει ότι θέλει

ex_hustler έγραψε:-Δέχεται με προθυμία κάθε επιθυμία σου.

ΜΗ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. Ευχαριστώ bruce(τι γλιτώσαμε πάλι)

ex_hustler έγραψε:-Σε απογειώνει.

Στα πουρνάρια δυο φορές

ex_hustler έγραψε:-Σε "Ανεβάζει" διαρκώς.

Μερικέ φορές όμως σε κατεβάζει στη στάνη (καντήλι) -4 all the way from take-off

ex_hustler έγραψε: -Με λίγα λόγια σε κάνει ΠΕΤΑΣ!!!


Εδώ έχεις δίκιο

ex_hustler έγραψε:Είναι ή δεν είναι μετά η γυναίκα της ζωή σου????? :D :D :D


Επείδή είμαι άστατος πολύ από κανάρα σε κανάρα θα πετάω θα πάρω άλλη.

Σε βαρέθηκα μωρή ξενέρωτη τελειώσαμε

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Μαρ 18, 2005 4:38 pm

Πάντως Γιώργο αν και νέος πιλότος είσαι πολυγραφότατος και με θέματα ενδιαφέροντα. Τι μας θύμησες με αυτό το θέμα τώρα... Εποχές που ανεβαίναμε Κιθαιρώνα βρέξει χιονίσει... για αγροτουρισμό, και σαν νέοι περιμέναμε να πάει βράδυ σχεδόν για να πετάξουμε.

Ελπίζω να σε γνωρίσουμε και απο κοντά την Κυριακή...

keep writing :)

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Προς ΜΙΚ

Δημοσίευσηαπό agrodoc » Παρ Μαρ 18, 2005 9:49 pm

προς ΜΙΚ : σωστοοός ... :lol:

agrodoc
Competition
 
Δημοσ.: 302

η συνέχεια!

Δημοσίευσηαπό ex_hustler » Παρ Ιουν 17, 2005 12:13 pm

Έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας που αγόρασα δικό μου εξοπλισμό για να συνεχίσω αυτό το υπερχόμπι που σου αλλάζει όλη σου τη ζωή, αυτή την αστείρευτη πηγή ενέργειας και χαράς, το αλεξίπτωτο πλαγιάς. Η ανακοίνωση της αγοράς αυτής ήταν δεδομένο ότι έπρεπε να γίνει και όχι να μείνει κρυφό από τους γονείς και μόνιμο βάρος στη συνείδηση μου.

Το τηλεφώνημα της ανακοίνωσης ήταν αρκετά δύσκολο καθώς στο βάθος οι φωνές του πατέρα μου (τι έκανε λέει? Τι αγόρασε? Πότε? ΝΑ ΤΟ ΠΑΕΙ ΠΙΣΩ)... δυσχαίρεναν την επικοινωνία με την όπως πάντα πιο ανοιχτόμυαλη και γεμάτη κατανόηση μητέρα μου. Για να μη τα πολυλογώ κάναμε 10 μέρες να ξαναμιλήσουμε μετά από αυτό το τηλεφώνημα. Ώσπου την προηγούμενη βδομάδα πήγα ένα τριήμερο στο πατρικό μου
στο Αγρίνιο για κάτι δουλειές. Το θέμα του παραπέντε δεν αναφέρθηκε καθόλου παρά τις πάμπολες ευκαιρίες. Εννοείται πως δε το ξεχάσαν απλά κάναν υπομονή και δε το ανέφεραν μήπως και ανοίξω εγώ το θέμα προς συζήτηση. Που κόμπιασα και δε το άνοιξα τελικά.

Την επόμενη φορά που θα ανέβουν Αθήνα σκέφτομαι να τους τραβήξω ως τις Πλαταιές να το δουν από κοντά. Ελπίζω να μη συμβεί κανένα περιστατικό μπροστά στα μάτια τους (πχ. να σωριαστεί κανένας σε
κανένα μυστήριο top-landing με ανατολικές επιρροές αλά Στούκας ή τίποτε ακόμη χειρότερο...). Θα κάνω μια ταπεινότατη τσουληθρίτσα ασχέτως δυνατοτήτων ημέρας ώστε να δουν και να "καμαρώσουν" τον κανακάρη τους και και αυτό ήταν όλο. Ειδικά αν συνδιαστεί η βόλτα με
επίσκεψη στα τοπικά κρεατοεδέσματα των Πλαταιών νομίζω ότι έχω πιθανότητες για μόνιμη παύση της γκρίνιας.




MIK τελικά εσύ? Το φυλάς ακόμη στο αμάξι το σάκο και όλο νομίζουν ότι τριγυρίζεις με κάποια θυληκιά "αέρινη" ύπαρξη? ;) :wink: :D

ex_hustler
EN B
 
Δημοσ.: 67

Δημοσίευσηαπό orck » Παρ Ιουν 17, 2005 12:46 pm

οκ Γιωργο επειδη σε συμπαθω πολυ (και ειμαστε σχεδον σειρες) για αυτην ειδικα την περιπτωση θα θυσιαστω

θα κανονισω με τον κασκαντερ μας (τον Μακη) να συγκρουστουμε στον αερα, θα πεσουμε αρκετα μετρα με τα πανια μπλεγμενα και θα ανοιξουμε εφεδρικο ή λες να δοκιμασω για πρωτη φορα top landing (ή slop landing στα πουρναρια);

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Ιουν 17, 2005 2:10 pm

ex_hustler έγραψε: MIK τελικά εσύ? Το φυλάς ακόμη στο αμάξι το σάκο και όλο νομίζουν ότι τριγυρίζεις με κάποια θυληκιά "αέρινη" ύπαρξη? ;) :wink: :D

Βρήκα μια καινούργια με εξοχικό στο Πόρτο Γερμενό :lol: Το έχω ακόμα αμάξι-γκαράζ. Δε τη σπιτώνω τη κουκλάρα μου και μου λείπει τα βράδυα...


Είσαι ωραίος που το πες και με βάζεις σε πάρα πολλές σκέψεις.
Από τη μια νιώθω πολλές τύψεις από την άλλη δεν θέλω να σκέφτομαι...πολλά

Και βέβαια οι καλοκαιρινές μου διακοπές φέτος θα γίνουν στην πανέμορφη λίμνη του como 16-22 Ιουλίου για ιστιοπλοία και ορειβασία και βόλτες στη Βενετία (αν δεν πετάει στην περιοχή του PWC :wink: ) και στη Χαλκιδική 23-30 Ιουλίου (αν δεν πετάω στην Έδεσσα :wink:). Μπορεί και να έχει δυο βδομάδες καταιγίδες οπότε να μην έχω πει ψέματα :roll:

Μια ιδέα είναι η καταρχάς επίσκεψη και διπλής πτήσης της πιο funky θείας μου που γουστάρει την ιδέα αλλά ξέρει ότι έχω πετάξει μια φορά. Ομως η ιδέα του καθημερινού live διαγωνισμού wingover που κερδίζει όποιος κινδυνέψει πιο πολύ για Κιθαιρώνα με αποθαρύνει.

Αμφίκλεια να κυκλώνω μαζί με τη θεία μου (και σε επόμενη φάση με τη μάνα μου) και τον slav γουστάρω.

Aπό την 1 Αυγούστου θα πρέπει να το ανακοινώσω στον διοικητή μου οπότε μάλλον αυτός έχει προτεραιότητα :?

Πάντως μπράβο σου είσαι σωστός και είμαι λάθος.




Μια σκέψη που θα ήθελα να ξεκινήσει σε νέο thread (άλλά δεν θα σας ενδιαφέρει) είναι η προβολη του αθλήματος τα τελευταία χρόνια στα ΜΜΕ (θανατος στα Καλάβρυτα, θανατος 2004,θανατος 2003, αναπήρία 2004, Γάλλος Ζήρεια πέρσι κλπ κλπ και δυο μονοσέλιδες αναφορές της freedom τις οποίες αμφιβάλλω καν αν διαβάσανε οι δικοί μου).

Οι εντύπωση που έχουν όλοι είναι ότι είμαστε τρελοί. Το ξέρετε από τους φίλους σας. Από ότι διάβαζα στο big-air τα ΜΜΕ και τον καναπε-δουλειά-κρεβάτι homo sapiens τον ενοχλεί να δει στον καναπέ του στις ειδήσεις ότι κάνεις κάτι πάρα πολύ όμορφο και ξεχωριστό εάν αυτό είναι ασφαλές και μπορεί να το κάνει και αυτός αλλά δεν τολμάει.
Αντίθετα είναι στο πακέτο της TV που βλέπει μέσα στους τόσους θανάτους και μιζέρια να προβάλλετε και ένας ακόμα από παραπέντε-ελεύθερη πτώση κλπ κλπ. Χαρά και ασφάλεια δεν παίζουν στην TV
Δεν είμαι ειδικός στο θέμα πάντως κάποιος που ξέρει από mass media μπορεί να πει ότι ποτέ ή τέλως πάντων δύσκολα σε prime time zone μεγάλου καναλιού δεν θα δεις μια άψογη ενημέρωση για το παραπέντε.

Άραγε οι γονείς μου θα είχαν την ίδια γνώμη εάν έβλεπαν ένα μισάωρο στο MEGA να δείχνει όπως χτες στον Κιθαιρώνα ανθρώπους από 68 έως 20 χρονών με απόλυτη ασφάλεια να πετάνε :?: Απλά να πετάνε

Στην Αμφίκλεια φέτος είχε κανονιστεί να έρθει η Φωτεινή Πιπιλή αλλά....και πάλι νομίζω Σάββατο 4 το μεσημέρι στη ΝΕΤ θα παιζόταν το ρεπορτάζ (2% θεαματικότητα). Από την άλλη μπορεί ο Άλκης να γινόταν διάσημος γιατί έχει κάνει κάτι που αξίζει παραπάνω από όποιαδήποτε διακοσάρα και πιστεύω μόνο αυτό το τόσο ξεχωριστό και τόσο ασφαλές σπορ μπορεί να προσφέρει.

Διονύση καμιά ιδέα :?:

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό nemeton » Παρ Ιουν 17, 2005 2:16 pm

Den se xero alla an eisai oikonomika anexartitos. den katalabeno giati katese kai tou akous. Einai i dikia sou zoy ta dika sou onira kai prepi esi na tin koumantaris. Kanenas allos....
Pata ligo podi, exo tin entiposi oti den tou exeis dichi oti exeis megalosi. Pare ti zoi sou sta xeria sou
tin ora pou ixa xekinisi kai ego eixa problima, alla tous edosa na katalaboun oti kanenas allos ektos apo emena den den ta perni apofesis stin zoi mou Oi gonois mas exoun oloklirosi tin zoi tous moni tous. tora einai i dikia sou sira...na dimiourgisis tin dikiasou zoI
sou euxome kali epitixia

Kelly

Life is too smell to complian..
Enjoy every moment of life
www.icaro-wings.com

Kelly
nemeton
Competition
 
Δημοσ.: 262

Δημοσίευσηαπό orck » Παρ Ιουν 17, 2005 2:38 pm

ειμαι ο μονος που δεν εχει προβλημα;
οκ ακουω μερικες φορες "τι το θες αυτο το πραγμα" αλλα μεχρι εκει
οταν γυρναω σπιτι το απλωνω στο σαλονι (και δεν λεει κανεις τιποτα) μετα το διπλωνω με τον πατερα μου, αλλα δεν θελει να ερθει καθολου να δει πως ειναι στην πραξη

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό nemeton » Παρ Ιουν 17, 2005 3:12 pm

Kante tous ena Ditesio kai ta iremisoun.( To xero apo tin mama mou)
Me mixani h me autokinito Exeis perisoteres pitanotites na exeis atixima (thanatiforo)
an teoroun to alexiptoto epikindino....ti na po .den tha prepi na odigame,kai kai....Kalitera na min Bgenoume exo apo to spiti ,me tosa atiximeta pou akoume kate merati
To petagma einai eleuteria....

Life is too smell to complian..
Enjoy every moment of life
www.icaro-wings.com

Kelly
nemeton
Competition
 
Δημοσ.: 262

κατάρα στους καθοδηγητές των ΜΜΕ!

Δημοσίευσηαπό ex_hustler » Σάβ Ιουν 18, 2005 2:10 am

Nemeton έγραψε:Den se xero alla an eisai oikonomika anexartitos. den katalabeno giati katese kai tou akous. Einai i dikia sou zoy ta dika sou onira kai prepi esi na tin koumantaris. Kanenas allos....
Pata ligo podi, exo tin entiposi oti den tou exeis dichi oti exeis megalosi. Pare ti zoi sou sta xeria sou
tin ora pou ixa xekinisi kai ego eixa problima, alla tous edosa na katalaboun oti kanenas allos ektos apo emena den den ta perni apofesis stin zoi mou Oi gonois mas exoun oloklirosi tin zoi tous moni tous. tora einai i dikia sou sira...na dimiourgisis tin dikiasou zoI
sou euxome kali epitixia

Kelly


Ευχαριστώ για την απάντηση σου Nemeton.
Θεωρώ πολύ σωστά αυτά που λές αλλά δε μπορώ ξαφνικά να αγνοήσω το γεγονός ότι με μεγαλώσανε και με σπουδάσανε με άπειρα έξοδα όλα αυτά τα χρόνια στερώντας από τους ευατούς τους πολλές διακοπές-βόλτες-καλοπέραση... Είναι τουλάχιστον ασέβεια και έλειψη ευγνωμοσύνης το να πάρω απλά το δικό μου δρόμο βγάζοντας τους από τη ζωή μου. Κάτι που θα μπορούσα να το κάνω αλλά ούτε κάν πρόκειται να το σκεφτώ ποτέ. Όσο για το οικονομικό είμαι ήδη ανεξάρτητος 5 1/2 χρόνια τώρα και ζώ μακριά τους 8 χρόνια για σπουδές-δουλεια.
Απλά ήθελα να μοιραστώ τη δική μου άπειρη χαρά μαζί τους όταν τους είπα πριν 2 χρόνια ότι έκανα διπλές πτήσεις στο κάθισμα της Λευκάδας και ξεκινάω και εκπαίδευση... Οι προοπτικές μου ήταν διαφορετικές από τις δικές τους και είχαμε τις πρώτες συγκρούσεις.

Πάντως δεν είναι θέμα επιλογών. Η επιλογή ήταν και είναι και θα είναι δική μου για το τι κάνω στη ζωή μου. Απλά το βρίσκω δύσκολο το να μη το αναφέρω ποτέ ή να το κρατώ κρυφό σαν τον MIK. (Η απόκρυψη της αλήθειας δε σημαίνει και έλειψη ψέμματος). Πως το λένε... Θέλω να έχουν
γνώση για το τι κάνω άσχετα αν το εγκρίνουν ή όχι. Είναι θέμα συνείδησης..

Εν μέρει όπως ανέφερα και σε άλλο post τους δικαιολογώ την ανυσηχία τους γιατί στη μνήμη τους έχει χαραχτεί ένα θανατηφόρο δυστήχημα που έγινε το 96-97 νομίζω στο πολιτικό αεροδρόμιο του Αγρινίου που έσπασε ένας αετός-trike στον αέρα και τσακίστηκαν στο έδαφος... Μάλιστα 2-3 μέρες το βγάζαν συνεχώς σε όλα τα μεγάλα κανάλια στις ειδήσεις καθώς η κοπέλα χαροπάλεβε στην εντατική. :? :?


Νομίζω το πρόβλημα του φόβου για τα αεραθλήματα είναι γενικότερο και τα ΜΜΕ βοηθούν Θετικά σε αυτό. Τα ΜΜΕ (Μεσα Μαζικής Εξημέρωσης) κάνουν αποτελεσματικότατα το έργο τους. Δείχνοντας συνεχώς ότι χειρότερο μπορούν να δείξουν τρομοκρατούν το κοινό εθίζοντας το σε τέτοια άσχημα γεγονότα. Όταν δείχνουν αποκεφαλισμούς μεσημεριάτικα σε τι αποσκοπούν? Στο να γνωστοποιήσουν το ατυχές γεγονός ή στο να χαλουγήσουν τα μυαλά των τηλεθεατών-τηλεφυτών να συνηθίσουν το τρόμο, τη βία και τη δυστηχία ώστε να είναι ικανοποιημένοι με όσα λιγότερα γίνεται?
Βιομηχανία υποταγής συνειδήσεων.

Εγώ μένω ανυπόταγος πάντως στις επιταγές των ΜΜΕ και κάνω τη δικιά μου
επανάσταση συμπαρασύροντας και όσους άλλους μπορώ. Δε βλέπω ποτέ tv (εκτός από National-Geografic και animal-planet εννίοτε) και ακούω ειδήσεις από το ραδιόφωνο.

Αλλά ας μή πω άλλα για τη tv. Έχει πάντως πολύ ψωμί για όποιον ενδιαφέρεται στο www.netrino.gr

ex_hustler
EN B
 
Δημοσ.: 67

Επόμενο

Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες

cron