Ημερομηνία Κυρ Ιουν 16, 2024 2:22 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Ανεμογεννήτριες στο Κιθαιρώνα

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Ανεμογεννήτριες στο Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό antouan » Τρί Φεβ 22, 2005 12:13 pm

'Εμαθα ότι η δημιουργία του αιολικού πάρκου προχωράει κανονικότατα.Από το μοναστήρι και δυτικά.Προοπτική να τοποθετηθούν ανεμογεννήτριες και προς τα ανατολικά!!!!!Καταλαβαίνετε που εε;;!!Οι κάτοικοι τώρα μαζεύουν υπογραφές...Ακόμα πιο σοβαρή η πιθανή τοποθέτηση υψηλών πυλώνων στις πλαγιές του βουνου ,ωστε να διοχετευτεί η τάση ως προς κάποιο προορισμό.(Λέτε τα καλώδια να περνάνε κοντά στην απογείωση;;!!Μακάρι να υπάρξει υπόγεια εγκατάσταση).
Όλα αυτά βέβαια απλά έφτασαν στα αυτιά μου,όπως και σε άλλους ακόμα.Και επειδή κάποια από τα παραπάνω δεν είναι αποδεδειγμένα(μπορεί να γράφω και 'γω αηδίες),μήπως κάποιος είναι πιο ενήμερος;

Αντώνης
antouan
Competition
 
Δημοσ.: 210

Δημοσίευσηαπό Papashark » Δευτ Φεβ 28, 2005 2:59 pm

Ήρθανε στα γραφεία της ΑΛΑΟ και έκαναν ενημέρωση

Οι ανεμογεννήτριες δεν θα είναι στο μοναστήρι, αλλα αρκετά ποιό μακριά.

Θα υπάρχουν λιγότερες από 30 Ανεμογεννήτριες (28 εάν θυμάμαι καλά), και τα καλώδια θα περάσουν χαμηλά, στους πρόποδες του Βουνού.

Θα είναι καλώδια μέσης τάσης όχι σε πυλώνες, ενώ η συζήτηση γίνετε ώστε ένα κομμάτι περί τα 5 χιλιόμετρα να είναι υπόγειο (από μεταξύ Μοναστήρι-Πλαταιές μέχρι και μετά τα αρχαία)

Η εγκαταστάτρεια εταιρεία έχει πάρει και έγκριση περιβαντολογικής μελέτης, οπότε δεν βλέπω οι υπογραφές να μπορούν να σταματήσουν την διαδικασία.

Προσωπικά θα πρώτεινα ότι καλύτερα είναι να κοιτάξουμε πως θα συνεργαστούμε μαζί τους ώστε να γίνει σύγουρα το καλώδιο υπόγειο στα σημεία που θέλουμε, παρά να είμαστε αρνητικοί και να μην καταφέρουμε τίποτα στο τέλος.

Στον παρακάτω χάρτη είναι στο περίπου (από όσο θυμάμαι) που μας είπαν ότι θα είναι οι αννεμογεννήτριες.

[ img ]


Σκοπός είναι να πιάνουν κυρίως τον απογευματινό Δυτικό, οπότε λογικό είναι να στηθούν στο Δυτικό μέρος εκεί που μπαίνει δυνατά η αύρα το απόγευμα (μια που και η κύρια ανάγκη κατανάλωσεις είναι το απόγευμα συνήθως)

(Βέβαια πάντα παίζει να μας δουλευούν ψιλό γαζί, εγώ απλά μεταφέρω μέρος της ενημέρωσεις που μας έκαναν)

Papashark
EN B
 
Δημοσ.: 36

Δημοσίευσηαπό freedom » Δευτ Φεβ 28, 2005 4:53 pm

Γεια σου φιλε..

Στην συναντηση που εγινε στην ΑΛΑΟ ημουν και εγω εκει...
Ξερεις τι νομιζω.....οτι απο την ανωτερη αρχη του κρατους μεχρι την Κα Gonzales απο την Gamesa (ετσι λεγετε η εταιρια) μας δουλευουν ψιλο γαζι.. αυτοι την δουλιτσα τους θελουν να κανουν...και ολοι οι ενασχολουμενοι φορεις με αυτο κοιταζουν σαν φτοχωμπινεροευρολιγουριδες μπας και αρπαξουν κανενα ψιλο μιας και η αποψη τους για το θεμα ειναι εξαγορασιμη εναντι πινακιου φακης.

Το ΘΕΜΑ ειναι οτι για εμας που πεταμε στην Αττικη εχουν κλεισει ολλα τα γυρω βουνα Βλεπε Υμμητος Παρνηθα Καντηλι Υπατο και μας εχει μεινη μονο ο κιθαιρωνας και αυτος σιγα σιγα θα γινη ενα αιολικο παρκο με εκατονταδες ανεμογενητριες .. ας δουμε λιγο πιο μπροστα και θα καταλαβετε τι ενοω.

Για το παραπανω θεμα ως εχουν τα πραγματα μεχρι στιγμης θεωρω απαραδεκτη την συμπεριφορα της Ελληνικης Αεραθλιτικης Ομοσπονδιας του Δημου Πλαταιων και των κατοικων αυτης της περιοχης καθως και την δικη μας γιατι ΚΟΙΜΩΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ.

Ελπιζω καποια μερα να ξυπνησουμε ολοι μαζι και να ασχοληθουμε σοβαρα και μεθοδικα για την αποτροπη αυτης της καταστασης.
Ολο αυτο τον καιρο συγκεντρωνω διαφορα στοιχεια ετσι ωστε το θεμα να φτασει σε διαφορους εγγριτους δημοσιογραφους σε TV και εφημεριδες μπας και με την κοινοποιηση του προβληματος ξυπνιση κανενας.... Δεκανεας

Φιλικα
Διονυσης Βλασοπουλος

freedom
Competition
 
Δημοσ.: 295

Δημοσίευσηαπό tsoukasvaggelis » Δευτ Φεβ 28, 2005 6:06 pm

Κάντε κάτι όσοι μπορείτε γιατί μας «Gamesa ν»

tsoukasvaggelis
Competition
 
Δημοσ.: 458

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Φεβ 28, 2005 9:05 pm

Αν είναι μόνο το σημείο που φαίνεται στον χάρτη δεν μας ενοχλεί. Κανείς δεν πετάει στον Αγ.Βασίλη! Το πρόβλημα είναι αν στο μέλλον επεκταθούν οι ανεμογεννήτριες...

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό antouan » Δευτ Φεβ 28, 2005 11:03 pm

Ουσιαστικά αυτό είναι το σοβαρότερο πρόβλημα Αλεξ και η διαδρομή που θα ακολουθήσουν τα καλώδια εκτός κι αν είναι στο μέρος που μας ενδιαφέρει υπόγεια.Οι πρώτες περίπου 30 ανεμογεννήτριες θα τοποθετηθούν πειραματικά και στη συνέχεια βέβαια τρώγοντας έρχεται η όρεξη...

Αντώνης
antouan
Competition
 
Δημοσ.: 210

Δημοσίευσηαπό MIK » Τρί Μαρ 01, 2005 10:57 am

Papashark έγραψε: Σκοπός είναι να πιάνουν κυρίως τον απογευματινό Δυτικό, οπότε λογικό είναι να στηθούν στο Δυτικό μέρος εκεί που μπαίνει δυνατά η αύρα το απόγευμα (μια που και η κύρια ανάγκη κατανάλωσεις είναι το απόγευμα συνήθως)


Ο Δαχειριστής Ελληνικού Συστήματος Μεταφοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας(ΔΕΣΜΗΕ)πληρώνει τους παραγωγούς αιολικής ενέργειας το 70% της λιανικής τιμής μέσης τάσης αναξάρτητα από ώρα, μέρα...αποκλειετε να σου είπαν τέτοιο πράμα...Στο σημείο κυριαρχεί ο Βοριας από τον οποίο θα προέρχετε το 55% της παραγώμενης ενέργειας

Bαρέθηκα πια να ακούω άσχετους ανθρώπους να γράφουν για ανεμογεννήτριες...Σόρυ φίλτατε αλλά τα πήρα στην κράνα. Μπορώ από αυτό το thread να πάρω άλλες 10 ΒΛΑΚΕΙΕΣ που έχετε γράψει λόγο άγνειας...αλλά τόσο καιρό διαβάσατε να μάθετε :?:

Έχω μιλήσει με αρκετούς ανθρώπους και μου λένε να μη γράψω γιατί μπορεί να προκαλέσω κάτι(τι άραγε :?: )

Για να τελειώνει το θέμα...τα μισά που έχουν γραφτεί σε αυτό το post είναι λάθος. Πριν ξαναγράψετε το παραμικρό μπείτε http://www.windpower.org/composite-85.htm και http://www.greenpeace.gr/library/climat ... 20Wind.pdf διαβάστε ΟΛΑ τα site και μετά μπορείτε να μιλάτε...

Θελετε την προταση μου την έχω πει σε πολλούς και αν θέλετε την καταθέτω εγγράφως στην Αεραθλητική ομοσπονδία ως ΠΡΩΗΝ επενδυτής σε αιολικά πάρκα.

Αλλά όπως είπε ο μοναδικός άνθρωπος που πρώτα διαβάζει και μετά γράφει ο Διονύσης κοιμάστε τον ύπνο του δικαίου.

Απλά να πω έτσι για να μάθετε ότι αν τα βάλετε με το αιολικό πάρκα έχετε άδικο και κανένας δεν θα σας δικαιώσει αλλά αν τα βάλετε με συγκεκρημένο κομμάτι του καλωδίου έχετε δίκιο και θα πετύχετε να γίνει υπόγειο:

1. ΔΙΟΝΥΣΗ ΣΤΟ ΞΑΝΑΠΑ Ο ΚΙΘΑΙΡΩΝΑΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΛΟΣ ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΑΝΤΕ ΚΑΙ Η ΦΑΣΗ 2 ΔΙΠΛΑ ΤΟΥΣ. ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΦΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΞΕΝΩΝ ΣΥΜΦΕΡΩΝΤΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΜΙΣΟΥΝ ΜΑΤΣΟΥΚΙΑ ΟΤΙ ΒΟΥΝΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

2. Κανένας δεν έχει πέσει ποτέ πάνω σε ανεμογεννήτρια ούτε με αετο ούτε με παραπέντε μονο ενας που έκανε skydiving βραδυ στη Δανία

3. Το πρόβλημα είναι το καλώδιο-μόνο το καλώδιο και συκγκεκρημένα 300 μέτρα του καλωδίου

4. Τα προβλήματα στα αιολικά πάρκα συζητιονται με όλους τους ενδιαφερόμενους και βρίσκεται πάντα λύση...δυστυχώς δεν πέταγα πριν την οριστική χωροθέτηση του πάρκου και δεν μπόρεσα να βοηθήσω καθώς δεν ήξερα το πρόβλημα

5, Η Ομοσπονδία αν υπάρχει ΤΩΡΑ πρέπει να κινηθεί ζητώντας την αλλάγή χωροθέτησης του καλωδίου λόγο θέσεως σε κίνδυνο αεραθλητών. Δεν έχει ελπίδα(πολύ σωστά αν θέλετε την γνώμη μου) να ακυρώσει το αιολικό πάρκο

6. Το μυστικό της επιτυχίας σε ανάλογες περιπτώσεις και κατά βήμα ανάλογα με την ανταπόκριση της εταιρίας είναι από την ομοσποδία και από κανέναν άλλον

-Επίσκεψη στα γραφεία της εταιρίας και επίδοση τεκμηριωμένης επιστολής που να ζητάει την αλλαγή με συγκελκρημένη πρόταση. Η επιστολη΄να είναι υπογεγραμένη από πάνω από 1000 άτομα με κύριο αντικείμενο την ασφάλεια Ελλήνων πολιτών

-Επίσκεψη στον ΔΕΣΜΗΕ και απόδωση της επιστολής με κύριο αντικείμενο την ασφάλεια Ελλήνων πολιτών

-Επίσκεψη στα Υπουργείο Ανάπτυξης-ΥΠΕΧΩΔΕ-Αθλητισμού, παράδωση της ίδιας επιστολής και τονισμού της άρνησης της εταιρίας να συζητήσει την ασφάλεια Ελλήνων πολιτών εάν το κάνει

-Ατελείωτο κραξιμο σε τηλεοράσεις-εφημερίδες-περιοδικά με τονισμό της άρνησης της εταιρίας να λάβει υπόψιν την ασφάλεια Ελλήνων πολιτών

-κλεισιμο των γραφείων της εταιρίας, μπλοκάρισμα του δρόμου για τις εργασίες

-Να κάνετε μια καλή πουστιά που εγώ δεν έγραψα ποτέ

Εχετε 4 μήνες καιρό

Τελευταία επεξεργασία απο MIK την Τετ Μαρ 02, 2005 10:46 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό orck » Τρί Μαρ 01, 2005 4:53 pm

α ρε απιστευτη ΕΛΛΑΔΑΡΑ
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D


μπορει καποιος διαχειριστης να επεμβει στην εικονα του papashark και να την μικρυνει λιγο; εχω ζαλιστει με τα συνεχες δεξια αριστερα για να μπορεσω να διαβασω

MIK έγραψε:-Τοποθέτηση ενός αρχαίου κομματιού στον χώρο του Αιολικού πάρκου και απλά ένα τηλέφωνο στην Αρχαιολογική υπηρεσία για οριστική ματαίωση των εργασιών[/b]

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό coraxc » Τρί Μαρ 01, 2005 8:21 pm

ΜΙΚ
Αφού εξακολουθείς να πετάς και δεν τα παράτησες , πρέπει να έχεις καταλάβει από το πρώτο σου μήνυμα και μετά, ότι τα παραπέντε δεν πάνε μόνο προς τα κάτω, δεν έχουν μεγάλες ταχύτητες και ότι οι πιλότοι τους θα κάνουν ότι μπορούν για να μείνουν στον αέρα ακόμα και να μπουν σε περιοχές που είναι ή έγιναν επικίνδυνες με ανεμογεννήτριες και ότι άλλο είναι δυνατόν.
Εκείνο που δεν ΘΕΣ να καταλάβεις είναι ότι κανείς δεν θα πέσει πάνω σε ανεμογεννήτρια γιατί απλώς θα απαγορευτεί να πετάΜΕ εκεί όπου υπάρχουν.
Και τονίζω το ΜΕ γιατί σ’ όλο το μήνυμα σου χρησιμοποιείς το ΤΕ.
Αν τα καλώδια ήταν το πρόβλημα εμείς στην Μακεδονία δεν θα περνούσαμε μέσα από τα 5 εργοστάσια της ΔΕΗ και το κέντημα της Υπερυψηλής Τάσης , χώρια που χωρίς γεννήτριες δεν τίθεται θέμα καλωδίων.
Είναι φανερό ότι σε περίπτωση διλήμματος ανεμογεννήτριες ή πέταγμα προτιμάς το πρώτο όποτε παρ’ όλη την βλακεία που μας δέρνει το πιάσαμε το υπονοούμενο, δεν πρόκειται να σε πείσουμε , καλές οικολογικές ανησυχίες, μόνο μην καταλήξεις σαν τα καλόπαιδα στην Θεσσαλονίκη που ήταν κατά του περιφερειακού και τώρα δεν ζουν χωρίς αυτόν!

coraxc
EN A
 
Δημοσ.: 15

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Μαρ 02, 2005 10:41 am

coraxc έγραψε: ΜΙΚ
Αφού εξακολουθείς να πετάς και δεν τα παράτησες ,


To αν πετάω είναι δικό μου θέμα αλλά αν σήκωνες το τηλέφωνο πριν μιλήσεις να πάρεις κάποιον γνωστό σου στη Νότια Ελλάδα θα μαθαινες αν είμαι πωρομένος ή όχι και πόσο μεγάλο κομμάτι της ζωής μου έχει γίνει το παραπέντε. Το ΤΕ πάει στο ότι εχεΤΕ την άποψη "καμία ανεμογεννήτρια πουθενά" και έχω την άποψη "πολλές ανεμογεννήτριες κάπου"

Δημοκρατία έχουμε

Θα μου πεις πρόλαβες να διαβάσεις τα link που έδωσα πριν απαντήσεις για να σηκώσεις και το τηλέφωνο


coraxc έγραψε:πρέπει να έχεις καταλάβει από το πρώτο σου μήνυμα και μετά, ότι τα παραπέντε δεν πάνε μόνο προς τα κάτω, δεν έχουν μεγάλες ταχύτητες και ότι οι πιλότοι τους θα κάνουν ότι μπορούν για να μείνουν στον αέρα ακόμα και να μπουν σε περιοχές που είναι ή έγιναν επικίνδυνες με ανεμογεννήτριες και ότι άλλο είναι δυνατόν.


Η Ελλάδα έχει στόχο τα 3000MW. Η συνολική έκταση που θα καταλάβουν όταν μπουν είναι 0.00034% της επιφάνειας της χώρας μας. Ας τις απορρίψουμε λοιπόν για να κάνουμε 0.00034% καλύτερα cross-country

coraxc έγραψε:Εκείνο που δεν ΘΕΣ να καταλάβεις είναι ότι κανείς δεν θα πέσει πάνω σε ανεμογεννήτρια γιατί απλώς θα απαγορευτεί να πετάΜΕ εκεί όπου υπάρχουν.


Aπαιτώ από την ομοσπονδία να απαντήσει στο κύριο και σε όλους εάν υπάρχει οποιαδήποτε νομοθεσία που να απαγορέυει τις πτήσεις υπερλαφρών ή όποιου άλλου οχήματος σε περιοχές με ανεμογεννήτριες.
Παγκοσμίως δεν έχω βρει πουθενά τέτοιο νόμο.

Ταπεινά συγνώμη εάν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι δεν κάνω
coraxc έγραψε:Και τονίζω το ΜΕ γιατί σ’ όλο το μήνυμα σου χρησιμοποιείς το ΤΕ.
Αν τα καλώδια ήταν το πρόβλημα εμείς στην Μακεδονία δεν θα περνούσαμε μέσα από τα 5 εργοστάσια της ΔΕΗ και το κέντημα της Υπερυψηλής Τάσης , χώρια που χωρίς γεννήτριες δεν τίθεται θέμα καλωδίων.


Δεν κατάλαβα τίποτα. Προτείνεις την ολική απαγόρευση εναέριων καλωδίων στην Ελλάδα :?: Καλή η πρότασή σου θα ανέβει ο λογαριασμός ρεύματος περίπου τρεις φορές πάνω...το συζητάμε

Προτείνεις την ολική απαγόρευση γεννητριών στην Ελλάδα(συμβατικών) :?: Επίσης ενδιαφέρουσα πρόταση επιστημονική θα έλεγα το ρεύμα μπορεί να μας το στέλνει η Ουγκάντα

Απλά να σου πω ότι ζήτημα αν 1% των καλωδίων στην Ελλάδα ΟΤΑΝ στηθούν τα 3000MW θα είναι από ανεμογεννήτριες

coraxc έγραψε:Είναι φανερό ότι σε περίπτωση διλήμματος ανεμογεννήτριες ή πέταγμα προτιμάς το πρώτο όποτε παρ’ όλη την βλακεία που μας δέρνει το πιάσαμε το υπονοούμενο, δεν πρόκειται να σε πείσουμε , καλές οικολογικές ανησυχίες, μόνο μην καταλήξεις σαν τα καλόπαιδα στην Θεσσαλονίκη που ήταν κατά του περιφερειακού και τώρα δεν ζουν χωρίς αυτόν!


Επειδή μάλλον δεν θες να διαβάσεις προτείνω το εξής και το επαναλαμβάνω λιανά: Στοχοθέτηση αιτημάτων για την διατήρηση του Κιθαιρώνα ως αξιοπρεπούς και ασφαλούς τόπου πτήσης από την ομοσπονδία. Αυτό συνεπάγεται την διαμόρφωση λίγων μέτρων του καλωδίου υπόγεια.

Απλά εξέφρασα την άποψη μου ότι το σπορ(που όλοι αγαπάΜΕ) της ελέυθερης πτήσης δεν μπορεί, δεν πρέπει και δεν θα τα καταφέρει να εμποδίσει οποιοδήποτε αιολικό πάρκο. Ειδικά το τελευταίο είναι γεγονός που πρέπει να αποδεχτούΜΕ

Η ομοσπονδία αλήθεια τι λέει :?: Μήπως ακόμα μου λέει "άσε μας με της ανεμογγενήτριες δεν θέλω να μάθω"

Έμαθε τίποτα :?:

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Μαρ 02, 2005 11:25 am

Παιδιά προσωπικά δεν νομίζω ότι η ΕΛΑΟ μπορεί να κάνει και πολλά εφόσον έχουν ήδη βγεί οι άδειες και το έργο δεν φαίνετε να επηρεάζει άμεσα το αεραθλητικό κέντρο Πλαταιών. Οι Α/Γ απο μόνες τους δεν μας επηρεάζουν εφοσον δεν τοποθετηθούν από την περιοχή απογείωσης και ανατολικά. Όσο για τα καλώδια, αυτό που μας ενδιαφέρει είναι στην περιοχή του χωριού να είναι υπόγεια. Κάτι που μάλλον λογικό είναι λόγω της κατοικημένης περιοχής.

Και επειδή ξέρω τι θα πείτε περι λογίκής στην Ελλάδα θα κάνω σχετική ερώτηση στην ΕΛΑΟ την Παρασκευή που έχει συνάντηση για να δούμε τι μπορεί να κάνει η ομοσπονδία. Προσωπικά θεωρώ ότι καλύτερες πιθανότητες θα είχε να παρέμβει η ΥΠΑ αλλά λόγω γενικότερων διαφωνιών για τον κανονισμό ΙΑΣ δεν νομίζω οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Και μην ξεχνάμε τον Δήμο, οποίος κατα τα άλλα μας έχει συνδέδεμένους μόνιμα, αλλά σε αυτή τη περίπτωση μπορεί να επέμβει για την μή χρήση εναέριων καλωδίων εντός κατοικημένης περιοχής.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό kswift » Τετ Μαρ 02, 2005 1:02 pm

Gamesa Energiaki Hellas
Gamesa

Pampouki 3 - Neo Psichiko
Tel. +30 210 6753300
Fax +30 210 6753305
154 51 Athens
Greece
email: info@gamesa.gr
www.gamesa.es

kswift
Competition
 
Δημοσ.: 316

Δημοσίευσηαπό GUS » Πέμ Μαρ 03, 2005 1:16 am

ΜΙΚ καταλαβαίνω ότι είσαι πολύ αξιόλογο άτομο και σε θαυμάζω για το πόσο καλά ξέρεις τι σου γίνεται πτητικά, κατάφερες να μάθεις τόσα πολλά σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα και είσαι σε θέση να έχεις την καλύτερη άποψη από όλους τους άλλους.

Άξιος! Μπράβο σου.

GUS
EN B
 
Δημοσ.: 104

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Μαρ 03, 2005 10:45 am

GUS καταλαβαίνω ότι είσαι πολύ αξιόλογο άτομο και σε θαυμάζω για το πόσο καλά ξέρεις τι σου γίνεται από ανεμογεννήτριες, κατάφερες να μάθεις τόσα πολλά σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα και είσαι σε θέση να έχεις την καλύτερη άποψη από όλους τους άλλους.

Άξιος! Μπράβο σου.


Κρίμα φίλε γιατί πέρασα πολλές ώρες πάνω από τα κείμενά σου "πετώντας" μαζί σου μακριά...


Από την πρώτη μέρα που πάτησα σε απογείωση αρκετό καιρό πριν πετάξω πλησίαζα όποιους ήξερα ότι έχουν επηρροή, να τους πω λίγα πράγματα για το πρόβλημα που θα αντιμετωπίσΟΥΜΕ με τις ανεμμογεννήτριες. Η απάντηση ήταν "άσε με ρε δε θα αφήσουμε να μπούνε"

Συγνώμη που ασχολήθηκα συνεχίστε τις ολόσωστες, μελετημένες, συντονισμένες, τεκμηριωμένες και άψογα προσχεδιασμένες ενέργειές σας προάσπισης του αθλήματος

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Μαρ 03, 2005 11:55 am

Ρε συ Μιχάλη, συζήτηση κάνουμε. Προφανώς κάτι παραπάνω ξέρεις από Α/Γ αλλά δεν είναι ανάγκη να τα χώνεις με τέτοιο τρόπο σε όσους δε το κατέχουν το αντικείμενο ή έχουν μια διαφορετική άποψη. Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές.

Άλλωστε εδώ δεν θα βγάλουμε αποφάσεις, μια εικόνα θέλουμε να σχηματίσουμε και οι γνώσεις σου μπορούν να βοηθήσουν. Αλλά δεν είναι ανάγκη να αντιμετωπίζεις έτσι τους άλλους. Λίγο καλή διάθεση και πίστη δεν βλάπτει.

Τεσπα. Όλοι το ίδιο πράγμα θέλουμε και καλό είναι να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε. PEACE

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό GUS » Πέμ Μαρ 03, 2005 12:54 pm

Μιχάλη συγνώμη, ίσως κακώς απάντησα σε ένα θέμα για το οποίο γνωρίζω ελάχιστα, το έκανα περισσότερο γιατί θεωρείς ότι η γνώση σου σε ένα θέμα σε κάνει ειδικό και στα υπόλοιπα.

GUS
EN B
 
Δημοσ.: 104

Δημοσίευσηαπό antouan » Πέμ Μαρ 03, 2005 2:02 pm

Μπορεί ο Μιχάλης να ήταν λίγο επιθετικός ή έστω αγανακτισμένος αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει όποιας ειρωνείας.Σίγουρα η τόσο ραγδαία πτητική του εξέλιξη επιβεβαιώνει πόσο πολύ του αρέσει να πετάει.Κανείς δεν έχει αμφιβολία στα γύρω βουνά των Αθηνών γι 'αυτό.Και σίγουρα δεν είναι με τους άλλους
Πέρα από τις όποιες αντιπαραθέσεις, θα ήταν χρήσιμη κάποια ενήμέρωση σχετικα με τη λειτουργεία των Α/Γ,και τι μπορεί να συμβαίνει στα προσύνεμα του έλικα,σχετικά πάντα με τη ταχύτητα του αέρα.Μιχάλη μιας και γνωρίζεις γράψε.'Επειτα μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα κατά πόσο θα επηρρεαστεί η πτηση μας.Ισως να μην είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα τελικά. :lol:
Απ' την άλλη είναι παράλογο εμείς οι παραπεντίστες που τόσο πολύ εναρμονιζόμαστε με τη φύση να είμαστε αρνητικοί σε όποια δημιουργία αιολικου πάρκου.Πάντως διαβάστε το,αξίζει
http://www.greenpeace.gr/library/climate/Defending%20Wind.pdf

Αλήθεια η φάση 2 ποιο κομμάτι περιλαμβάνει;
Μιχάλη ότι νεότερο μαθαίνεις please ενημέρωνε.
Είσαι ωραίος GUS. :wink:

Τελευταία επεξεργασία απο antouan την Πέμ Μαρ 03, 2005 4:17 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
antouan
Competition
 
Δημοσ.: 210

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Μαρ 03, 2005 3:09 pm

http://www.sky.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=126&postdays=0&postorder=asc&start=30

Λες να μην τα έχω πει Αντώνη (αντε πες τότε δεν είχα κάνει καν λόφο):?:

Διαβάστε την αντίστοιχη συζήτηση ΟΛΟΚΛΗΡΗ και πείτε μου αν δικαιολογείτε την απάντηση μου και του δεύτερου σοβαρού ανθρώπου που ξέρει το θέμα και έγραψε. Τι κάνατε...τον κράξατε κύριε coraxc...έχει και μια ωραία φοτογραφία

ΚΑΙ ΤΙΣ 4 ΣΕΛΙΔΕΣ

Αντώνη όπως σου είπα η δεύτερη φάση δεν είναι ούτε αυτή απειλητική

Το μόνο ίσως που χρίζει διευκρίνησης είναι ότι ΜΠΡΟΣΤΑ από την ανεμογεννήτρια ο αέρας επηρεάζετε σε απόσταση 10 μέτρων το πολύ...και όχι 500 που είστε βέβαιοι αρκετοί ότι επηρεάζετε

Και άντε και ένα δεύτερο για τους κινδύνους με τις ελάχιστες γνώσεις μου από παραπέντε:

1. Κίνδυνο από ανεμογεννήτρια στον Κιθαιρώνα θα αντιμετωπίσει μόνο όποιος πετάει με χαμηλή ορατοτητα κοντά στην κορφή. Τώρα πόσοι με ομίχλη πλησιάζουν 55 μέτρα τη συγκεκρημένη κορφή ας το απαντήσει πιο ειδικός από εμένα

2. Με τις λίγες γνώσεις μου όταν φεύγεις για υπήνεμα έχεις ακόμα τη δυνατότητα αλλαγής κατεύθυνσης. Σε αυτή την περίπτωση νομίζω ότι δεν είναι δύσκολο να περάσεις μέσα από ένα κενό 227 μέτρων ανάμεσα στις ανεμογεννήτριες εκτός αν δεν τις βλέπεις οπότε πάμε στην περίπτωση 1

3. Ο μοναδικός κίνδυνος είναι από το καλώδιο

4.Τώρα αν τελικά αποδειχθεί ότι βγάζει θερμικά από τις ανεμογεννήτριες και πετάμε εκεί κοντά και χαμηλά...ας προσέχαμε


Προς:GUS μπορείς να μου πεις που ακριβώς γράφω για τεχνικές κυκλώματος και cross country στις δημοσιεύσεις μου :?:

Προς Badder: Θα τα χώνω σε όποιον δεν έχει διαβάσει το link που έχω βάλει εδώ και 6 μήνες ΟΛΟΚΛΗΡΟ και εκφέρει αρνητική άποψη για κάτι που δεν ξέρει. Είναι σα να παρέμβω εγώ στον GUS και να τον επιπλήξω που πέρασε τον Αλιάκμονα έτσι. Ακριβώς το ίδιο διακαίωμα έχουμε να τα χώσουμε

Προς ομοσπονδία: Τον νόμο που απαγορεύει τις πτήσεις τον βρήκαμε :?:


Και επειδή το μόνο που νοιάζει είναι να πετάω στον Κιθαιρώνα και όχι η γνώμη του coraxc...

Σε κάθε περίπτωση η εταιρία το συζητάει (σίγουρα για το καλώδιο) ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΖΗΤΑΜΕ και να μη το ζητήσει ο ΜΙΚ αλλά να το ζητήσει εγγράφως η ομοσπονδία με κοινοποίηση και συγκεκρημένες "απειλές" προς όλα τα υπουργεία και ΜΜΕ που έχω γράψει

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό freedom » Πέμ Μαρ 03, 2005 4:17 pm

ίλε Μιχάλη

Επέτρεψε μου μιας και είμαι κατά 15 χρόνια πιο πριν από σένα στο χώρο να σου εξηγήσω τι θέλω να πω.

Όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με το αλεξίπτωτο πλαγίας πετούσαμε με κέφι σε όλα τα βουνά τις περιοχής μας χωρίς κανένα πρόβλημα.
Σε αυτά τα βουνά κάποτε έβαλαν μια κεραία η ένα πυλώνα της ΔΕΗ τότε λέγαμε δεν πειράζει μια κεραία η ένας πυλώνας είναι.
Το αποτέλεσμα σήμερα είναι ότι λόγο των πολλών πυλώνων κεραιών αεροδρομίων κλπ μας έχει μείνει μονό ο Κιθαιρώνας όπου είναι και από τους λιγοστούς πνεύμονες πρασίνου της περιοχής.
Εγώ δεν είμαι γνώστης τις αιολικής ενέργειας για αυτό φροντίζω να ενημερώνομαι άσο μπορώ, και προσπαθώ να μην είμαι προκατειλημμένος.
Οι 30 ανεμογεννήτριες κατά την γνώμη μου είναι δείγμα. Μια περιοχή σαν της Αττική χρειάζεται χιλιάδες ανεμογεννήτριες για να είναι επαρκείς.
Σε αυτό το κράτος όπου είναι ο αρχιερέας τις ρεμούλας και τις διαπλοκής μπορεί κανείς να διαβεβαιώσει τα παιδία μου ότι ο Κιθαιρώνας θα μπορείς να πετάει και μετά 20 χρόνια? Η οι 30 Α/Γ θα γίνουν 300?
Τέλος εγώ δεν προσπαθώ να σώος κανέναν εάν αυτός δεν θέλει να σωθεί.
Θέλω μόνο να τα έχω καλά με την συνείδηση μου και τίποτα άλλο.
Βλέπεις πια ,το πιο δύσκολο πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να εξηγήσεις στους ανθρώπους το αυτονόητο, έλα όμως που η κοινή λογική δεν είναι τόσο κοινή για όλους μας.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Διονύσης

freedom
Competition
 
Δημοσ.: 295

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Μαρ 03, 2005 5:59 pm

Freedom έγραψε: Οι 30 ανεμογεννήτριες κατά την γνώμη μου είναι δείγμα. Μια περιοχή σαν της Αττική χρειάζεται χιλιάδες ανεμογεννήτριες για να είναι επαρκείς.
Σε αυτό το κράτος όπου είναι ο αρχιερέας τις ρεμούλας και τις διαπλοκής μπορεί κανείς να διαβεβαιώσει τα παιδία μου ότι ο Κιθαιρώνας θα μπορείς να πετάει και μετά 20 χρόνια? Η οι 30 Α/Γ θα γίνουν 300?


Οχι δάσκαλε δε μπορεί κανένας να διαβεβαιώσει τα παιδιά σου για τίποτα σε αυτή τη χώρα

Αυτό που μας καίει είναι να διαβεβαιώσουμε τα παιδιά σου ότι ο Κιθαιρώνας δεν θα χάσει την έκταση μεγέθους ένα χιλιόμετρο και πλάτους 300 μέτρα από το καλώδιο που ΑΜΕΣΑ πάει να περάσει. Αναφέρομε στην έκταση απογείωση-προσγείωση και στα προβλήματα που θα έχουν κυρίως οι αρχάριοι αν υπάρχει άλλο εναέριο καλώδιο στην άμεση περιοχή τσουλήθρας. Και αυτό μας καίει σήμερα. Διόρθωσε με αν κάνω λάθος Διονύση ότι εάν το καλώδιο είναι υπόγειο εκείνα τα 300 μέτρα ο Κιθαιρώνας θα πετάει για αρχάριους αλλά και για καλούς πιλότους με λίγο παραπάνω προσοχή σε προσγειώσεις αυοσχέδιες όπως τώρα. ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ

Είναι ο λόγος που σκούζω ότι εάν πάμε με την άποψη καμία ανεμογεννήτρια στο Κιθαιρώνα είμαστε λάθος και χαμένοι από χέρι

Εστω ότι το πετύχαμε και τα καλοκαίρια μας είναι όμορφα σαν το περσινό

Δεύτερη φάση: Αν και δεν έχω δει όλα τα τελευταία στοιχεία η δεύτερη φάση περιλαμβάνει 15 MW προς την κορφή του βουνού(εδώ μπορεί να μην είμαι 100% ακριβής γιατί αλλάζουν με ένα έγγραφο σε πρώιμο στάδιο). Αν μπορούσαν και βέβαια θα έπερναν άδεια για όλο το βουνό απλά δεν σηκώνει τόσο ρεύμα το καλώδιο και κάποια άλλα τεχνικά προβλήματα που θα χαρώ να τα απαντήσω μόλις πάρω όλα τα στοιχεία

Νομίζω ότι η δεύτερη φάση δεν μας χαλάει σχεδόν καθόλου είπαμε εάν λυθεί το πρόβλημα του καλωδίου της πρώτης φάσης. Χρονικά μπορεί να τοποθετηθεί το 2010 και μετά αν και δεν είναι σαφές (π.χ. τα 500MW της Έυβοιας έπρεπε να είχαν γίνει το 2002) Προς τα πίσω πάνε αυτά όχι προς τα μπρος εκός αν είμαστε τόσο γκαντέμηδες

Επίσης μόλις πάρω τα σχέδια θα σιγουρευτώ ότι το ρεύμα και αυτής της φάσης θα περνάει από το ίδιο καλώδιο που θα πέσει τώρα

Τρίτη Φάση: Γεμίστε τα βουνά όλης της Ελλάδας ματσούκια για να σώσουμε το περιβάλλον από εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα. Θέμα για συζητήσεις με πολύ ουίσκι που ξέρω εκ των προτέρων ότι η άποψή μου δεν συμβαδίζει με την άποψη των περισσότερων για αυτό και δεν προσπαθώ να σας πείσω άλλο.

Σε κάθε περίπτωση η κύρια περιοχή πτήσης του Κιθαιρώνα δεν θα επηρεαστεί καθόλου.

Στην απογείωση της κορφής που δηλώνω ότι δεν έχω πάει καν(με αμάξι :wink: ) θα απογειωνόμαστε με ένα ματσούκι κοντά μας και ένα δυνατό θερμικό ικανό να μας στείλει 30 μέτρα πάνω και προς τα πίσω σημαίνει θάνατος. Εσύ ξέρεις καλύτερα από μένα να εκτιμήσεις τον κίνδυνο που μάλλον είναι υπαρκτός. Πρόβλημα που μια ομοσπονδία από τώρα παράλληλα με την παρέμβασή της για το καλώδιο μπορεί να επισημάνει και λύσει ζητώντας τη μεταφορά μιας ανεμογεννητριας για 80 μέτρα. Οποιοσδήποτε επενδυτής αιολικής ενέργειας θα το απαντήσει θετικά άμεσα και αυτό δεν το νομίζω το ξέρω

Τα προβλήματα για τις καλές πτησεις "πάω κορφή" στον Κιθαιρώνα μπορείς να τα κατανοήσεις σα να ψήλωσε το βουνό 62 μέτρα σε πολλά σημεία απόστασης 227 μέτρων μεταξύ τους τα οποία πρέπει να αποφύγεις με τον ίδιο τρόπο που δεν πέφτεις επάνω στο βουνό

Είσαι ο πιο ειδικός να εκτιμήσεις και αυτόν τον κίνδυνο τον οποίο νομίζω ότι υπερεκτιμάτε λόγο άγνειας. Νομίζω πάντα


Το πρόβλημα και σε αυτή τη φάση είναι τα καλώδια που η ομοσπονδία πρέπει να συζητήσει με την εταιρία




Τον σεβασμό μου και το ευχαριστώ μου τα εχεις κερδίσει και για αυτό έχω νομιζω το δικαίωμα όταν βλέπεις δαίμονες να στο λέω. Δεν έχεις και πολύ άδικο σε αυτή τη χώρα εδω που τα λέμε..


Υ.Σ

Και για το ότι μια περιοχή σαν την Αττική χρειάζετε χιλιάδες ανεμογεννήτριες το μόνο επιχείρημα που μπορώ να αντιπαραθέσω είναι ότι η ηλεκτροδότηση μιας περιοχής σαν την Αττική από συμβατικούς σταθμούς ευθύνετε για 10000 καρκίνους εκ των οποίων 200 σε παιδιά κάθε χρόνο σε περιοχές κοντά σε λιγνιτικούς σταθμούς.

Μη πω για κάτι που κάποτε ήταν όμορφος πλανήτης και πλατειάσω

Τελευταία επεξεργασία απο MIK την Κυρ Ιαν 18, 2015 11:43 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό kswift » Πέμ Μαρ 03, 2005 6:14 pm

Μιχάλη,

1. δεν αμφισβητώ το τεχνικό μερος της απάντησης σου
2. σίγουρα καλό θα ήταν να γίνει τουλάχιστον μια γραπτή τοποθέτηση απο την ομοσπονδία τόσο για την χωροθέτηση των γεννητριών όσο και για τον τρόπο μεταφοράς της ενέργειας (υπέργεια ή υπόγεια) και τέλος πάντων να έχουμε πρόσβαση στα σχέδια (τοπογραφικά). [Badder μπορούμε να το κάνουμε?]
3. ακόμα κιαν το καλώδιο γίνει υπόγειο όμως, εγω είτε με 200 είτε με 500 μέτρα οριζόντιο διαχωρισμό δεν θα διασκέδαζα ιδιαίτερα αν δεν είχα και άλλα τουλάχιστον 300μ ύψος πάνω απ τη γεννήτρια. Εξάλλου και τα δέντρα θεωρητικά είναι λίγα στη περιοχή αλλά δεν τα αποφεύγουμε πάντα

kswift
Competition
 
Δημοσ.: 316

Δημοσίευσηαπό coraxc » Παρ Μαρ 04, 2005 1:42 am

Θα απαντήσω κατόπιν απαιτήσεως του γιου μου που διάβασε κατά λάθος τα κομψά σου σχόλια , αν και του διευκρίνισα ότι ο διάλογος πόσο μάλιστα η αντιπαράθεση με κολλημένα άτομα δεν βγάζει πουθενά .Μιχάλης είναι και αυτός , τι να κάνουμε :-)

Κατ’ αρχήν εγώ δεν σε είπα κύριο! Δεν σε είπα ούτε βλάκα, ούτε άσχετο, ούτε μη σοβαρό , ούτε καν σε έκραξα αν και coraxc. Βέβαια στον ζήλο σου μέσα με χρεώνεις με μηνύματα άλλων. Εσύ ξαναδιάβασες την παλιότερη συζήτηση να δεις ποιος κράζει ποιον, και μάλιστα χοντρά;

Πρόσεξες ότι τότε όπως και τώρα χρησιμοποιείς το ΤΕ όπως πετάτε , χάσετε ,μάλλον βγάζεις τον εαυτό σου απ’ έξω;
Αν τώρα τα δικά μου σχόλια τα θεωρούσες κράξιμο, αν και είχαν :-) δίπλα, αυτό οφείλεται στο ότι προφανώς από χιούμορ είσαι σκράπας ( χωρίς :-))

Όσον αφορά το παραπέντε είσαι ασχετίλας , πωρωμένος αλλά ασχετίλας με σοβαρά προβλήματα αντίληψης και εκτίμησης συνθηκών πτήσης , τρισδιάστατης προοπτικής και έλλειψη κατανόησης της ιδιαίτερης ψυχοσύνθεσης αυτής της μειονότητας του πληθυσμού! Συνεπώς σταματώ την προσπάθεια να σου δώσω να καταλάβεις τα βασικά .

Όσο για το φετίχ σου με το διάβασμα, αν διαβάσω την Αγία Γραφή θα μάθω τίποτα άλλο από το ότι ο Ιησούς είναι ο Κύριος και Σωτήρ μου; Νομίζεις ότι μόνο εσύ διαβάζεις αγορίνα μου; Ξέρεις πολύ καλά ότι οι ανεμογεννήτριες από μόνες τους δεν είναι λύση αν δε συνοδεύονται από ριζική αλλαγή του τρόπου ενεργειακής κατανάλωσης και κατά συνέπεια της ζωής μας. Αν συμβεί αυτό τότε θα μειωθεί δραματικά η ρύπανση ούτως ή άλλως .

Υπάρχει η αντίληψη ότι επειδή πετάμε χωρίς μηχανή είμαστε σε αρμονία με την φύση κλπ. ,Ξεχνάμε και πολύ μας βολεύει αυτό , ότι όλος ο εξοπλισμός μας είναι πλαστικός, παράγωγο πετρελαίου και ότι στα δάχτυλα μετριούνται αυτοί που ανεβαίνουν στα βουνά με τα πόδια. Ίσα ίσα , μεγάλη ανάπτυξη έφεραν στο σπορ οι νέοι ασφάλτινοι δρόμοι και λιγότερο οι δασικοί και τα φθηνότερα 4Χ4 . Πού αρχίζει και που τελειώνει η υποκρισία;

Τέλος εστιάζεις την προσοχή σου σε μένα γιατί δεν είμαι της παρέας σου. Αν ποτέ σου χάσεις τον Κιθαιρώνα αφελή μου νέε, και είσαι αφελής αν νομίζεις ότι ομοσπονδίες και άλλα τέτοια θα κάνουν κάτι , όσο και ότι όλη η κίνηση αυτή αποσκοπεί σε κάτι άλλο πλην του κέρδους, σίγουρα το μαγευτικό θέαμα των γεννητριών πάνω στον βουνό θα γλυκαίνει την απώλεια των πτήσεων σου.

Αλλά όπως είπες και ο ίδιος πολύ που σε νοιάζει η γνώμη μου…

Καλά ξεμπερδέματα, και μην τα χώνεις τόσο βαθιά μην σφηνώσουν πουθενά.

coraxc
EN A
 
Δημοσ.: 15

Ειρήνη ημήν!

Δημοσίευσηαπό ex_hustler » Παρ Μαρ 04, 2005 2:25 am

Χαιρετίζω τη συζήτηση. Διάβασα προσεκτικά όλα τα post. MIΚ και CORAXC
έχετε και οι δυο δίκιο σε αυτά που λέτε απλώς διαφέρει λίγο η οπτική γωνία
του θέματος όπως την εξετάζει ο καθένας απο εσάς.

Το βασικό νόημα και αυτό που θέλετε και οι δύο είναι το ίδιο όμως. Το να πετάτε με ασφάλεια σε όσο καθαρότερη περιοχή γίνεται.

Βρείτε μια ειρηνική λύση της παρεξήγησης μεταξύ σας και αφήστε τους
άκαρπους εγωισμούς διότι προβλέπω οι λογοτεχνικοί σας διαξιφισμοί στο
forum να μεταφέρονται και στο βουνό την επόμενη φορά που θα συναντηθείτε και τελικώς να χαλάτε το κέφι σας χωρίς ιδιαίτερο λόγο..

Αν πάλι αυτό δε σας πειράζει και σας αρέσει να τσακώνεστε τι άλλο να πω..


Το θέμα είναι να διασκεδάζουμε την όλη επαφή με τη φύση, το βουνό
και τις πτήσεις. Πιστεύω ότι και έχετε και οι δυο δίκιο απλά έχουν οξυνθεί τα πνεύματα χωρίς σαφή λόγο...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΥΣ ΓΙΑ ΔΙΑΣΠΑΣΗ ΔΥΝΑΜΕΩΝ. ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΘΑ
ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ!


Υ.Γ. Υπάρχει κάποια λίστα υπογραφών για το θέμα των Α/Γ και των καλωδίων???
Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ.

Γιώργος Κοντογιάννης

ex_hustler
EN B
 
Δημοσ.: 67

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Μαρ 04, 2005 12:57 pm

coraxc έγραψε:Θα απαντήσω κατόπιν απαιτήσεως του γιου μου που διάβασε κατά λάθος τα κομψά σου σχόλια , αν και του διευκρίνισα ότι ο διάλογος πόσο μάλιστα η αντιπαράθεση με κολλημένα άτομα δεν βγάζει πουθενά .Μιχάλης είναι και αυτός , τι να κάνουμε :-)



Χαίρομαι που έχω να κάνω με έναν άνθρωπο που τελικά μπορεί να γράψει συγκροτημένα και να με κάνει να σιγουρευτώ ότι είναι μορφωμένος και καλλιεργημένος

Φυσικά και του οφείλω μια συγνώμη

Σόρυ φίλε αν και αν διαβάσεις το μύνημα σου προσεκτικά θα δεις μια ειρωνία προς εμένα η οποία πηγάζει από την πεποίθηση ότι όσο και να προσπαθούμε και να κράζουμε δεν θα βγει τίποτα. Και ναι σου επέριψα λόγια άλλων απλά σου έχω προηγούμενα από την συζήτηση που έγινε πριν 5 μηνες που "γέλασες πολύ με τη πάρτυ μου". Με έβρισες ουσιαστικά και σόρυ αλλά ημουν προκατειλημένος απένταντι σου για αυτό. Αν είχες γράψει στο σημερινό ύφος σίγουρα άλλα θα διάβαζες από εμένα

Η γνώμη όλων με νοιάζει αρκεί να είναι τεκμηριωμένη ή απλά να έχει ένα ερωτηματικό στο τέλος

Στο συγκεκρημένο θέμα όμως έχω να σου απαντήσω ότι και οι δυο ενώσεις επενδυτών αιολικής ενέργειας έχουν ενημερωθεί για το θέμα και είναι διατεθημένες να εμπλακούν σε διάλογο. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙ Η ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΤΩΡΑ

Αν δεν κινηθεί η ομοσπονδία τώρα θα κινηθώ μόνος μου ελπίζω με τη βοήθεια σας

Και εξηγούμε...

Από ότι κατάλαβα σύμφωνα με τα λεγόμενα του kswift ουσιαστικά μας εμποδίζουν οι ανεμογγενήτριες που θα εγκατασταθούν στις άμεσες περιοχές απογειώσεων ή μέρη που πετάμε συχνά καθώς και τα καλώδια που θα μπουν κοντά σε σημεία που περνάμε κοντά στο έδαφος(προσγειώσεις και δυναμικό) Σωστά μιας και έχω περιορισμένη εμπειρία στο θέμα :?:

Πρακτικά δημαδή το μόνο που μας μένει είναι να καταγράψουμε τα σημεία που μας ενοχλούν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ , πολύ και λίγο.

Εάν αυτή η καταγραφή γίνει με την ευκαιρία του Κιθαιρώνα ακόμα καλύτερα νομίζω όλοι έχετε GPS και απλά θέλει μαρκάρισμα.

Ουσιαστικά πρέπει αυτά τα σημεία να μεταβιβαστούν από την ομοσπονδία στους φορείς που έχω καταγράψει με τον ακόλουθο τρόπο

Το κείμενο πρέπει απαραίτητα να ξεκινάει με τη φράση " Υποστηρίζουμε την επέκταση των ανανεσιμων μορφών ενέργειας και των ανεμογεννητριών" Γνώμη μου απλά οποιοσδήποτε φορέας δεν έχει ξεκινήσει έτσι και έχει ξεκινήσει με τη φράση " Οι ανεμογεννήτριες είναι πράγματα του διαβόλου" έχει χάσει.

Έχουν βαρεθεί να έχουν αντιπάλους από ψαράδες μέχρι παπάδες που δεν σηκώνουν κουβέντα. Εάν έχουμε τεκμηριωμένες προτάσεις και εμπλακούμε σε ένα διάλογο είναι διατεθειμένοι να ακούσουν. Το παν είναι να εμπλακείς σε διάλογο αλλιώς έχασες

Μπορεί να κανονιστεί ένα τέταρτο ομιλίας για τον πρόεδρο της ομοσπονδίας στο επόμενο συνέδριο και των δυο ενώσεων επενδυτών ΑΠΕ. Δεσμέυομαι για την βοήθειά μου στην αύξηση της βαρύτητας αυτής της ομιλίας και το ότι θα εμπλακεί σε διάλογο η ομοσπονδία άμεσα με όλους

Οι προτάσεις μου για την συνέχεια του κειμένου είναι: Να ενημερώνετε η ομοσπονδία για όλες τις επενδυτικές προτάσεις στα σημεία που έχε σημειώσει. ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. Να έχει δικαίωμα διαλόγου άμεσα με τους επενδυτές. Αυτό μπορεί να γίνει μέσω τις ΥΠΑ (που πρέπει να υπογράψει για να γίνει αιολικό πάρκο) αλλά από ότι καταλαβαίνω μάλλον δεν...

Πιθανώς να φτάσουμε στο σημεο να ακυρώσουμε αιολικό πάρκο αλλά να έχετε υοπόψιν ότι εάν αυτό γίνει χωρίς πολύ σοβαρό λόγο θα τους βρίτε αντίπαλους. Και έχουν πολύ δύναμη γιατί πλεών είναι Big Business. Πάρα πολύ δύναμη.

Για τη φαση 2-3(μιλάμε για μετά το 2015 η φάση 3) του Κιθαιρώνα αλλά και για όλα τα άλλα πάρκα στην Ελλάδα που ενοχλούν άλλες πτήσεις μπορούν να κατατεθούν συγκεκρημένες προτάσεις όπως:

Διακοπή λειτουργείας του πάρκου Σαββατοκύριακα και αργείες, ημέρες με μελτέμι απογεύματα του καλοκαιριού, σε αγώνες και άλλες ώρες που ξέρετε καλύτερα από εμένα με ένα τηλέφωνο από την απογειωση(υπάρχει προηγούμενο)

Αλλαγή χωροθέρτησης συγκεκρημένων ανεμογεννητριών στα σημεία που πετάμε πιο συχνά( ε μη μου πείτε ότι πάμε σε όλη την κορυφογραμμή)

Ακύρωση πάρκων σε επιλεγμένα σημεία

Αγορα με έξοδα του επενδυτή σύστημα μεταφοράς δεδομένων από τις ανεμογεννήτριες στην απογείωση για την ταχύτητα αέρα(υπήνεμα warning αλλά και πετάει-δεν πετάει)

Μερικά άλλα δεδομένα που ίσως δεν ξέρετε:

Το κόστος ανάπτυξης ενός αιολικού παρκου 10 MW είναι περίπου 1.500.000ευρο. Πριν καν ρίξεις μπετά. Με την κατασκευή φτάνει τα 10.000.000 ευρώ. Αυτό το κόστος είναι τόσο μεγάλο λόγο του ότι απλά από τα 10 πάρκα που μελετάς το ένα θα γίνει πραγματικότητα. Συμεριλαμβάνει χαρτούρα, μισθούς υπαλήλων και άλλα έξοδα τεχνικού εξοπλισμού. Στη φάση που είμαστε τα έχουν ξοδέψει αυτά τα λεφτά και το πάρκο δεν τους παίρνει να μην γίνει( η πρώτη φάση). Η κερδοφορεία του δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη και τους πάιρνει να δώσουν μέχρι 150.000 ευρώ για υπόγειο καλώδιο εάν καποιος του απειλήσει ότι "αν δεν το κάνεις υπόγειο θα αντιδράσω και θα σταματήσω μπουλντόζες" . Παραπάνω δεν νομίζω. Αν μιλάγαμε για Εύβοια τον έπερνε να δώσει και 1.000.000 για να μη χάσει τέτοιο πάρκο


Ολοι οι επενδυτές αιολικής ενέργειας έχουν βαρεθεί να χάνουν πάρκα για ηλίθιους λόγους που ένα παράδειγμα δίνω στον παρακάτω διάλογο που έτυχε σε μένα

- Αγαπητέ γιατί πιστεύετε ότι θα μειωθεί η κίνηση στο ξενοδοχείο σας αφού δεν φαινετε καν το αιολικό πάρκο από εκεί?
-Θα μειωθεί η κίνηση στο ξενοδοχείο μου
- Αγαπητέ γιατί πιστεύετε ότι θα μειωθεί η κίνηση στο ξενοδοχείο σας αφού απέχει 25 χλμ και δεν έρχονται καν από εκεί οι καλεσμένοι σας?
-Θα μειωθεί η κίνηση στο ξενοδοχείο μου
- Αγαπητέ γιατί πιστεύετε ότι θα μειωθεί η κίνηση στο ξενοδοχείο σας αφού καν δεν θα ξέρουν οι επισκέπετες ότι υπάρχει αιολικό πάρκο
?
-Θα μειωθεί η κίνηση στο ξενοδοχείο μου
- Αγαπητέ γιατί πιστεύετε ότι θα μειωθεί η κίνηση στο ξενοδοχείο σας αφού πουθενά στον κόσμο δεν έχει μειωθεί η κίνηση σε αντίστοιχη περίπτωση?
-Θα μειωθεί η κίνηση στο ξενοδοχείο μου
- Αγαπητέ μήπως να συζητήσουμε που σας βολεύει να βάλουμε τις ανεμογεννήτριες ώστε να μη σας ενοχλούνε?
-Θα μειωθεί η κίνηση στο ξενοδοχείο μου


Το αποτέλεσμα: Υστερα από δυο χρόνια που μας καθυστέρησε στο ΣΤΕ και στήσαμε και αλλάξαμε την χωροθέτηση επίτηδες να φαίνονται από το ξενοδοχείο του

Εχω και φοβερό διάλογο με ψαράδες για πάρκο που απείχε 6 χλμ από τη θάλασσα και ήταν βέβαιοι ότι ενοχλούσε τα ψάρια...αυτοί πείστηκαν με καινούργιες βάρκες


Καθε Ελληνικό βουνό έχει αίτηση για άδεια επάνω του(ακόμα γελάμε με την αίτηση του Λυκαβητού). ΟΛΑ ΤΑ ΒΟΥΝΑ. ΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΓΕΙΩΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΑΠΑΝΩ ΤΟΥΣ τουλάχιστον αυτές που είναι σε κορφές. Το 80% δεν θα γίνουν ποτέ λόγο ασθενών ανέμων και τα υπόλοιπα για εκατοντάδες άλλους λόγους. Το 1% θα γίνουν. Ας δούμε ποια ενοχλούνε και ας τα σταματήσουμε ή να τα αλλάξουμε τώρα

Υπογραφές σωστά κείμενα και διάλογος χωρίς υπεροβολές



Με εκίμηση

Μιχάλης Ζιώτης

Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ MSc MSc (ναι ρε δυο έχω)

Πρώην προιστάμενος τμήματος ενέργειας μεγάλης Ελληνικής τεχνικής εταιρίας με επιτυχή υλοποίηση προγράμματος 35MW σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας.
Το επενδυτικό πρόγραμμα της εταιρίας πάγωσε τον Μαρτιο του 2004 λόγο του ότι η εταιρία αντιπμετώπιζε προβλήματα ρευστότητας από την καθυστέρηση πληρωμής έργων από το Ελληνικό δημόσιο(ακόμα τα περιμένει).
Το τμήμα έχει διαλυθεί μέχρι νεωτέρας
Τη συγκεκρημένη χρονική στιγμή εργάζομαι σαν project manager σε μεγάλα πετρελαικά έργα στη Λιβύη

Υ.Σ. Το Καντήλι το έχει κόψει ο Στρατός Διονύσι και δεν έχει και πολύ αέρα εκεί
Slavek η Αμφίκλεια είναι ΟΚ λογο απόστασης από κατοικημένη περιοχή και Εθνικού Δρυμού
GUS η Έδεσσα και ο Προφήτης είναι ΟΚ
Το Υπατο είναι ΟΚ
Η Σαρωνιδα είναι ΟΚ(και αυτή έφαγε άδεια στην κορφή αλλά λόγο κατοικημένης περιοχής κόπηκε)

Για τα υπόλοιπα δεν έχω ιδέα

Αυτά για σήμερα πάω να πετάξω Καντηλάκι...ελπίζω σε ενημέρωση από την ομοσπονδία την Δευτέρα για τη σημερινή συνάντηση αλλιώς φίλε hustler ξεκινάμε μόνοι μας την προσπάθεια. Καμία διάσπαση δυνάμεων...απλά όταν διαβάζω από μέλος του Δ.Σ. που περιμένω να προστατέψει τα συμφέροντα μου ΒΛΑΚΕΙΕΣ πρέπει να κάνω ότι μπορώ για να προστατέψω τα συμφέροντα μου

Και έχω να πετάξω δυο μήνες καταλαβαίνετε αρχίσαν τα στερητικά και τα νεύρα

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Μαρ 04, 2005 12:57 pm

Σήμερα θα συζητησω το θέμα με την ΕΛΑΟ. Όπως λέει ο coraxc στην Ελλάδα είμαστε και η πιθανότητα να επηρεάσει η ομοσπονδία ένα έργο που έχει πάρει ήδη άδεια είναι λίγο δύσκολο.

Αυτό όμως που μπορούμε να κάνουμε είναι να ζητήσουμε από την Gamesa ένα σχέδιο για να δούμε από που θα περνάνε τα καλώδια ακριβώς. Σε περίπτωση που υπάρχει θέμα ασφάλειας για τις πτήσεις θα μπορούσε η ΕΛΑΟ εγγράφως να ζητήσει να μπουν τα καλωδια υπόγεια για μια απόσταση.

Θα σας κρατήσω ενήμερους...

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Επόμενο

Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες

cron