Ημερομηνία Κυρ Ιουν 23, 2024 5:06 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Οnline Contest 2004 - Eλλάδα - 11η θέση

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Οnline Contest 2004 - Eλλάδα - 11η θέση

Δημοσίευσηαπό tsoukasvaggelis » Παρ Οκτ 15, 2004 3:52 pm

http://www2.onlinecontest.org/olcphp/2004/ausw_nat5.php?olc=holc-i&ein_kl=106&spr=en&dclp=3a08cbd391f6bae7465f5e95048d9d61

Γειά σας ιπτάμενοι φίλοι,

To παραπάνω link δίνει την διεθνή κατάταξη των χωρών από τις εθνικές συμμετοχές στο OLC (On Line Contest). Μπορείτε να δείτε ότι σαν χώρα δεν πήγαμε και άσχημα παρά την πενιχρή μας συμμετοχή.

Mέχρι τώρα, όπως θα δείτε, το ενδιαφέρον είναι παγκόσμιο, και πολύ σημαντικοί πιλότοι όπως πχ ο Alex Hoffer και άλλοι έχουν δηλώσει συμμετοχή και βάζουν τις πτήσεις τους. Μέσα από το OLC, μπορείτε να
:) κρατήσετε αρχείο για τις πτήσεις σας,
:D να συμμετέχετε στο διαγωνισμό και
:lol: να βοηθήσετε στην χαρτογράφηση της χώρας μας σε σχέση με τις πτητικές δυνατότητες της κάθε περιοχής.

Είναι ένας τρόπος να κάνουμε ένα χάρτη CROSS COUNTRY, και να έχουμε όλοι πρόσβαση σε σημαντικές πληροφορίες όταν σχεδιάζουμε μια πτήση απόστασης.

Οσοι ενδιαφέρεστε, είναι κάτι που δεν είναι πολύπλοκο όπως και εγώ μέχρι τώρα νόμιζα, και είναι εφικτό με πολύ απλό τρόπο να εγγραφείτε και να ξεκινήσετε να περνάτε τις πτήσεις σας.

Αν υπάρχει ενδιαφέρον από τις λέσχες, προτείνω να οργανωθούν κάποια τοπικά σεμινάρια για να γίνει ένα σχετικό training , τώρα που χειμωνιάζει, ώστε με τη νέα χρονιά να είμαστε όλοι έτοιμοι να μπούμε δυναμικά στο θέμα.

Για πολλούς που δεν τους είναι εύκολη η συμμετοχή τους στους Ελληνικούς αγώνες, νομίζω ότι το OLC είναι μια καλή λύση.

Περισσότερα στην πορεία, αλλά ανακαλύψτε και το OLC ξανά, στο site www.onlinecontest.org

SeeYou
Bαγγέλης Τσούκας

tsoukasvaggelis
Competition
 
Δημοσ.: 458

Δημοσίευσηαπό norad » Παρ Οκτ 15, 2004 5:49 pm

Βαγγέλη έχω προσπαθήσει αρκετές φορές να ανεβάσω πτήση και όλο κάτι πάει στραβά. Όταν το εργαλείο γίνει εύχρηστο και user friendly, θα αρχίσω και εγώ να ανεβάζω πτήσεις.

Προς το παρόν μου'χει απλως σπάσει τα νεύρα. :(

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

OLC 2005

Δημοσίευσηαπό GUS » Κυρ Οκτ 17, 2004 5:09 pm

Την πρώτη φορά δεν είναι εύκολο αλλά με λίγη βοήθεια και καλή θέληση μπορούμε να καταφέρουμε να ανεβάσουμε μία πτήση και μετά θα είναι πανεύκολο.

Είναι σημαντικό να καταλάβουμε ότι για να ανεβάσουμε μία πτήση στο OLC απαιτούνται αρκετά μικρά βηματάκια από τα οποία αν ένα πάει στραβά τη πρώτη φορά μας απογοητεύει.

Όποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει τα παρακάτω:

Κατεβάστε το MaxPunkte:
http://www.dm-sh.de/download/MaxPunkte4_2.exe
και εγκαταστήστε το.

Κατεβάστε ακόμα το πολύ καλά εικονογραφημένο εγχειρίδιο του MaxPunkte:
http://www.dhv.de/deutsch/sport_termine ... 003eng.zip
και ρίξτε το μία ματιά.

Αν δεν έχετε κάνει εγγραφή στο OLC, κάντε τώρα:
http://www2.onlinecontest.org/olcphp/20 ... -gr&spr=en

Αν δεν έχετε έστω και μία πτήση στο GPS μετά τις 11 Οκτωβρίου 2005 τότε κάντε μία βόλτα το τετράγωνο του σπιτιού σας με το GPS να γράφει για να αποκτήσετε μία.

Συνδέστε το GPS στον Η/Υ και με τη βοήθεια το MaxPunkte και του εγχειριδίου του κατεβάστε την πτήση σας και φτιάξτε τα αρχεία .OLC και .IGC. Στο εγχειρίδιο του MaxPunkte δείχνει με λεπτομέρειες και πως να τα ανεβάσετε στη σελίδα:
http://www.onlinecontest.org/olc-cgi/20 ... be8ce633cb


Σημείωση: αν για όνομα απογείωσης βάλουμε τη λέξη: TEST
η πτήση δεν μετράει.

Με λίγη προσοχή δεν είναι και τόσο δύσκολο.

Όποιος δεν τα καταφέρει ας απαντήσει σε αυτό το μήνυμα γράφοντας το σημείο που κόλλησε και θα προσπαθήσω να βοηθήσω.

Τα Σκόπια (FYROM) είναι στη 10η θέση...

GUS
EN B
 
Δημοσ.: 104

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Οκτ 18, 2004 12:28 am

Μπορεί να είναι πιο απλό από ότι φαντάζομαι αλλά επειδή τις πρώτες 2-3 φορε΄που προσπάθησα συνέβαιναν διάφορα περίεργα και ένιωσα χαζός (μπορεί και ναμαι) μου την έσπασε και δεν ξαναπήγα... :)

Θα ξαναδοκιμάσω τώρα με μια πτήση της προηγούμενης εβδομάδας από Καλάβρυτα να δω τι θα κάνει.

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Οκτ 18, 2004 12:30 am

ΟΚ, πρώτο πρόβλημα.

* Πάω www.onlinecontest.org
* πατάω την μεσαία επιλογή που λέει "D H V Online-Contest
HANGGLIDING/PARAGLIDING"
* Πατάω "Greece"

και λαμβάνω ένα μεγαλοπρεπέστατο "No scoring found! " χωρίς πουθενά επιλογή να ανεβάσω πτήση

ήδη μου την έσπασε. Θα αρχίσω το ψάξιμο για το πως ανεβάζεις πτήση και επιστρέφω με νεώτερα

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Οκτ 18, 2004 12:32 am

ΟΚ μου πήρε 30 δευτερόλεπτα περίπου αλλά το εντόπισα. "Flight Claim" λέγεται η επιλογή και είναι στην δεύτερη σειρά των επιλογών στο "Greece".

Το πατάω.

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Οκτ 18, 2004 12:35 am

OK βρίσκομαι στην φόρμα καταχώρησης στοιχείων.

Μου ζητάει ονοματεπώνυμο και ημερομηνία γέννησης. Τα συμπληρώνω.

Μετά τι πατάω? "Check Entry" ή "Browse" για το IGC αρχείο?

Δεν πατάω τίποτε για να μην ξανατσαντιστώ μέχρι να μου πεις ποιό είναι το σωστό.

Στο εξής θέλω να μου συμπεριφέρεστε σαν 8χρονο για να βγάλουμε άκρη. Norad θέλει κακά. Norad επιστρέψει μόλις κάνει κακά.

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Οκτ 18, 2004 12:39 am

P.S. Μην μου πεις μόνο να διαβάσω το εγχειρίδιο του maxpunte γιατι βαριέμαι οικτρά. Έχω IGC από το XC-Trainer που το περνάει στο CompeGPS σαν OLC valid.

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Οκτ 18, 2004 12:47 am

Πάτησα το check entry και μου βγάζει μια φόρμα με πολλά στοιχεία για συμπλήρωμα, πολλά εκ των οποίων αδύνατο να καταλάβω τι θέλει να πει ο ποιητής.

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Οκτ 18, 2004 12:49 am

Η περιπέτεια συνεχίζεται. βαρέθηκα να ψάχνω τι να βάλω στα πεδία της φόρμας στο http://olc.onlinecontest.org/olc-cgi/20 ... heck+entry
και αποφασίζω να ανοίξω το MaxPunkte.

P.S. Παρεπιπτώντος, password που βάζουμε; ή μπορεί όποιος θέλει να μπει με τα στοιχεία μου και να ανεβάσει πτήση;;

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Οκτ 18, 2004 12:52 am

ΟΚ, τρέχω το maxpunkte. File->Open και ανοίγω την πτήση μου από Καλάβρυτα 09/10/2004.

Η επιλογή "Total trip" δίνει 52km, το distance "take off to landing" δίνει 18.5

Πάω στο File για να κάνω save για OLC αλλά είναι επενεργοποιημένες οι επιλογές.

Ήδη κουράστηκα.

Πάω για ύπνο, τα λέμε αύριο.

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό tsoukasvaggelis » Δευτ Οκτ 18, 2004 10:03 am

Alex,
αν το κάνεις μια φορά μαζί με κάποιον άλλο, τα πράγματα είναι περισσότερο απλά. Οπως όλα τα κομπιουτερίστικα, είναι μέχρι να δουλέψει την πρώτη φορά και να τυποποιήσεις μια διαδικασία.
Μετά «ανεξήγητα» όλα δουλεύουν κανονικά χωρίς πρόβλημα.
Αν κάτσουμε μαζί, δεν θα τρομοκρατείς τους ανεμοπτεράδες βάζοντας με το παρα5 περισσότερα χιλιόμετρα από αυτούς.
Κι εγώ βαριόμουνα να ασχοληθώ, μέχρι που ο GUS μου έδειξε τι κάνει .
τα λέμε μόλις φας την κρεμούλα σου (bebelac)
kalhméra
Vangelis

tsoukasvaggelis
Competition
 
Δημοσ.: 458

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Οκτ 18, 2004 2:20 pm

Με την βοήθεια του βαγγέλη τα κατάφερα και πέρασα την πτήση μου. Και μάλιστα είναι η πρώτη πτήση για το OLC2005 από Ελλάδα!

http://www2.onlinecontest.org/olcphp/20 ... 593e2ad4f6

Ελπίζω να έκανα καλό ποδαρικό!

Τα σημεία κλειδί στην διαδικασία είναι:

1. Χρειάζεσαι και τα 2 αρχεία (.IGC και .OLC)
2. Πρέπει να τα έχεις ονομάσει σωστά

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό kswift » Δευτ Οκτ 18, 2004 2:35 pm

μπράβο Αλεξ,,,
και γω κατάφερα να βάλω τη LOASDA στη λίστα των club.
Δυστυχώς δεν έχω πτήση μετά 5/10 για να ανεβάσω.

Σύντομα όμως.......... :P

kswift
Competition
 
Δημοσ.: 316

Δημοσίευσηαπό andread » Δευτ Οκτ 18, 2004 2:46 pm

Αλεξ με αυτή την πτήση σε κόβω πρωταθλητή χειμώνα.

Το οριο τελικά είναι η 8/10/2004 για την νεά σαιζόν ?? μάλλον...
Ο Άλεξ με 9/10/2004 μπήκε στο 2005 ενώ ο GUS με 7/10/2004 στο 2004

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό kswift » Δευτ Οκτ 18, 2004 9:29 pm

help :x :twisted: :?: 8O
τωρα τάχω πάρει και εγώ! Προσπαθω να ανεβάσω μια πτησούλα, αλλά μου λέει ότι η ημ/νια στο IGC file δεν είναι σωστή.
Αλεξ, τι εννοείς πρέπει να έχουν ονομαστεί τα αρχεία σωστά και με ποιά σειρά πρέπει να δημιουργηθούν?

kswift
Competition
 
Δημοσ.: 316

Δημοσίευσηαπό GUS » Δευτ Οκτ 18, 2004 11:13 pm

Μπράβο alex, μερικά σημεία βελτίωσης:

norad έγραψε:ΟΚ, τρέχω το maxpunkte. File->Open και ανοίγω την πτήση μου από Καλάβρυτα 09/10/2004.


Είναι καλύτερα να κατεβάσουμε το tack του GPS στον Η/Υ με το MaxPunkte,

Download-flight-recorder -> (και επιλέγουμε το τύπο του GPS για να κατεβάσει το track log)

norad έγραψε:Η επιλογή "Total trip" δίνει 52km, το distance "take off to landing" δίνει 18.5


Ήθελε την από κάτω επιλογή... δηλαδή το: Calculations -> Optimize waypoints
για να ενεργοποιηθεί το: File -> Save OLC file to

norad έγραψε:Πάω στο File για να κάνω save για OLC αλλά είναι επενεργοποιημένες οι επιλογές.


Θέλει πρώτα να υπολογίσει τους καλύτερους δυνατούς πυλώνες/task για την πτήση σου (Calculations -> Optimize waypoints).

GUS
EN B
 
Δημοσ.: 104

Δημοσίευσηαπό GUS » Τρί Οκτ 19, 2004 12:07 am

kswift έγραψε:help :x :twisted: :?: 8O
τωρα τάχω πάρει και εγώ! Προσπαθω να ανεβάσω μια πτησούλα, αλλά μου λέει ότι η ημ/νια στο IGC file δεν είναι σωστή.


The flight can not be scored, because the IGC-filename and the date of flight to not match.

Αυτό το βγάζει αν η πτήση σου είναι πριν από τις 5 Οκτωβρίου 2004
(Η τωρινή περίοδος άρχισε στις 12 Οκτωβρίου 2004 00:00') και όταν δεν έχεις ονομάσει σωστά το .OLC αρχείο.

kswift έγραψε:Αλεξ, τι εννοείς πρέπει να έχουν ονομαστεί τα αρχεία σωστά


Αν κατεβάσεις την πτήση με το MaxPunkte θα τα ονομάσει σωστά.

Με το CompeGPS (v5.7) θέλει να πας στο:

File -> Options... -> Flights
Default Track file Format: (*) (IGC) Format
Default track naming: (*) IGC 8 char Standard (OLC) ymdxyyyn
Instrument IGC name (3 chars): (εδώ γράφουμε το όνομά μας με 4 γράμματα) (εγώ π.χ. έχω το "GUSU")


Μπορούμε να το ονομάσουμε με το χέρι το IGC αρχείο κατά την ακόλουθη μορφή:

ΧΜΗονομΑ.IGC

X = χρόνος π.χ. 4 για 2004, 5 για 2005, κτλ

Μ = μήνας π.χ. 1 για Ιανουάριος, 2 για Φεβρ..., a για Οκτώβριος, b για Νοέμβριος, κτλ

Η = ημέρα π.χ. 1 για 1, 2 για 2..., a για 10, b για 11, c για 12, d για 13, κτλ

ονομ = το όνομα μας με 4 γράμματα π.χ. GUSU

A = αριθμός πτήσης για την ίδια ημέρα π.χ. 1 για την 1η, 2 για τη 2η, κτλ

.IGC = ο τύπος του αρχείου

kswift έγραψε:και με ποιά σειρά πρέπει να δημιουργηθούν?


Πρώτα φτιάχνουμε το IGC το οποίο είναι απλά το track της πτήσης μας και το ονομάζουμε σωστά.

Μετά με το MaxPunkte το ανοίγουμε και φτιάχνουμε το OLC (το αρχείο με τα στοιχεία μας και τους πυλώνες).

Εγώ προτιμώ να τα κάνω όλα με το MaxPunkte που μου δίνει και λίγους πόντους παραπάνω λόγω καλύτερου αλγορίθμου υπολογισμού ιδανικών πυλώνων.

Σημείωση: Για να κατεβάσετε CompeGPS 5.7 τζαμπαντάν με κωδικό:
http://mmk.thenet.gr/bb2/viewtopic.php?t=632

GUS
EN B
 
Δημοσ.: 104

Δημοσίευσηαπό kswift » Τρί Οκτ 19, 2004 8:52 am

Κώστα ευχαριστώ!!

Το CompeGPS 5.7 το κατέβασα. Μια σημείωση, όταν εγκατασταθεί στον Η/Υ (σε κάθε Η/Υ) πρέπει να τρέξει το code generator για να ολοκληρωθεί το registration

kswift
Competition
 
Δημοσ.: 316

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Οκτ 19, 2004 10:13 am

Λόγω των οδηγιών η συζήτηση έγινε πλέον "ανακοίνωση" για να βρίσκετε πάντα πρώτη στα θέματα συζητήσεων και να την βλέπουν όλοι. Με λίγη προσπάθεια η επόμενη σαιζόν θα γεμίσει το OLC με ελληνικές πτήσεις.

Ο πρωταθλητής χειμώνα δέχεται sponsorship από το sky.gr??? :P

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό GUS » Τρί Οκτ 19, 2004 11:57 am

kswift έγραψε:όταν εγκατασταθεί στον Η/Υ (σε κάθε Η/Υ) πρέπει να τρέξει το code generator για να ολοκληρωθεί το registration


Δε χρειάζεται, κάνεις αντιγραφή-επικόλληση τον κωδικό και το όνομα και είναι εντάξει.

GUS
EN B
 
Δημοσ.: 104

Δημοσίευσηαπό norad » Τρί Οκτ 19, 2004 12:43 pm

GUS οι οδηγίες σου είναι πολύ κατατοπιστικές και σίγουρα θα βοηθήσουν πολύ κόσμο που θέλει να ανεβάζει πτήσεις!

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό kswift » Τρί Οκτ 19, 2004 2:56 pm

YES...........

kswift
Competition
 
Δημοσ.: 316

Δημοσίευσηαπό kswift » Τρί Οκτ 19, 2004 3:00 pm


kswift
Competition
 
Δημοσ.: 316

Δημοσίευσηαπό GUS » Τρί Οκτ 19, 2004 10:10 pm



Αν θέλουμε να δώσουμε το σύνδεσμο της πτήσης μας αντιγράφουμε το διεύθυνση της πτήσης μας (κλικ στο info) και όχι τη διεύθυνση OLC Greece ή OLC World των οποία μπορεί να αλλάξει το περιεχόμενο καθημερινά.

οπότε:

http://www2.onlinecontest.org/olcphp/20 ... be8ce633cb

GUS
EN B
 
Δημοσ.: 104

Επόμενο

Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες

cron