Ημερομηνία Τετ Μάιος 22, 2024 8:08 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΕΝΤΕ

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΕΝΤΕ

Δημοσίευσηαπό GEORGIOU » Δευτ Φεβ 09, 2004 10:53 am

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΟ ΠΛΑΓΙΑΣ.
ΕΠΕΙΔΗ ΟΛΑ ΠΡΙΝ ΓΙΝΟΥΝ ΠΡΑΞΗ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΥΠΟΒΑΘΡΟ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ,ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΙΔΕΑ!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΗΣ ΠΤΗΣΕΙΣ.

GEORGIOU
EN A
 
Δημοσ.: 2

Δημοσίευσηαπό orck » Δευτ Φεβ 09, 2004 12:05 pm

καλως ηρθες :)
ειμαι επισης ασχετος και εχω προθεση να ασχοληθω
ειχα αγορασει πριν απο καποια χρονια το βιβλιο του Κονιαμου που μπορεις να δεις εδω http://www.paragliding.gr/book/
εξαιρετικα καλη δουλεια (τουλαχιστον στα ματια ενος ασχετου)
δεν γνωριζω αν υπαρχει κατι αλλο στα Ελληνικα που να ειναι καλυτερο

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό argo » Δευτ Φεβ 09, 2004 10:47 pm

Γεια χαρά,
Σίγουρα το άθλημα μας θέλει πολύ διάβασμα εκτός από την πολύ πρακτική εξάσκηση στο βουνό. Το βιβλίο του Κανιαμού είναι το Α'.
Εκτός από αυτό το βιβλίο θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο καλό βιβλιοπωλείο, πχ Παπασωτηρίου και να αγοράσεις ένα βιβλίο μετεωρολογίας, όπου είναι το Α κα το Ω της υπόθεσης. Το αλεξίπτωτο πλαγιάς θέλει πολύ καλές γνώσεις μετεωρολογίας, και είναι καλό να διαβάσεις για να μπορέσεις να παρατηρείς τα φαινόμενα στο βουνό και να μπορείς να τα εξηγήσεις. Μετά θα σου πρότεινα να ψάξεις στο ιντερνετ για σελίδες με ενδιαφέροντα πράγματα για το αλεξίπτωτο πλαγιάς, αλλά και σε ξένα περιοδικά. Επίσης το βίντεο είναι καθοριστικό για να μπορέσεις να πάρεις μια ιδέα του τι σε περιμένει στον αέρα, άρα κατέβαζε ότι βιντεάκι βρεις για να δεις τι παίζεται ή εάν έχεις βίντεο βρες και δες κανένα από αυτά που κυκλοφορούν.
Άντε καλή αρχή και καλές προσγειώσεις.

argo
EN A
 
Δημοσ.: 8

Δημοσίευσηαπό skarabaios » Τρί Φεβ 10, 2004 10:39 am

Πράγματι το βιβλίο του Κανιαμού είναι πολύ διαφωτιστικό, τουλάχιστον για έναν αρχάριο όπως είμαι κι εγώ.

Δημήτρη που μπορεί κανείς να βρει βίντεο με πτήσεις μια που το αναφέρεις;

Αξίζει τον κόπο (βγάζεις δηλαδή κάποιο συμπέρασμα για το τι και πως) ή είναι απλά ένάς πιλότος που κάνει την βόλτα του;

Ποια είναι τα βίντεο που κυκλοφορούν;

skarabaios
EN A
 
Δημοσ.: 20

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Φεβ 10, 2004 10:50 am

Θα σας πρότεινα σχετικά με τα βίντεο να δείτε το σχετικό τομέα του sky.gr http://www.sky.gr/modules.php?name=Sect ... e&artid=22 .

Έχει πολλά βίντεο για όλα τα γούστα. Ίσως όμως χρειάζετε γρήγορη σύνδεση για μερικά από αυτά.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό coraxc » Τρί Φεβ 10, 2004 5:20 pm

Νομίζω ότι πρέπει να δεις τις εξής δύο κασέτες και θα βγεις κερδισμένος, τις έχουν αρκετοί πιλότοι στην Αθήνα : Security in flight και Speed to fly του Jocky Sanderson.

coraxc
EN A
 
Δημοσ.: 15

Δημοσίευσηαπό orck » Τρί Φεβ 10, 2004 7:54 pm

δηλαδη απο που στην Αθηνα μπορουμε να βρουμε τις κασετες;
οταν λες κασετες εννοεις VHS; δειχνει απλα πλανα με πτησεις η ειναι ενα ειδος σεμιναριου που ειναι καποιος και λεει καποια πραγματα;
ΤΙΑ (thanks in advance) :)

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό coraxc » Τρί Φεβ 10, 2004 8:48 pm

Είναι σεμινάρια, η πρώτη αφορά κλεισίματα και λοιπά και η δεύτερη τα βασικά και λίγα προχωρημένα για XC ,δηλαδή ταξίδι. Μιλάμε για VHS , γυρισμένα σε πολύ όμορφα μέρη με απλά λόγια και γραφικά αλλά και συναρπαστικές λήψεις. Μπορείς να τα αγοράσεις μέσω Internet αλλά σκέφθηκα να τα δανειστείς από κάποιον που τα έχει ήδη, όπως ο Μάνος Κυριακάκης , φαντάζομαι και άλλοι. Κάτω είναι μια σύντομη περιγραφή τους απο την http://www.airworks.co.uk/shop/videos.htm για παράδειγμα



Security in flight. Jocky Sanderson.

A film designed to help you recognise and recover from a variety of advanced manoeuvres you might find yourself in during your flight.
Jocky Sanderson is recognised as the king of SIV. This video will teach you all you need to know about canopy recovery techniques.
Security in Flight: Total price inc p+p = £22.00



SPEED TO FLY
A complete guide to cross country paragliding. with Jocky Sanderson

Using stunning air-to-air camera work, Jocky Sanderson takes you on a cross country flight,stopping off at the world's premier flying sights to illustrate important flying points and get valuable gems of advice form some of the world's best pilots. For all pilots who want to make the most of their cross-country flying, this video is a must. Taking off in Australia ..stopping off in Brazil,Mexico, France, Turkey and Korea.

Speed to Fly: Total price inc p+p = £27.00

coraxc
EN A
 
Δημοσ.: 15

Δημοσίευσηαπό paramick » Τρί Φεβ 10, 2004 10:44 pm

Το ιερο το book, στην περιπτωση αυτη,ειναι το " The art of paragliding" του Dennis Pagen.Ολοκληρωμενο,αναλυτικο,με κ α τ α π λ η κ τ ι κ α σκιτσα,με προοδευτικη παραθεση θεματων,και γενικα πολυ πραμα.το εχω 2 χρονια και ακομα διαβαζω........Επισης ετοιμαζεται και το " Performance Paragliding"του ιδιου. Οσο για ελληνικα βιβλια, μετεωρολογια του Ι.ΠΙΚΡΟΥ .. :wink:

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Δημοσίευσηαπό GEORGIOU » Τετ Φεβ 18, 2004 2:47 pm

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας.

GEORGIOU
EN A
 
Δημοσ.: 2

Δημοσίευσηαπό orck » Δευτ Μάιος 03, 2004 11:58 am

μηπως γνωριζει κανεις αν υπαρχει διαθεσιμο το βιβλιο στην ελλαδα και απο ποιον
(εχω ρωτησει Παπασωτηριου αλλα δεν το εχουν και δεν μπορουν καν να το φερουν, οσον αφορα τα eshops μονο σε αμερικη φαινεται να υπαρχει και δεν μου φαινεται εξυπνο να το αγορασω απο εξω μιας και μεταφορικα/τελωνεια θα ερθει στην διπλασια αξια του)

paramick έγραψε:Το ιερο το book, στην περιπτωση αυτη,ειναι το " The art of paragliding" του Dennis Pagen.Ολοκληρωμενο,αναλυτικο,με κ α τ α π λ η κ τ ι κ α σκιτσα,με προοδευτικη παραθεση θεματων,και γενικα πολυ πραμα.το εχω 2 χρονια και ακομα διαβαζω........Επισης ετοιμαζεται και το " Performance Paragliding"του ιδιου. Οσο για ελληνικα βιβλια, μετεωρολογια του Ι.ΠΙΚΡΟΥ .. :wink:

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Μάιος 03, 2004 12:00 pm

Ίσως μπορεί να στο φέρει ο Βλασσόπουλος ( http://www.flyfreedom.gr )
αλλιώς από εξωτερικό http://www.flyaboveall.com/artofparagliding.htm

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό skarabaios » Πέμ Μάιος 06, 2004 12:30 pm

Το "The art of paragliding" μπορείς να το προμηθευτείς από το www.amazon.com, με μία αναζήτηση στην καρτέλα books, θα το βρεις πολύ εύκολα.
Και θα εκπλαγείς από το πόσο γρήγορα θα το παραλάβεις..!!!!!!!

Πραγματικά φοβερό βιβλίο πάντως....Βίβλος!

skarabaios
EN A
 
Δημοσ.: 20

Δημοσίευσηαπό orck » Πέμ Μάιος 06, 2004 3:43 pm

το φανταζομαι οτι θα εκπλαω απο την ταχυτητα
αλλα φοβαμαι μην εκπλαγω απο το τελωνειο
(το οποιο ειναι ρωσικη ρουλετα, μπορει να περασει και να το πληρωσεις διπλο το βιβλιο και μπορεις να φερεις κατι πολυ πιο ακριβο και να μην πληρωσεις τιποτα)

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Μάιος 06, 2004 4:09 pm

μάλλον δεν έχεις λάβει πολλά πράγματα από εξωτερικό.

1. τα βιβλία δεν έχουν φόρους άρα δεν κινδυνέυεις από όπου και αν παραγγείλεις
2. Μπορείς να το παραγγείλεις από χώρα της Ε.Ε. που δεν υπάρχουν τελωνεία www.amazon.co.uk & www.amazon.de

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό orck » Πέμ Μάιος 06, 2004 8:45 pm

ναι εχεις δικιο σε αυτο badder δεν εχω αγορασει ποτε απο αμερικη και ποτε βιβλιο απλα μεταφερω (ενδεχομενος εσφλαμενα) οτι εχω ακουσει
την εκανα την παραγγελεια και αν ερθει για $ 45,42 με τα μεταφορικα ειναι μια χαρα

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό norad » Πέμ Μάιος 06, 2004 9:12 pm

Κρίμα, σου πούλαγα το δικό μου 15 ευρώ

:P:P:P:P

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό loxagos » Παρ Μάιος 07, 2004 7:55 am

agoraaaazo agoraaaaaaaaaaazo !!!! :roll:

:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527


Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 7 επισκέπτες