Ημερομηνία Τετ Μάιος 01, 2024 4:18 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Αδειες Πιλότου

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Αδειες Πιλότου

Δημοσίευσηαπό kswift » Πέμ Ιαν 29, 2004 8:00 pm

είναι ένα θέμα που εμένα με ενδιαφέρει.

- Με ενδιαφέρει γιατί πιστεύω ότι βάζει τον καθένα μας σε κάποια πειθαρχία και προβληματισμό για το τι και πως το κάνει.
- Με ενδιαφέρει γιατί θέλω να μπορώ να πάω και σε άλλα μέρη για να πετάξω και που πιθανά θα μου ζητηθεί κάποιο χαρτί.
- Με ενδιαφέρει να μπορώ να ασφαλιστώ για πιθανό ατύχημα (αλήθεια, υπάρχει τρόπος ή εταιρεία που να ασφαλίζει? κιαν όχι στην Ελλάδα, μήπως υπάρχει κάτι στο εξωτερικό

Για όλα αυτά όμως έχω πλήρη άγνοια. Ξέρω γίνονται εξετάσεις, αλλά ποιός δίνει τα "χαρτάκια". Εχω ακούσει ότι κάποιοι πιλότοι περιμένουν πάνω από χρόνο, και εγώ το Μάιο θα κλείσω χρόνο.

Και αφού είναι έτσι τα πράγματα, τι μπορώ να κάνω εγώ, με ποιό τρόπο,
μέσα απο ποιές διαδικασίες?

Οποιος ξέρει ας με διαφωτίσει............

kswift
Competition
 
Δημοσ.: 316

asfalisi

Δημοσίευσηαπό vagos » Πέμ Ιαν 29, 2004 8:45 pm

gia sou kosta

gia ta ipolipa pragmatika den xsero, alla oson afora tin asfalisi ego exo asfalisi gia parapente (nationale nederlande) ..ean thes na mathis perisotera epikinonise me ton Gigondes Sotiri (petaei me ena CARBON blue- asfalistis).ean thes to til. pare me na sou to po,, giati isos den theli na dimosiefti edo.

ta leme!

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1007

Δημοσίευσηαπό orck » Παρ Ιαν 30, 2004 12:01 am

θα ηταν πολυ χρησιμο να αναφερθει κατι τετοιο και εδω (περα απο την προσωπικη συζητηση) για να μπορουν να το δουνε και αλλοι

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό georgex » Παρ Ιαν 30, 2004 2:27 am

και εγώ Κώστα στην Ν-Ν για παραπέντε, με σχετικά μικρή επιβάρυνση επιπλέον της κανονικής ασφάλισης

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Δημοσίευσηαπό andread » Παρ Ιαν 30, 2004 11:04 am

Τι καλύπτει η ασφάλεια αυτή ?

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Ιαν 30, 2004 12:15 pm

Με τις άδειες υπάρχει μια στασιμότητα εδώ και χρόνια. Υποτίθεται ότι δεν βγαίνουν κάρτες πλέον διότι περιμένουμε να βγούν σε νέα μορφή πλαστικοποιημένες και με την φωτογραφία του πιλότου. Μια προσπάθεια που έγινε πριν εναμιση χρόνο είχε ως αποτέλεσμα να βγούν κάποιες κάρτες για πολύ λιγους. Ήταν όμως η ποιότητα τους πολύ χαμηλή και η πλαστικοποίηση αμφιβόλου στεγανότητας και αντοχής. Έτσι σταμάτησε εκεί αυτή η προσπάθεια.

Πέρσι μοιράστηκαν κάποιες IPPI κάρτες για κάποιους που είχαν δώσει εξετάσεις επιτυχώς τα τελευταία 2-3 χρόνια. Το οξύμωρο είναι ότι η IPPI κάρτα ισχύει μόνο μαζί με την κανονική άδεια του πιλότου, η οποία δεν εκδόθηκε ακόμα.

Με λίγα λόγια η υπομονή μόνο βοηθάει. Και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζετε τόσος χρόνος για να βγούν 100 χαρτάκια. Ούτως ή άλλως μην περιμένετε να δείτε κάρτες πριν την άνοιξη και αυτό μόνο άν η νέα ΕΑΠ πραγματικά δώσει προταιρεότητα στο θέμα.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

ΑΣΦΑΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό paradim » Παρ Ιαν 30, 2004 12:33 pm

ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΑΣ
ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΑΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΡΙΤΟΥΣ
ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΡΟΤΙΚΗ

paradim
EN B
 
Δημοσ.: 52

Δημοσίευσηαπό skarabaios » Παρ Ιαν 30, 2004 12:39 pm

Παιδιά πράγματι το θέμα είναι σοβαρό και νομίζω ότι μας απασχολεί όλους και ιδιαίτερα εμάς τους νέους.

Όποιος έχει κάτι που μπορεί να μας διαφωτίσει, ας το κάνει.

Ας γίνει μια συζήτηση πάνω σ'αυτό

skarabaios
EN A
 
Δημοσ.: 20

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Ιαν 30, 2004 12:57 pm

Γενικά ισχύει αυτό που είπε ο Γιώργος. Ότι για να ασφαλιστείς για παραπέντε και άλλα παρόμοια αθλήματα πρέπει να το δηλώσεις στην ασφαλιστική σου για να διαμορφώσουν τους όρους του συμβολαίου σου και φυσικά να σε χρεώσουν κάτι παραπάνω.

Τα απλά συμβόλαια δεν περιλαμβάνουν καλύψεις για ατυχήματα από τέτοιες δραστηριότητες, πρέπει να γίνει έξτρα ασφάλιση.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό bassman » Παρ Ιαν 30, 2004 1:18 pm

Όσον αφορά τα διπλώματα των πιλότων αυτό που ξέρω και ισχύει μέχρι τώρα είναι ότι όποιος επιθυμεί μπορεί να πάρει IPPI card τηλεφωνώντας απλά στον Γιάννη Τσουγράνη
Αυτό ισχύει μέχρι να αναλάβει η νέα επιτροπή τον Μάρτιο και ξεκαθαρίσει (αν ξεκαθαρίσει) τα πράγματα. Πάντως το πρόγραμμα μηχανοργάνωσης καθώς και η μηχανή που τα φτιάχνει υπάρχουνε.

bassman
EN A
 
Δημοσ.: 25

Δημοσίευσηαπό kswift » Παρ Ιαν 30, 2004 1:19 pm

Σίγουρα όσο περισσοτερες πληροφορίες μπορούμε να μαζέψουμε, καλό μας κάνει.
Εγώ θα ήθελα να παρακαλέσω τους πιλότους που έχουν πετάξει στο εξωτερικό να μας πούν τι παίζει σε κάθε χώρα.
με ενδιαφέρει Γαλλία/Αυστρία σε πρώτη φάση.
Βέβαια, υπάρχουν και μέρη μακρυνά κι ονειρεμένα, όπως Περού, Ινδία, αλλά και εδώ κοντά Τουρκία

kswift
Competition
 
Δημοσ.: 316

Δημοσίευσηαπό loxagos » Παρ Ιαν 30, 2004 2:01 pm

kswift έγραψε:Βέβαια, υπάρχουν και μέρη μακρυνά κι ονειρεμένα, όπως Περού, Ινδία, αλλά και εδώ κοντά Τουρκία

Για τα μακρινά κι ονειρεμένα, όπως Περού, Ινδία, δεν χρειάζεσαι τίποτα Κώστα μου !!!
Απλά πας και πετάς. :wink:

:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527

Δημοσίευσηαπό paramick » Παρ Ιαν 30, 2004 9:50 pm

Otan dhlwsa sthn ALLIANZ aiwropterisths,dwsane ena kapoio (mikro)pososto prosafxhshs.Sto hlektrologos me skisane....... :cry:

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061


Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 15 επισκέπτες