Ημερομηνία Κυρ Ιουν 16, 2024 1:25 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Ανεμογεννήτριες στο Κιθαιρώνα

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Μαρ 04, 2005 2:38 pm

badder έγραψε: Σήμερα θα συζητησω το θέμα με την ΕΛΑΟ. Όπως λέει ο coraxc στην Ελλάδα είμαστε και η πιθανότητα να επηρεάσει η ομοσπονδία ένα έργο που έχει πάρει ήδη άδεια είναι λίγο δύσκολο.

Αυτό όμως που μπορούμε να κάνουμε είναι να ζητήσουμε από την Gamesa ένα σχέδιο για να δούμε από που θα περνάνε τα καλώδια ακριβώς. Σε περίπτωση που υπάρχει θέμα ασφάλειας για τις πτήσεις θα μπορούσε η ΕΛΑΟ εγγράφως να ζητήσει να μπουν τα καλωδια υπόγεια για μια απόσταση.

Θα σας κρατήσω ενήμερους...


Γιάννη εξετάσεις πότε θα δώσουν οι ασχετίλες σαν εμένα γιατί θέλουν να πάνε και Άλπεις με τους δασκάλους τους :?:

Αν προλάβετε βεβαίως να το συζητήσετε, απλά καλό θα ήταν να έχουμε και κάνα χαρτί όπως όλος ο πολιτισμένος κόσμος


coraxc έγραψε:στο ότι προφανώς από χιούμορ είσαι σκράπας


Αστα ρε μεγάλε μου το έχει πει πολύς κόσμος αυτό...ειδικά μέσω internet

Και που να δεις για την ορθογραφία τι μου λένε

Πλατειάσω Παναγία μου το σκότωσα

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Μαρ 04, 2005 3:16 pm

Οι εξετάσεις δεν είναι θέμα ΕΛΑΟ. Για να γίνουν εξετάσεις πρέπει να κάνει αίτηση κάποιο σωματείο ή σωματεία στην ΕΑΠ και αφού έχουν κάποιον συγκεκριμένο αριθμό (15) εξεταζομένων η ΕΑΠ ορίζει εξεταστική.

Οπότε είναι θέμα σωματείου/ων πρώτα.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό freedom » Παρ Μαρ 04, 2005 5:38 pm

Γεια σας παιδιά…

Ας μην λεμε πολλές κουβέντες το θέμα που πρέπει να μας απασχολήσει είναι το εξής…

Η Πλαταιές τι είναι ΑΕΡΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ η ΑΙΟΛΙΚΟ ΠΑΡΚΟ..?
Ας τα πάρουμε από την αρχή.
Πριν 10 χρόνια η νομαρχία χαρακτήρισε την περιοχή ΑΕΡΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ έχει και ταμπέλα στην είσοδο των Πλαταιών που το αναφέρει.
Σε ένα αεραθλητικό κέντρο δεν μπορούν να μπουν ανεμογεννήτριες.
Όπως και σε ένα αιολικό πάρκο δεν μπορεί να δοθεί άδεια λειτουργίας αεραθλητικού κέντρου.
Δεν θεωρό τον εαυτό μου ιδιαίτερα έξυπνο ..θεωρό ότι είμαι απλά ένας σκεπτόμενος άνθρωπος που μπορώ να δω τι παίζετε πίσω από αυτό.
Το δασαρχείο ακόμα τρέχει στα δικαστήρια από το 1996 το δήμο Πλαταιών γιατί έκοψε κάποια πουρνάρια σε μια
Περιοχή 15χ15 μέτρα και δεν του έδωσε μέχρι σήμερα άδεια να ανοίξει μια μικρή απογείωση στους πρόποδες του Κιθαιρώνα.
Αντιθέτως οι μύριοι με τις Α/Γ σε μια (νύκτα) πηδάν άδεια από το δασαρχείο νομαρχίες κα κρατικούς μηχανισμούς για να εκμεταλλευτούν εκατοντάδες στρέμματα φυσικού δάσους … αυτό κατά την γνώμη σας δεν είναι ύποπτα?.. Εάν ένας από εμάς κόψει ένα ξερό δέντρο από το δάσος παει φυλακή. Εάν όμως έχεις τα μέσα και τα φράγκα σοβείς ολόκληρο δάσος και σου λενε μπράβο γιατί ίσε και καλός οικολόγος.
Στην ψηλή του Κιθαιρώνα οι εταιρίες κιν. Τηλεφωνίας έβαλαν τις κεραίες του και μας χάλασαν και αυτή την απογείωση . Αυτές οι καιρεες δεν έχουν άδεια και είναι παράνομες εδώ και χρόνια αλά ως δια μαγείας παραμένουν εκεί.

Ερώτηση.. αφού αυτή η εταιρία θέλει να βάλει μόνο 30 Α/Γ γιατί δεν παει να τις βάλει στην Αστυπάλαια για παράδειγμα ετσι ο σταθμός τις ΔΕΗ να σταματήσει να καιει μαζούτ ίσως με 30 Α/Γ το νησί να είναι πλήρες από ενέργεια.

Τέλος όλοι εμείς εδώ είμαστε φίλοι και συναθλητές ας μην πληγωνόμαστε μεταξύ μας με πικρόχολα πράγματα.

Φιλικά

Διονύσης

freedom
Competition
 
Δημοσ.: 295

Δημοσίευσηαπό norad » Παρ Μαρ 04, 2005 10:06 pm

MIK έγραψε:Εχω και φοβερό διάλογο με ψαράδες για πάρκο που απείχε 6 χλμ από τη θάλασσα και ήταν βέβαιοι ότι ενοχλούσε τα ψάρια...αυτοί πείστηκαν με καινούργιες βάρκες


Αν επιμείνω στην gamesa ότι θα μου χαλάσουν τα θερμικά παίρνω καινούργιο παραπέντε;

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό badder » Σάβ Μαρ 05, 2005 1:36 am

Λοιπόν. Πρώτο δείγμα θετικό...

Η ΕΛΑΟ είναι θετική στο να παρέμβει. Την Τετάρτη θα κάνουμε μια συνάντηση ακριβώς για αυτό το θέμα. Ο στόχος είναι να σταλεί από την ομοσπονδία έγγραφο που να αναφέρει τι ζητάμε για να συμβιώσουμε αρμονικά.

Το μεγάλο ατού μας είναι αυτό που είπε ο Διονύσης. Η περιοχή έχει χαρακτιριστεί αεραθλητικό κέντρο και στην Ομοσπονδία το ξέρουν αυτό. Θα βρούμε και την σχετική αλληλογραφία. Σε αυτή τη περίπτωση μπορούμε να κινηθούμε πιο δυναμικά.

Σημασία έχει ότι πλέον ξεκινάει οργανωμένη προσπάθεια για να μην αντιμετωπίσουμε προβλήμα στο μέλλον. Σε συνεργασία με την Ομοσπονδία και τα αιωρόπτερα θα επιδιώξουμε και συνάντηση με την Gamesa άμεσα.

Ε στην ανάγκη ας κάνουμε ότι κάνουν όλοι στην Ελλάδα... ας κλείσουμε καμιά εθνική οδό :P

Σοβαρά τώρα... θα το προσπαθήσουμε όσο πάει. Ίσως βγούμε και κερδισμένοι τελικά.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό georgex » Δευτ Μαρ 07, 2005 2:39 pm

coraxc έγραψε: Ξέρεις πολύ καλά ότι οι ανεμογεννήτριες από μόνες τους δεν είναι λύση αν δε συνοδεύονται από ριζική αλλαγή του τρόπου ενεργειακής κατανάλωσης και κατά συνέπεια της ζωής μας. Αν συμβεί αυτό τότε θα μειωθεί δραματικά η ρύπανση ούτως ή άλλως .


Άρα μέχρι να συμφωνήσουν ΟΛΟΙ στην ριζική αλλαγή του τρόπου ζωής τους/μας, είμαστε αντίθετοι σε τεχνολογία όπως οι ανεμογεννήτριες. :!: :?:

Σα να λέμε πχ πετάμε σκουπίδια στους δρόμους επειδή πετάνε οι άλλοι, και να μην πετάμε εμείς δεν θα κάνει διαφορά.

coraxc έγραψε:Υπάρχει η αντίληψη ότι επειδή πετάμε χωρίς μηχανή είμαστε σε αρμονία με την φύση κλπ. ,Ξεχνάμε και πολύ μας βολεύει αυτό , ότι όλος ο εξοπλισμός μας είναι πλαστικός, παράγωγο πετρελαίου και ότι στα δάχτυλα μετριούνται αυτοί που ανεβαίνουν στα βουνά με τα πόδια. Ίσα ίσα , μεγάλη ανάπτυξη έφεραν στο σπορ οι νέοι ασφάλτινοι δρόμοι και λιγότερο οι δασικοί και τα φθηνότερα 4Χ4 . Πού αρχίζει και που τελειώνει η υποκρισία;


Δεν νομίζω οτι ο πλαστικός εξοπλισμός του παραπέντε είναι καθοριστικός για την επιβάρυνση του περιβάλοντος. Περισσότερο με απασχολεί η βενζίνη που χαλάμε πηγαινοερχόμενοι στα βουνά. Αλλά και αυτοί που τα ανεβαίνουν με τα πόδια, πώς πάνε μέχρι τους πρόποδες δηλαδή?

Για τους ασφάλτινους δρόμους στα βουνά ελπίζω να είμαστε όλοι αντίθετοι, παρόλο που μας εξυπηρετούν.

coraxc έγραψε:...όσο και ότι όλη η κίνηση αυτή αποσκοπεί σε κάτι άλλο πλην του κέρδους,


δηλαδή μια ιδιωτική εταιρία κάνει κάποιο έργο με σκοπό το κέρδος??? τι λές ρε παιδί μου!!!



Οι ανεμογεννήτριες ΕΙΝΑΙ καθαρή ενέργεια. Ας μη φέρνουμε αντίρρηση σε αυτό, γιατί φαινόμαστε γραφικοί και παρανοϊκοί.

Δε τις θέλουμε στον Κιθαιρώνα γιατί είναι αεραθλητικό κέντρο? Μόνο σε αυτό μπορούμε να σταθούμε.

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Μαρ 07, 2005 6:23 pm

Εγώ επιμένω ότι αν έχουμε εγγυήσεις ότι μιλάμε για 30-50 ανεμογεννήτριες πάνω από το Αι-Βασίλη, δεν πρέπει να πάμε κόντρα.

Αν μιλάμε για ανεμογεννήτριες στην κορφή, πρέπει να αντισταθούμε σθεναρά.

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό badder » Δευτ Μαρ 07, 2005 6:33 pm

μιλαμε για 20 - 30 στη πρώτη φάση και αυτές αρκετά μακριά από την απογείωση (περίπου 5 χλμ προς Αι Βασίλη). Εδω δεν υπάρχει προβλημα εκτός εάν το καλώδιο περάσει υπέργειο από τις Πλαταιές. Για αυτό θα κινηθούμε άμεσα για να αποφύγουμε το θέμα του καλωδίου και όχι για να αποτρέψουμε την εγκατάσταση των Α/Γ της πρώτης φάσης (κάτι που δεν μπορούμε να το εμποδισουμε και δεν μας δημιουργεί πρόβλημα άλλωστε).

Το θέμα είναι τι θα γίνει με την Β φάση ή και πιο μετά. Εκεί υπάρχει σοβαρή επέκταση του σχεδίου και λογικά θα μας επηρεάσει εαν υλοποιηθεί. Για αυτή τη φάση πρέπει να κινηθούμε αποτρεπτικά. Σύμφωνα με τον ΜΙΚ είναι πολύ πιθανό να μην υλοποιηθεί η Β φάση ούτως ή άλλως.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Μαρ 07, 2005 6:54 pm

ΟΚ Γιάννη - ποιός φορέας είναι υπεύθυνος για την διευθέτηση του θέματος; Η ομοσπονδία; Η ΕΑΠ; η αερολέσχη Πλαταιών; η νέα αερολέσχη Κιθαιρώνα;

Αν δεν είμαστε σίγουροι πρώτα ποιός φορέας πρέπει να το κυνηγήσει, δεν θα γίνει ποτέ τίποτα.

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό coraxc » Δευτ Μαρ 07, 2005 11:22 pm

Georgex
Αφού είναι δεδομένο ότι αυτά γίνονται για το κέρδος , το να μας φορτώνουν τύψεις για την μόλυνση του περιβάλλοντος και καρκίνο στα παιδιά μας ( εγώ έχω δύο) και να το αποδεχόμαστε είναι ηττοπάθεια και εκ του πονηρού. Είμαστε αντιμέτωποι με εταιρείες , συμφέροντα , δικηγόρους και ανώτατα δικαστήρια , όχι ιδεολόγους μιας νέας άποψης για διαχείριση του περιβάλλοντος μας. Εμείς που εκπροσωπούμε μόνο τον εαυτό μας ούτε κύρος έχουμε, ούτε οι απόψεις μας είναι σοβαρές, ούτε καν τολμάμε να εκφραζόμαστε με το θράσος των δυνατών.
Οι Α/Γ είναι και θα είναι επικουρική ενεργειακή πηγή , όσο επιμένουμε στην ίδια ενεργοβόρο πολιτική μας. Δεν είναι όλα τόσο απλά και φολκλορικά όπως τα σκουπίδια μας και η ανακύκλωση του χαρτιού. Θα πεις στα εργοστάσια ότι δεν θα βάλουν μπρος γιατί δεν φυσά σήμερα, θα κανονίσεις τις αιχμές της ζήτησης να συμπίπτουν με τις μέρες και τις ώρες των μελτεμιών; Δεν θα πρέπει να είναι σε ετοιμότητα συνέχεια τα κλασσικά ρυπογόνα εργοστάσια για να καλύπτουν την ζήτηση ανά πάσα στιγμή που απαιτεί το «καταναλωτικό» κοινό αν ποτέ μιλήσουμε για αναπλήρωση; ( όταν θα γεμίσει όλη η Ελλάδα από Α/Γ) Η τεχνολογία δεν θα λύσει τα προβλήματα του περιβάλλοντος που δημιούργησε η ίδια κατά ένα μεγάλο ποσοστό, αλλά η ριζική αλλαγή του τρόπου ζωής μας. Και ναι , από όλους, αρκεί να καπνίζει μόνο ένας σε μια αίθουσα για να μολύνει τον αέρα όλων. Αυτό κάνει δύσκολη και την προώθηση της οικολογικής προπαγάνδας στο μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Οι περισσότεροι την βγάζουν καθαροί με μια συνδρομή στην Greenpeace .
Π.χ. σίγουρα το πλαστικό των παραπέντε δεν επιβαρύνει το περιβάλλον, τα εργοστάσια που το παράγουν όμως; Αν σου θέσουν το δίλημμα ότι ή καθαρό περιβάλλον ή παραπέντε θα το δεχτείς αβίαστα; Στις ΗΠΑ τις δύο τελευταίες εβδομάδες έκλεισαν 3 απογειώσεις γιατί επανεισήγαγαν τα μακρύκερα πρόβατα των Βραχωδών Ορέων και επιμένουν ότι οι πτήσεις παραπέντε και αετών τα τρομάζουν γιατί θυμίζουν αρπακτικά πουλιά. Παρόμοια φαινόμενα εμφανίζονται κατά καιρούς και στις Άλπεις με τους αιγάγρους σαμουά . Τουλάχιστον εκεί το DHV χρηματοδότησε μια έρευνα που αποδεικνύει το αντίθετο , υπάρχει ένα σχετικό video στο site τους.
Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα γίνει τίποτα με τον Κιθαιρώνα, είναι χαμένη υπόθεση γιατί όπως λένε και τα αφεντικά μας οι Αμερικάνοι «money talks , bullshit walks», οι δικαστές πάντα παίρνουν το μέρος του δυνατού πόσο μάλιστα όταν καλύπτεται από ιδεολογικό μανδύα.
Όσο για το περίφημο καλώδιο και το πάρκο το ανεμοπορικό που δεν έχει οριοθετηθεί.
Για το πρώτο όταν είχα ένα πρόβλημα με μια ..ίτιδα στο λιλίον μου ο γιατρός μου είπε το εξής
«Κύριε , εμένα μ’ ενδιαφέρει αν μπορείτε να κάνετε παιδιά, θα κάνετε σπερμοδιάγραμμα». Όταν αυτό βγήκε θετικό όλος χαρά μου ανακοίνωσε ότι
«Κύριε , είστε καρπερός για την ακρίβεια επικίνδυνος».
«Ναι γιατρέ , αλλά πονάω» απάντησα ο αφελής.
«Θα μάθετε να ζείτε με τον πόνο» η ατάκα, και αποχώρησε με ακόμα ένα πρόβλημα λυμένο. Ελπίζω να τόπιασες το υπονοούμενο , η Μακεδονία είναι ο παράδεισος των καλωδίων αλλά δεν έχουμε πρόβλημα γιατί δεν μας αναγκάζει κάτι να πέφτουμε πάνω τους.
Όσον αφορά το δεύτερο, ακόμα μια ιστορία. Όταν πήγα πρώτη φορά να πετάξω στο Χανόπουλο της Άρτας πριν από 100 περίπου χρόνια, μας προειδοποίησαν τα παιδιά της διοργάνωσης να μην προσγειωθούμε εκτός του επισήμου χώρου προσγείωσης γιατί θα έχουμε προβλήματα, με τους χωρικούς. Με έκπληξη τότε συνειδητοποιήσαμε ότι όλα τα χωράφια είχαν συρματόπλεγμα ακόμα και οι κουτσουλιές. Σύμφωνα με τον νόμο του Μέρφι ο δυνατός άνεμος στην προσγείωση με ανάγκασε να προσγειωθώ δυο κουτσουλιές πιο δεξιά. Δεν έχεις δει πιο γρήγορη αποχώρηση , πιστεύω ότι ήμουν έξω από το χωράφι μαζί με τον μπόγο μου μέσα σε πέντε και κάτι δευτερόλεπτα.
Αυτό που έχει σημασία και βλέπω ότι δυστυχώς ήλθε και στα μέρη μας είναι ότι αν ο άλλος δεν βλέπει φράκτη θεωρεί ότι μπορεί να κάνει ότι θέλει. Εσύ μπορείς να κάνεις ότι θέλεις πάλι, άλλα μόνο μέσα στον φράκτη σου. Αλλιώς ας πρόσεχες, (νάτο πάλι αυτό). Αποστάσεις, XC , τι είναι αυτό , έχεις άδεια και μέχρι που; Ακριβώς ότι λέει και ο ισχύων νόμος αυτός που παραβιάζουμε κάθε φορά που πετάμε, μόνο που δεν συμφέρει κανένα να μας σύρει στα δικαστήρια.
Δεν καταλαβαίνω γιατί διαμαρτύρεστε, πιέζω μόνο 4 τετραγωνικά εκατοστά του σώματος σας,, περίπου 0,00032% της συνολικής επιφανείας του σώματος άρα μόνο 0,00032% λιγότερο οξυγόνο στους πνεύμονες,, κανένα πρόβλημα .Έχω φράξει την τραχεία και πνίγεστε; Α συγνώμη, τότε αν και το γαλάζιο δερματάκι πάει πολύ με την cordura σας. Άλλωστε σε δέκα χρόνια θα πιέζω πολύ περισσότερα, αν όλα πάνε καλά βεβαίως, βεβαίως..
Πιστεύω ότι η συζήτηση αυτή έκανε την πορεία της. Μπορούμε να την συνεχίσουμε, αν θέλεις όταν ανεβείτε να πετάξετε στο καλωδιωμένο πρωτάθλημα . Όλα τα τασκ υποχρεωτικά θα περνούν πάνω από εκατοντάδες καλώδια, ακόμη και πίσω από την απογείωση έχει, γι αυτό άλλωστε εγώ δεν πετάω πια εδώ είναι τρομερά επικίνδυνο.J Θα πιούμε και κάνα τσίπουρο φυσικά γιατί μάλλον θα τραβήξει σε μάκρος. Εκτός βέβαια και δεν θέλεις επειδή είμαι και ο πρώτος που υπόγραψα την καταγγελία του Διονύση άρα και αυτομάτως μη σοβαρός, αναρμόδιος κλπ
Μέχρι τότε τα χαιρετίσματα μου

coraxc
EN A
 
Δημοσ.: 15

Δημοσίευσηαπό badder » Δευτ Μαρ 07, 2005 11:34 pm

norad έγραψε:Αν δεν είμαστε σίγουροι πρώτα ποιός φορέας πρέπει να το κυνηγήσει, δεν θα γίνει ποτέ τίποτα.


Δεν καταλαβαίνω γιατι δεν θα γίνει τίποτα... Το θέμα αυτό θα απασχολήσει αρκετούς και διαφορετικούς φορείς. Ο καθένας θα κάνει ότι μπορεί. Ήδη είναι εμπλεγμένοι ο Δήμος, η Μητρόπολη και άλλοι τοπικοί φορείς.

Όσον αφορά εμάς, από τους 4 που ανέφερες οι 3 δεν είναι καν φορείς. Η αερολέσχη Πλαταιών δεν υφίσταται εδώ και χρόνια, το νέο σωματείο του Κιθαιρώνα μόλις ολοκλήρωσε τις διαδικασίες αλλά μέλος της ΕΛΑΟ δεν είναι ακόμα, η ΕΑΠ είναι κομμάτι της ΕΛΑΟ και δεν μπορεί να κινείται ανεξαρτητα. Άρα μόνο η ομοσπονδία μπορεί να εκπροσωπήσει τα αεραθλήματα και για αυτόν ακριβώς το λόγο θα συζητήσουμε την Τετάρτη το θέμα στην ΕΛΑΟ.

Σκοπός μας είναι να αρχικά να εξασφαλίσουμε το ότι τα καλώδια θα περάσουν υπόγεια στο κομμάτι που μας επηρεάζει πτητικά.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Μαρ 08, 2005 12:00 am

Σχετικά με το μήνυμα του Coraxc.

Ναι έχεις δίκιο. Η Μακεδονία είναι τίγκα στο καλώδιο και στο εργοστάσιο και παρ'όλαυτά πετάτε ίσως καλύτερα και μακρύτερα από όλους στην Ελλάδα. Και εμείς στην Αθήνα ζηλεύουμε όλη την υπόλοιπη Ελλάδα που έχει τόσες απογειώσεις για σοβαρές πτήσεις σε απόσταση 40 λεπτών ενώ εμείς θέλουμε 40 λεπτά μόνο για βγούμε από τη πόλη.

Η διαφορά με το θέμα του Κιθαιρώνα είναι ότι είναι το μοναδικό σοβαρό κέντρο για πτήσεις, και το πιο σημαντικό για εκπαιδεύσεις, κοντά στην Αθήνα. Και αυτό που μας επείγει δεν είναι η τοποθέτηση κάποιων Α/Γ 5-6 χλμ μακρυά από την απογείωση σε ένα σημείο που ούτως η άλλως δεν πάμε ποτέ, ούτε τα καλώδια που θα περνάνε από τον κάμπο εκεί που μπορούμε να προσγειωθούμε οπουδήποτε.

Αυτό που μας κάνει να τρέχουμε είναι η πιθανότητα επέκτασης των Α/Γ σε όλο το Κιθαιρώνα και η πιθανοτητα τα καλώδια να περνάνε είτε κοντα στην απογείωση (σε σημείο να μας επηρεάζουν), είτε κοντά στην προσγείωση εκεί που προσγειώνονται και αρκετοί εκπαιδευόμενοι και νέοι πιλότοι.

Δεν έχουμε τη πολυτέλεια να χάσουμε τον Κιθαιρώνα. Δεν έχουμε εναλλακτική σε λογική απόσταση. Για αυτό και θα το παλέψουμε όσο μπορούμε.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό georgex » Τρί Μαρ 08, 2005 1:24 am

Δημήτρη τις σκέψεις για ανάγκη αλλαγής τρόπου ζωής τις έχω κάνει και εγώ. Θα τα πούμε για αυτό το θέμα από κοντά.

Απλώς οι ανεμογεννήτριες είναι ένας καθαρότερος τρόπος παραγωγής ενέργειας από άλλους, οπότε το βλέπω σαν ένα βήμα που βελτιώνει έστω ελάχιστα την κατάσταση. Αν η εταιρία που τις φτιάχνει κερδίζει, δεν με απασχολεί. Προτιμώ να φτιάχνει αυτό από κάτι άλλο.


Από αυτά που γράφεις σχετικά με καλώδια και το πρωτάθλημα, μιλάς για κάποια μεγάλη αλλαγή στα 4 χρόνια που πέρασαν από το προηγούμενο πρωτάθλημα εκεί? Γιατί τότε δεν θυμάμαι να υπήρχε κάποιο πρόβλημα.

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Δημοσίευσηαπό MIK » Τρί Μαρ 08, 2005 10:44 am

Δημήτρη δεν διαφωνώ σε τίποτα από αυτά που γράφεις

Απλά μια σκέψη και ένα γεγονός να παραθέσω:

Γεγονός.

Δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν άνθρωπο που να επενδύει στην αιολική ενέργεια που κάποια στιγμή σε χαλαρή συζήτηση να μη κάνουμε όνειρα για 100% παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας από Α.Γ στην Ελλάδα. Ενα λιθαράκι...μεγαλύτερο...και σώσαμε τον κόσμο. Για φαντάσου...30%...50%..99%...100% παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας από Α/Γ στην Ελλάδα. Οι αρχαίοι δεν θα ήταν περήφανοι αν ήμασταν οι πρώτοι που βάζαμε μεγάλο κολοδάχτυλο στον BUSH

Και έχω γνωρίσει πολύ κόσμο

Απλά είμαστε αναγκασμένοι να παίξουμε στο παιχνίδι του χρήματος και αυτό μας οδηγεί στην σκέψη

Σκέψη.

Το καπιταλιστικό σύστημα που κάποια πιθικάκια που νομίζουν ότι έχουν φτιάξει πολιτισμό και έχουν μάθει να χειρίζονται τη φωτιά κλπ κλπ κλπ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ. Μπορούμε να το αλλάξουμε :?: Εγώ όχι αλλά νομίζω ότι μέχρι πριν 8 μήνες έκανα κάτι χρήσιμο ή τουλάχιστον η σκέψη μου αυτή ήτανε

Τώρα φτιάχνω πετρελαιοπηγές που για τα επόμενα 50 χρόνια θα μολύνουν το περιβάλλον. Κάνω κάθε σκέψεις να φύγω σύντομα από αυτή τη δουλειά...και να ξαναβρώ δουλειά σε εταιρία εξοικονόμησης ενέργειας-ηλιακής ενέργειας και ανεμογεννηριών...ή να ανοίξω δικιά μου τέτοια

Εσείς βάλατε φοτοβολταικό στην ταράτσα σας :?:

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Μαρ 10, 2005 11:24 am

Λοιπόν...
Η ΕΛΑΟ ευχαρίστως θα βοηθήσει την προσπάθεια μας επικοινωνόντας σχετικά με την εταιρία των Α/Γ. Στη χθεσινή συζήτηση που είχαμε υπήρχε σαφής διάθεση για να κινηθούμε προς την συμφωνία σχετικά με τα θέματα που μας ενδιαφέρουν.

Μάλιστα από όσο κατάλαβα η ΕΛΑΟ το θεωρεί υποχρέωση της να ασχοληθεί με αυτό το θέμα.

Θα σταλεί άμεσα επιστολή σχετικά στην εταιρία και θα κανονίσουμε και για μία συνάντηση.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό coraxc » Σάβ Μαρ 12, 2005 5:05 pm

Καινούργιο πρόβλημα όχι, η υπερυψηλή της Περαίας ψηλώνει άλλα τριάντα μέτρα , αλλά τι τριάντα τι εξήντα ! Ελπίζω να πάνε όλα καλά και το σπάνιο και απειλούμενο με εξαφάνιση ενδημικό είδος Parapentus greco kithaironensis να συνεχίσει να πετά, αντιμετωπίζοντας τόσο τις δύσκολες αναπαραγωγικές του συνήθειες όσο και τις επεμβάσεις στα ευαίσθητα μεταναστευτικά του περάσματα.:-)

coraxc
EN A
 
Δημοσ.: 15

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 14 επισκέπτες

cron