Ημερομηνία Κυρ Ιουν 23, 2024 4:34 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Αιολικο παρκο Πλαταιων

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Αιολικο παρκο Πλαταιων

Δημοσίευσηαπό freedom » Παρ Νοέμ 11, 2005 3:22 pm

Μετά από πολλές έρευνες , μελέτες και ασταμάτητο αγώνα η ομοσπονδία μας επιτέλους έδωσε γραπτώς την συγκατάθεση της για την δημιουργία του αιολικού πάρκου στον Κιθαιρώνα.
Σήμερα μου ανέφερε το παραπάνω γεγονός με μεγάλο παράπονο ο αντιδήμαρχος Πλαταιών, ειλικρινά ντράπηκα.

freedom
Competition
 
Δημοσ.: 295

Δημοσίευσηαπό orck » Παρ Νοέμ 11, 2005 4:10 pm

Διονυση θες να γινεις πιο σαφης;
λες οτι εχει δωθει συγκαταθεση της ομοσπονδιας για αιολικο παρκο, αυτο δεν ειχαμε πει οτι θα περασουν υπογεια καλωδια στην περιοχη της απογειωσης;

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό badder » Κυρ Νοέμ 13, 2005 8:30 pm

Όπως έχω ξαναπεί όταν ανακοινώνουμε κάτι καλό είναι να είμαστε σίγουροι για αυτό. Όπως είπαμε και από κοντά το Σάββατο η ΕΛΑΟ δεν έχει δώσει καμμία συγκατάθεση για αιολικό πάρκο, αυτό που έκανε ήταν να εξασφαλίσει να μην περάσουν καλώδια μέσα από τα όρια συγκεκριμένης περιοχής.

Το ότι ανέφερε ο αντιδήμαρχος κάτι δεν πάει να πεί ότι είναι και όπως τα λέει και από τη στιγμή που δεν υπάρχει προσωπική γνώση της κατάστασης δεν νομίζω ότι χρειάζονται ντροπές. Άλλωστε το ότι ο Δήμος ήταν στα δικαστήρια για αυτό το θέμα η ΕΛΑΟ το έμαθε πριν μερικές μέρες. Που ήταν οι τοπικοί άρχοντες τόσο καιρό και γιατί αφού ήθελαν τη συνεργασία με εμάς δεν μας ανέφεραν τίποτα. Ποτέ δε μας ζήτησε κάτι ο Δήμος και ποτέ δεν αθετήσαμε κάτι που συμφωνήσαμε. Αντιθέτως εμείς είμαστε αυτοί που φτιάξαμε σωματείο μετά από δική τους παράκληση και προτροπή προκείμένου να γίνουν έργα που ούτε που έχουν ξεκινήσει εδώ και 4 χρόνια.

Άλλωστε το θέμα δεν είναι καινούριο, το ότι θα συζητούσε η ΕΛΑΟ την μη εγκατάσταση καλωδίων εντός συγκεκριμένης μεριοχής το συζητήσαμε επανειλημένως με όλους τους πιλότους του Κιθαιρώνα και μη και έχουν γίνει και 2 συζητήσεις online
1. http://www.sky.gr/modules.php?name=Foru ... C3&start=0

2. http://www.sky.gr/modules.php?name=Foru ... =%C1%2F%C3

Όλοι είχαν ενημερωθεί για το τι θα προσπαθούσαμε να εξασφαλίσουμε και το καταφέραμε.

Υ.Γ.
Οι υποσχέσεις για έργα που μας έχουν δώσει κατα καιρούς είναι άσχετο με τα παραπάνω αλλά έτσι μου ήρθε τώρα.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό MIK » Σάβ Νοέμ 19, 2005 4:16 pm

Ένα απογευμα του χρόνου που θα είμαστε κορφή και θα τις δούμε να ανάβουν φώτα σε χιλιάδες σπίτια χωρίς να μολύνουν το περιβάλλον δεν θα νιώθεις καμιά ντροπή.

Εγώ θα πετάω προς τα εκεί αν έχω ύψος να τις θαυμάσω

Είμαι σίγουρος ότι το ίδιο θα κάνεις και εσύ

Και θα σκεφτεσαι...τελικά δεν ενοχλούν καθόλου καλά έκαναν και συμφώνησαν

Το ίδιο άλλωστε έχει πάθει το 95% των ανθρώπων που ζουν κοντά σε ανεμογεννήτριες

Εάν κάποιος ενοχληθεί στα επόμενα δέκα χρόνια στις πτήσεις του από τα κουκλιά με τα μακριά άσπρα χέρια θα κάτσω να κοιτάω μια μέρα που πετάει καλά

Αντε ακόμα λιγότερο ντουμάνι να βγαίνει από τη Μεγαλόπολη χάρη σε αυτές. Άλλες λίγες και κάποια μέρα όλη η Ελλάδα θα έχει ρεύμα χωρίς ντουμάνι και καρκίνο

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645


Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 30 επισκέπτες

cron