Ημερομηνία Κυρ Ιουν 23, 2024 4:52 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Ελληνικη Συσκευη Στοιχειωδους Πτησης (ετος 1976)

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Ελληνικη Συσκευη Στοιχειωδους Πτησης (ετος 1976)

Δημοσίευσηαπό orck » Παρ Νοέμ 04, 2005 10:10 am

καθως εψαχνα τα περιοδικα μου βρηκα αυτην την Τεχνικη Εκλογη απο το 1976 με κοστος 30 δρχ. (περιοδικο κατα βαση με ηλεκτρονικα θεματα αλλα και φωτογραφια, αεροπορια, μεχρι και επισκευη πλαστικης βαρκας ειχε μεσα)

εκεινη την εποχη υπηρχε ο κος Κουρουβοκαλης στα Ανω Πατησια που εφτιαχε με τα χερια του συσκευες πτησεων, το περιοδικο εχει ενα αρθρο για εναν αετο ο οποιος εκανε τσουληθρες στην περιοχη της Κερατεας, με λογο κατολισθησης περιπου 1/3

οποιος ενδιαφερεται εχω σκαναρει ολο το αρθρο (ειναι 8 φωτογραφιες περιπου 80kb η καθε μια) μπορει να παειΕΔΩ για να το διαβασει



ΥΓ Γιαννη πως μπορω να βρω το λινκ για την φωτογραφια που ανεβασα στο gallery να το βαλω και στο παρων θεμα; (εννοω το ssp0.jpg) (guru:)δεξί κλικ στην φωτό και στα properties υπάρχει το url, όπου το κάνεις copy.

[ img ]

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό guru » Παρ Νοέμ 04, 2005 10:54 am

Απίστευτη και συγκινητική η φωτογραφία του Πλάτωνα.

Για όσους δεν τον γνωρίζουν, ήταν πρωτοπόρος στις κατασκευές από αιωρόπτερα έως υπερελαφρά. Η ζωή του ήταν 100% αφιερωμένη γύρω από την πτήση και η αεροπορική του πορεία σταμάτησε με ατύχημα παρα5 στις Πλαταιές.

Τον είχα γνωρίσει τυχαία το 77 όταν ήμουν 12 χρονών, όπου πετώντας με αετό από τον Διόνυσο, είχε χάσει την προσγείωση και έπεσε σε δέντρα αποκομίζοντας αρκετές γρατζουνιές, και μας εξηγούσε για τα ρεύματα που επικρατούν στην περιοχή ενώ εμείς σαν πιτσιρίκια τον ακούγαμε με ανοικτό το στόμα…
Τελικά ήταν ο άνθρωπος που με έβαλε στο παρα5 μετά από αρκετά χρόνια, όπως και πολλούς άλλους...

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537


Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες

cron