Ημερομηνία Κυρ Ιουν 16, 2024 1:17 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Βιντεάκι να σου σηκωθεί η τρίχα

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Βιντεάκι να σου σηκωθεί η τρίχα

Δημοσίευσηαπό norad » Τετ Φεβ 23, 2005 8:38 pm

Δείτε αυτό και φρικάρετε
(δεξί κλικ, save target as)
http://www.paraglidingforum.com/files/joeparrspiraltreelandingmexico2005.wmv

και μετά διαβάστε αυτό:
http://www.paraglidingforum.com/viewtopic.php?t=1405

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό loxagos » Πέμ Φεβ 24, 2005 11:06 am

Ευτυχώς δεν πάθαμε τίποτα… 8O 8O 8O

:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527

Δημοσίευσηαπό kswift » Πέμ Φεβ 24, 2005 11:23 am

ΤΟ ΕΙΔΑ, ΤΟ ΞΑΝΑΕΙΔΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΞΑΝΑΔΩ.............

ΣΙΓΟΥΡΑ Ο Joe ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΗ, ΝΑΝΑΙ ΚΑΛΑ

kswift
Competition
 
Δημοσ.: 316

Δημοσίευσηαπό kung » Πέμ Φεβ 24, 2005 11:49 am

OX TI MAΣ ΕΚΑΝΕΕΕΕΕΣΣΣΣ ΒΡΕ norad 8O

ΤΑ ΠΟΥΛΑΩ ΟΛΑΑΑΑΑΑΑΑ :!: ΧΑ ΧΑ ΧΟΥΥΥΥ ΔΕ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΝΕΕ ΑΥΤΑΑ :(
ΟΧ ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΑΡΘΕΝΑΑΑΑ :?




( :D ΔΕΝ... ΠΕΤΑΩ ΠΟΥ ΔΕΝ... ΠΕΤΑΩ.. ΔΕΝ ΠΑΩ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑΑ... :lol:

kung
EN B
 
Δημοσ.: 63

Δημοσίευσηαπό antouan » Πέμ Φεβ 24, 2005 12:58 pm

Κλασική περίπτωση πιλότου που πετάει παραπέντε πιο προχωρημένο απ' το επίπεδο του.(πολύ καλό το zoomerang δε λέω αλλά θέλει και χεράκια) Πολλά τραγικά λάθη!!!Και 'γω πετάω με πολλά φρένα αλλά όχι κι 'έτσι.Αν στόλαρε πάντως το παραπέντε στο ξεκίνημα ίσως τα επόμενα να μην συνέβαιναν.Και καμιά ουσιαστικά ενέργεια για να επιβραδύνει τη στροφή!Πάντως αν η γραβάτα ήταν καλή ο φίλος θα είχε πολύ άσχημα ξεμπερδέματα!Μπορεί να μην τον έσωνε ούτε το εφεδρικό του!!Σκεφτείται ότι ενώ το εφεδρικό ευτυχώς έχει ανοίξει κανονικά,αυτός αντί να τραβάει τους Β ή τα φρένα,μιλάει στο VHF!!! 8O 8O :?
Πολύ scare κατάσταση!!Και τα G είναι πάρα πολλά!!!.'Oσοι έχουν πάθει ξέρουν..Που να δεις και το εφεδρικό μες στο θόλο αφού ήδη έχεις τραβήξεις τόσα στον αέρα(παραλίγο loop,σφαλιαρίτσα στο ακροπτερύγιο,twist,twist με στριμμένους ιμάντες δυο τρεις φορές,sat,sat με γραβάτα,doubling,και και και...και σχετικά νέος πιλότος...Εκεί να δεις ψυχολογία μετά!!Μακάρι να μην συνέβαιναν...relax πτησούλες παιδιά το απογευματάκι.Με την αλλαγή της ώρας ξέρετε εσείς εε;;

[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]

Αντώνης
antouan
Competition
 
Δημοσ.: 210

Δημοσίευσηαπό norad » Πέμ Φεβ 24, 2005 2:54 pm

από που είναι αυτές οι φωτογραφίες;

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό antouan » Πέμ Φεβ 24, 2005 4:40 pm

Είναι κάποια καρέ από βιντεάκι Αλεξ.SIV Kαλαμάτα όταν σε full stall μου έφυγε το φρένο απ' το χέρι!!ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ!!!Μετά προσπαθούσα να βγάλω το εφεδρικό απ' το θόλο..Ωραίες αναμνήσεις.. :? :? 8O 8O

Αντώνης
antouan
Competition
 
Δημοσ.: 210

Δημοσίευσηαπό georgex » Παρ Φεβ 25, 2005 1:42 pm

Νομίζω οτι δεν έχει ιδέα τι του γίνεται αυτός στο video... ούτε τι να κάνει. Δεν βλέπω καμμιά μεγάλη γραβάττα. Προσέξτε που πολλές φορές πιάνει όλο τον ιμάντα... προφανώς από ένστικτο προσπαθώντας να κρατηθεί από κάπου.

Δύσκολο πάντως να καταλάβει κανείς βλέποντάς το τι ακριβώς γίνεται. Αυτό που παρατηρώ είναι οτι πολλές φορές φαίνεται το αλεξίπτωτο και δείχνει ανοιχτό, κάνει μόνο στιγμιαία κλεισίματα.

Μπράβο του όμως που έδωσε το video...

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Δημοσίευσηαπό loxagos » Παρ Φεβ 25, 2005 6:13 pm

to video pou to exei ? :?: :?: :?:

:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527

Απορία!

Δημοσίευσηαπό ex_hustler » Δευτ Φεβ 28, 2005 9:54 am

Όντως σοκαριστικό το βίντεο αυτό. :? :? Τελικά για να καταλάβω κι εγώ
και άλλοι πολλοί αρχάριοι σαν εμένα μπορεί κάποιος να δώσει μια
περιγραφή του βίντεο ως προς το τι γίνεται στα διάφορα σταδιά του? (στο
μέτρο του δυνατού)


Γιατί αυτό που κατάλαβα μεχρι στιγμής είναι ότι αρχικά τραβούσε τα
φρένα πολύ και έπεσε σε stall (λογικό). Μετά δεν έκανε τίποτα και
κρατιόνταν από τους ιμάντες (όπως εγώ τη πρώτη φορά που με
ταρακούνησε γερά ένα θερμικό) ενώ τι έπρεπε να κάνει??? Να τραβήξει
κάποιο από τα φρένα για να κόψει ταχύτητα ώστε να μπει σε πτήση πάλι το
αλεξίπτωτο? Ε? Τα λέω καλά???

Μάλλον όχι. Οπότε πέστε μου εσείς οι παλιοί.



Υ.Γ Πάντως ο τύπος το πήρε πολύ χαλαρά το θέμα. Τέρας ψυχραιμίας. Κιχ δεν έβγαλε πέφτοντας.... Και η θεική ατάκα στο τέλος... " Well, I'm on the ground now" ......

ex_hustler
EN B
 
Δημοσ.: 67

Re: Απορία!

Δημοσίευσηαπό georgex » Δευτ Φεβ 28, 2005 10:45 am

ex_hustler έγραψε: Μετά δεν έκανε τίποτα και
κρατιόνταν από τους ιμάντες (όπως εγώ τη πρώτη φορά που με
ταρακούνησε γερά ένα θερμικό) ενώ τι έπρεπε να κάνει???


Κάποια στιγμή φαίνεται απλώς να έχει μπεί σε ένα σπιράλ οπότε απλώς αν άφηνε τα φρένα θα έβγαινε. Αν όμως τα άφηνε απότομα θα έβγαινε με άσχημο τρόπο.
Αν κλείδωσε το αλεξίπτωτο σε σπιράλ (μερικά αλεξίπτωτα το κάνουν αυτό), θα έπρεπε να το βγάλει με αντίθετο φρένο. Το ίδιο αν ήταν κλειδωμένο σε σπιράλ λόγω μικρής γραββάτας. Αν ήταν (που δεν φαίνεται να ήταν) λόγω μεγάλης γραββάτας, έπρεπε να κάνει full stall.

Υπόψη οτι αν κάποιος δεν έχει ξανακάνει σπιράλ, και βρεθεί σε τέτοιο σαν επακόλουθο από κλείσιμο, η εμπειρία είναι τρομακτική... εδώ τρομάζεις την πρώτη φορά που το κάνεις ελεγχόμενα.

ex_hustler έγραψε: Υ.Γ Πάντως ο τύπος το πήρε πολύ χαλαρά το θέμα. Τέρας ψυχραιμίας. Κιχ δεν έβγαλε πέφτοντας.... Και η θεική ατάκα στο τέλος... " Well, I'm on the ground now" ......


Κίχ δεν έβγαλε μέχρι να ανοίξει το εφεδρικό, γιατί τα είχε δεί όλα. Τον ακούω λίγο λαχανιασμένο εκεί που κρέμεται από το δέντρο.

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Δημοσίευσηαπό andread » Δευτ Φεβ 28, 2005 1:54 pm

Για να περιπλέξω λίγο τα πράγματα, κάποιοι παρατήρησαν ότι στην αρχή μπήκε σε SAT, το οποίο μετά εξελίχθηκε σε βαθύ σπιράλ. Στο σπιράλ συνέχιζε να τραβάει το εσωτερικό φρένο και να τρομπάρει το εξωτερικό προφανώς μπερδεμένος απο την επιτάχυνση.

Εκει έπρεπε να αφήσει το εσωτερικό (αριστερο) και να τραβήξει πιο πολύ το εξωτερικό (δεξιό). ΠΡΟΣΟΧΗ αν το παρακάνεις με το εξωτερικό φρένο μπορεί να συμβεί το παρακάτω ...

http://mmk.thenet.gr/bb2/viewtopic.php? ... light=#533

πάντως ο τύπος ήταν όντως "cool customer" ("χαλαρός πελάτης" σε ελέυθερη μετάφραση) όπως λένε οι απο την άλλη μεριά του Ατλαντικού

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό georgex » Δευτ Φεβ 28, 2005 5:05 pm

andread έγραψε:Για να περιπλέξω λίγο τα πράγματα, κάποιοι παρατήρησαν ότι στην αρχή μπήκε σε SAT


To πιθανότερο σε spin... φαίνεται που χαλαρώνει ο δεξιός ιμάντας και πάει για twist.
Από εκεί εύκολα καταλήγει σε σπιράλ (το έχω δεί).

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620


Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

cron