Ημερομηνία Τετ Μάιος 29, 2024 7:43 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Linux Ubuntu

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Linux Ubuntu

Δημοσίευσηαπό aiva » Πέμ Αύγ 18, 2011 3:39 pm

Κατεβάζει κανένας πτήσεις από το gps του με Linux??
Έχω περάσει τα Ubuntu αλλά έχω θέμα με το κατέβασμα της πτήσης μου
Αν είναι κανένας γνώστης κάθε βοήθεια θα ήτανε πολύτιμη..
Το gps που χρησιμοποιώ είναι ένα garmin vista :| :|

Πανί μου σύντροφε πιστέ εσύ μονάχα μένεις, αυτή τη ψεύτικη ζωή να μου την εγλυκαίνεις
aiva
EN B
 
Δημοσ.: 87

Re: Linux Ubuntu

Δημοσίευσηαπό adreas » Πέμ Αύγ 18, 2011 4:59 pm

Προσωπικά θεωρώ πλέον τα καλώδια και τα PC πολύ απαρχαιωμένα επειδή χρησιμοποιώ Leonardo Live. Αλλά για τους λάτρεις των καλωδίων υπάρχουν τα εξής:

1 - GiPSy για την πυραλεπού (Firefox). Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πρέπει να κάνει αυτό που θες.

2 - Δες εδώ για ιδέες.

3 - Εάν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα, κατέβασε το GPSDump για linux και βάλε μια φωνή για το πώς θα το χρησιμοποιήσεις επειδή θέλει λίγο σετάρισμα από command line.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: Linux Ubuntu

Δημοσίευσηαπό aiva » Πέμ Αύγ 18, 2011 8:56 pm

Δεν έχεις άδικο απλά ήθελα και μια back up λύση...
Thanks!! :D :D

Πανί μου σύντροφε πιστέ εσύ μονάχα μένεις, αυτή τη ψεύτικη ζωή να μου την εγλυκαίνεις
aiva
EN B
 
Δημοσ.: 87

Re: Linux Ubuntu

Δημοσίευσηαπό andread » Δευτ Σεπ 05, 2011 12:43 pm

adreas έγραψε:Προσωπικά θεωρώ πλέον τα καλώδια και τα PC πολύ απαρχαιωμένα επειδή χρησιμοποιώ Leonardo Live.


Ανδρέα μώλις έπαθα ενα πολιστισμικό σοκ!

χτες το Live μου δεν δουλεψε και είπα σημέρα να ψάξω να βρω το καλώδιο του MLR όπως τον παλιο καλό καιρό. Μετά απο απίστευτο ψάξιμο το βρήκα καταχωνιασμένο και σκονισμένο και τώτε ήρθε η φρίκη.

κοιταώ απο πισω το pc μου για την σειριακή πόρτα και shock : φρικη : ΔΕΝ ΕΧΕΙ !

Απο οτι θυμαμαι πρεπει να ειναι η πρωτη φορά εδω και 4 χρόνια που χρειάστηκε να καταβάσω πτήση με το καλώδιο

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Linux Ubuntu

Δημοσίευσηαπό adreas » Δευτ Σεπ 05, 2011 7:53 pm

Τουλάχιστον το MLR είναι μηχάνημα άλλης εποχής. Η προσωπική μου βεντέτα είναι με όλες τις κωλοεταιρείες πανάκριβων μηχανημάτων που βγάζανε επί σειρά ετών ο κάθε κατασκευαστής και το καλώδιό του (που αν το χάσεις άντε να το βρεις και στο χρεώνουνε σχεδόν όσο και το μηχάνημα) ενώ το USB βρισκόταν παντού, έκανε 5 ευρώ και αν θες στη μεριά του μηχανήματος να είσαι σειριακός, ένα FTDI chip (για μετατροπή από USB -> Serial) κοστίζει γύρω στα 4 δολάρια και έχει μέγεθος ένα πόντο στη μεγάλη του πλευρά. Αυτός ήταν ένας απ' τους λόγους που μισούσα το Compeo ενώ αντίθετα ερωτεύτηκα παράφορα το Flymaster.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569


Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες