Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 11:22 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Ανακοινώσεις Ανακοινώσεις

Ανακοινώσεις

Βιβλίο για το Cross Country

Ανακοινώσεις από τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς στην Ελλάδα

Βιβλίο για το Cross Country

Δημοσίευσηαπό JOHNGEORGO » Παρ Φεβ 15, 2019 10:41 pm

Αγαπητοί μου γεια σας.
Έκανα μια προσπάθεια να καταγράψω τις μέχρι τώρα γνώσεις μου στο Cross Country, με αποτέλεσμα να γίνει το παρακάτω βιβλίο, που απευθύνεται σε όσους πιλότους έχουν τις βασικές γνώσεις του αθλήματος και θέλουν να αρχίσουν το Cross Country, αλλά και σε όσους το κάνουν και θέλουν να βελτιωθούν.

Τα περιεχόμενα είναι τα εξής:
Πρόλογος
Λίγα λόγια για την περιοχή.
Η πτέρυγα
Το κάθισμα
Η επιτάχυνση
Αντίληψη του περιβάλλοντος
Αστάθεια - ευστάθεια.
Θερμικά - πηγές
Σκανδάλες
Θερμικάρισμα
Αύρες
Αναστροφές
Υπήνεμα
Αναταράξεις
Συγκλίσεις
Κοντά στο βουνό
Ενεργή πτήση
Φυσική κατάσταση
Πρόβλεψη καιρού
Στην πτήση
Σχεδιάζοντας και κάνοντας ένα ρεκόρ.

Όποιος ενδιαφέρεται να το αποκτήσει, θα πρέπει να επικοινωνήσει μαζί μου, μόνο γραπτώς, με τους παρακάτω τρόπους:
Με email στο johngeorgo@yahoo.gr
Με μήνυμα στο massager John georgosopoulos
Με Sms Viber WhatsApp στο 6986479787
Στο μήνυμα γράφετε, όνομα, επώνυμο, διεύθυνση αποστολής, τηλέφωνο και αριθμό βιβλίων που θέλετε.
Το κόστος είναι 15€ συν τα έξοδα αποστολής με αντικαταβολή. Αν κάποιο σωματείο ή μακρινοί πιλότοι πάρουν πάνω από 5 βιβλία μαζί, η αποστολή θα είναι δωρεάν.

Για τους πιλότους της Αθήνας θα μπορέσω να τα δώσω εγώ στις Πλαταιές, χωρίς επιβάρυνση για έξοδα αποστολής. Όπως και στους φίλους που έρχονται και πετάμε παρέα.

Αλλά όλοι όσοι το θέλουν, θα πρέπει να στείλουν όσο πιο γρήγορα μήνυμα, για να υπολογίσω πόσο αντίτυπα θα βγάλω.

Ευχαριστώ.

Γεωργοσόπουλος Γιάννης.

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
JOHNGEORGO
EN B
 
Δημοσ.: 75

Re: Βιβλίο για το Cross Country

Δημοσίευσηαπό jianniskys » Σάβ Φεβ 16, 2019 3:48 pm

Η αγάπη και το πάθος σου για το αλεξίπτωτο πλαγιάς σε κάνει όχι μόνο να πετάς όσο συχνότερα και καλύτερα μπορείς και επιτρέπουν οι συνθήκες , αλλά την θεωρητική και πρακτική σου εμπειρία και κατάρτιση να θες να την μεταδόσεις, βοηθώντας και άλλους να τα καταφέρουν όπως εσύ και ίσως καλύτερα.
Το βιβλίο, φαντάζομαι, αποτελεί ένα καρπό μιας τέτοιας πρόθεσης και αν και δεν το'χω πάρει ακόμη στα χέρια μου, αφού διάβασα με ευχάριστη έκπληξη για την ύπαρξη του στο sky, ξέρω ότι θα αποτελέσει ένα πολύτιμο βοηθό στη γλώσσα μας, σε όσους θέλουν να βοηθηθούν θεωρητικά και να αντλήσουν από την μέχρι σήμερα εμπειρία σου, ώστε να εξελιχθούν σε καλύτερους πιλότους.
Μπράβο Γιάννη για την προσπάθεια, και το χρόνο που κατέθεσες (και ένα βιβλίο απαιτεί μεγάλη προσπάθεια και χρόνο), την πρόθεση σου να μοιραστείς όσα έμαθες και την αγάπη σου για το σπορ μας.

jianniskys
EN D
 
Δημοσ.: 169

Re: Βιβλίο για το Cross Country

Δημοσίευσηαπό JOHNGEORGO » Σάβ Φεβ 16, 2019 4:16 pm

Αν και δεν μου αρέσει δημόσια ούτε να λέω ούτε να εισπράττω καλά λόγια, θα κάνω την εξαίρεση και θα σου πω δημόσια ένα μεγάλο ευχαριστώ που με έμαθες να πετάω και για όλες τις γνώσεις που μου έδωσες πάνω στο Cross Country. Χωρίς εσένα δεν θα είχα κάνει ότι έχω κάνει.
Πιστεύω ότι ο κάθε ένας μας από την θέση του θα πρέπει να βάλει το δικό του λιθαράκι για να πάμε αυτό το μαγικό άθλημα μπροστά.
Τα υπόλοιπα από κοντά.

Τελευταία επεξεργασία απο JOHNGEORGO την Τρί Φεβ 19, 2019 2:37 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
JOHNGEORGO
EN B
 
Δημοσ.: 75

Re: Βιβλίο για το Cross Country

Δημοσίευσηαπό paramick » Δευτ Φεβ 18, 2019 3:58 pm

Πόσταρα για τον ΑΟΚ ,και τώρα σε ξανανεβάζω επάνω.
Α...και συγχαρητήρια για την προσπάθεια.
:)

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: Βιβλίο για το Cross Country

Δημοσίευσηαπό kiwifly » Τρί Φεβ 19, 2019 1:28 pm

Είναι σημαντικό για εναν πιλότο η γνώση, στα δικα μας αρχαία χρονια δεν υπήρχε η δυνατότητα τις γνωσης, άμεσα, οσο γίνεται σήμερα.
Οσο για εκπαιδευτικά υλικά....τα γνώστα.
Σήμερα λοιπόν ο κάθε πιλότος μπορει να λάβει γνώσεις και να προωδευση.
Η συγραφή καποιου βιβλιου δεν είναι ευκολη υπόθεση. ευτυχώς για ολους εμάς,δύο μέλη τις Α.ΦΩ.ΣΤ.ΕΛ εχουν συνδράμη και αυτοί με την προσπάθεια τους να μεταδώσουν τισ πολύτιμες γνωσεις τους.
Με τον πρακτηκό οδηγό του Γιάννη Ξηρού, και τωρα με το πόνημα του Γιάννη Γεωργουσόπουλου.
Η κοινότηττα μας εχει δυο πολύ καλά εργαλεια για την εκπαιδευση και πρόοδο των νέων πιλότων.
Το μόνο που θελω να πω, ενα μεγάλο Εύγε.

kiwifly
EN B
 
Δημοσ.: 57

Re: Βιβλίο για το Cross Country

Δημοσίευσηαπό ever-rest » Κυρ Μάιος 05, 2019 4:33 pm

Γιάννη συγχαρητήρια για την δουλειά που έκανες. Μετά από καιρό, λόγω έλλειψης χρόνου κατόρθωσα να το διαβάσω. Νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο έχει γραφεί στα Ελληνικά. Μου φέρνει σε μικρογραφία το thermal flying του martens, του καλύτερου βιβλίου για το xc. Το βιβλίο σου νομίζω πρέπει να το έχει κάθε πιλότος παλιός ή καινούργιος. Χωρίς θεωρητική βάση δεν πας πουθενά. Μπράβο.

woman always hope, that man will change, but he won´t. and man hope, that woman will never change, but she will..
ever-rest
EN B
 
Δημοσ.: 109

Re: Βιβλίο για το Cross Country

Δημοσίευσηαπό JOHNGEORGO » Κυρ Μάιος 05, 2019 8:48 pm

Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Με τιμούν ιδιαίτερα ειδικά όταν τα λέει ο καλύτερος Cross Country πιλότος της χώρας μας.
Επι της ευκαιρίας σας ενημερώνω ότι το βιβλίο εξαντλήθηκε, αν βρω τον χρόνο θα προσπαθήσω να βελτιώσω ορισμένα μικροπράγματα για να είναι πιο κατανοητά από τους νέους πιλότους. Επίσης θα φροντίσω να γίνει καλύτερη δουλειά από το τυπογραφείο έτσι ώστε να μην ανοίγουν στην θερμοκόλλησή τους.

Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκρισή σας.

JOHNGEORGO
EN B
 
Δημοσ.: 75

Re: Βιβλίο για το Cross Country

Δημοσίευσηαπό JOHNGEORGO » Δευτ Οκτ 21, 2019 7:18 pm

Έπειτα από τη ζήτηση του βιβλίου από πιλότους και σχολές, έδωσα για ανατύπωση και θα έχω μέσα στην εβδομάδα τα νέα βιβλία.
Θα είναι με καλύτερη βιβλιοδεσία και στην ίδια τιμή.
Επειδή δεν μπορώ να θυμηθώ όλους αυτούς που μου το ζήτησαν, παρακαλώ όποιος το θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου με τους τρόπους που αναφέρω παραπάνω.

Υ.Γ Για τους πιλότους που πετάνε στον Κιθαιρώνα, το βιβλίο θα διατίθεται και από το κατάστημα της o2paragliding.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ.

JOHNGEORGO
EN B
 
Δημοσ.: 75


Επιστροφή στην Ανακοινώσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron