Ημερομηνία Πέμ Απρ 18, 2024 5:54 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Αερολογίες

Αερολογίες

τι είναι η κυβέρνηση;

Άσχετα από πτήσεις αλλά σχετικά με εμάς.

Συντονιστής: Moderators

τι είναι η κυβέρνηση;

Δημοσίευσηαπό Navagosostis » Κυρ Απρ 07, 2013 1:00 am

Ένας εξωγήινος επισκέπτεται τον πλανήτη μας, προσπαθώντας να διαπιστώσει αν το ανθρώπινο είδος έχει εξελιχθεί. Ανοίγει μια συζήτηση με τον πρώτο άνθρωπο που συναντά, σύντομα όμως έρχεται σε αδιέξοδο, πασχίζοντας να κατανοήσει το σύστημα διακυβέρνησης των ανθρώπων και συγκεκριμένα, τι ακριβώς είναι η κυβέρνηση. Ένας πανέξυπνος και πολύ αποκαλυπτικός, μέσα στην απλότητά του, διάλογος, βασισμένος σε μια ομιλία του Larken Rose.

http://www.videoman.gr/20894

μου άρεσε και είπα να το μοιραστώ μαζί σας

ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι πετάξουμε ! ! !
Navagosostis
Competition
 
Δημοσ.: 220

Re: τι είναι η κυβέρνηση;

Δημοσίευσηαπό ρήγας » Κυρ Απρ 07, 2013 2:31 pm

ωραίο θανάση, έχω όμως μια διαφωνία... όταν ψηφίζουμε με βάση το προσωπικό μας συμφέρον, ξέρουμε πως ο πολιτικός που εκλέγουμε, θα εξυπηρετήσει ΕΜΑΣ. και αν ΕΜΕΙΣ κερδίσουμε αυτό που θέλουμε, τότε είναι ο 'ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ'. αν λοιπόν εγώ κερδίσω 5, ε, ο δικός μου ας κερδίσει 100. τι με νοιάζει; από μένα θα τα πάρει;(πόσο μαλάκας είμαι..) και όχι μόνο μαλάκας, είμαι και γκάνκστερ, αφου εν γνώση μου με τέτοιους συναλλάσομαι. αν πάλι έχω την εντύπωση πως αυτός που ψηφίζω κατόπιν συμφωνίας για να με εξυπηρετήσει, έχει αγαθούς σκοπούς, είμαι επικίνδυνα ηλίθιος(γκάνκστερ) .όλοι οι υπόλοιποι που φηφίζουμε τους ίδιους, επιλέγοντας τον λιγότερο απατεώνα, χωρίς προσωπικό όφελος, είμαστε απλά ηλίθιοι. σε κάθε περίπτωση παίρνουμε αυτό που μας αξίζει

ρήγας
EN D
 
Δημοσ.: 140

Re: τι είναι η κυβέρνηση;

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Κυρ Απρ 07, 2013 2:43 pm

μηπως ειναι τα συμπτωματα της εκπαίδευσης;

δηλαδη, οταν πρεπει να αποφασισουμε για κατι σημαντικό, ειμαστε εκπαιδευμένοι να στενοκεφαλιάζουμε, να αγχωνόμαστε και να "προσέχουμε"...

αυτη η συνταγή, δεν αρκεί;

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: τι είναι η κυβέρνηση;

Δημοσίευσηαπό ρήγας » Κυρ Απρ 07, 2013 3:04 pm

σίγουρα η εκπαίδευση θα μπορούσε να αλλάξει τον κόσμο
τελευταία έμαθα για αυτή την καταπληκτική Κυρία
http://biographies.nea-acropoli.gr/inde ... &Itemid=21

ρήγας
EN D
 
Δημοσ.: 140

Re: τι είναι η κυβέρνηση;

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Κυρ Απρ 07, 2013 3:58 pm

Καταπιεσμένο από έναν πανίσχυρο ενήλικα που του λυγίζει τη θέληση και το υποχρεώνει να προσαρμοστεί σε ένα εχθρικό περιβάλλον, δεν μπορεί να αναπτυχθεί διανοητικά και ηθικά.
:cry: :cry:

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075


Επιστροφή στην Αερολογίες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron