Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 11:37 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Αερολογίες

Αερολογίες

Al Hamdu lil allah

Άσχετα από πτήσεις αλλά σχετικά με εμάς.

Συντονιστής: Moderators

Al Hamdu lil allah

Δημοσίευσηαπό yuri » Τετ Ιαν 23, 2013 9:27 pm

Αδέρφια μου αλήτες πουλιά,

Χθες το βράδι σε ένα άδειο πάρκινγκ εκθεσιακού κέντρου, έγινα ο πρώτος αλλοδαπός κάτοχος διπλώματος αλεξιπτώτου πλαγιάς στο Κατάρ και τρίτος συνολικά στο κράτος τού Κατάρ. Οι άλλοι δύο είναι Καταριανοί και μέλη της υπηρεσίας που τα εκδίδει!!

Μου πήρε ένα τρίμηνο προσπάθειας, δύο-τρία κιλά τυπωμένο με μπλα μπλα χαρτί, αρκετό γλύψιμο αραβικών πισινών (πλυμένων), 112 εύρω και πολύ υπομονή που δεν ήξερα ότι είχα!

Επίσεις με ενημέρωσαν πως εάν οποιαδήποτε στιγμή δω πάνω απο τρία αλεξίπτωτα στο Κατάρ (ένα το δικό μου συν οι άλλοι δύο) πρέπει να το ρουφιανέψω στην υπηρεσία καλώντας τους αμέσα (σιγά μην αφήσω τα χεράκια από τα φρενάκια του passio για να παίρνω τηλέφωνα) ώστε να έρθει η Αστυνομία να τους χώσει κρατητήριο κάνα δυημεράκι και να κατάσχει και εξοπλισμό (έχει γίνει!!!).

Σας παραθέτω τα πειστήρια. :mrgreen: :mrgreen:

Αλλαχ ου ακμπαρ

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία απο yuri την Τετ Ιαν 23, 2013 9:35 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Ήσυχο, ήσυχο το ποταμάκι - αργοκυλάει το γαλάζιο το νεράκι - και τραγουδάει την αγάπη τη χρυσή - μια κι ήρθες αγαπούλα μου εσύ.
yuri
EN B
 
Δημοσ.: 38

Re: Al Hamdu lil allah

Δημοσίευσηαπό paramick » Τετ Ιαν 23, 2013 9:34 pm

ΑΞΙΟΣ :!: :!: :!:

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: Al Hamdu lil allah

Δημοσίευσηαπό φαεθων » Τετ Ιαν 23, 2013 9:53 pm

σαλααμ αλεκουμ ανα ακατελαμ ελ γιουνανιγια ελ μπασρ γκοφρ αλ λαχ ιμπν σαχρα αμπντουλουαχατ...

φαεθων
EN A
 
Δημοσ.: 25

Re: Al Hamdu lil allah

Δημοσίευσηαπό sarropoulo » Τετ Ιαν 23, 2013 9:57 pm

ωραιος!!απο οτι βλεπω ακομα και στο καταρ με 3 πιλοτους τα διπλωματα ληγουν οχι σαν εμας το πηρες γεια και χαρα για παντα... 8) :mrgreen:

sarropoulo
EN B
 
Δημοσ.: 104

Re: Al Hamdu lil allah

Δημοσίευσηαπό frog » Τετ Ιαν 23, 2013 10:25 pm

Αυτό που βλέπεις είναι κάτι σαν το δελτίο των αθλητών που πρέπει να ανανεώνεται κάθε χρόνο όπως και τα δικά μας FAI license για το εξωτερικό. Απλά στην Ελλάδα δεν ανανεώνουμε το δελτίο λόγω κόστους μάλλον. Αν θέλετε όμως και για να είμαστε και εμείς όπως το εξωτερικό μπορούμε να το ανανεώνουμε με το αντίστοιχο παράβολο πχ

Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: Al Hamdu lil allah

Δημοσίευσηαπό sarropoulo » Τετ Ιαν 23, 2013 11:51 pm

Βασικα αυτο που ηθελα να πω ειναι η πρακτικη ανανεωση των διπλωματων και κυριως αυτων που εχουν ευθυνες(διπλα,εκπαιδευτες κτλπ) το να δινουμε ενα παραβολο και να ανανεωνεται δεν λεει και πολλα,,

sarropoulo
EN B
 
Δημοσ.: 104

Re: Al Hamdu lil allah

Δημοσίευσηαπό GiotaR » Πέμ Ιαν 24, 2013 12:03 am

Καταριανή Αθλητική Ταυτότητα,,,,με γειά! :D
Ναι, δεν είναι δίπλωμα.
Το Δελτίο Αθλητικής Ιδιότητας της ΕΛΑΟ, η αθλητική Ταυτότητα που όλοι έχουμε, θα έπρεπε να εκδίδεται ανά έτος, κανονικά.
Επίσης όποιος πάει στο εξωτερικό για συμμετοχή σε αγώνες, πρέπει να πάρει από ΕΛΑΟ, το Competition FAI Licence που ισχύει μόνο για ένα έτος (έχει πάνω το χρωματιστό FAIσημο) Αυτό ζητάνε συνήθως οι διοργανωτές και ενίοτε και την IIPI card.

Ααα όσο για τις ανανεώσεις και τους πρακτικούς ελέγχους,,,, φυσικά το παράβολο απο μόνο του δεν είναι τίποτε άλλο παρά εισπρακτικό μέτρο. Μην μελετάτε τέτοιες ιδέες δεν το χουν σε τίποτε να το εφαρμόσουν :P :P :P Για ουσιαστικό έλεγχο ,,,ποιός ήρθε; :roll: :roll: :roll: Μεγάααααλη κουβέντα :P

GiotaR
Competition
 
Δημοσ.: 291

Re: Al Hamdu lil allah

Δημοσίευσηαπό Navagosostis » Πέμ Ιαν 24, 2013 12:22 am

αντί να λήγει η άδεια μας (άλλωστε, όσο πετάει κανείς γιατί να λήγει;) θα μπορούσε να έχει συμπληρωμένη την ομάδα αίματος (η δικιά μου π.χ. δεν έχει, την έγραψα με μαρκαδόρο) :shock:

ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι πετάξουμε ! ! !
Navagosostis
Competition
 
Δημοσ.: 220

Re: Al Hamdu lil allah

Δημοσίευσηαπό ρήγας » Πέμ Ιαν 24, 2013 1:22 am

δηλαδή Γιώργο, μπορείς πλέον να λάβεις μέρος στο εθνικό πρωτάθλημα παραπέντε του Κατάρ και να διεκδικήσεις μετάλλιο :!:

ρήγας
EN D
 
Δημοσ.: 140

Re: Al Hamdu lil allah

Δημοσίευσηαπό frog » Πέμ Ιαν 24, 2013 1:23 am

Οι ταυτότητα που εκδίδεται από την ΕΑΠ έχει την ομάδα αίματος επάνω της αν αυτή έχει σταλεί με τα στοιχεία του πιλότου. Επίσης έχει και αριθμό που σε αρκετές λείπει αλλά θα ανεβάσουμε κάποιο αρχείο με όλους τους αριθμούς στην σελίδα της ΕΑΠ

Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: Al Hamdu lil allah

Δημοσίευσηαπό badoulis » Πέμ Ιαν 24, 2013 10:22 am

Με γειές Yuri! Και μην ξεχάσεις να ρουφιανέψεις... ΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΟ (ένα νέο καταριανό θρίλερ με πολύ αγωνία και εφεδρικά)

Για την ομάδα αίματος, προσωπικά, πιστεύω ότι θα είναι πιο χρήσιμη να αναγράφεται πάνω στο κράνος (εγώ αυτό έκανα :D )

Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Re: Al Hamdu lil allah

Δημοσίευσηαπό ρήγας » Πέμ Ιαν 24, 2013 12:06 pm

badoulis έγραψε:
Για την ομάδα αίματος, προσωπικά, πιστεύω ότι θα είναι πιο χρήσιμη να αναγράφεται πάνω στο κράνος (εγώ αυτό έκανα :D )

νομίζω πως αν χρειαστείς αίμα, πριν σου χορηγήσουν, θα πάρουν δείγμα απ' το δικό σου. ακόμα κι αν το χτυπήσεις tatoo σε όλο σου το κορμί

ρήγας
EN D
 
Δημοσ.: 140

Re: Al Hamdu lil allah

Δημοσίευσηαπό badoulis » Πέμ Ιαν 24, 2013 12:11 pm

ρήγας έγραψε:
badoulis έγραψε:
Για την ομάδα αίματος, προσωπικά, πιστεύω ότι θα είναι πιο χρήσιμη να αναγράφεται πάνω στο κράνος (εγώ αυτό έκανα :D )

νομίζω πως αν χρειαστείς αίμα, πριν σου χορηγήσουν, θα πάρουν δείγμα απ' το δικό σου. ακόμα κι αν το χτυπήσεις tatoo σε όλο σου το κορμί


Ναι, ακριβώς, το έχω ρωτήσει επί τούτου σε νοσοκομείο. Εννοείται ότι θα πάρουν δείγμα, αλλά ο χρόνος που θα εξοικονομηθεί όταν θα έχουν ήδη φέρει τις σωστές φιάλες στο χειρουργείο όσο ακόμα είσαι στο ασθενοφόρο, μπορεί να κάνει τη διαφορά.

Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Re: Al Hamdu lil allah

Δημοσίευσηαπό ρήγας » Πέμ Ιαν 24, 2013 1:01 pm

πόσο θα 'θελα να πιστέψω οτι μπορεί να λειτουργήσει έτσι ελληνικό δημόσιο νοσοκομείο...
:(

ρήγας
EN D
 
Δημοσ.: 140

Re: Al Hamdu lil allah

Δημοσίευσηαπό yuri » Πέμ Ιαν 24, 2013 8:59 pm

Θα κάμουνε εθνικό πρωτάθλημα στη προσγείωση ακριβείας. Οι άλλοι δύο πετάνε μόνο παραμοτέρ. Πάμε για χρυσό ρεεεε…

Το Τέταρτο αλεξίπτωτο,

Σκηνοθεσία Πάνος Παπαπτώσης

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :D :D :D

Ήσυχο, ήσυχο το ποταμάκι - αργοκυλάει το γαλάζιο το νεράκι - και τραγουδάει την αγάπη τη χρυσή - μια κι ήρθες αγαπούλα μου εσύ.
yuri
EN B
 
Δημοσ.: 38

Re: Al Hamdu lil allah

Δημοσίευσηαπό dim » Πέμ Ιαν 24, 2013 11:04 pm

μπορεί να περιμένουν κόσμο από το εξωτερικό για τον αγώνα....
πάντως από ότι διαβάζω και από ότι μπορώ να καταλάβω πρέπει να το έχουν κάψει εκεί κάτω, έτσι?

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: Al Hamdu lil allah

Δημοσίευσηαπό adreas » Πέμ Ιαν 24, 2013 11:53 pm

yuri έγραψε:εάν οποιαδήποτε στιγμή δω πάνω απο τρία αλεξίπτωτα στο Κατάρ (ένα το δικό μου συν οι άλλοι δύο) πρέπει να το ρουφιανέψω στην υπηρεσία καλώντας τους αμέσα (σιγά μην αφήσω τα χεράκια από τα φρενάκια του passio για να παίρνω τηλέφωνα) ώστε να έρθει η Αστυνομία να τους χώσει κρατητήριο κάνα δυημεράκι και να κατάσχει και εξοπλισμό (έχει γίνει!!!).


Ώπα, μπάστα γιουνάν. Δηλαδής αν κάποιος περαστικός θέλει να πετάξει Κατάρ πρέπει να βγάλει Καταραμένο δίπλωμα;

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: Al Hamdu lil allah

Δημοσίευσηαπό macmanos » Παρ Ιαν 25, 2013 9:15 pm

Γιατί σχεδιάζεις να κατέβεις?

macmanos
EN A
 
Δημοσ.: 12

Re: Al Hamdu lil allah

Δημοσίευσηαπό adreas » Παρ Ιαν 25, 2013 11:12 pm

Με αυτά που διαβάζω σίγουρα όχι, αλλά μου ακούγεται τελείως κουφό. Δεν έχω ακούσει άλλη χώρα να έχει τέτοιους ανώμαλους κανονισμούς.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: Al Hamdu lil allah

Δημοσίευσηαπό yuri » Σάβ Ιαν 26, 2013 11:03 pm

Την ίδια απορια είχα και εγώ αλλά δεν τόλμησα να ρωτήσω, γιατί αρκεί ένας από δαύτους να μην θέλει να στο δώσει και απλά δεν θα το πάρεις ποτέ!!

Πριν μερικές εβδομάδες εκεί που πέταγα ήρθε ο ένας της Αεραθλητικής επιτροπής με το παραμοτέρ, προσγειώνεται και μου κανει σήμα να προσγειωθώ και εγώ. Πάω κάτω και μου λέει οτι δεν θα φωνάξει αστυνομία αλλά να τα μαζέψω, πήρε φωτό την πινακίδα του αυτοκινήτου μου, φόρεσε το μοτέρ και έφυγε.

Αν αυτά σου φένονται περίεργα και τραβηγμένα, θυμήσου οτι το Κατάρ είναι απολυταρχικό καθεστώς, μοναρχία και όχι δημοκρατία. :evil:

Ήσυχο, ήσυχο το ποταμάκι - αργοκυλάει το γαλάζιο το νεράκι - και τραγουδάει την αγάπη τη χρυσή - μια κι ήρθες αγαπούλα μου εσύ.
yuri
EN B
 
Δημοσ.: 38

Re: Al Hamdu lil allah

Δημοσίευσηαπό kilias » Σάβ Ιαν 26, 2013 11:05 pm

Tragic

Live fast
Fly high
Be free
kilias
Competition
 
Δημοσ.: 295


Επιστροφή στην Αερολογίες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες

cron