Ημερομηνία Σάβ Απρ 20, 2024 12:37 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Αερολογίες

Αερολογίες

περι εξουσιασμού...

Άσχετα από πτήσεις αλλά σχετικά με εμάς.

Συντονιστής: Moderators

περι εξουσιασμού...

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Τετ Δεκ 12, 2012 11:03 am






αυτα τα ειχα ξαναδει...




αυτο, το βρηκα σημερα, και το θεωρησα πιθανως χρησιμο (δεν το τεσταρισα ακομα):
http://tap-easy.com/2166/tap-to-stop-de ... y-figures/

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: περι εξουσιασμού...

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Τετ Δεκ 12, 2012 3:17 pm

Δουλειά δεν είχε ο διάολος και μαρκάλαγε τα παιδιά του. Άνθρωποι με ενδιαφέροντα, με φίλους, με μια ισορροπημένη σχέση δεν πάνε σε τέτοιου είδους πειράματα και αν πήγαιναν θα είχαν την ελεύθερη βούληση να σταματήσουν. Αν προσέξεις τις φάτσες τους θα καταλάβεις περί τίνος πρόκειται. Πλάσματα άβουλα που η μοίρα τους έδωσε έναν αποτυχημένο ρόλο και ψάχνουν να βρουν την ταυτότητά τους. Και για να γεμίσουν τη μέρα τους είναι ικανοί να κάνουν ότι μαλακία μπορείς να φανταστείς. Είναι αυτό που λέμε τα σιγανά ποτάμια. Και δυστυχώς ζουν ανάμεσά μας.

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: περι εξουσιασμού...

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Τετ Δεκ 12, 2012 3:51 pm

μπα, ευκολη λυση μου μοιάζει να επιλέγω να νομιζω οτι εγω ειμαι απο τους λίγους που δεν τους αφορά...



αντιθέτως, εντοπισα δικους μου τροπους συμπεριφορας στα βιντεάκια...

σχετικα με το "γιατί" συμφωνω με τον μπατσο που μου κανει σημα να σταματησω...

σχετικά με το "γιατί", η γνωμη του "admin" θεωρείται σωστή...

σχετικά με το 'γιατί' ολοι οι νεοσύλλεκτοι μοιάζουν σαν ατομα με ειδικές ανάγκες...

και διάφορα άλλα τέτοια... τα οποια συνηθως περνάνε απαρατήρητα, και θεωρούμε ανύπαρκτα....



προφανως και δεν εννοω οτι θα πρεπει να μη σταματαμε οταν μας λεει ο μπατσος να σταματησουμε... αλλά το ΓΙΑΤΙ σταματάμε... ξέρουμε;

ή βολευόμαστε να το πουλαμε στον εαυτό μας οτι ειμαστε εμείς τα "καλα παιδιά"... οι "ευγενικοί"... και διάφορες αλλες τετοιες μαλακίες που στην ουσία ειναι αυτοκοροιδεμα, για να μην παραδεχτουμε οτι ειμαστε αρνακια και ο τσοπανης μιλησε και εμεις καναμε μπεεεεεε....

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: περι εξουσιασμού...

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Τετ Δεκ 12, 2012 4:15 pm

Έχει τύχει να μην σταματήσω σε μπλόκο και να μου στείλουν την κλήση σπίτι. Δεν γλυτώνεις κάτι. Άστο λοιπόν αυτό.
Ο συγκεκριμένος τσοπάνης του video δεν υπήρχε περίπτωση να με ψαρώσει για να κάνω κάτι και καλά για χάρη της επιστήμης εκτός αν ήμουνα μεγάλη ψωνάρα.
Οι μορφές εξουσίας υπάρχουν παντού. Κάποιος είχε πει ότι αν θέλεις να γίνεις αφεντικό, πάρε ένα σκύλο. Φαντάρος πήγες η το πήρες Ι5? Αν έχεις πάει θα καταλάβεις τι εννοώ. Εκεί τα πειράματα δίνουν και παίρνουν όλη μέρα.

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: περι εξουσιασμού...

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Τετ Δεκ 12, 2012 4:23 pm

ναι ρε, πηγα αυτο δε λεω για νεοσυλλεκτους;


θες να μου πεις οτι οταν σου συμβαινει καποιο περιστατικο για το οποιο εχεις "εκπαιδευτει" μεσω τιμωριας (οπως ολα τα καλα αρνακια της κοινωνιας μας), δεν σου προκυπτει ενα "αυτοματο" συναισθημα, το οποιο αν περασει απαρατηρητο, συμβαινει να σε βαζει σε μια κατασταση ψαρωματος/υποταγης/γλυψιματος/κλπ απεναντι στην "εκαστοτε εξουσια";

δεν καταλαβαινω αν μου λες οτι δεν το παρατηρείς και αρα για σενα δεν υφισταται, ή οτι θεωρεις τον εαυτό σου οτι το εχεις παρατηρησει καποτε, δουλέψει, και ξεπερασει σε τετοιο βαθμο που δεν σου λεει τιποτα...

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: περι εξουσιασμού...

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Τετ Δεκ 12, 2012 4:33 pm

Επειδή έχουμε και μια διαφορά ηλικίας (θα μπορούσες να ήσουν γιος μου), σου λέω λοιπόν ότι στην ηλικία σου είχα και εγώ τέτοιους προβληματισμούς. Στη φάση που είμαι τώρα, μπορώ να αντιληφθώ πιο καθαρά πότε ασκώ εξουσία και πότε μου ασκούν. Αναγνωρίζω και δέχομαι τα λάθη μου και δεν ντρέπομαι να ζητήσω συγνώμη. Στα συγκεκριμένα video αναγνώρισα τον τσοπάνη και τα πρόβατα αλλά εγώ είμαι χιλιόμετρα μακριά. Είμαι αλλού. Κατάλαβες?

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: περι εξουσιασμού...

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Τετ Δεκ 12, 2012 4:59 pm

καταλαβαινω οτι μου λες οτι μου λειπει η πειρα για να αντιστοιχησω αυτα που μου λες...

οποτε καταλαβα οτι ειναι ανεφικτο να καταλαβω, ακομα κι αν καποτε συμφωνησω μαζι σου χααχχαα :D


ωραια συζητηση ομως! :D



edit:
υγ. οχι και γιος σου ρε μαστορα αχχαχα εκτος αν εισαι 50 και γαμαγες απο τα 15 :lol: :P

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: περι εξουσιασμού...

Δημοσίευσηαπό adreas » Τετ Δεκ 12, 2012 6:53 pm

Sprayman έγραψε:Είμαι αλλού. Κατάλαβες?


Η αλήθεια είναι ότι είχα μια υποψία :wink:

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: περι εξουσιασμού...

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Τετ Δεκ 12, 2012 8:27 pm

Καλά κάνεις αρκεί να ξέρεις που είναι το αλλού και να μην ακολουθείς τα πρόβατα.

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: περι εξουσιασμού...

Δημοσίευσηαπό dim » Τετ Δεκ 12, 2012 8:33 pm

Sprayman έγραψε:Και για να γεμίσουν τη μέρα τους είναι ικανοί να κάνουν ότι μαλακία μπορείς να φανταστείς. Είναι αυτό που λέμε τα σιγανά ποτάμια. Και δυστυχώς ζουν ανάμεσά μας.


Παρακαλώ διευκρίνησε το όρο "μαλακία", τα extreme sports περιλαμβάνονται? το παραπέντε? to skydiving? :lol: :lol: :lol:

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: περι εξουσιασμού...

Δημοσίευσηαπό ian » Πέμ Δεκ 13, 2012 9:11 am

Ισως και να συμφέρει τα πρόβατα να είναι εκει που ειναι και να ακολουθουν τον τσοπάνη και τα τσοπανόσκυλα.............
Εκει κάπου έξω βρίσκεται και ένας Λύκος :twisted:


Το Παρα5 ειναι ψυχολογικό αθλημα
ian
Competition
 
Δημοσ.: 210

Re: περι εξουσιασμού...

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Δεκ 13, 2012 11:58 am

ειμαστε σιγουροι;


jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: περι εξουσιασμού...

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Δεκ 13, 2012 12:32 pm


jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075


Επιστροφή στην Αερολογίες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες

cron