Ημερομηνία Παρ Απρ 19, 2024 6:15 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Αερολογίες

Αερολογίες

εκκλησιαστικά....

Άσχετα από πτήσεις αλλά σχετικά με εμάς.

Συντονιστής: Moderators

εκκλησιαστικά....

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Σάβ Δεκ 01, 2012 4:08 pm

agnostos έγραψε:Επειδη φίλε ειμαι ενας απ΄αυτους που συντηρούν εκκλησάκια σου λέω οτι μας αδικείς.Τα χίλια χρόνια που λες οτι σας παμε πισω ειναι ψέμα.Εγω θα σε πάω 3000 + πίσω για να δείς οτι η εννοια της σχετικότητος ειχε εισαχθει απο τότε (απο αγραμματους θρησκευόμενους )στην ανθρώπινη ιστορία[ Μωυσή, ψαλμός 90, εδάφιο 4, ("διότι χίλια έτη ενώπιόν σου είναι ως ημέρα, ή εχθές, ήτις παρήλθε, και ως φυλακή νυκτός]ενω οι σύγχρονοι γραμματισμένοι αθρησκοι περίμεναν μεχρι το 1905 να γίνει μαθηματικη πράξη (απο τον Αινσταιν)για να πιστεψουν την σχετικότητα του χρόνου ).Αυτο μονο για την αποκατασταση της αλήθειας περι μονον 1000 ετων οτι ειμαστε πίσω.Οσο για την τιμή που πρέπει και αν πρεπει να αποδίδομαι στους νεκρους...Στην χώρα μου,την ΕΛΛΑΔΑ,το να αποδίδεις τιμη σε ανθρωπο εν ζωη,ειναι δείγμα .ευπρεπούς ανθρώπινης συμπεριφοράς.Το να αποδιδεις ομως τιμη σε νεκρό ειναι δείγμα ανθρώπινου μεγαλείου και πολιτισμου.Για τον φίλο τον cop O ΝΙΚΟΣ δεν εφτιαξε το εκκλησάκι (δεν ειναι βέβαια εκκλησάκι ,ειναι εικονοστάσιο ) ηταν ομως ενας απ΄αυτους που το τιμούσε και αναβε το καντηλι.Χωρις ιχνος διάθεσης αντιπαράθεσης,μπορει οποιος θέλει να γράψει τις απόψεις του και να κριτικάρει εαν τα γραφόμενά μου,δεν θα το συνεχίσω.



1 λέξη για σεβασμό στους νεκρους, οπως επιδεικνύεται απο την "εκκλησία"....

.
.
.
.
.
.





εκταφή!

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: εκκλησιαστικά....

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Σάβ Δεκ 01, 2012 4:35 pm

Ένα πράγμα θα σου πω κύριε άγνωστε που το έχω ξαναπει και στον badder και βγάλε τα συμπεράσματά σου. Παπάς πολιτικός και μασόνος πάνε μαζί. Τα εικονοστάσια, τα εκκλησάκια οι επιτάφιοι τα εορτολόγια, τα κόλυβα, τα σαρανταήμερα και όλα αυτα έχουν κατασκευαστεί από ανθρώπους και όχι από τον Θεό.Η γιαγιά μου στο χωριό πίστευε ότι όποιος φάει κρέας την καθαρή Δευτέρα, τον επόμενο χρόνο πεθαίνει. Υπάρχουν μορφωμένοι άνθρωποι σήμερα που πιστεύουν το ίδιο. Στο σύμπαν δεν υπάρχουν θρησκείες. Υπάρχουν άχρονοι νόμοι.(Διάβασε Ηράκλειτο). Η Δράση και η αντίδραση. Ο Κόσμος και ο αντίκοσμος. Το τινά και το αντί. Όλα είναι σε πλήρη αρμονία. Δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα.
Οπως είχε πει και ο Ναζωραίος σε έναν μαθητή του: “Αφες τους νεκρούς θάψε τους εαυτόν νεκρούς'' Δηλαδή άσε τους νεκρούς να θάβουν τους νεκρούς τους.
ΑΜΗΝ.

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: εκκλησιαστικά....

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Σάβ Δεκ 01, 2012 8:34 pm

Νικολα ολα τα γουρουνια την ιδια μουρη εχουν....
ολοι γιατην εξουσια παλευουν...
βρησκουν παντα και κανουν...

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: εκκλησιαστικά....

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Σάβ Δεκ 01, 2012 8:58 pm

cop έγραψε:καλυτερα λοιπον οπως ειπες κι εσυ να μην το συνεχισουμε, μιας και το φορουμ εχει αλλο χαρακτηρα...
περα απο αυτο ειδες και μονος σου με παραδειγμα το Νικο, οτι οσους σταυρους ειτε μικρους ειτε μεγαλους, η ασφαλεια πτησεων εχει να κανει με φυσικες και οχι μεταφυσικες δυναμεις....


:lol: να μη συνεχισουμε, ολοι εκτος απο σενα, που θα συνεχισεις λεγοντας..... αχαχχαχαχα καλο!...

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: εκκλησιαστικά....

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Σάβ Δεκ 01, 2012 9:09 pm

το εγραψα μονο και μονο επειδη ειπε ο agnostos οτι ουτως η αλλως δεν θελει συνεχεια....
ασε ρε να πεσει και τιποτε κατω....
αμεσως να μου κοψεις κληση.... :shock: :roll: :mrgreen:

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: εκκλησιαστικά....

Δημοσίευσηαπό dim » Σάβ Δεκ 01, 2012 9:48 pm

Ενδιαφερον thread και με τις αναμενόμενες εντάσεις που χαρακτηρίζει τους ανθρώπους του αέρα. Πλην όμως πρέπει να ξέρετε ότι είμαστε όλοι μεγάλοι πιά και με ήδη αποκρυσταλλωμένες απόψεις στα ζητήματα της υπαρξής μας. Αρα οσο και χτυπιέστε δεν προκειτε να πείσετε κανέναν να ασπαστει τις απόψεις σας γιατί ο καθένας μας έχει ήδη μουλαρωμένες τις δικές του στο κεφάλι του. Μπορείτε καλλιστα να τις αναφέρετε, μην περιμένετε όμως και χαδακια γιαυτές.
Αλλωστε εμένα δεν ενδιαφερουν όλα αυτά τα θεολογικά αφου πιστεύω ότι είμαστε εξωγήινοι, από τον Σείριο συγκεκριμένα που μας άφησαν εδω για να δουνε αν θα επιβιώσουμε. Στις 21 Δεκέμβρη έρχονται με διαστημόπλοια να μας παρουν πίσω. Αλοίμονο σε όσουν δεν περάσουν την Σειριανή δοκιμασία την ημερα της αναχώρησης, μετανοείτε.......

Τελευταία επεξεργασία απο dim την Δευτ Δεκ 10, 2012 10:27 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: εκκλησιαστικά....

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Σάβ Δεκ 01, 2012 9:53 pm


καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: εκκλησιαστικά....

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Σάβ Δεκ 01, 2012 10:14 pm

αρεεε sprayman καλα λες εσυ οτι μας ψεκαζουν ......απο αυτα που διαβαζω μετα τον θανατο του Νικου βλεπω οτι πολλους εχουν παρει τα σκαγια !!!

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216


Επιστροφή στην Αερολογίες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες

cron