Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 11:45 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Αερολογίες

Αερολογίες

Αγ Μαρίνα νέα απογείωση

Άσχετα από πτήσεις αλλά σχετικά με εμάς.

Συντονιστής: Moderators

Re: Αγ Μαρίνα νέα απογείωση

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Τρί Νοέμ 06, 2012 9:23 pm

Sprayman έγραψε:Συμφωνώ. Το μέρος αυτό δεν κάνει για πτήση, για πάρα πολλούς λόγους. Άσχετα αν εμείς πετάμε.

χαααχ... ωσαν τον τεστ παϊλοτ που ειδαμε προσφατως σε βιντεακι να δινει συμβουλες...

test pilot στο βιντεο, σε ελευθερη μεταφραση έγραψε:το στολ το μαθαινουμε με εκπαιδευτη πανω απο νερο... εγω το μαθα μονος μου πανω απο στεριά
:lol: :P

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Αγ Μαρίνα νέα απογείωση

Δημοσίευσηαπό gianisAPCO » Τρί Νοέμ 06, 2012 10:42 pm

Με δυο λόγια:
1) Απογείωση εύκολη (τώρα)
2) Προσγείωση εύκολη από πάντα... (μιας και υπάρχει η παραλία)
3) Θέα υπέροχη
Αλλά..............
όσο είσαι στον αέρα και όλα πάνε καλά, το απολαμβάνεις ,αν όμως αρχίσουν τα δύσκολα που εγώ τα έχω δει τρεις φορές έως τώρα, τα πράγματα γίνονται απελπιστικά λόγω έλλειψης εναλλακτικών προσγειώσεων. Υπάρχουν φυσικά, αλλά θέλει τέχνη, εμπειρία και τύχη.
Όσο για τους περίοικους ,δεν με έχουν ενοχλήσει ποτέ (το αντίθετο μάλιστα) απλά όπως πάντα υπάρχουν οι "περίεργοι".

Εκεί ψηλά στην μοναξιά κι τρέλα πήγε στα βουνά.DHV 2-3 και 4 αμ'πως 8)
gianisAPCO
EN B
 
Δημοσ.: 107

Re: Αγ Μαρίνα νέα απογείωση

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Τρί Νοέμ 06, 2012 10:45 pm

με το σπιτακι τι παιζει; εχεις καμια ιδέα;

μου κινησε υποψιες το "ενδιαφερον" που παρατηρω...

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Αγ Μαρίνα νέα απογείωση

Δημοσίευσηαπό gianisAPCO » Τρί Νοέμ 06, 2012 11:00 pm

Έχει κριθεί για κατεδάφιση με μηνύσεις από Δασαρχείο και Δήμο...Και κάτι ακόμα καλά είναι να μας πουν την άποψη τους τα άτομα που πετάνε εκεί για να σχηματιστεί μια σφαιρική άποψη και από αυτούς που δεν γνωρίζουν το μέρος... :wink:

Εκεί ψηλά στην μοναξιά κι τρέλα πήγε στα βουνά.DHV 2-3 και 4 αμ'πως 8)
gianisAPCO
EN B
 
Δημοσ.: 107

Re: Αγ Μαρίνα νέα απογείωση

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Τρί Νοέμ 06, 2012 11:04 pm

gianisAPCO έγραψε:Και κάτι ακόμα καλά είναι να μας πουν την άποψη τους τα άτομα που πετάνε εκεί για να σχηματιστεί μια σφαιρική άποψη και από αυτούς που δεν γνωρίζουν το μέρος... :wink:
τις λιγες φορες που εχω πεταξει εκει, μου εχει φανει σουπερ... ακομα και για τσουληθρα το 'χω κανει, ξεροντας απο πριν οτι παω για τσουληθρα...

και καθως η πτήση συνδιάζεται συνηθως με ηλιοβασίλεμα και θάλασσα... τι να λεμε τωρα... :D ...

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Αγ Μαρίνα νέα απογείωση

Δημοσίευσηαπό focman » Τετ Νοέμ 07, 2012 10:48 am

Η πτήση αυτή σε καμμιά περίπτωση δεν συνίσταται για νέους πιλότους .
Οταν οι συνθήκες είναι ιδανικές (20 χλμ αέρας ΝΔ)όλα είναι καλα .
Οταν ο αέρας είναι πλαγιος και με οχι επαρκη ενταση η πτήση δεν είναι πολυ απλή .
Υπάρχουν θερμικα στενά και απότομα και τοτε ο χώρος δεν είναι αρκετός για πάνω απο 4-5 παραπέντε .
Οι εναλλακτικές προσγειωσεις ειναι πολυ δυσκολες για πιλοτους με λιγη πειρα .
Δεν υπάρχουν περιθώρια λάθους εκτίμησης για το σημείο προσγείωσης .
Ιδίως το καλοκαίρι υπάρχουν και πολλά αυτοκίνητα στην προσγείωση ,πράγμα που αυξάνει τον βαθμό δυσκολίας .

Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Re: Αγ Μαρίνα νέα απογείωση

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Νοέμ 07, 2012 12:28 pm

Γιαννη μπορουμε να μηλαμε συνεχεια για το ιδιο θεμα, οπιος πεταει απο εκει (και εγω μεσα)πρεπει να εχει τα ματια του 78 ο FOCMAN κατι ξερει και συμφωνω απολυτα μαζι του,οσον αφορα τους κατοικους το 90% ειναι οκ και το 10% δημιουργει το προβλημα γιαυτο καλο ειναι να μην προκαλουμε με διαφορα περιστατικα. :wink:

Επισκέπτης
 

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Αερολογίες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες

cron