Ημερομηνία Τρί Μαρ 19, 2024 8:03 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Αερολογίες

Αερολογίες

Speedflying - Speedriding

Άσχετα από πτήσεις αλλά σχετικά με εμάς.

Συντονιστής: Moderators

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Απρ 19, 2013 12:46 pm

Δεν έχετε παράπονο, φέτος δεν σας έπρηξα

No money no Aλπεις

Πάει και η φετινή σεζόν και το μοναχικό ταξίδι συνεχίζεται. Για ακόμα μια χρονιά κυρίως αρτιμελής, γεμάτος από αναμνήσεις ξερής αδρεναλίδης αλλά ταυτόχρονα και γλυκιάς αρμονίας. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά που πήγαμε παρέα φέτος και βοήθησαν, παρόλο που σχεδόν δεν έχω να φάω, να κάνω οικονομικά πάρα πολύ και ποιοτικό σκι και στον ελεύθερο χρόνο speedriding.

Σχέδια πολλά για μεγάλες πλαγιές, η αλάνθαστη μέθοδος κότα όμως νίκησε και δεν πετάχθηκε ούτε η Νεραιδοράχη, ούτε ο Τσάρκος και ούτε η Βορινή του Καρπενησίου και ας ήμουν έτοιμος να φύγω. Το σκέφτομαι και κλαίω ώρες ώρες αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι ατύχημα θα είχα αν έφευγα, μπορεί και απλά να είχα ένα τέλειο βίντεο με απόλυτη ασφάλεια σε πλαγιές που παίζουν άνετα παγκόσμια στα ίσια Άλπεις και Rockies.

Βασικά οι αέρηδες με φάγανε, ουσιαστικά 7-8 μέρες όλο το χειμώνα κάνανε από αυτές που πήγα, απίστευτος παλιόκαιρος.

Άντε και του χρόνου με Βαλκανικό open στα Καλάβρυτα (ακούς Αερολέσχη Πάτρας?) και φυσικά παρέα. Άντε ξεκινήστε. Γιατί? Γιατί θα κάνετε ότι σας κατέβει στο κεφάλι και όποια πλαγιά και να δείτε, δε πα να έχει κατσάβραχα θα μπορείτε να την σκίσετε. Και κάνα βράχο, κάνα δέντρο και κάνα καλώδιο γενικά ότι βρείτε. Και βασικά ξεκινήστε για να κάνετε την κατάβαση στο τελευταίο πλάνο του βίντεο.

Με λίγα πλάνα από τα παλιά, speed2013



Στον Εμπεσσό θα είναι ο δάσκαλός μου Arnauld Baumy, λογικά κάτι θα κάνουμε

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό kiter » Παρ Ιουν 07, 2013 12:54 am

Ενδιαφερεται κανεις για speedflying χωρις σκι. Φετος ειναι η πρωτη μου χρονια που κανω speed χωρις πεδιλα και απορω γιατι δεν εκανα πριν. Μικ, για βρες και εσυ κανενα ...

kiter
EN A
 
Δημοσ.: 25

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Ιουν 07, 2013 10:29 am

Ρε είδες τι πτήσεις βάλανε χτες, πάρε κάνα πανί να γυρίσεις τη μισή Στερέα Ελλάδα πετώντας :mrgreen:

Blackhawk και Χανιώτης έχουν spiruline και φυσικά όταν έχει θερμικά δε πετάνε κάτι που πάει κάτω, αλλά κάτι που πάει πάνω, τα κανονικά πανιά τους. Το ότι το πετάς εσύ με θερμικά, μπράβο σου, αλλά πάρε και κάνα μεγάλο ασόδυο να ευχαριστηθείς πτήση.

Τούμπανο μέρες ναι σε παραδέχομαι μπορεί να πετάς και καλύτερα από παραπέντε αλλά μόλις εμφανιστεί ο κάθε Ξηρός, δεν πετάς καλύτερα από παραπέντε.

Αυτό που πρέπει να κάνουμε όπως σου έχω πει είναι να βρούμε ένα σοβαρό βουνό με μεγάλη κλίση και προσγείωση με λόγο 3 από την απογείωση για γκαζωμένο terrain flying που λένε και στο χωριό μου. Το μόνο που έχω βρει είναι στον Εμπεσσό και θέλει μια ώρα με το αμάξι να ανέβεις. Όλα τα άλλα είναι ή οριακά ή τρελό πακέτο να ανέβεις με περπάτημα. Ίσως ο Ομπλός αλλά είναι λίγο.

Το δεύτερο είναι να βρούμε μέρος με πολύ αέρα και μεγάλη κλίση της πλαγιάς να κρατάει. Δες στην Άνδρο πχ, αυτό με 16 άρι είναι σούπες, Μια Αγία Μαρίνα με προσγείωση από κάτω ας πούμε. Στη Κερατέα με γερό Βοριά πχ κάνει.

Επειδή δεν τα έχω βρει τόσα χρόνια πίστεψέ μια χαρά πετάνε τα ασόδυα και τα δυάρια. Θα χιονίσει που θα πάει...

Τέλος ας το ξαναγράψω, τα ξαναείπαμε με τον Γάλλο, με πολύ αέρα πετάς, με πολύ δυνατά θερμικά πετάς. Αυτό που δεν θες να πετάξεις είναι πολύ δυνατός αέρας μαζί με πολύ δυνατά θερμικά ειδικά για ώρες και ακόμα πιο ειδικά κοντά στο έδαφος. Μια χαρά θα απογειωθείς με 40χλμ αέρα στον Κιθαιρώνα, αν έχει όμως και 6άρια θερμικά μαζί, κάποια στιγμή και το μικρό θα κλείσει σοβαρά. Αν κλείσει κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει, αλλά μάλλον θα βροντήξεις με εφεδρικό ή χωρίς.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Ιούλ 26, 2013 2:11 pm

Για την εκκολαπτόμενη ομάδα speedflying στην Ελλάδα υπάρχει μια πολύ ωραία συζήτηση στο paraglidingforum http://www.paraglidingforum.com/viewtop ... 68#p371868 για τι μπορείς να πετάξεις με αυτά τα φτερά και τι όχι. Το νου σας

Και ένα βιντεάκι με γνωστό πανί να κλείνει. Αυτό έκλεισε και άνοιξε σχετικά νωρίς πολλά δεν ανοίγουν τόσο γρήγορα ή τουλάχιστον πριν μουτρώσουν κάτω για γερό σπιράλ.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό kiter » Παρ Ιούλ 26, 2013 3:41 pm

Πολύ σωστά τα λες Mic, και εσύ και στα ξένα forum. Εχω φάει κλεισιματα 50% σε δυνατές συνθήκες αέρα/θερμικών με το Spiruline, οπότε θέλει πολύ προσοχή με το καιρό και καλύτερα στο έδαφος παρά πτήση. Το μικρο πανί δε βελτιώνει καθόλου τις συνθήκες στον αέρα.

kiter
EN A
 
Δημοσ.: 25

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό kiter » Δευτ Ιούλ 29, 2013 11:44 pm

Μετάφραση στα ελληνικά από ένα πιλότο speedflying στο UK Speedflying (SpeedFlyJunkies), που ήταν Shamonix πρόσφατα.

"Γεια σας παιδιά, απλά μια φιλική υπενθύμιση, τόσο για τον εαυτό μου, καθώς και όλους :) Τα φτερά που πετάμε είναι αρκετά σταθερά (πίστωση προς τους σχεδιαστές και τους πιλότους δοκιμής), αλλά δεν είναι άτρωτα! Ειδικά σε θερμικές συνθήκες. Είμαι στο Chamonix μόνο για τρεις ημέρες και έχω δει 2 άτομα να καταλήγουν στα δέντρα (ο ένας με 100% κλείσιμο) Δεν είμαι σίγουρος πώς ακριβώς συνέβη ή τα στοιχεία, όμως μερικά σπασμένα κόκαλα μετά τις πτώσεις, πιθανώς υπό θερμικές συνθήκες , αλλά ευτυχώς κανένας σοβαρός τραυματισμός. Αυτό έγινε με τα speedwings. Νομίζω ότι ένα σημείο ίσως είναι όταν κάνουμε ελιγμούς, ιδιαίτερα σκληρά και γρήγορα να θυμόμαστε να αισθανόμαστε την πίεση στην πτέρυγα μας και να γνωρίζουμε την πτέρυγα μας και πώς συμπεριφέρεται.
Shane"

kiter
EN A
 
Δημοσ.: 25

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό kiter » Δευτ Δεκ 16, 2013 12:59 am

Πρώτες πτήσεις της σεζόν


kiter
EN A
 
Δημοσ.: 25

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Δευτ Ιαν 06, 2014 8:35 pm

Καλή σεζόν παιδιά, αυτό το χιόνι μόνο για ξεχαρμάνιασμα κάνει αλλά που θα πάει...


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING GREECE

Δημοσίευσηαπό MIK » Κυρ Φεβ 09, 2014 10:25 am

Πω πω γρήγορο είναι το διαόλι. Χρυσός χορηγός Φυσερός Aeronautica.gr


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: SPEEDFLYING

Δημοσίευσηαπό MIK » Δευτ Μαρ 31, 2014 9:53 am

chaniotis έγραψε:Ευχαριστώ :D
Έχεις κανένα video να ανεβάσεις με μικρό χωρίς χιόνι ?? ξέρεις , σε βουνά και βράχια ??

αχαχαχαχαχ :lol:

Εσύ κάτι τέτοιο θες να δεις?



Δε ξέρω γιατί, μάλλον γιατί απλά φοβόμουν και έκανα την αλάνθαστη μέθοδο κότα, δεν το είχα κάνει τόσα χρόνια. Άνοιξε η Αμφίκλεια όχι ότι είναι κάτι φοβερό αλλά πετάει και για 8άρι.

Αναζητούνται βουνά παρόμοια ή μεγαλύτερης κλίσης Νότια Ελλάδα, αγρατζούνιστα, εχεμύθεια στο χώρο σας μετρητά. Εμπεσσός κάνει, Ομπλός κάνει, κορφή Κιθ μάλλον κάνει, Πεντέλη κάνει αλλά όλα είναι συμβιβασμός. Να βρούμε κάνα πραγματικό βουνό να κεφάρουμε.

Προφητικός ο paramick αλλά ευτυχώς πετάξατε και εσείς :mrgreen:

Υ.Γ. Πόσο κουφό είναι που τόσα χρόνια speedflying είναι ο τίτλος του το thread και έκανα μόνο speedriding μέχρι χτες...

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Speedflying - Speedriding

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Απρ 03, 2014 12:26 pm

Επιτέλους ένα καλό εξωτερικό πλάνο μου στα γκρεμουδάκια. Ο μοβ


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Speedflying - Speedriding

Δημοσίευσηαπό paramick » Πέμ Απρ 03, 2014 1:03 pm

Δεν δίνει και πολλά περιθώρια για λαθάκια...

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: Speedflying - Speedriding

Δημοσίευσηαπό kiter » Τρί Απρ 15, 2014 11:25 pm

Για όταν έχει πολύ αέρα

kiter
EN A
 
Δημοσ.: 25

Re: Speedflying - Speedriding

Δημοσίευσηαπό kiter » Σάβ Ιούλ 19, 2014 2:50 pm

P1011484.JPG
Speedflying στη Κρήτη.
Πρώτη πτήση speedflying στη Κρήτη με 11m

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
kiter
EN A
 
Δημοσ.: 25

Re: Speedflying - Speedriding

Δημοσίευσηαπό kiter » Τρί Οκτ 07, 2014 11:46 pm

Ας ρίξει κανένα χιόνι γιατί πολύ τρέξιμο έχει το ρημάδι



kiter
EN A
 
Δημοσ.: 25

Re: Speedflying - Speedriding

Δημοσίευσηαπό kiter » Δευτ Φεβ 09, 2015 12:57 pm


kiter
EN A
 
Δημοσ.: 25

Re: Speedflying - Speedriding

Δημοσίευσηαπό MIK » Δευτ Φεβ 09, 2015 11:01 pm

Τίποτα απλά να τους πρήξουμε λίγο με τα μικρά :idea:

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Speedflying - Speedriding

Δημοσίευσηαπό MIK » Σάβ Φεβ 14, 2015 10:28 pm

Γιώργο τι νέα φίλε. Νομίζω εγώ και εσύ ότι έχουμε τα ρεκόρ ύψους 1,2,3,4,5 μπορεί και 8 για το 2015 σωστά;

Για πες για Hellbroner για πες για πες

Συζητάνε αύριο για την ασφάλεια μήπως θα ήθελες να προσθέσεις κάτι :?: :twisted:

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Speedflying - Speedriding

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Μαρ 04, 2015 10:42 am

Έλα έλα πάμε 2200 πάλι ξανά και ξανά. Δυο Τυρίες και μια Σαχάρα. Κούκλα τα βουνά μας ολόλευκα, άνοιξε η σεζόν. Τασούλη σόρυ δεν τα προλαβαίνω να τα φτιάχνω.


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Speedflying - Speedriding

Δημοσίευσηαπό kiter » Πέμ Μάιος 07, 2015 10:16 pm

Hellbroner

τέλος για φετος
του χρόνου πάλι. Παραπεντε τώρα αναγκαστικα

kiter
EN A
 
Δημοσ.: 25

Re: Speedflying - Speedriding

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Φεβ 11, 2016 10:35 pm

Φοράμε πάντα κράνος, κάνουμε τακτικά check up, δεν τρώμε λιπαρά. Σαββατοκύριακο στα Καλάβρυτα. Προσφέρθηκαν από μόνοι τους να κάνουν την πόρτα δεν πίεσα κανέναν.


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Speedflying - Speedriding

Δημοσίευσηαπό kiter » Παρ Απρ 29, 2016 3:30 pm

Sopot με οχταράκι m2

kiter
EN A
 
Δημοσ.: 25

Re: Speedflying - Speedriding

Δημοσίευσηαπό chaniotis » Παρ Απρ 29, 2016 6:19 pm

Speedflying morning on Ai Petri mountain in Crimea
www.youtube.com/watch?v=0HDxdtDdZnA

chaniotis
EN B
 
Δημοσ.: 116

Re: Speedflying - Speedriding

Δημοσίευσηαπό MIK » Δευτ Ιαν 16, 2017 10:48 am

Kαλή σεζόν να έχουμε. Δεν ακούω τίποτα ρεκόρ ύψους 2017 2250 σπάστε το.

Σε αυτό το σημείο είμαστε υποχρεωμένοι να καταγγείλουμε την Oxygen paragliding που μας παρέδωσε το αλεξίπτωτο χωρίς να κάνει test flight ο Βαγέλης (130 κιλά μάλλον θα έπιανε 140 στις στροφές) και χωρίς manual.

Στο Μεξικό ρώτα και κάνα γατόνι της niviuk τι διάολο κάνω με τα δυο μαύρα σκοινάκια που φεύγουν από τα φρένα δεν ξέρω που να τα κολλήσω. Ξέρεις από Βέσπα?


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Speedflying - Speedriding

Δημοσίευσηαπό MIK » Δευτ Ιαν 23, 2017 2:07 pm

Mικρά γατάκια που πετάτε 1000 άντε να πάτε 1900 ακόμα. 2252 έσπασα πάλι το ρεκόρ ύψους του 2017 και ακόμα δεν έχω πάει και Καλάβρυτα ε ρε γλέντια.

Από την επόμενη κακοκαιρία νομίζω θα είναι κομπλέ τα βουνά μας για speedriding ακόμα είναι κοτρωνιστάν. Μη λέμε τα ίδια και τα ίδια ο σκοπός του speedriding είναι να ΜΗΝ πετάξεις να μείνεις με τα σκι όσο πιο γρήγορα μπορείς στο χιόνι και πετάς μόνο σε κάνα βράχο, στο δρόμο κλπ. Και λίγο σκι δώρο.



Ρε τα μαύρα σκοινάκια τι τα κάνουμε????

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Αερολογίες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες