Ημερομηνία Παρ Μαρ 29, 2024 1:45 am
Text Size

Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

ωραιες στιγμες....

Πείτε μας πως πετάξατε

Συντονιστής: Moderators

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τρί Αύγ 21, 2012 10:54 am

dim έγραψε:Κάτι πας να μας πεις τώρα, έβαλες ένα μικρό καμπουρογαμοσαυράκι στις ωραίες στιγμές... σαν να στρώνεις σιγά - σιγά :D :D :D :D :D

Λείπει και η barbie με το διαμαντένιο κολλιέ...., nice nice

δε σας γνωριζω κυριε...

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Πέμ Αύγ 23, 2012 1:07 pm


καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Αύγ 23, 2012 1:58 pm

Eντάξει κάτι νιώθεις από πιέσεις παρά το ότι ακουμπάς ιμάντα ανακαλώ.

Ρε παιδιά...τι ωραία που είναι να πετάς με τις ώρες. Το θεωρούμε δεδομένο και το έχουμε συνηθήσει ενώ κάποιοι ακόμα και το βαριούνται. Κι όμως είναι πανέμορφο και ειδικά αυτές τις μέρες όλοι έβγαζαν φωτογραφίες στην κορφή. Υπέροχες μέρες classic super Κιθαιρώνας. Καλά τα θερμικά καταμεσήμερο αλλά το νοήμα είναι και το απλά να πετάμε με τις (πολλές) ώρες παρέα.

Τι ωραίες στιγμές...

Κάτι που ήθελα να γράψω καιρό. Ανοίξτε τα μάτια μας και κοιτάτε για πουλιά. Ειδικά χτες όλα τα ανοδικά μου τα βρήκαν χελιδόνια, γεράκια και φυσικά παραπέντε και γενικά φέτος το 80% των ανοδικών κάτι πετούμενο είχε μέσα. Πολλές φορές έχω δει χελιδόνια να ανεβαίνουν δίπλα σε πιλότο με +2 και ο πιλότος παλεύει 10 λεπτά το +0,2. Ξέρω είναι δύσκολο να συγκεντρωθείς, πολλοί κοιτάν το πανί αλλά γενικά αξίζει δοκιμή να μάθεις να κοιτάς συνέχεια για πετούμενα κοντά σου. Μόλις το συνηθήσεις τα χέρια ελέγχουν πιέσεις και τα μάτια συνέχεια ψάχνουν. πχ με πιλότο δίπλα δεν ξεκολάς τα μάτια από πάνω του και ζωγραφίζεις το που ανεβαίνει ή όχι και πας προς την άνοδό του.

Ειδικά ο Κιθαιρώνας έχει πολύ πετούμενο κυρίως όμως μικρόσωμα γεράκια και χελιδόνια που αν δεν τα ψάχνεις δεν θα τα δεις. Τον Ιούνιο έκανα 10 θερμικά μόνο με γλάρους και δε θα ξεχάσω μια εντελώς ψόφια μέρα πέρσι με ελάχιστο αέρα και μόνο φούσκες που κοίταζα συνέχεια τα έλατα και έβλεπα χελιδόνια που με τη φούσκα τους έπαιρνα 20 μέτρα ξανά και ξανά μέχρι κορφή. Όσο χειρότερη η μέρα τόσο πιο πολλά πουλιά θα έχει σε ότι ανοδικό υπάρχει.

Μακάρι να μπορούσε η κάμερα να καταγράψει καλά και αυτές τις ωραίες στιγμές. Παναγιώτη το θεριό χτες ίσα ίσα που φαίνεται στη δικιά μου αλλά για μένα δεν υπάρχει πιο ομόρφο πράγμα από το να πετάς με πουλιά μικρά/μεγάλα και sapiens.

Υ.Γ. Σόρυ για το μπούρου μπούρου στο VHF δεν θα ξαναγίνει (τον έμαθε το δρόμο)

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό sarropoulo » Πέμ Αύγ 23, 2012 6:53 pm

ΜΙΚ με τις πολλες ωρες τελικα αμα κατσεις να σκεφτεις ποτε περασες καλυτερα μερες σαν την χθεσινη μετα τις 5-6 με αραγμα και βολτες στην κορυφογραμμη παρεα με φιλους και βγαζοντας φωτογραφίες ή μερες που δεν αφηνεις τα φρενα ουτε να μιλησεις στο vhf(οχι κουβεντα να ανοιξεις) για τι πρεπει να κρατησεις το πανι και περνεις το θερμικο που ανεβαινεις δυο και τρεις ορόφους το δευτερόλεπτο(κλεμένο απο σένα) αλλα ταξιδεύεις!το δευτερο μερικές φορες πονάει εγω ετσι το χω βιώσει μεχρι τώρα..οποτε ομορφες στιγμές να χουμε πάντα..ο καθένας οπως τις θέλει εγώ το ερευνώ.. :mrgreen:

sarropoulo
EN B
 
Δημοσ.: 104

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Αύγ 23, 2012 7:18 pm

Ναι και προς θεου μη το παρει κανενας σαν συγκριση. Σεβομαι πολυ οσους βαριουνται τετοιες μερες και εχουν καθε δικιο να γουσταρουν τις πτησαρες απλα μονο και μονο με την ελπιδα οτι θα κοψει και θα μπορεσεις να βολταρεις κορυφογραμμη αξιζει κιθ και τις βενζινες και τους κοπους. Ασε που νωρις ειχε θερμικαρες

Και βασικα φετος λιγες πιασαμε κορυφη συνηθως εκανε τζιζ

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό sarropoulo » Πέμ Αύγ 23, 2012 7:29 pm

εγω δεν τις βαριεμε καθολου μονο τις απολαμβανω!μου αρεσουν και αυτες και οι αλλες και εγω σεβομαι αυτους που δεν θελουν να χτυπιουνται σαν χταποδια αλλα να ανεβαινουν γλυκα!!ολα καλα ειναι αν τα αντεχεις :mrgreen: !!

sarropoulo
EN B
 
Δημοσ.: 104

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Αύγ 24, 2012 12:48 am

Υπαρχουν πτησεις και πτησεις αλλοι κανουν βολτα στα βουναλακια (και εγω μεσα) και αλλοι βλεπουν οτι η γη ειναι στρογγηλη,μακαρι να ειχαμε τον χρονο να πεταμε οπως πολλοι φιλοι μας ,ειναι χαρμα οφθαλμων να τους βλεπουμε και να τους καμαρωνουμε.
Παραπεντε for evef.

Επισκέπτης
 

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Παρ Αύγ 24, 2012 1:49 am

μια διευκρινιση για τον τιτλο του video....
το take off for all around... σημαινει για τα πανηγυρια μιας και σημερα αποδειχθηκε τελικα οτι αυτο το σημαντικο λαθος, που εκανα κατα τη διαδικασια απογειωσης θα μπορουσε να μου στιχιζε τη ζωη... κατα το συρσιμο μου στο πλαι μια απο τις δυο πορπες του εφεδρικου ειχε φυγει και η λαβη ειχε βγει εξω...

κατα τα αλλα η πτηση με τα γερακια ηταν λιγη αλλα ομορφη....

προσωπικα προτιμουσα περισοτερη βαρκαδα παρα να τσακωνομαι με τα θερμικα...
τωρα τελευταια βεβαια, ιδιως απο τη μερα που εβαλα σχολικη ποδια και καθισα ξανα στο καθισμα σαν μαθητης ειδα οτι ο δγακος δεν ειναι και τοσο δγακος οταν εχω την απολυτη καθοδηγηση και σιγα σιγα και την εμπειρια που αποκτω διπλα σε εναν απο τους πλεον εμπειρους πιλοτους αλλα και πολυ μεταδοτικο σαν δασκαλο, τον Βαγγελη Σταμελο.
Ειναι φανερη αλλωστε η αλλαγη τον τελευταιο καιρο σε οσους με ξερουν...

οπως και να χει αυτο που κανουμε, οταν τηρουμε τους κανονες ασφαλειας, μας προσφερει μαγικες στιγμες...
να μαστε ολοι καλα και μια παρεα να το απολαμβανουμε....

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό vagos » Παρ Αύγ 24, 2012 11:18 am

cop έγραψε:μια διευκρινιση για τον τιτλο του video....
το take off for all around... σημαινει για τα πανηγυρια μιας και σημερα αποδειχθηκε τελικα οτι αυτο το σημαντικο λαθος, που εκανα κατα τη διαδικασια απογειωσης θα μπορουσε να μου στιχιζε τη ζωη... κατα το συρσιμο μου στο πλαι μια απο τις δυο πορπες του εφεδρικου ειχε φυγει και η λαβη ειχε βγει εξω...

κατα τα αλλα η πτηση με τα γερακια ηταν λιγη αλλα ομορφη....

προσωπικα προτιμουσα περισοτερη βαρκαδα παρα να τσακωνομαι με τα θερμικα...
τωρα τελευταια βεβαια, ιδιως απο τη μερα που εβαλα σχολικη ποδια και καθισα ξανα στο καθισμα σαν μαθητης ειδα οτι ο δγακος δεν ειναι και τοσο δγακος οταν εχω την απολυτη καθοδηγηση και σιγα σιγα και την εμπειρια που αποκτω διπλα σε εναν απο τους πλεον εμπειρους πιλοτους αλλα και πολυ μεταδοτικο σαν δασκαλο, τον Βαγγελη Σταμελο.
Ειναι φανερη αλλωστε η αλλαγη τον τελευταιο καιρο σε οσους με ξερουν...

οπως και να χει αυτο που κανουμε, οταν τηρουμε τους κανονες ασφαλειας, μας προσφερει μαγικες στιγμες...
να μαστε ολοι καλα και μια παρεα να το απολαμβανουμε....



Cop οσα καταιφια, σαμαλι και μπακλαβαδες να κερασεις εγω λεφτα πισω δεν σου δινω ! :twisted: :mrgreen:

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Παρ Αύγ 24, 2012 11:29 am

Να δω τι θα κεράσει για να μην ανεβάσω το βίντεο του με την παραλίγο βουτιά στα πουρνάρια χτες στο top landing! :mrgreen:

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Παρ Αύγ 24, 2012 5:22 pm

Chris Lappas έγραψε:Να δω τι θα κεράσει για να μην ανεβάσω το βίντεο του με την παραλίγο βουτιά στα πουρνάρια χτες στο top landing! :mrgreen:

....ακομη χρωσταω...
τι λεφτα να δοσεις πισω...
αλλα και τα κακα και τα καλα να τα λεμε καπου καπου...
καλο κανουν κι ας ειναι και απο ενθουσιασμο....
ο ενθουσιασμος ειναι αποτελεσμα καλων αποτελεσματων..

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Παρ Αύγ 24, 2012 5:24 pm

Chris Lappas έγραψε:Να δω τι θα κεράσει για να μην ανεβάσω το βίντεο του με την παραλίγο βουτιά στα πουρνάρια χτες στο top landing! :mrgreen:

βαλε βαλε και θα βαλω και εγω για να δεις βουτια που εκανε....

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Παρ Αύγ 24, 2012 10:05 pm

Δεν πολυφαίνεται, αλλά τέλος πάντων:


http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Σάβ Αύγ 25, 2012 10:16 am

Καιρό είχα να φτιάξω βιντεάκι. Εισαγωγή σε σπιράλ, προσγείωση στο ηλιοβασίλεμα, Λάππας στην κάμερα κλπ κλπ! :mrgreen:


http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Σάβ Αύγ 25, 2012 1:12 pm

ο μπαμπας μου λεει οτι μπορω να δω το βιντεο, αλλα μολις παω να το δω, μου λεει οτι ηταν αγκίστρι για να με ψαρέψει, και να με στειλει εκεί που τον συμφέρει εκείνον...

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Σάβ Αύγ 25, 2012 1:27 pm

Βασικά δεν καταλαβαίνω τι λες.

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Σάβ Αύγ 25, 2012 1:31 pm

δοκιμασες να πατησεις το "play" στο βιντεάκι που ποστάρισες; :P

(εδώ οχι στο youtube :P)

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό dim » Σάβ Αύγ 25, 2012 2:14 pm

εγω που το πατησα το play είναι μια χαρα, μαλλον jolly το έχεις πηδήξει το pc σου με τα πολλά addons.... :D :D :D

Α ρε format που σας χρειάζεται

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Σάβ Αύγ 25, 2012 2:56 pm

λες εσυ οτι το error αυτό:

μπαμπάς έγραψε:This video contains content from Unicell. It is restricted from
playback on certain sites.
Watch on μπαμπαδοχώραφο


δεν εχει προκύψει λογω μπαμπαδιστικων προθεσεων;



(ασχέτως αν όντως το φορματ του ισως να το θελει...)

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό dim » Σάβ Αύγ 25, 2012 3:14 pm

γαμώτο, πρέπει να αλλάξω γυαλιά.... δεν βλεπω τίποτα από όλα αυτα.... τα πιό ωραία χάνω

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Σάβ Αύγ 25, 2012 3:44 pm

χμμ... πράγματι.. ισως τα μπαμπαδογιαλιά σε δυσκολεύουν :mrgreen: :lol: :P

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Σάβ Αύγ 25, 2012 8:32 pm

JollyRoger έγραψε:δοκιμασες να πατησεις το "play" στο βιντεάκι που ποστάρισες; :P

(εδώ οχι στο youtube :P)


Σε εμένα παίζει κανονικότατα μέσα από το forum, ακόμα και όταν αποσυνδέομαι και από το forum και από το youtube Μιχάλη.

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Σάβ Αύγ 25, 2012 9:19 pm

λοιπον μετα απο αρκετη ωρα ψαξιμο κατι βρηκα...

του μπαμπα μου δε του αρέσει που συνδεομαι στο forum με httpS και εχω και την απαίτηση να δω βιντεάκι...
γιαυτο και μου λεει να παω εκει που του αρέσει, για να μ αφήσει να δω το βιντεάκι...

click εδώ:
https://www.sky.gr/forum/index.php/topic?p=30173#p30173
πες και ναι-ναι σε ολα τα πανεξυπνα warning που εχουν βαλει για να εισπρατουν απο τα "μη εξουσιοδοτημενα" certificates, και πατα το play στο βιντεακι να δεις τι λεει...

ο μπαμπας πρεπει να εχει αποψη, τελεια και παυλα

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Σάβ Αύγ 25, 2012 9:49 pm

Jolly, χάνεις την ουσία. Αν είναι να χαλιέσαι μέχρι να καταφέρεις να δεις το βίντεο που ανεβάζει ο κάθε ένας, καλύτερα να μην κάνεις το κλικ. :)

Tο youtube αυτή τη στιγμή είναι το νούμερο ένα δωρεάν site για βίντεο. Παλιότερα τα ανέβαζα και στο Vimeo, αλλά πλέον με τις HD κάμερες ξεπερνώ συνεχώς τον περιορισμό των 500Mb, ακόμα και σε βίντεο 3,5 λεπτών. :roll:

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Σάβ Αύγ 25, 2012 10:02 pm

μπορει να τη χανω την ουσία...

ας πουμε, μπορει να εφαγα κανα μισαωρο να βρω γιατι δε παιζει, αλλα τελικά δε το είδα...

εχεις παρατηρησει οτι ανταλασουμε ελευθερίες για ανέσεις; ...


ισως το 'χω χεσει... αλλα τουλαχιστον δεν κανω οτι δεν υπάρχει...

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

cron