Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 7:41 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

XCTrack

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

XCTrack

Δημοσίευσηαπό paramick » Δευτ Αύγ 05, 2019 12:56 am

Αγαπητοί συναθλητές ,μετά από λαϊκή απαίτηση ανοίγω αυτή την ενότητα,μέσα από την οποία θα γνωρίσουμε και θα αναλύσουμε τη χρήση του XCTrack.
Μέσα λοιπόν από εδώ θα μπορούμε να λύσουμε πιθανές απορίες να εξηγήσουμε παραμετροποιήσεις οι οποίες μας εξυπηρετούν, να μοιραστούμε διάφορα στησίματα του προγράμματος και γενικά να βοηθήσουμε και τα άλλα μέλη της κοινότητας μας να αποκτήσουν άνεση στη χρήση, και την παραμετροποίηση του προγράμματος.
Να υπενθυμίσω ότι για την εξυπηρέτηση όσων δεν τους διευκολύνει η αγγλική γλώσσα υπάρχει πλήρης μετάφραση στα ελληνικά(με ελλείψεις που θα διορθωθουν συντομα).
Για τη χρήση του προγράμματος χρειαζόμαστε το τηλέφωνο που χρησιμοποιουμε (android) ή ένα παλιό τηλέφωνο ή ακόμα και ένα tablet το οποίο μπορούμε να στήσουμε στο κόκπιτ μας.
Μέσα από το Play store κατεβάζουμε την εφαρμογή XCTrack στο κινητό μας, την ανοίγουμε, και είμαστε ετοιμοι.
Για να σας βάλω στην διαδικασία να "παιξετε" αμέσως θα σας δώσω μια έτοιμη παραμετροποιηση που χρησιμοποιω στις πτησεις μου.

Ακολουθήστε τα παρακάτω αναλυτικά βήματα που θα σας δώσω για να περάσετε στην αρχική μορφή του προγράμματος που κατεβάσατε, τη δική μου παραμετροποίηση, για να εχετε ένα έτοιμο όργανο για χρήση, στα χέρια σας.

1)Ακουμπώντας την οθόνη με το πρόγραμμα ανοιχτό, και σύροντας το δάχτυλό μας προς τα κάτω αποκαλύπτεται ένα μαύρο μενού από το οποίο επιλέγουμε "προτιμήσεις".

2)Επιλέγουμε από το επόμενο μενού την ενότητα "δοκιμές και αποσφαλμάτωση".
3)Παταμε με το πλήκτρο εξαγωγή ρυθμίσεων, μας ρωτάει αν θέλουμε να κάνουμε εξαγωγή ρυθμιστεων και παταμε ναι.
( Μόλις δημιουργήθηκε αυτόματα μετά παραπάνω που κάναμε, ένας φάκελος Config οποίος θα δέχεται εισερχόμενες και εξερχόμενες παραμετροποιήσεις για να μπορούμε να αλλάζουμε το όργανο σύμφωνα μας προτιμήσεις μας,ή να αποθηκεύουμε μια παραμετροποίηση που μας αρέσει.
4)Κατεβάζετε το αρχείο που σας παραθέτω με την κατάληξη .xcfg
5) Αναζητήστε το αρχείο στα downloads της συσκευής σας, κάντε το αντιγραφη η αποκοπή και επικολλήστε το μέσα στο φάκελο Config πού βρίσκεται μέσα στο φακελο του XCTrack.
Όλα τα παραπάνω είναι προσβάσιμα μέσα από τα αρχεία του τηλεφώνου σας.
6) Ανοίξτε πάλι την εφαρμογή, πηγαίντε στις "προτιμήσεις", πηγαίντε "δοκιμές και αποσφαλμάτωση" και αυτή τη φορά κάντε "εισαγωγή ρυθμίσεων" οπου θα διαλέξετε την παραμετροποίηση που εσείς οι ίδιοι βάλατε πριν από λίγο.
Θα σας ρωτήσει εάν εγκρίνετε θα απαντήσετε ναι,και θα επανεκκινήσετε την εφαρμογή.

Πλέον έχετε μπροστά σας ένα έτοιμο πρόγραμμα το οποίο λειτουργεί, αρκεί να ειναι ανοιχτο το GPS.

Η παραμετροποίηση που σας δίνω είναι στημένη από εμένα με αγωνιστική κατεύθυνση και στην πρώτη σελίδα θα βρείτε ό,τι χρειάζεστε για το airstart, στη δεύτερη σελίδα είναι η κλασική πλοήγηση που θα χρησιμοποιείτε σχεδόν πάντα, τρίτη σελίδα είναι ο βοηθός θερμικαρίσματος,τεταρτη σελίδα είναι πλοηγηση για το γκολ και πέμπτη σελίδα είναι το task board και το task .
Πάρτε θάρρος και ό,τι δε σας αρέσει ακυρώστε το, αλλάξτε το, διαγράψτε το, σβήστε το,και φτιάξτε το δικό σας στα μετρα σας.
Γενικά η όλη φάση είναι για να ξεκινήστε να ψάχνεστε, και να το φέρετε στα δικά σας μέτρα` απλά εδώ θα απαντάμε σε ερωτήσεις και απορίες ,θα προτείνει ο ένας στον άλλον καλύτερες λύσεις,και έτσι η γνώση θα μοιράζεται .

Τελευταία επεξεργασία απο paramick την Δευτ Αύγ 05, 2019 1:13 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό paramick » Δευτ Αύγ 05, 2019 1:48 am

Εμμμ.....ναιιι....

Δεν με αφήνει το sky να ανεβασω αρχείο .xcfg
Προσωρινά το ανεβασα στην ομαδα viber του Κιθαιρωνα.
θα βρεθει μια λύση.

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό badoulis » Δευτ Αύγ 05, 2019 9:11 am

Επειδή την προέκταση xcfg δεν την αναγνωρίζει το σύστημα, την έχω μετατρέψει σε zip για να τη δεχτεί. Οπότε, πριν τη φορτώσετε στο xctrack, κάντε τη αποσυμπίεση (στον υπολογιστή: δεξί κλικ->αποσυμπίεση)

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό paramick » Δευτ Αύγ 05, 2019 9:37 am

Επίσης μπορείτε να μου στελνετε e-mail (paramick1@gmail.com) για να σας στειλω το
αρχείο (Θεμα e-mail, xctrack).
Παρακαλώ όχι ερωτήσεις μέσω e-mail. Οι ερωτήσεις να γίνονται δημόσια για να έχουν και δημόσια απάντηση.
Πριν ξεκινήσετε να πειραματίζεστε πρέπει να κάνετε εγγραφή στο site του xcontest,και μετά ίδια διακριτικά να κάνετε εγγραφή στην ενότητα "πιλότος" ώστε το πρόγραμμα να ξεκινάει στο όνομά σας.

Τελευταία επεξεργασία απο paramick την Δευτ Αύγ 05, 2019 10:29 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό badoulis » Δευτ Αύγ 05, 2019 9:38 am

Μοιράζομαι και εγώ τις δικές μου ρυθμίσεις για όποιον ενδιαφέρεται.

Εγώ έχω λίγο διαφορετική λογική. Δεν συμπαθώ τις πολλές οθόνες, κυρίως για να μην είμαι αναγκασμένος να χειρίζομαι το όργανο τη στιγμή που τρώω ξύλο ή θερμικάρω. Πχ αν χρειάζομαι μια πληροφορία που βρίσκεται στη σελίδα του glide (πχ με πόσο ύψος θα φτάσω στον επόμενο πυλώνα), αλλά εκείνη τη στιγμή κάνω κύκλους και έχει γυρίσει στη σελίδα του θερμικαρίσματος, αυτό δεν με βολεύει.
Επίσης, είμαι της γνώμης ότι κάθε πληροφορία πρέπει να βρίσκεται πάντα στο ίδιο σημείο στην οθόνη, ώστε να μπορώ να την αναζητήσω γρήγορα με μια κλεφτή ματιά. Δεν θέλω να ασχολούμαι με τα όργανα περισσότερο απ'ότι χρειάζεται.

Χρησιμοποιώ 2 οθόνες μόνο, μία για XC, μία για αγώνες. Οπότε, στην πτήση δεν αλλάζω καθόλου οθόνη.

Το μειονέκτημα, φυσικά, είναι ότι η οθόνη μου είναι σαν λατέρνα και τα γράμματα είναι πολύ μικρά για τους πρεσβύωπες. Εμένα με βολεύει πάντως :mrgreen:

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό paramick » Δευτ Αύγ 05, 2019 11:03 am

Προσεχώς....

Εισαγωγή task/μεταβολή task (απο αλλαγή ώρας airstart εως διαγραφή πυλώνα και μεταβολή ακτίνας του.
Εισαγωγή οδικών χαρτών .... (για να μπορείτε να λέτε "έχω πατώσει πλαι στα Goody΄s στην Αριδαία"....)

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό paramick » Τρί Αύγ 06, 2019 11:06 am

Σήμερα θα ασχοληθούμε με τους χάρτες.

Εάν θεωρείτε το XCTrack ένα όμορφο πρόγραμμα, με την προσθήκη χαρτών γίνεται εντυπωσιακό αλλά και λειτουργικό.

#############

Απαραίτητη προϋπόθεση για να συνεχίσουμε είναι να κατεβάσετε από το play store την εφαρμογη RAR για αποσυμπίεση αρχείων .

###############

Η διαδρομή που επιλέγουμε στο πρόγραμμα XCTrack είναι "προτιμήσεις" >>>"χάρτες">>> "εδάφος".
Ακριβώς από κάτω επιλέγουμε "Europe" και στη συνέχεια "Greece".
"
Περίπου στη μέση της σελίδας, πατάμε "κατέβασμα" στη δεξιά πλευρά, και κατεβαίνει ο χάρτης της Ελλάδας όπου έχουμε και ποσοστό κατεβασμένου αρχείου σε ένδειξη από κάτω.
Ο χάρτης κουμπώνει μόνος του και είναι σε λειτουργία, με την επόμενη επανεκκίνηση του συστήματος, χωρίς να κάνουμε κάτι άλλο .

Πάμε τώρα σε κάτι λίγο πιο δύσκολο, βήμα βήμα όμως ,για να μη χάσετε κανένα κομμάτι απο τη διαδικασία.

Στην ενότητα χάρτης επιλέγουμε πλέον "οδικός χάρτης" και κλικάρουμε το link κάτω αριστερά.
Ανοίγει μια νέα σελίδα μέσω Google στην οποία επιλέγουμε πάνω πάνω το υπογραμμισμένο "OpenAndroMaps".
Απο τις περιοχές που παρατίθενται, επιλέγουμε Europe, και στη συνέχεια διαλέγουμε Greece και κατεβάζουμε με το download δεξιά, το αρχείο στο tablet ή στο τηλέφωνο μας.
Μέσα από τη διαχείριση αρχείων της συσκευής μας, πηγαίνουμε στα downloads όπου εκεί θα βρούμε ένα φάκελο που λέει "greece.zip " .
Πατώντας μία φορά αυτό το αρχείο, μπαίνει σε λειτουργία το πρόγραμμα RAR που είχαμε κατεβάσει. Πατάμε πάνω δεξιά το εικονιδιο με το πακέτο και το βελάκι που δείχνει προς τα επάνω, της αποσυμπίεσης ,και στο παραθυρο διάλογου που προκυπτει παταμε OK.
Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία της αποσυμπίεσης, στα downloads μας υπάρχει ένας φάκελος "Greece" και μέσα σε αυτόν υπάρχει ένα αρχείο που λέγεται "Greece.map".
Αυτόν τον φάκελο λοιπόν, τον αποσυμπιεσμένο, τον κάνουμε αντιγραφή και τον τοποθετουμε μεσα στον φακελο RoadMap που βρίσκεται μεσα στον φακελο "Map" του XCTrack.

Αμεσως μετά ανοιγουμε το xctrack και επιλεγουμε διαδοχικά "Προτιμήσεις">>>> "Χάρτες">>>" Οδικοί χάρτες ">>> "Επιλέξτε αρχεία MAPSFORGE">> RoadMap>>> Επιλέγουμε το κουτάκι "Greece. map" και τσεκάρουμε .

Κλειστε και ξανανοίξτε την εφαρμογή και θα εμφανιστούν οι χάρτες των οδών στην οθόνη σας.

Στην ενότητα των χαρτών, υπάρχει μια επιλογή που ονομάζεται "θέμα χαρτη", και από κει αλλάζετε χρώματα ή χαρακτριστικά απεικονίσης στο χάρτη σας.
Δοκιμάστε κάθε φορά και ένα, και βλέπετε ποιος σας ταιριάζει πιο ωραία ή το αφήνετε στη προκαθορισμένη επιλογή .

Εάν για καποιο λογο κολλήσατε ή δεν τα καταφέρετε ίσως να έχετε κάνει κάποια μικρολαθάκια.
Θα χαρώ να σας βοηθήσω να το βρούμε μαζί και να το φτιάξετε να λειτουργεί σωστά .

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό dim » Τρί Αύγ 06, 2019 11:19 pm

paramick έγραψε:Εμμμ.....ναιιι....

Δεν με αφήνει το sky να ανεβασω αρχείο .xcfg
Προσωρινά το ανεβασα στην ομαδα viber του Κιθαιρωνα.
θα βρεθει μια λύση.


Ομάδα Viber του Κιθαιρώνα???????
Μπορεί να με προσθέσει κάποιος? 6946129895
Thx

Ps. Ωραίο θέμα και χρήσιμες οι οδηγίες σου Μιχάλη (αν και το δικό μου μου το έχεις ήδη φτιάξει εσύ .... :D )

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό ChristosPapadakis » Πέμ Αύγ 08, 2019 12:05 pm

Μιχάλη γιατί εμφανίζει τους οδικούς χάρτες μόνο στην οριζόντια προβολή;

-Γιε μου που πας;
-Μάνα θα πάω στον Κιθαιρώνα!
ChristosPapadakis
EN A
 
Δημοσ.: 34

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό paramick » Πέμ Αύγ 08, 2019 11:05 pm

Θέλω να τσεκάρω κάτι, και θα σου απαντήσω αύριο Χρήστο. :|

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό lovedoctor » Παρ Αύγ 09, 2019 3:51 am

μήπως έχετε να προτείνετε και κάποιο ταμπλετ από το οποίο να είστε ικανοποιημένοι από την απόδοσή του σε πραγματικές συνθήκες πτήσης και να είναι και σχετικά προσιτό σε τιμή?

don't leave your dreams on the cemetery
lovedoctor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό paramick » Παρ Αύγ 09, 2019 9:44 am

Γενικά το σύστημα, δεν αγαπάει τις μεταβολές από καθετες σε οριζόντιες και ανάποδα, οθόνες.
Ίσως να παρατήρησες οτι εκτος απο τους χάρτες εχουν εξαφανιστεί δύο με τρεις σελίδες από την οριζόντια διάταξη.
Χρήστο, ανοιξε την προβληματική κάθετη διάταξη, σύρε το δάχτυλο στην οθονη να εμφανιστεί το μενού, και επιλέξτε προσαρμογή .
Επιλεγεις με το δακτυλο το παράθυρο με τον χάρτη ,και στην μπαρα μένου από επάνω, διαλέγεις διαμόρφωση παραθυρου.
Έπειτα διαλέγεις διαμόρφωση χαρτη (map configuration ), και τσεκάρεις εμφάνιση οδικού χάρτη.
Αυτό το σημείο που έφτασες έχει μεγάλο ενδιαφέρον,γιατί μπορείς να καθορίσεις τις λεπτομέρειες που εμφανίζονται στο χάρτη, όπως για παράδειγμα να εμφανίζονται οι πυλώνες του τασκ.
Ίσως να χρειαστεί να το κάνεις αυτό για κάθε σελίδα που διαθέτει χαρτη ωστε να εικονιζονται ολα σωστα.
Απλά έβαλες ερώτημα από επόμενο μάθημα που θα μιλήσουμε για στησιματα οθόνης.

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό paramick » Παρ Αύγ 09, 2019 1:09 pm

Αν βρεις Νικο, Nexus 7 (2013),πάρε ενα και για μένα...
Κάτι που να πιάνει τα 1000 nits (μοναδα φωτεινότητας οθονης) είναι μια καλή ιδέα.

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό lovedoctor » Παρ Αύγ 09, 2019 3:06 pm

ευχαριστώ για την απάντηση.
τωρα πάμε στα δύσκολα:
υπάρχει η δυνατότητα να βλέπουμε στην οθόνη ταυτόχρονα και το χάρτη θερμικών του Τσούκα όπως γίνεται στο xcsoar?

don't leave your dreams on the cemetery
lovedoctor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό badoulis » Παρ Αύγ 09, 2019 3:29 pm

lovedoctor έγραψε:ευχαριστώ για την απάντηση.
τωρα πάμε στα δύσκολα:
υπάρχει η δυνατότητα να βλέπουμε στην οθόνη ταυτόχρονα και το χάρτη θερμικών του Τσούκα όπως γίνεται στο xcsoar?


Ναι, μπορείς να τα συμπεριλάβεις ως waypoints.
1) Κατέβασε το αρχείο του Τσούκα σε wpt και βάλτο στο φάκελο xctrack\waypoints
2) Πήγαινε στο μενού navigation και πάτα πάνω δεξιά στο εικονίδιο με τη σημαία
3) Διάλεξε το Files
4) Διάλεξε το αρχείο του Τσούκα
5) Σε όποιο χάρτη θες να εμφανίζονται, μπες στις ρυθμίσεις του widget και επίλεξε το display waypoints

Είναι πολύ χρήσιμο, απλά ο χάρτης θα πήξει με σημεία...

Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό paramick » Παρ Αύγ 09, 2019 3:40 pm

Ασφαλώς και γινεται.
Το εχω εδω και πολυ καιρο...αλλά...
Εμφανίζει τα θερμικα σαν κουκκιδες ,όπως δηλαδη και τους πυλωνες χαρακτηριζοντας τα με ενα Τ και ενα τριψηφιο νουμερονουμερο αν θυμαμαι καλα.
Με την πρεσβυωπια που εχω δεν με βοηθανε τα ψηφια.
Ισως αν τα θερμικα ειχαν π.χ. κοκκινη κουκκιδα και οι πυλωνες μαυρη , κατι να γινοταν.
Καταχωρεις το αρχειο θερμικων σε μορφη .cup η .wtp στον φακελο waypoints του XCTrack.
Μενου > πλοηγηση > βελος πανω αριστερα > πυλωνες > αρχειο > τσεκαρουμε το αρχειο που θελουμε να εικονιζεται.
Θα πρεπει απο την "διαμορφωση χάρτη" που περιγραφω στην απάντηση του Χρήστου να έχουμε τσεκαρει "εμφάνιση πυλωνων".

Τελευταία επεξεργασία απο paramick την Παρ Αύγ 09, 2019 5:48 pm, επεξεργάστηκε 2 φορές συνολικά.
paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό paramick » Παρ Αύγ 09, 2019 3:43 pm

Τσακαλια είστε.. ..
Πρέπει να σας παω πιο γρήγορα.. .

Αιμιλιε αφηνω και την ελληνικη εκδοχη οδηγιών για διευκόλυνση όλων.

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό paramick » Παρ Αύγ 09, 2019 3:48 pm

Θερμικα .cup σε συμπιεσμενη μορφη

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό lovedoctor » Παρ Αύγ 09, 2019 8:09 pm

paramick έγραψε:Γενικά το σύστημα, δεν αγαπάει τις μεταβολές από καθετες σε οριζόντιες και ανάποδα, οθόνες.
Ίσως να παρατήρησες οτι εκτος απο τους χάρτες εχουν εξαφανιστεί δύο με τρεις σελίδες από την οριζόντια διάταξη.
Χρήστο, ανοιξε την προβληματική κάθετη διάταξη, σύρε το δάχτυλο στην οθονη να εμφανιστεί το μενού, και επιλέξτε προσαρμογή .
Επιλεγεις με το δακτυλο το παράθυρο με τον χάρτη ,και στην μπαρα μένου από επάνω, διαλέγεις διαμόρφωση παραθυρου.
Έπειτα διαλέγεις διαμόρφωση χαρτη (map configuration ), και τσεκάρεις εμφάνιση οδικού χάρτη.
Αυτό το σημείο που έφτασες έχει μεγάλο ενδιαφέρον,γιατί μπορείς να καθορίσεις τις λεπτομέρειες που εμφανίζονται στο χάρτη, όπως για παράδειγμα να εμφανίζονται οι πυλώνες του τασκ.
Ίσως να χρειαστεί να το κάνεις αυτό για κάθε σελίδα που διαθέτει χαρτη ωστε να εικονιζονται ολα σωστα.
Απλά έβαλες ερώτημα από επόμενο μάθημα που θα μιλήσουμε για στησιματα οθόνης.


σε LG tablet όσο και αν προσπάθησα δεν κατάφερα να εγκαταστήσω οδικό χάρτη, ενω τα κάνω όλα σωστά!!! χαχα...

don't leave your dreams on the cemetery
lovedoctor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό paramick » Παρ Αύγ 09, 2019 8:54 pm

Νικο,

1)Στον φακελο RoadMap ειναι εγκατεστημενο το αποσυμπιεσμενο greece.map ?
2)Εχεις τσεκαρει το κουτακι greece.map που βρίσκεται
Χαρτες>Οδικος Χαρτης>επιλεξτε αρχεια mapsforge>RoadMap>greece.map ?
3)Μενου>προσαρμογη>κλικ στο παραθυρο χαρτη> διαμορφωση παραθυρου>διαμορφωση χάρτη >τσεκ τα κουτακια χαρτων?

4)Προτιμήσεις >διαταξη σελιδων>οσες σελιδες χρησιμοποιουν χαρτη να ειναι τσεκαρισμενα τα συμβολακια απο κατω,για ναγινουν ενεργες οι σελίδες.
5) επανεκκινηση.

Και μετα .....αν δεν παιξει...viber...

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό ChristosPapadakis » Σάβ Αύγ 10, 2019 8:22 pm

Με τις οδηγίες του Μιχάλη βήμα προς βήμα δουλεύει 100%. Το έχω φτιάξει σε 2 τηλέφωνα και σε 2 tabet χωρίς να έχω ιδέα από το πρόγραμμα. Σήμερα δοκίμασα σε ταξίδι το Lenovo tab 7 και έγραψε άνετα 4 ώρες με την μπαταρια του.( Τώρα μένει να κάνω εγώ καμία 4ωρη πτήση) :roll:

-Γιε μου που πας;
-Μάνα θα πάω στον Κιθαιρώνα!
ChristosPapadakis
EN A
 
Δημοσ.: 34

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό paramick » Σάβ Αύγ 10, 2019 8:32 pm

Μπράβο ρε Χρήστο.
Ευχαριστώ δια το φιδμπακ...
Είναι πολύ σημαντικό να ξέρω ότι οι οδηγίες λειτουργούν.

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό paramick » Κυρ Αύγ 11, 2019 9:33 pm

Πυλώνες - task

Πολλοί από μας χρησιμοποιούμε το πρόγραμμα για αγωνιστική χρήση,οπότε είναι λογικό και επόμενο να πρέπει να περάσουμε μέσα πυλώνες πριν πάμε στον αγώνα στον οποίον έχουμε κανονίσει, όπως και να περάσουμε ένα task μιας αγωνιστικής η μιας προπόνησης.
Για ευκολία, θα πάμε στη σελίδα του live track από το πρόσφατο Μουζάκι, όπου θα κατεβάσουμε ένα αρχείο πυλώνων του Μουζακίου.
Επισκεπτόμαστε τη σελίδα,(Ελληνικοί προηγούμενοι αγώνες και διαλέγουμε Μουζάκι ) πηγαίνουμε στη λίστα πιλότων διαλέγουμε ενα αρχείο πυλώνων κλικάροντας ενα μπλε κουμπί που λέει WPTS( Waypoints ).
Μας δίνει μια μεγάλη σειρά από πληροφορίες, εμείς επιλέγουμε το μπλε κουμπί που γράφει CUP και κατεβάζουμε το αρχείο στα downloads του tablet μας. Εάν θέλετε μετονομάζετε το αρχείο σε mouzaki.cup για να το διαχειρίζεστε εύκολα από δω και μετά.
Αυτό το αρχείο το αντιγράφουμε στον φάκελο Waypoints που είναι μέσα στο XCTrack.
Στην αρχική σελίδα του live track που βρήκαμε τους πυλώνες, κλικάρουμε την τρίτη αγωνιστική μέρα (task 3/μεση αριστερα σελιδας) και μας ανοίγει νεα σελίδα,οπου κάτω αριστερά θα βρούμε την ένδειξη Task for XCTrack.
Κλικάρουμε το link που μας δίνει ακριβώς από κάτω και κατεβάζουμε το task της συγκεκριμένης ημέρας.
Εάν θέλουμε μετονομάζουμε και αυτό το αρχείο σε mouzaki.xctsk και το επικολλαμε στον φακελο Tasks που βρισκεται μεσα στον φακελο XCTrack (στα αρχεια του tablet μας).
Είμαστε έτοιμοι να ενεργοποιήσουμε το πρόγραμμα μας και να βάλουμε πυλώνες και task ώστε να τρέξουμε κανονικά την αγωνιστικη μας.
Ανοίγουμε το προγράμμα, από το μενού πηγαίνουμε στην πλοήγηση, πατώντας την πλοήγησή πιέζουμε το βελος πάνω αριστερά της σελίδας πλαι στο "Αγωνιστικό task" και στη δεξιά πλευρά της σελίδας που θα ανοίξει γράφει πυλώνες. Πατάμε το πυλώνες, επιλέγουμε την ενότητα αρχεία και τσεκαρουμε το κουτάκι των πυλώνων που μας ενδιαφέρει .
Οι πυλώνες μπήκανε και τώρα πάμε να περάσουμε το καινούργιο task .
Menu > πλοήγηση > και πατάμε διαγραφή task για να ξεκινήσουμε από καθαρό πεδίο, ώστε να μην έχει μείνει κάτι παλιό μέσα.

Σε αυτήν τη σελίδα πατάμε το σύμβολο με τις τρεις τελίτσες πάνω δεξιά, και κατεβαίνει το μενού με τις επιλογές όπου επιλέγουμε τη δεύτερη επιλογή μας, ανοίγουμε το αρχείο και διαλέγουμε το task που βάλαμε, τσεκαροντας το κουτακι στην περιπτωση μας του Μουζακίου.

Από τις τρεις τελίτσες, οι επιλογές μας είναι αρκετές ,με την επανάσταση να έχει έρθει μέσω του QR code , μέσω του οποίου μπορούμε να αντιγράψουμε από άλλους η να μοιράσουμε σε άλλους το task πολύ απλά μεσω καμερας και οθόνης.
Επίσης μπορούμε να αποθηκευσουμε στο αρχείο ένα τασκ η να το μοιράσουμε μέσω e-mail/viber και με οτιδήποτε άλλο ηλεκτρονικό τρόπο θέλουμε.

Ένα καταπληκτικό χαρακτηριστικό είναι ότι μπορείς να αντιγράψεις ένα task από ένα φίλο σου και να πετάξεις χωρίς καν να έχεις μέσα πυλώνες.

Τελευταία επεξεργασία απο paramick την Δευτ Αύγ 12, 2019 8:57 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό RIHAS » Κυρ Αύγ 11, 2019 10:05 pm

Όλα λάθος τα λες φίλε

BLOW UP,NOVA PHÖNIX,UP KENDO,NOVA XENON,EDEL SECTOR,AIRWAVE TEN,AIRWAVE FR2,AIRCROSS U4,OZONE ENZO.AIRCROSS-U6 SWING-CORE 3,BOOMERANG 10FLOW-SPECTRA
RIHAS
Competition
 
Δημοσ.: 241

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό Chilis » Δευτ Αύγ 12, 2019 6:43 am

RIHAS έγραψε:Όλα λάθος τα λες φίλε

Εγώ Πάντος δεν κάνω τίποτα από αυτά....σκαναρω το τασκ τελευταία στιγμή και χωρίς να περάσω τίποτα από πριν(πιλωνες κ.λ.π) είναι σημαντικό να είναι απλό γιατί αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξη του..
ΥΓ
Έχω τις ριθμησεις του Μιχάλη που τις περνάς μια φορά και τέλος.....μετά μόνο το τασκ σκαναρω..τίποτα άλλο και δουλεύει τέλεια...

Chilis
EN B
 
Δημοσ.: 73

Επόμενο

Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

cron