Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 11:23 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Παγκόσμιος Χάρτης Απογειώσεων

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Παγκόσμιος Χάρτης Απογειώσεων

Δημοσίευσηαπό freezman » Τρί Νοέμ 07, 2017 10:01 pm

Λοιποοοννν κάτι βρήκα
https://www.windy.com/?37.983,23.733,5
κατω δεξια εχει επιλογη ''σημεια αλεξιπτωτου πλαγιας''
επιλέγοντας απογείωση βλέπουμε υψόμετρο,την διεύθυνση που πετάει και ανάλογα το σημείο κάποιες έξτρα πληροφορίες (για Κιθαιρώνα λέει καρπετ ναουμ :lol: :lol: :lol: )
σαν σελίδα έχει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα να χαζέψει κάποιος για να κάνει μια πρόγνωση!!
Δεν ξέρω αν βρήκα κάτι τόσο καλό ή ενθουσιάστηκα μόνο εγώ!!
καλό χάζεμα!!!

....την υπογραφή μου και το πανί μου προσέχω που τα βάζω...
freezman
EN B
 
Δημοσ.: 100

Re: Παγκόσμιος Χάρτης Απογειώσεων

Δημοσίευσηαπό kiwi » Τρί Νοέμ 07, 2017 11:57 pm

Ναι, παίζει εδώ και αρκετές εκδόσεις :)

Τα στοιχεία των απογειώσεων τα παίρνει από το paraglidingearth.com. Οπότε, ό,τι edits γίνονται εκεί, σταδιακά εμφανίζονται και στο windy.

kiwi
EN B
 
Δημοσ.: 81

Re: Παγκόσμιος Χάρτης Απογειώσεων

Δημοσίευσηαπό badoulis » Τετ Νοέμ 08, 2017 12:30 am

Το windy είναι από τα καλύτερα free sites που υπάρχουν και το κύριο πλεονέκτημά του (πέρα από το καταπληκτικό visualisation) είναι ότι χρησιμοποιεί το ευρωπαϊκό μοντέλο πρόβλεψης ECMWF, το οποίο είναι κλάσεις ανώτερο του GFS (αυτό που χρησιμοποιούν σχεδόν όλα τα sites δηλαδή). Οι άδειες για το ECMWF είναι πανάκριβες και το γεγονός ότι το windy δίνει τις προβλέψεις δωρεάν είναι τεράστιο δώρο. Απ'ότι καταλαβαίνω οι τύποι είναι χομπίστες και το κάνουν γιατί γουστάρουν.

Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Re: Παγκόσμιος Χάρτης Απογειώσεων

Δημοσίευσηαπό lovedoctor » Τετ Νοέμ 08, 2017 3:25 am

Γειά και από μένα.

Λίγα λόγια για το συγκεκριμένο σάιτ:
Υπάρχει εδώ και πολύ καιρό αλλά πολλοί χρήστες προτιμούν να χρησιμοποιούν την εφαρμογή για κινητά που είναι και πιο εύχρηστη και μπορούν να την έχουν εγκατεστημένη στο τηλέφωνό τους.

τα αρχεία των απογειώσεων τα παίρνει από την ιστοσελίδα http://www.paraglidingearth.com. Τη συγκεκριμένη σελίδα άρχισα να την ενημερώνω πριν 2-3 χρόνια για τις απογειώσεις της Ελλάδας, τουλάχιστον για όσες γνώριζα πληροφορίες. Δυστυχώς εκείνο το διάστημα που ξεκίνησα να καταχωρώ απογειώσεις η σελίδα κλείδωσε και δεν κατάφερα να προχωρήσω στην ενημέρωση όλων των απογειώσεων της θεσσαλίας που είχα ήδη ξεκινήσει. Κατά διαβολική σύμπτωση το paraglidingearth πριν 3 ημέρες ξανάρχισε να λειτουργεί και για να το δοκιμάσω έκανα μια γρήγορη καταχώρηση των 2 απογειώσεων της Δεσκάτης (για να μη με προλάβει ο Άρης το έκανα... χεχε...)

Για το συγκεκριμένο θέμα, την καταχώρηση των απογειώσεων, έχω έρθει πρίν καιρό σε επαφή και με την Ε.Α.Π και έχω στείλει στη Γιώτα και ένα αρχείο που μόλις συμπληρωθεί θα μπορέσω σε πρώτη φάση να καταχωρήσω με περισσότερες λεπτομέρειες τις απογειώσεις όλης της Ελλάδας ξεκινώντας από αυτές με τη μεγαλύτερη επισκεψιμότητα. Το αρχείο δεν το βιαζόμουν μιας και η σελίδα ήταν κλειδωμένη και είπα στη Γιώτα ότι θα ξαναμιλούσαμε μόλις ξαναλειτουργούσε, μάλλον ήρθε η ώρα.

κάποιες επιπλέον πληροφορίες για την εφαρμογή ή την ιστοσελίδα windy:

δεξιά μπάρα αν επιλέξεις να βλέπεις τους ανέμους ακριβώς από κάτω μπορείς να βλέπεις τους ανέμους σε διάφορα ύψη που εσύ θέλεις και όχι μόνο τους ανέμους επιφανείας, π.χ στον κιθαιρώνα μπορείτε να βλέπετε την πρόβλεψη για το ύψος της απογείωσης και για το ύψος της κορυφής και να εκτιμάτε πόσο αυξάνεται η ταχύτητα αέρα του με το ύψος ή αλλάζει η διεύθυνσή και να αποφασίζετε αναλόγως.
Επιλέγοντας μια απογείωση θα σας ανοίξει μια μπάρα στο κάτω μέρος της οθόνης που μπορείτε να επιλέξετε ημέρα και ώρα πρόγνωσης.
δεξιά της οθόνης στην πάνω κάθετη μπάρα αν επιλέξετε σύννεφα και βάση νεφών στην κάτω κάθετη μπάρα τότε πατώντας σε σε κάποιο σημείο πάνω στο χάρτη σας εμφανίζει την πρόβλεψη νεφοκάλυψης και βάσης νεφών για την μέρα και ώρα και σημείο που επιλέξατε. Αν επιλέξετε cloud top τότε βλέπετε το ύψος που φτάνουν τα σύννεφα (το πάνω μέρος τους δηλαδή). Σε περίπτωση που στο cloud top δείτε "περίεργες" τιμές μην ανησυχήσετε, cloudtops με τιμές 4 έως 6 ή ακόμα και 7 χιλιάδες μέτρα πιθανόν παραπέμπουν σε stratus ή nimbus νέφη τιμές άνω των 7 χιλιάδων πιθανόν σε καταιγίδες. ακόμη μπορείτε να βλέπετε την πρόβλεψη για το πώς θα κατανέμονται τα νέφη σε σχέση με το ύψος πχ αν είναι sirrus ή cumulus και από το ποσοστό νεφοκάλυψης αν είναι stratus ή όχι.

'Οπως είπε και ο Αιμίλιος έχει τρία μοντέλα πρόβλεψης καιρού από τα οποία αυτό με τη μεγαλύτερη ανάλυση είναι το NEMS αλλά δεν γνωρίζουμε περισσότερα για την ακρίβειά του στη χώρα μας, το ECMWF έχει δώσει καλύτερα αποτελέσματα από το πρώτο αν και με μικρότερη ανάλυση, για το GFS είναι τόσο φτωχή η ανάλυση του συγκεκριμένου που πιστεύω οτι πρέπει να το εμπιστευόμαστε μόνο σε γένική πρόβλεψη καιρού και αν θέλουμε λεπτομερή καιρό να επιλέγουμε ένα από τα άλλα 2.

Μπορεί να γίνει και μια δοκιμή για το ποιό μοντέλο δουλεύει καλύτερα αν εκτυπώνουμε σε ένα χαρτί την πρόβλεψη για μετά τρεις ημέρες και όταν έρθει η ώρα να κάνουμε επαλήθευση της πρόβλεψης για να δούμε πόσο μέσα έπεσε. Αυτό μπορούμε να το κάνουμε και από το σπίτι χρησιμοποιώντας τα δεδομένα κάποιου μετεωρολογικού σταθμού π.χ. του Κιθαιρώνα. παίρνουμε πρόβλεψη για την απογείωση για μετά 3 μέρες και παρακολουθούμε τον σταθμό για να συγκρίνουμε τα πραγματικά δεδομένα τρεις μέρες μετά. Εννοείται ότι πρέπει να το κάνουμε για μεγάλο διάστημα για να δούμε αν δουλεύει το μοντέλο και ίσως να δουλεύει μόνο για κάποια εποχή και όχι για όλο το χρόνο. Όποιος έχει την υπομονή να το κάνει ας το κάνει, εγώ δεν την έχω....

Κουράστηκα και είχα να γράψω τουλάχιστον άλλα τόσα. Αυτά προς το παρόν, να το δοκιμάσετε όσοι θέλετε...

Νίκος Νέτσος

don't leave your dreams on the cemetery
lovedoctor
Competition
 
Δημοσ.: 251


Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron