Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 6:27 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Μάθημα για όλους μας

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Μάθημα για όλους μας

Δημοσίευσηαπό focman » Πέμ Νοέμ 03, 2016 9:02 pm

Μάθημα για όλους μας .

Το πρωί της Κυριακής με πήρε ο Θωμάς (γνωςτος στις πλαταιες ) τηλ για να τον ενημερώσω για που θα πάμε για πτηση ,αυτό το έκανε αρκετά συχνά .
Τον ενημέρωσα λοιπόν οτι τελικα δεν θα πάμε στον Κτυπά όπως αρχικά σκεφτόμαστε και θα πάμε στην κορυφή του Κιθαιρώνα .
Του ζήτησα δε αν μπορεί να πάρει μαζί του και την Δέσποινα η οποία βριςκοταν Στην Αθήνα και δεν είχε τροπο να πάει για πτηση αφού στο αυτοκίνητο του Κώστα με τον όποιον θα πήγαινα εγώ και ο ανιψιός του δεν χωρούσε άλλον .
Τους συναντήσαμε τελικα στην κορυφή του Κιθαιρώνα .
Ετοιμάστηκε ο Θωμάς να απογειωθεί και τον ρώτησε η Δέσποινα τι θα γινόταν με το αυτοκίνητο και πως θα συναντηθούν αφού όποιοι μπορούσαν πήγαιναν στις πλαταιες και οι άλλοι στο πόρτο Γερμενό .
Η απάντηση του ήταν ,(θα σε βρω εγώ .)
Η Δέσποινα με τον Κώςτα ωστόσο φρόντισε να βρει κάποιον να κατεβάσει το αυτοκίνητο του Θωμά στις πλαταιες για να μην μείνει επάνω στην κορυφή .
Αργότερα μετά την πτηση η Δέσποινα πήρε τηλ τον Θωμά να τον ρωτήσει πότε και πως θα συναντηθούν ,η απάντηση του ήταν δεν ξέρω θα αργήσω ....
Αφού πέρασε 1,30 ώρα περίπου και εμείς φύγαμε αφήσαμε την Δέσποινα με τον Σωτήρη και το Ξηνταρακο που τυχαία βρέθηκαν εκεί με σκοπό να αφήσουν κάπου την Δέσποινα για να την παραλάβει ο Θωμάς .

Όταν η Δέσποινα πήρε ξανά τηλ τον Θωμά για να ρωτήσει πότε θα έρθει και που ,αυτός την ενημέρωσε οτι θα τους συναντούσε στην διασταύρωση του δρόμου που έρχεται απο τα τα Βιλια και του Κιθαιρώνα .
Σε πέντε λεπτά περίπου θα ειμαςτε εκεί του απάντησαν .
Τελικα άφταςαν σε δέκα λεπτά και ο τύπος έιχε φύγει .
Περίμεναν λίγο και τον πήραν τηλ για να πάρουν την απάντηση (για μαλάκα με περάσατε ;; Αργήσατε και έφυγα ) και έκλεισε το τηλ .
Δυστυχώς μέσα στο αυτοκίνητο είχε και την τσάντα της κοπέλας .
Προσπάθησε πολλές φορές να έρθει σε τηλ επαφη μαζί του αλλα αυτός δεν σήκωνε το τηλ .
Κάποια στιγμή το σήκωσε και η Δέσποινα του
θύμισε οτι μεςα στο αυτοκίνητο έχει την τςαντα της .Αυτος δε της απάντησε με ύφος οτι αν ήθελε να την πάρει να πάει στην Γλυφάδα να τον βρει να της την δώσει .
Τελικα μετά απο πολυ μεγάλη ταλαιπωρία ,και αφού τους έστησε ακόμα μια φορά σε ένα ραντεβού που τους είχε δώσει στο Φάληρο και πήγαν εκεί άδικα κατέληξε να τους την παραδώσει την Πέμπτη .
Της είπε δε οτι είχε τσαντιστεί γιατί του πείραξε τα πράγματα ( δηλ οτι είχε στείλε το αυτοκίνητο του στις πλαταιες ) πράγμα που η κοπέλα έκανε για να τον εξυπηρετήσει αντί να το αφήσει στην κορυφή .
Ομολόγησε δε εμμέσως οτι την ταλαιπώρηςε εσκεμμένα

Αυτη η συμπεριφορά του έχει να κάνει με την παιδεία του με τον χαρακτήρα του ,με την αντίληψη που έχει για την αλληλοβοήθεια μεταξύ μας ,για τις αξίες που έχει μέσα του και με την ηθική του .
Μάθημα για όλους μας για να ξέρουμε με τι άνθρωπο έχουμε να κάνουμε και να το έχουμε υπόψιν μας για το μέλλον .

Τελευταία επεξεργασία απο focman την Παρ Νοέμ 04, 2016 2:56 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Re: Μάθημα για όλους μας

Δημοσίευσηαπό Θωμας » Πέμ Νοέμ 03, 2016 11:58 pm

Ειμαι κουρασμενος θα σου απαντησω αυριο






Wings don't need too many certifications... Pilots do
Θωμας
EN B
 
Δημοσ.: 56

Re: Μάθημα για όλους μας

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Νοέμ 04, 2016 2:31 pm

Σε λίγο θα έρθει το φαγητό μας. Άντε περιμένουμε την απάντηση.

Καλή όρεξη Γιάννη

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Μάθημα για όλους μας

Δημοσίευσηαπό Θωμας » Παρ Νοέμ 04, 2016 8:30 pm

Αντε παλι με αυτον τον Θωμα.

Εγω ειμαι αυτος ο Θωμας, ο αποτεωνας - αγριανθρωπος και αληταρας

Οντως η ιστορια καπως ετσι εχει περιπου και εκτος απο μενα θελατε
να μπλεξετε και καποιους αλλους στο κολπο που νομιζω οτι θα
διαφωνησουν οσο αφορα την αρχη της ιστοριας σου για το αμαξι.
Τωρα επειδη εσυ εβαλες κ λιγη σαλτσα για να ερθει τουμπα το πραμα
ελα μωρε τωρα σιγα, για καλο ολων μας το κανεις.
Εγω παντος δεν εχω να δωσω εξηγησεις σε κανεναν καραγκιοζη .

Wings don't need too many certifications... Pilots do
Θωμας
EN B
 
Δημοσ.: 56

Re: Μάθημα για όλους μας

Δημοσίευσηαπό kilias » Παρ Νοέμ 04, 2016 9:07 pm

Τι αυτό ήταν όλο??? Τζάμπα τα ποπ κορν???
Κοιτάξτε παιδιά, τώρα που χάλασε ο καιρός και δεν πετάει θα πρέπει να ασχοληθούμε με κάτι...να κρατήσουμε την ετήσια παράδοση!
Sky ξεκατίνιασμα και αναμονή για τα καλά θερμικά της άνοιξης :D

Live fast
Fly high
Be free
kilias
Competition
 
Δημοσ.: 295

Re: Μάθημα για όλους μας

Δημοσίευσηαπό Θωμας » Σάβ Νοέμ 05, 2016 10:08 am

kilias έγραψε:Τι αυτό ήταν όλο??? Τζάμπα τα ποπ κορν???
Κοιτάξτε παιδιά, τώρα που χάλασε ο καιρός και δεν πετάει θα πρέπει να ασχοληθούμε με κάτι...να κρατήσουμε την ετήσια παράδοση!
Sky ξεκατίνιασμα και αναμονή για τα καλά θερμικά της άνοιξης :D




Ηλια αμα σου αρεσουν αυτες οι παραδοσεις μπορω να
θυσιαστω ρε φιλε για παρτη σου και να σου παραχωρησω τη θεση μου. :lol: :idea:
Εσεις που ειστε απο πανω πως και δεν εχετε τετοια βιτσια,
πειτε μας ρε παιδια ποιο ειναι το μυστικο σας να το εφαρμοσουμε
σε κατι DIVES που εχουμε . :oops: :shock:
PLEEEEAAAAZZZZZZZZZZ

Wings don't need too many certifications... Pilots do
Θωμας
EN B
 
Δημοσ.: 56

Re: Μάθημα για όλους μας

Δημοσίευσηαπό despina » Κυρ Νοέμ 06, 2016 11:03 pm

Θωμας έγραψε:Αντε παλι με αυτον τον Θωμα.

Εγω ειμαι αυτος ο Θωμας, ο αποτεωνας - αγριανθρωπος και αληταρας

Οντως η ιστορια καπως ετσι εχει περιπου και εκτος απο μενα θελατε
να μπλεξετε και καποιους αλλους στο κολπο που νομιζω οτι θα
διαφωνησουν οσο αφορα την αρχη της ιστοριας σου για το αμαξι.
Τωρα επειδη εσυ εβαλες κ λιγη σαλτσα για να ερθει τουμπα το πραμα
ελα μωρε τωρα σιγα, για καλο ολων μας το κανεις.
Εγω παντος δεν εχω να δωσω εξηγησεις σε κανεναν καραγκιοζη .


Αν οντως ειναι ετσι η ιστορια ποιος ειναι ο πραγματικος λογος που υπηρχε αυτη η συμπεριφορα?
Δεν διαβασα καποιου ειδους συγνωμη!
Ποιο ηταν το προβλημα τελικα δεν καταλαβα !
Και τελικα γιατι κολλαμε στον ανθρωπο που το ανεφερε !
Υπαρχει και με αυτον καποιο προβλημα και ποιο ?
Ισως επειδη γραφω πρωτη φορα δεν γνωριζω καλα και τις παραδωσεις του χειμωνα !
Δεν θα ηθελα να συμμετεχω σε αυτες ,ιδιαιτερα οταν στοχοποιουν ανθρωπους σαν τον Σταυρο !
Εγινε τοσος ντορος για το προσωπο που το εγραψε και λιγοτερο για την κυκλοθυμικη συμπεριφορα αυτου που τελικα φερεται ...... να πω απλα παιδιαστικα !

despina
EN A
 
Δημοσ.: 5

Re: Μάθημα για όλους μας

Δημοσίευσηαπό Θωμας » Κυρ Νοέμ 06, 2016 11:33 pm

Ηλια εγω απαντησα στο προιγουμενο (ασπροπυρος)θες να
απαντησεις εσυ εδω γιατι η γκομενα δεν θελει εμενα
ρε φιλε θελει καποιον σοβαρο.
(και εγω με τις μλκιες που ακουω δν μπορω να παρω κανεναν στα σοβαρα)
Μην ξεχασεις μλκ να ζητησεις κ συγνωμη ετσι
Τι λες?

Wings don't need too many certifications... Pilots do
Θωμας
EN B
 
Δημοσ.: 56

Re: Μάθημα για όλους μας

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Δευτ Νοέμ 07, 2016 12:46 pm

Ηλια
Θα τα ακουσεις εσυ τωρα μιας και δεν μιλαμε σε πρωτο προσωπο αλλα μεσω Β. Ελλαδας…. Αστειευομαι βεβαια μιας και ολο το θεμα δεν πιανεται από καπου σοβαρα…είναι σαφως γελιο ότι εχει γινει και νομιζω ότι αυτό που ηθελε και το μονο που μπορουσε να κανει ο Θωμας, ηταν να μας γελιοποιησει και να ταλαιπωρησει ολους οσοι ειχαν εμπλοκη…. Γιατι το να δημιουργηγει καποιος προβλημα είναι φυσιολογικο μεχρι καποιο σημειο….ολοι κανουμε εσφαλμενες κρισεις με συνεπεια τα λαθη…. Είναι ευκολο ολο αυτό όμως να λυθει…όταν θες όμως να βγαλεις όλα σου τα κομπλεξ πανω σε μια γυναικα η σε μια παρεα η μισογυνης εισαι η πισογλεντης…. και το μονο που καταφερνει είναι προβληματα σε αλλους αλλα και στον εαυτο του…το δευτερο είναι δικο του θεμα και μονο….
Τα γεγονοτα εχουν ως τα παρεθεσαν οι παραπανω….
Αλλα
υπαρχουν ακομη κι άλλες σαλτσες….
Από την αρχη που ζητουσες να σε μεταφερουμε στο βουνο με σκοπο την πτηση…παντα μας προσβαλες γιατι ειχαμε πει μια τιμη που στοιχιζει το ανεβα κατεβα σε κάθε απογειωση…. Παντα ελεγες ότι αφου πατε παρτε και μενα και στο τελος που ηταν να συμβαλεις στα εξοδα…ελεγες παντα…δεν σου δινω…παρε τα μισα παρε οσα θελω εγω….
Αφου παει το αυτοκινητο πανω εγω δεν δινω, αλλα να πατε για μενα!!!
εβαλες αεριο οποτε δεν εχεις εξοδα….!!!!
εγω τοσο θελω να δινω…
και ολες αυτές τις μαλακιες που ξερεις πολύ καλα ότι τις ελεγες….και βεβαια τις πηρες πισω όταν σου ειπα να ερθεις με το δικο σου να πηγαινουμε….
και καλα όλα αυτά το ρυθμισαμε…δεν σε περναμε πλεον μαζι….
αλλα
το 10αρικο από τη Δεσποινα το τσεπωσες και προκαταβολικα….φροντισαν οι υπολοιποι να σου πανε το αυτοκινητο στις πλαταιες ενώ ολοι θα πετουσαν νοτια και την παρατησες στη μεση τουδρομο…
ως εκει βεβαια ειχε μεσολαβησει το….κατσε και περιμενε γιατι θα καθησω για μπυρες…
ενταξει μπορει στην οικογενεια σου να εχεις μαθει ότι οι γυναικες είναι 2ες σε σχεση με τους αντρες…αλλα το 10αρικακι…!!! Ουτε με αυτά δε μασας….να το κοιταξεις λιγο αυτό σε καναν οδοντιατρο…καποια κουφαλα θα ναι…περα από μας που σε κατηγορουμε αδικα…!!!
Περα από το προβλημα….με τις γυναικες… αφησες έναν ανθρωπο στη μεση του δρομου…για τους λογους που μονο εσυ ξερεις…παλι καλα που ηταν ολοι οι υπολοιποι «αληταραδες και καραγκιοζηδες» και την γυρισαν πισω….κακως βεβαια…επρεπε να την πνιξουν σε κανα αυλακι για να μην νοιωθεις ασχημα….!!!
Και παρολου που ειχες τσεπωσει το 10αρικακι …που ειπαμε εισαι παντελως αντιθετος στο να πληρωνεις εσυ για να συμβαλεις στα εξοδα μετακινησης…. Όταν γυρισες πισω κοροιδευες ολους οσοι ηρθαν, όπως απαιτησες διπλα στο σπιτι σου, για να παρουν τα προσωπικα αντικειμενα της “αν μου επιτρεπεις να το ξαναπω…της Δεσποινας….γενους θηλυκού” προτεινοντας τους να πανε για καφε γιατι αργησαν 5 λεπτα….ενω ησουν διπλα από το σπιτι σου, και ηξερες πολύ καλα την αποσταση που εκανε ο Εντμοντ με τη “φτου κυριε….” Δεσποινα ….
και καλα οκ…
μιλας με οποιον τροπο θες….στον καθενα μας…η ανατροφη είναι προσωπικο θεμα…όπως και καθαρα προσωπικο είναι το ότι σε καναμε παρεα….
και όταν ηρθα κι εγω βεβαια με αυτή την παλιο Δεσποινα και υποτίθεται ότι επρεπε και 6:10 το αργοτερο να ειμαι εκει….παλι διπλα σπιτι σου… ηρθες μας εστησες ένα 20 λεπτο… κρυμμενος πισω από μια κολωνα… σε ειχα δει….χαααχαχαχαχ. και ειπες μια μαλακια εδωσες την τσαντα…..και εφτασε η ιστορικη μαλακια που εκανες στη μεση…γιατι τωρα συνεχιζεται εδώ….κι όπως λεει και ο Ηλιας…μαλλον αυτος φταιει… θα ξεκατινιαστουμε μεχρι να δουμε ποιος την εχει μεγαλυτερη όπως μου εγραψε…με σκοπο να αποδειξεις ότι εσυ δεν μασας και θα μας κανεις οι θες όταν σου ειπα να τελειωνεις το θεμα γιατι ειχαν σκοπο να σου κανουν μηνυση …. Και κακως δεν τους αφησα γιατι από λογια δεν παιρνεις οποτε θα επρεπε να πας να πληρωνεις στα δικαστηρια ένα σκασμο χρηματα…. Αλλα δεν ειμαστε ολοι σαν εσενα να ταλαιπωρουμε τον κοσμο ετσι γιατι μεσα στο κεφαλι δεν εχουμε τιποτε….
Και επειδη δεν μπορουσα να μπω και να τα γραψω ετσι….χωρις να ρωτησω και την δικη σου αποψη…σε πηρα τηλ να δω αν πισω από όλα αυτά ηταν κατι άλλο εκτος του προφανους προβληματος σου…. Τιποτε βεβαια δεν κρυβεται και απλα μου απαντησες με το γνωστο ειρωνικο υφος….ποια παρεα και μαλακιες…στα @@ μου… λογικα εχεις μεγαλα….!!!!
Τωρα το αν εισαι σε θεση να χαρακτηριζεις καποιους καραγκιοζηδες γιατι εσυ εκανες μαλακιες…περναει αβολιδωτο… καποιοι είναι η ιστορια του αλεξιπτωτου πλαγιας στην Ελλαδα… και οσο και να βριζεις καταφερνεις ναι μεν να μπεις και εσυ στην ιστορια..αλλα ξερεις με ποιον τροπο…και εγω τα εχω βαλει με καποιους…βεβαια εχω τη λογικη ότι το προσωπικο θεμα μενει προσωπικο….
ολα είναι θεμα παιδειας βεβαια ..ειπαμε…
αυτά και αλλα πολλα βεβαια για το θεμα…και δεν νομιζω ότι το να δικαιολογεις τα αδικαιολογητα….θα εχει καποια εφαρμογη…
στα @@ μας Θωμα!!!!!!

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Μάθημα για όλους μας

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Δευτ Νοέμ 07, 2016 9:39 pm

γεια σας! ειδα φως και μπηκα :)

εγω τον Θωμα τον ξερω απο το ΣΕΦ που παιζαμε μαζι καποια περιοδο

ομολογω οτι κι εγω εχω δυσκολευτει μερικες φορες να συνεννοηθω μαζι του, και καταλαβαίνω πως μπορει να βγει μια παρεξηγηση...

επισης ομως ξερω οτι οταν εδω στο forum λεγαμε για το ΣΕΦ που θα το χαλαγανε, και πεταξε καποιος την ιδεα να μιλησουμε στον δημαρχο... και καποιος αλλος εκρινε σκοπιμο να τρεξει και να το κανονισει... οταν τελικα εφτασε στο δια ταυτα το θεμα, ενας απο τους 4-5 που τελικα εδωσαν το παρων και χωρις να το κανουν διαφημιση καπου, ηταν ο Θωμας

σχετικα με τους κανονισμους/καλουπωματα που δεν του αρεσουν.. τι να πω κι εγω.. ουτε κι εμενα μ αρεσουν.. τους/τα σεβομαι στο μετρο που να μην προκαλειται προβλημα σε αλλους.. και μετα: οι αλλοι να κοιτανε την δουλειά τους!

πιστευω οτι κι ο Θωμας κατι τετοιο θελει, αλλα τον τρωει το επικοινωνιακο... το οποιο ομολογω κι εμενα δεν με εχει παει καλα :P

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Μάθημα για όλους μας

Δημοσίευσηαπό kiwifly » Τετ Νοέμ 09, 2016 1:33 am

....Αρη, πιασε το μπόλ με τα πατατάκια.

..ευχαριστώ.

kiwifly
EN B
 
Δημοσ.: 57

Re: Μάθημα για όλους μας

Δημοσίευσηαπό tifonas » Τετ Νοέμ 09, 2016 10:26 am

kiwifly έγραψε:....Αρη, πιασε το μπόλ με τα πατατάκια.

..ευχαριστώ.


[ img ]

tifonas
EN B
 
Δημοσ.: 75

Re: Μάθημα για όλους μας

Δημοσίευσηαπό ever-rest » Πέμ Νοέμ 10, 2016 11:29 pm


woman always hope, that man will change, but he won´t. and man hope, that woman will never change, but she will..
ever-rest
EN B
 
Δημοσ.: 109

Re: Μάθημα για όλους μας

Δημοσίευσηαπό focman » Παρ Νοέμ 11, 2016 9:59 pm

Τα πράγματα έγιναν αρκετά χειρότερα απο οτι τα περιέγραψα αρχικά .
Αφού λοιπόν καμμία διάθεση για συγνώμη απο μέρους του δεν φαίνεται να υπάρχει ,αντιθέτως συνεχίζει να ειναι προκλητικός στο θέμα της συμπεριφοράς του απεναντι στην Δέσποινα και στους υπόλοιπους που ταλαιπώρησε χωρίς καμμία αιτία ,θεωρώ οτι θα πρέπει να αναφέρω ακόμα μερικά γεγονότα .
Την Τεταρτη μετά απο πολλές άκαρπες προσπάθειες να επικοινωνήσουν μαζί του ,τους έκλεισε τελικα ένα ραντεβού στον σταθμό του ΗΣΑΠ στο Φάληρο στις 6,15 το απόγευμα .
Ο edmon θα συνόδευε την Δέσποινα εκεί ώστε να παραλάβουν επιτέλους την τσάντα της με ολα τα πράγματα που είχε μέσα .( διαβατήρια ταυτότητα κλπ )
Τον πήρε τηλ ο Edmond μέσα απο το τρένο και του είπε οτι ήσαν καθ´οδον ,στο σταθμό στο Μοναστηράκι και θα έφταναν σε αυτόν με μια δεκάλεπτη καθυστέρηση ,ώστε να μην φύγει .
Η απάντηση του ήταν ( καθυστερήσατε , δεν περιμένω ,πάτε για κανένα καφεδάκι και θα τα πούμε άλλη φορά ) με ύφος ειρωνικό .
Τα παιδια έφτασαν πράγματι στο σταθμό με δέκα λεπτά καθυστέρηση και αυτός ήταν άφαντος .
(Είχαν ξεκινήσει απο τα μελίσσια ,είχαν παρει το μετρό αρχικά και μετά τον ΗΣΑΠ ,45 λεπτά διαδρομή και μετά επιστροφή συν την αναμονή ,2 ,30 ώρες ταλαιπωρία )
Υπενθυμίζω δε οτι ολα αυτα χωρίς να υπάρχει κάποια αιτία και αφορμή απο μέρους των παθόντων .
Απεναντίας ειδικά ο Edmond τον έχει μεταφέρει και εξυπηρετήσει πολλές φορές και η Δέσποινα του είχε δώσει ως συμμετοχή για την μεταφορά στον Κιθαιρώνα ,10 ευρώ .
Η Δέσποινα βέβαια όλο αυτό το διάστημα είχε χάσει τον ύπνο της φοβούμενη για την τύχη των εγγράφων της ,που είχε μέσα η τσάντα .
Αποφάσισα να αναφέρω τα παραπάνω γεγονότα διότι πιστεύω οτι τέτοιου είδους ΕΣΚΕΜΜΕΝΕΣ κακοήθεις συμπεριφορές πρέπει να γίνονται γνωστές στον χώρο ώστε να αποφύγουν και άλλοι τέτοια παθήματα .

Στην αρχή του πόστ δεν τον έχω χαρακτηρίσει και ήμουν ιδιαίτερα προσεκτικός αναφέροντας μόνο τα πραγματικά γεγονότα .
Βλεποντας τις απαντήσεις του ,θα συμφωνήσω μαζί του στους αυτοχαρακτηρισμούς που προσάπτει στον εαυτόν του ,στην αρχική του απάντηση
(Εγω ειμαι αυτος ο Θωμας, ο αποτεωνας - αγριανθρωπος και αληταρας )

θα προσέθετα μόνο το ΕΜΕΤΟΣ

Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Re: Μάθημα για όλους μας

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Σάβ Νοέμ 12, 2016 10:56 am

ας μας απαντήσει κάποιος αυτοκλητος δικαστής... το imodium θα βοηθήσει;;;; με εκτίμηση σε αυτούς που πιστεύουν ότι η απραξια δεν λύνει κανένα θέμα... αλλά παράλληλα τα παγωνουμε και λέμε τέλος... έτσι

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Μάθημα για όλους μας

Δημοσίευσηαπό badder » Σάβ Νοέμ 12, 2016 11:38 am

Αγαπητέ Παναγιώτη, όσο θα υπάρχουν αυτόκλητοι εισαγγελείς, θα υπάρχουν και αυτόκλητοι δικαστές. Είναι απολύτως φυσιολογικό και το θεωρώ και μια κανονική αντίδραση σε μια διασυνδεδεμένη κοινωνία που μπορεί να επικοινωνει και να αλληλεπιδρά με πολλούς τρόπους. Ειδικά όταν κάποιοι νιώθουν ότι δεν έχουν άλλο τρόπο να προβάλλουν το δίκιο τους, η δημοσιοποίηση λειτουργεί καθαρκτικά.

Επι του συγκεκριμένου θέματος δεν θέλω να κάνω κάποια ιδιαίτερη τοποθέτηση. Για τους φίλους μου η άποψή μου είναι γνωστή εδω και πάρα πολύ καιρό. Και επειδή κάποια πράγματα είναι έκδηλα, απλά λειτουργώ ανάλογα. Τέτοιες περιπτώσεις έχουν το χαρακτηριστικό ότι έχεις να αντιμετωπίσεις μια μάλλον ανίκητη κατάσταση όπου αν αποφασίσεις να έρθεις σε σύγκρουση θα πρέπει να φτάσεις και στο αντίστοιχο επίπεδο (που κανονικά δεν θα έκανες). Όλα αυτά, αν είσαι άνθρωπος με αξίες και πολιτισμό, σε αναγκάζουν να υποβαθμίσεις τον εαυτό σου. Ουσιαστικά παίζεις ένα παιχνίδι που δεν το ξέρεις και το δίκιο σου δεν θα το βρεις γιατί η προβληματική κατάσταση κάνει πρωταθλητισμό στο είδος αυτό.

Η δική μου πρόταση, όπως προσπαθώ να την υλοποιήσω εγώ τουλάχιστον, είναι η πλήρης και ανεξάντλητη αδιαφορία και κυρίως αποστροφή σε όλες αυτές τις περιπτώσεις. Η συγκεκριμένη δεν είναι η μοναδική προβληματική περίπτωση, υπάρχουν και άλλες. Η αδιαφορία (με αποστροφή) ίσως να χρειάζεται περισσότερο χρόνο να αποδώσει καρπούς αλλά τελικά έχει αποτέλεσμα και κυρίως στην ηρεμία του αδιαφορούντος. Ειδικά αν συνοδεύεται και από άλλους ομοιδεάτες τα αποτελέσματα είναι πιο άμεσα. Όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Μάθημα για όλους μας

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Σάβ Νοέμ 12, 2016 12:06 pm

Γιαννη καλημερα
καμια απολυτως αντιρρηση και ο σκοπος του post αυτος ειναι ...οχι να δικασουμε καποιον για αυτο και δεν ζητησε κανενας τη γνωμη του αλλου και το τι πιστευει οτι πρεπει να κανουμε...ηταν μια απλη ενημερωση του περιστατικου, (του λαθους μου, που πιεζα εμμέσως να ερθει ο Θωμας στο χωρο....ενω ολοι αντιδρουσαν που τον επαιρνα μαζι μου...εγω το εκανα) και αμι τι αλλο οχι να στησουμε ενα λαικο δικαστηριο...
ο προφανης σκοπος δεν φανηκε ισως γιατι βγηκαν στην επιφανεια και ανεπαρκιες που εχουμε και πιθανον το επισκιασαν....
αν εγινε κατι τετοιο πραγματικα ζηταω συγνωμη που κουρασαμε....αλλα το να φαινεσαι, εκει που δεν υπαρχεις συνηθως αποπροσανατολισμο δημιουργει....

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202


Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron