Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 1:46 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Νοέμ 07, 2013 12:38 am

Συμφωνώ. Το ίδιο ισχύει και ανάποδα όμως (για τον εξεταζόμενο). Δεν αρνήθηκα ποτέ ότι κατά την άποψη μου υπάρχουν κενά και τρόποι βελτίωσης πολλών πραγματων (το γράφω επανηλλειμένα αποδεχόμενος ότι υπάρχουν παραλείψεις). Αλλά υπάρχουν και σωστοί τρόποι να γίνει αυτό. Όχι με τυφλές επιθέσεις πίσω από ένα πληκτρολόγιο επειδή δεν πήρα ένα δίπλωμα. Με έκοψε το σύστημα που είναι σάπιο και τα λαμόγια ενώ εγώ που ήμουν σε όλα σωστός απόφάσισα να πάρω μέρος στη παρωδία και να κάτσω στο ίδιο τραπέζι με τα λαμόγια και μόνο όταν με κόψανε αποφάσισα να βγώ και να τα πω αυτά. Μέχρι πριν δεν είχα κανένα πρόβλημα. Δεν είναι ουτε λάθος, ούτε παράλειψη ότι κρίθηκε και αξιολογήθηκε κάποιος αρνητικά για ένα δίπλωμα. Λάθος είναι να μην αναγνωρίζει για ποιον λόγο έγινε αυτό. Εκτός και αν θεωρεί ότι όλοι οι εξεταστές ήταν ανίκανοι, εχθρικοί και τυφλοί.

Αυτό που έγινε εδώ δεν ήταν προσπάθεια να συζητηθούν παραλείψεις για να μην επαναληφθούν. Αυτό θα το σεβόμουν. Εδώ το μόνο που έγινε ήταν να κατηγορηθούν άπαντες, να χαρακτηρισθούν άσχημα, να απαξιωθούν θεσμοί, άτομα, έργο και εργασία, και να γίνει αυτοαξιολόγηση η οποία θεωρείται ότι έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από των εξεταστών (σε πλαισιο γενικής συνομωσίας πάντα). Η έλλειψη σεβασμού, παιδείας και πολιτισμού είναι φανερή.

Ας κρίνει ο καθένας από αυτά που διαβάζει. Εγώ αυτά που ήθελα να πω τα είπα και δεν έχω σκοπό να γράψω περαιτέρω (εκτός απροοπτου). Όποιος πραγματικά ενδιαφέρεται ας στείλει μέσω του σωματείου τις προτάσεις του και να παρευρεθούν οι εκπρόσωποι των σωματείων στην επικείμενη συνάντηση για να δώσουν εκεί τις λύσεις. Ιδου η Ρόδος...

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό lazaros » Πέμ Νοέμ 07, 2013 1:00 am

Χαίρομαι που ήρθε επιτέλους μια απάντηση από κάποιον σε όσα έθεσα πριν 5 μέρες... Χρειαζόταν λίγος χρόνος βέβαια για να σκεφτούμε και πως θα απολογηθούμε... Το θεωρώ πάντως θετικό σε σχέση με τους χρόνους απόκρισης των θεσμικών οργάνων ΕΑΠ/ΕΛΑΟ που στη καλύτερη είναι 3 μήνες και στη χειρότερη τείνουν στο συν άπειρο!

Το κακό είναι ότι έτσι δεν μπορεί να γινει συζήτηση. Δίνοντας παραπλανητικές απαντήσεις σε συγκεκριμένα ζητήματα που επιλέγονται - μόνο και μόνο για να διασκεδαστούν οι εντυπώσεις - κοροιδεύουμε τον εαυτό μας και το ακροατήριο... Τους χαρακτηρισμούς για έλλειψη σεβασμού, πολιτισμού και παιδείας τους επιστρέφω στον κύριο (?) που τις εκστόμισε. Έτσι μπορείς να συζητάς στα ΔΣ της ΕΛΑΟ, της ΕΑΠ, του ΑΟΚ και όπου αλλού θέλεις. Εγώ δεν θα σου κάνω τη χάρη, έχω πολύ σημαντικότερα πράγματα να κάνω.

Όποιος ήταν στο βουνό και ξέρει πρόσωπα και καταστάσεις ξέρει και τι παίχτηκε.

lazaros
EN D
 
Δημοσ.: 147

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Νοέμ 07, 2013 10:41 am

Πρώτον δεν απολογήθηκε κανείς σε εσένα (προσωπικά έκανα μάλλον το αντίθετο) και σε καμία περίπτωση η απάντηση μου δεν εκπροσωπεί κανένα θεσμικό όργανο αλλά σίγουρα βρίσκει σύμφωνους πολλούς, που 5 μέρες μου έλεγαν τα ίδια. Το αν μπορεί να γίνει συζήτηση ή όχι το ξεκαθάρισες από την πρώτη σου δημοσίευση. Αν εσύ νομίζεις ότι το κείμενο σου ήταν προς συζήτηση, μάλλον κάτι λάθος κατάλαβες. Δεν νομίζω καν ότι είχες τη παραμικρή πρόθεση για συζήτηση, μόνο για κατηγορίες. Ο κύριος λόγος που μπήκα στη διαδικασία να γράψω δεν ήταν γιατί ήθελα να απαντήσω προσωπικά, δεν έχω τίποτα να χωρίσω μαζί σου. Ήταν γιατί κατηγορήθηκαν θεσμοί και άνθρωποι χωρίς να υπάρχει αντίλογος επειδή κάποιος αρνείται να κάνει αυτοκριτική.

Για τις παραπλανητικές απαντήσεις... εγώ αυτά που λέω μπορώ να τα υποστηρίξω, δεν μιλάω στον αέρα. Όποιος χρειάζεται αποδείξεις, υπάρχουν. Αν επίσης θεωρείς ότι αυτό που έγραψες αντικατοπτρίζει σεβασμό, πολιτισμό και παιδεία απέναντι σε κάτι που με τη θέληση σου έλαβες μέρος και απέναντι σε ανθρώπους που αντικειμενικά είναι πιο κατάλληλοι να σε κρίνουν από εσένα, και πάλι ο κόσμος μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του. Δεν χρειάζεται ούτε η δική μου άποψη πλέον, ούτε η δική σου.

Και ναι έτσι τα συζητάω εκεί που συμμετέχω εθελοντικά μαζί με αυτούς που δείχνουν ότι πραγματικά ενδιαφέρονται και συνεισφέρουν έμπρακτα. Όχι από τον καναπέ μου. Αν κρίνεις ανθρώπους ανάλογα με το αν συμφωνούν με την άποψή σου τότε μπράβο. Εγώ άλλωστε δεν χαρακτήρισα κανέναν προσωπικά, μόνο συγκεκριμένες συμπεριφορές έκρινα. Θα μπορούσα να πω και εγώ ανέκδοτα για μικρά παιδιά με τα παιχνίδια τους κτλ. Αλλά προτιμώ να κρατάω ένα επίπεδο.

Φυσικά όποιος ήταν εκεί ξέρει τι έγινε. Και μάλλον δεν έχεις σωστή εικόνα.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Πέμ Νοέμ 07, 2013 11:19 am

badder έγραψε:Εγώ άλλωστε δεν χαρακτήρισα κανέναν προσωπικά, μόνο συγκεκριμένες συμπεριφορές έκρινα.

Καιρός να εξετάσουμε και τις συμπεριφορές των εξεταστών-εκπαιδευτών, της ΕΑΠ και όχι μόνο των εξεταζόμενων.

antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό frog » Πέμ Νοέμ 07, 2013 11:27 am

Κι εγώ Λάζαρε είχα σημαντικότερα πράγματα να κάνω από το να κατέβω από του βοδιού το κέρατο να κάνω ένα κάρο έξοδα από την τσέπη μου να αφήσω μωρό παιδί 2 μηνών και να χάσω στην τελική το τριήμερο μου και την ζαχαρένια μου για να μιλάω για αλλαγές στο σύστημα εξετάσεων για την συνάντηση σωματείων να γίνομαι κακός και άλλα πολλά.
Το αποτέλεσμα από όλα αυτά να βγαίνει ο κάθε πικραμένος να λέει το μακρύ του και το κοντό του για αδιαφάνεια για κολλητούς και συμφέροντα, ναι ο καθένας έχει το δικαίωμα να λέει ότι θέλει αλλά λίγος σεβασμός σε ορισμένα πράγματα δεν βλάπτει τόσο από τους εξεταζόμενους αλλά και από τους εκπαιδευτές.

Κόπηκες στην εξέταση διθέσιου αλεξιπτώτου ομόφωνα από 3 εξεταστές δηλαδή θεωρήθηκε ότι δεν είναι επαρκείς οι γνώσεις σου. Δεν απαγορεύει κάποιος σε κανέναν να πετάει διθέσιο αλλά από την άλλη και το σύστημα των εξετάσεων, ΕΑΠ ή εξεταστές δεν είναι υποχρεωμένοι να δώσουν χαριστικά το πτυχίο σε κάποιον, ειδικά στο διθέσιο που παίρνεις και κάποιον άλλο στον λαιμό σου.

Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Νοέμ 07, 2013 11:29 am

Αντώνη, συμφωνώ απόλυτα και το έχουμε συζητήσει το θέμα και ελπίζω να το συζητήσουμε λεπτομερώς και να πάρουμε αποφάσεις στη ερχόμενη συνάντηση.

Και μια διόρθωση. Τα άλλα διθέσια πέταξαν, αλλά οι επιβάτες δεν ήταν πελάτες.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό frog » Πέμ Νοέμ 07, 2013 1:02 pm

Και μια που αρχίσαμε με τα ανέκδοτα έχει και ένα με έναν πόντιο (βλάχο)ότι θέλετε πάρτε που θύμωσε με την γυναίκα του επειδή τον κεράτωσε και έκοψε το πουλί για να την εκδικηθεί, που νομίζω ότι ταιριάζει εδώ μπορεί να κάνω και λάθος όμως φόρουμ είναι ότι θέλουμε λέμε

:D :D :D :D

Τελευταία επεξεργασία απο frog την Παρ Νοέμ 08, 2013 9:44 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό frog » Πέμ Νοέμ 07, 2013 1:15 pm

Και για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα ο Λάζαρος (ήταν ο μόνος) και ένας ακόμα νομίζω ήταν οι μόνοι από τους εξεταζόμενους που πετούσαν με δικό τους εξοπλισμό δηλαδή πτέρυγα που την γνωρίζει ελπίζω αρκετά καλά ενώ οι περισσότεροι από τους άλλους εξεταζόμενους χρησιμοποίησαν διπλά μόνο για τις εξετάσεις.

Τελευταία επεξεργασία απο frog την Παρ Νοέμ 08, 2013 9:45 am, επεξεργάστηκε 2 φορές συνολικά.
Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό frog » Πέμ Νοέμ 07, 2013 1:20 pm

"Το κακό είναι ότι έτσι δεν μπορεί να γινει συζήτηση. Δίνοντας παραπλανητικές απαντήσεις σε συγκεκριμένα ζητήματα που επιλέγονται - μόνο και μόνο για να διασκεδαστούν οι εντυπώσεις - κοροιδεύουμε τον εαυτό μας και το ακροατήριο... "

Θεωρείς ότι κάνεις κάτι διαφορετικό από αυτό που κράζεις ή δεν σου αρέσει που υπάρχει αντίλογος

Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό lazaros » Πέμ Νοέμ 07, 2013 2:20 pm

....τελείωσε η βροχή, βγαίνουν σιγά σιγά όλα τα σαλιγκάρια (και οι βάτραχοι).....

frog το ανέκδοτό σου ήταν πολύ κρύο, δεν μου άρεσε, κάνε καμιά καλύτερη προσπάθεια με άλλο...

Και μόνο από το σχόλιό σου ότι μόνο εγώ απο τους εξεταζόμενους πετούσα με τον δικό μου εξοπλισμό δείχνει πόσο βαθιά νυχτωμένος είσαι! (Φυσικά κάποιος στο σφύριξε και έτρεξες να το διορθώσεις αλλά τι να κάνουμε... προλάβαμε και το είδαμε!) :P
Είσαι όμως σίγουρος ότι είμασταν μόνο δύο με δικό μας εξοπλισμό? Για ρώτα τους σύμβούλους σου και γι αυτό...

....δε χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω περί παραπλανητικών απαντήσεων και ούτε θα ξαναασχοληθώ...

Καλή συνέχεια!

lazaros
EN D
 
Δημοσ.: 147

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό frog » Πέμ Νοέμ 07, 2013 2:31 pm

Τι να κάνουμε δεν έχουμε όλοι την ίδια αίσθηση του χιούμορ εδώ μέσα.

Το ότι το διθέσιο σου το έχεις μαζί με τον Ρήγα το ξέρω Λάζαρε επίσης με δικά τους αλεξίπτωτα ήρθαν ο ΜΙΚ ο Φενέκος και ο Χόνδρος και ο Καρασίμος μαζί με τον Σπηλαιολόγο αλλά πέταξε τις περισσότερες φορές με άλλο.
Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι εσύ πετούσες αποκλειστικά και μόνο με το δικό σου αλεξίπτωτο.

Επίσης ξέρω ότι ένα απο τα λαμόγια που ξέχασε να φορτώσει το αεροπλάνο που ανέφερες σου (έδωσε)δάνεισε εφεδρικό για τις εξετάσεις επειδή το δικό σου είναι ήταν ληγμένο.

Διαφώτισε με λοιπόν (και δώσε μου τα φώτα σου) αυτό το βγάζω είναι πλεονασμός βγάλε με από το σκοτάδι σε παρακαλώ

επίσης το ότι κάθεσαι πάνω από το φόρουμ και παρακολουθείς και τις πιο μικρές αλλαγές δεν σε κάνει καλύτερο πιλότο νομίζω, ούτε και το τεράστιο λάθος μου που έγραψα ότι ήσουν ο μόνος που πετούσες με δικό σου εξοπλισμό έχει σχέση με το γεγονός ότι κόπηκες

Σε λίγο θα αρχίσεις να κάνεις παρατηρήσεις και για τα ορθογραφικά λάθη

Σε παρένθεση βάζω το αρχικό κείμενο ΛΑΖΑΡΕ

Τελευταία επεξεργασία απο frog την Πέμ Νοέμ 07, 2013 3:08 pm, επεξεργάστηκε 2 φορές συνολικά.
Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Πέμ Νοέμ 07, 2013 2:59 pm

Αν από εδώ και στο εξής καθιερωθεί η χρήση βίντεο στις εξετάσεις Θα λύσει πολλά προβλήματα και παρεξηγήσεις.

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό frog » Πέμ Νοέμ 07, 2013 3:02 pm

Είναι να μπει στους νέους κανονισμούς η χρήση βίντεο για τα επίπεδα Π και ΠΠ και στο διθέσιο

Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό GPapapetrou » Πέμ Νοέμ 07, 2013 11:52 pm

Αν δεν κανω λαθος video σε εξετασεις εχει τραβηχτει στο παρελθον, οχι επισημα αλλα απο τον ιδιο τον πιλοτο και παλι υπηρχαν παρομιες διαφωνιες,ετσι και αλλιως το video μπορει να διεκολυνει το εργο μονο των εξεταστων εννοω στο να ξανατσεκαρουν μια λεπτομερια που μπορει να εχουν καποια αμφιβολια ωστε να βγαλουν μια αποφαση,δεν μπορω να σκεφτω σε τι αλλο μπορει να βοηθησει σε μια εξεταση.Οσο εχουμε διαφωνιες σαν ανθρωποι κανενα video νομιζω δεν μπορει να μας τις λυσει

GPapapetrou
EN D
 
Δημοσ.: 128

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Παρ Νοέμ 08, 2013 12:45 am

Γιώργο, αν εννοείς ότι τραβήχτηκε με κάμερα κράνους, προφανώς δεν μπορεί να μας δώσει στοιχεία για τις κινήσεις του πιλότου. Αν υπάρχει όμως μια κάμερα σε τρίποδο στην απογείωση και τραβάει (και ιδανικά μια στην προσγείωση), σίγουρα θα έχουμε πιο αντικειμενική άποψη και όλη η διαδικασία θα είναι πιο αδιάβλητη.

Τώρα το κατά πόσο μπορεί να καλυφθεί το τεχνικό κομμάτι, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό orck » Σάβ Νοέμ 23, 2013 7:25 pm

Μου εχετε λεψει. Θελω να περασω μια βολτα.
Σαν να μην περασε μια μερα ειναι...

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό vagos » Κυρ Ιούλ 05, 2020 9:36 pm

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΕΙΚ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙΣ ΑΥΓΑ!
... ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΥΓΑ, ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ, ΤΟΥ "ΚΟΛΛΗΤΟΎ" ΣΟΥ, Ή ΤΟΥ ΊΔΙΟΥ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΎ ΣΟΥ.


1. Ο καθένας μας μπορεί να λέει ότι θέλει, άλλα τίποτα δεν κρύβεται στο πέρασμα του χρόνου τελικά.

2. Πριν κατηγορήσεις υλικά και τρίτα πρόσωπα, τσέκαρε πρώτα αν είσαι ειλικρινης με τον εαυτό σου.

3. Είμαστε οι επιλογές μας.

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό kiwifly » Δευτ Ιούλ 06, 2020 7:58 pm

δεν το κανεις και λιανά? :D

kiwifly
EN B
 
Δημοσ.: 57

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό vagos » Τρί Ιούλ 07, 2020 12:11 pm

Είναι αρκετά λιανά για αυτούς που πρέπει.
Μια υπενθύμιση ήταν 8)

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 8 επισκέπτες

cron