Ημερομηνία Παρ Μαρ 29, 2024 2:29 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Τεχνικά θέματα - Helpdesk sky.gr

sky.gr

Μας την πέσανε (sky.gr)

Θέματα που αφορούν το site. Ερωτήματα για τη λειτουργία του και υπόδειξη προβλημάτων.

Συντονιστής: Moderators

Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Μαρ 13, 2012 4:28 pm

Με μεγάλη έκπληξη λάβαμε πριν λίγο έγγραφα με βάση τα οποία η βρετανική Sky Ip (μαμά της μεγάλης βρετανικής με το δορυφορικό sky.com) ζητάει από την ΕΕΤΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων) να διαγράψει το sky.gr από τα μητρώα του ελληνικού .gr .

Οι λόγοι που επικαλείται είναι η συνωνυμία και σύγχυση στο κοινό διότι έχουμε ως θέματα τον αθλητισμό και τον καιρό που είναι και θέματα με τα οποία ασχολούνται και αυτοί.

Αναφέρουν και ένα σωρό τρελές ανακρίβειες που απορώ ποιος άσχετος δικηγόρος αποφάσισε να τις περιλάβει.

Φυσικά θα εξαντλήσουμε κάθε περιθώριο και είμαστε αισιόδοξοι ότι η ΕΕΤΤ θα μας δικαιώσει.

Εαν κάποιος έχει σχετική εμπειρία από τέτοιες πρακτικές και θέλει να βοηθήσει ας επικοινωνήσει μαζί μας. Η απάντηση μας πρέπει να δοθεί γραπτώς σε 10 ημέρες το αργότερο.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τρί Μαρ 13, 2012 5:22 pm

αυθαιρετα μπορουν να ζητανε οτι θελουν, ακομη και να γινουν Ελληνες για μια βδομαδα...αλλωστε δειγματα "πολιτισμου" αλλα και ασκησης βιας, εχουν δειξει σε ολο τον κοσμο...
γνωριζεις αν μπορουν να νομικα να κερδισουν κατι τετοιο, η ειμαστε διερευνητικα?

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό cloud_constructor » Τρί Μαρ 13, 2012 5:27 pm

ναι οκ.. ΔΕ μπορουν απλα. Ας αγοραζαν και το .gr και το eu kai to bag(bagladesh)και το cn και ολα τα αλλα.. Τζαμπα μαγκες?οχι δε γινεται αυτο.

cloud_constructor
Competition
 
Δημοσ.: 274

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό RIHAS » Τρί Μαρ 13, 2012 5:35 pm

500,000€ αν θέλουν το όνομα και την υποχρέωση για 10 χρόνια να είναι χορηγεί του ελληνικού πρωταθλήματος με όλα τα έξοδα της διοργάνωσης και των αθλητών πληρωμένα , καθώς και την χορηγία ταξιδιών και αλεξιπτώτων τελευταίας γενιάς στην εθνική ομάδα. :lol: αυτά!

BLOW UP,NOVA PHÖNIX,UP KENDO,NOVA XENON,EDEL SECTOR,AIRWAVE TEN,AIRWAVE FR2,AIRCROSS U4,OZONE ENZO.AIRCROSS-U6 SWING-CORE 3,BOOMERANG 10FLOW-SPECTRA
RIHAS
Competition
 
Δημοσ.: 241

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό cloud_constructor » Τρί Μαρ 13, 2012 5:35 pm

A και κατι αλλο:

Το ενα ειναι παγκοσμιο και ανανεωνεται καθε χρονο , επισης πουλιεται , δηλαδι μπορεις να αλλαξεις στοιχεια κ να το πουλισεις.. Αντιθετως το gr δε πουλιεται.. αμα το αγορασεις τα στοιχεια μενουν εκει καρφωμενα.Ανανεωνεται καθε 2 χρονια το gr και ακομα και να λιξει ο αλλος πρεπει να περιμενει να περασουν 15μερες μετα την λιξη για να μπορει να κανει κατωχυρωση. Οποτε προσεχεις μη ληξει ..

Ακους εκει.. θελει κ το γρ. Εδω ο αλλος να παει να κατοχυρωσει το λιγμενο και δυσκολευεται ο .κομ θελει να το παρει ετσι σκετα..

ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ!

cloud_constructor
Competition
 
Δημοσ.: 274

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό gianisAPCO » Τρί Μαρ 13, 2012 8:06 pm

Αφού όλοι ξέρουμε πως λειτουργεί το σύστημα :( .....δεν αρχίζετε να ψάχνετε για κανένα νέο ονοματάκι :!: ας πούμε: skyστε μας.gr

Εκεί ψηλά στην μοναξιά κι τρέλα πήγε στα βουνά.DHV 2-3 και 4 αμ'πως 8)
gianisAPCO
EN B
 
Δημοσ.: 107

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό Agelos » Τρί Μαρ 13, 2012 11:03 pm

Γιάννη μια σκέψη μου ήρθε, η λέξη sky είναι μια κοινή λέξη δεν είναι όνομα δεν είναι Google, coca-cola, Κίτσος Τζαβέλλας, οπότε έχεις νομίζω το δικαίωμα να την χρησιμοποιείς,
Υπάρχει η Sky Paragliders πρέπει και αυτοί να αλλάξουν όνομα? Αν δηλαδή στησω μια εταιρεία που θα λέγεται earth θα απαγορεύεται να χρησιμοποιεί αυτή την λέξη ο υπόλοιπος κόσμος?

Agelos
Competition
 
Δημοσ.: 271

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό dim » Τρί Μαρ 13, 2012 11:46 pm

Δεν νομιζω οτι το θέτουν έτσι Αγγελε, άλλωστε τα μισά τουλάχιστον sky.κάτι είναι ελευθερα αυτή την στιγμή και μπορεις να τα νοικιάσεις όποτε θες.
Αυτοί αν καταλαβα καλά δεν τους ενοχλεί το όνομα αλλά το όνομα με ταυτοχρονα παραπλήσιο περιεχόμενο (κατά την γνώμη τους).
Γιατί? Πιθανόν να θέλουν το ονομα για να μπουν στην Ελλάδα σαν sky.gr (μιά και τα 2 τελευταια χρόνια έχουμε αρκετο ενδιαφέρον σαν χώρα και έπεται χοντρή συνέχεια)
ή χάνουν clicks στο Alexa (site που μετράει την επισκεψιμότητα) και ψάχνουν τρόπους να την ανεβάσουν παίρνοντας clicks από όποιο sky και να γραψεις γενικα και από τα clicks που θα κάνουμε όλοι εμείς τώρα με την όλη βαβούρα,
ή δεν γουστάρουν ότι στο google το sky.gr φαίνεται πρώτο και μετά το sky.com (αυτό τσεκαρισμένο από την ip του σπιτιού μου και από ip της Ολλανδιας, αν και το google βλέπει τι σου αρέσει και προτείνει σειρα προτεραιότητας ανάλογα τον χρήστη. Δεν ισχυεί για ip της Γαλλίας που μου το εβγαλε στη 3η σελιδα)
ή μας δουλεύει αγρια ο badder!!!! αφού τέτοια ιστορία δε έχω ξανακούσει και είμαι καμμία 20ετια στα δίκτυα (να πω εδώ ότι το sky.it είναι πολύ πιο κοντά σε περιεχόμενο με το sky.com και με την λογική αυτή δεν έπρεπε να υπάρχει καν)

Αν παρόλα αυτά όλο το στόρυ είναι αλήθεια γράφτους ότι δεν υπάρχει τίποτα το ίδιο στην κεντρική ιδέα των 2 sites και ότι ακόμα και έτσι να ήταν το όλο θέμα αντικρούεται στο υγειή και ελεύθερο ανταγωνισμό της διεθνούς αγοράς. Προσωπικά δεν θα απαντούσα καν και θα τους έγραφα κανονικά, ίσως να έπαιρνα τηλέφωνο το ΕΕΤΤ για να βεβαιωθώ ότι δεν είναι φάρσα από φίλο μου.

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Μαρ 14, 2012 12:12 am

Αν θέλετε να το ρίξουμε στη παλαβή κανένα πρόβλημα... αλλά πιο μετά. Το θέμα είναι αρκετά σοβαρό και δεν θα έκανα ποτέ πλάκα για κάτι τέτοιο. Τα έγγραφα που παρέλαβα έχουν δοθεί στους λοιπούς διαχειριστές και τώρα συντονιζόμαστε για να απαντήσουμε.

Αν πιστεύει κάποιος ότι κάνω πλάκα ευχαρίστως να του δείξω τις αποδείξεις, αλλά δεν μπορώ να δημοσιεύσω τίποτα προς το παρόν για ευνόητους λόγους. Μόλις λήξει το θέμα όλα στη διάθεση σας.

Εαν θέλετε να πείτε ιδέες και να βοηθήσετε ευχαριστούμε πολύ για την συνεισφορά σας. Αλλά μπορώ να κάνω καλύτερα πράγματα από το να αποδεικνύω ότι δεν κάνω πλάκα επειδή δεν έχει τύχει σε άλλον κάτι αντίστοιχο.

Υ.Γ. to sky.it είναι θυγατρική του sky.com

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό paramick » Τετ Μαρ 14, 2012 12:28 am

Kαι εάν έχεις συμβόλαιο προβολής ή διαφήμησης με κάποιον,τι κάνεις?
Σόρρυ φιλαράκι μάς κλείνουν?

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Μαρ 14, 2012 1:33 am

ακόμα δεν το πήραν... και δεν ξέρω τι πιθανότητες έχουν σε αυτό το επίπεδο (ΕΕΤΤ).

Βασικό επιχείρημα τους είναι ότι προσφέρουμε ενημέρωση αθλητική και καιρό... μεταξύ άλλων άσχετων ισχυρισμών.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό george29041 » Τετ Μαρ 14, 2012 10:24 am

Αυτο που ταιριαζει σαν απαντηση στην απαιτηση των φιλων μας απο Αγγλια ειναι "Κλάστε μου τον μπούτζον" οπως θα ελεγε ο αειμνηστος Γιωργος Καραισκακης. :D :D :D

ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΛΙΓΟ ΠΕΤΑΣ :lol: :lol: :lol:
george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό achim » Τετ Μαρ 14, 2012 10:45 am

Γιάννη, η απάντηση είναι μία και Λακωνική

"ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ"

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Μαρ 14, 2012 11:16 am

Κάπως έτσι θα γίνει υποθέτω γιατί λογικά η ΕΕΤΤ θα καταλάβει ότι πρόκειτε για φαρσοκωμωδία. Αλλά δυστυχώς η απόφαση δεν είναι δική μας, η ΕΕΤΤ θα αποφασίσει και ελπίζω να καταλάβουν την πραγματική διάσταση των ψεύτικων ισχυρισμών των βρετανών (και των ελληνών δικηγόρων τους βεβαίως βεβαίως). Πρόκειται για καθαρή αλητεία τους πραγματικούς σκοπούς της οποίας θα ανακαλύψουμε.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό ian » Τετ Μαρ 14, 2012 3:33 pm

Λες να κρύβεται η Γκαμέσα πίσω απ'όλα αυτά :mrgreen:


Το Παρα5 ειναι ψυχολογικό αθλημα
ian
Competition
 
Δημοσ.: 210

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Μαρ 14, 2012 4:40 pm

όλα είναι πιθανά... 8)

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό georgex » Τετ Μαρ 14, 2012 6:26 pm

Δεν ξέρω αν εδώ: https://grweb.ics.forth.gr/tomcat_docs/593-B-2011.pdf έχει κάτι που μπορεί να χρησιμεύσει.

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό georgex » Τετ Μαρ 14, 2012 6:50 pm

cloud_constructor έγραψε:A και κατι αλλο:

Το ενα ειναι παγκοσμιο και ανανεωνεται καθε χρονο , επισης πουλιεται , δηλαδι μπορεις να αλλαξεις στοιχεια κ να το πουλισεις.. Αντιθετως το gr δε πουλιεται.. αμα το αγορασεις τα στοιχεια μενουν εκει καρφωμενα.Ανανεωνεται καθε 2 χρονια το gr και ακομα και να λιξει ο αλλος πρεπει να περιμενει να περασουν 15μερες μετα την λιξη για να μπορει να κανει κατωχυρωση. Οποτε προσεχεις μη ληξει ..

Ακους εκει.. θελει κ το γρ. Εδω ο αλλος να παει να κατοχυρωσει το λιγμενο και δυσκολευεται ο .κομ θελει να το παρει ετσι σκετα..

ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ!


Και τα .gr μπορούν να πουληθούν. Αρκεί να αποδεχτεί ο κάτοχος να κάνει μεταβίβαση. Μετά την μεταβίβαση τα στοιχεία κατόχου είναι αυτά του νέου κατόχου.

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό steliosm » Πέμ Μαρ 15, 2012 11:17 am

badder έγραψε:Κάπως έτσι θα γίνει υποθέτω γιατί λογικά η ΕΕΤΤ θα καταλάβει ότι πρόκειτε για φαρσοκωμωδία. Αλλά δυστυχώς η απόφαση δεν είναι δική μας, η ΕΕΤΤ θα αποφασίσει και ελπίζω να καταλάβουν την πραγματική διάσταση των ψεύτικων ισχυρισμών των βρετανών (και των ελληνών δικηγόρων τους βεβαίως βεβαίως). Πρόκειται για καθαρή αλητεία τους πραγματικούς σκοπούς της οποίας θα ανακαλύψουμε.


Δεν νομίζω ότι η ΕΕΤΤ θα δώσει λύση στο συγκεκριμένο θέμα. Αν είχαν διάθεση να σε βοηθήσουν δεν θα σου έστελναν το αίτημα του Βρετανού να επιστρέψεις το domain με επιχειρήματα που δείχνουν ότι στην ουσία θέλουν να σου κλείσουν το site.

Δεν νομίζω ότι αποφασίζει η ΕΕΤΤ για αυτά τα θέματα. Πολύ φοβάμαι ότι θα πάει δικαστικώς το θέμα και άντε να βρεις δικαστή που να ξεχωρίζει το domain από το site.

steliosm
EN B
 
Δημοσ.: 55

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Μαρ 15, 2012 1:25 pm

H EETT θα αποφανθεί συγκεκριμένα υπέρ η κατά μας. Απλά μετά ο χαμένος της διαδικασίας λογικά θα έχει δικαίωμα να πάει δικαστικά το θέμα. Σίγουρα όμως η απόφαση της ΕΕΤΤ θα είναι σημαντικό ατού για τον νικητή.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό steliosm » Πέμ Μαρ 15, 2012 2:43 pm

Δεν νομίζω ότι είμαστε αντίθετοι με αυτά που ορίζουν οι κανονισμοί της ΕΕΤΤ ή παράνομοι με βάση την νομοθεσία του ελληνικού κράτους.
Μια ματιά στους όρους μίσθωσης του domain πιθανόν να δώσει περισσότερα στοιχεία.

steliosm
EN B
 
Δημοσ.: 55

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό german-akis- » Παρ Μαρ 16, 2012 9:58 pm

Ipame...tha mas ta parune ola.. ala ohi ke ton eliniko urano !!! logiko... pios den tha ton ithele... heretismata apo ta ioannina!!

akis

german-akis-
EN A
 
Δημοσ.: 32

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Αύγ 31, 2012 3:57 pm

Μετά από 5 μήνες η ΕΕΤΤ απάντησε ότι δεν κάνει δεκτή την αίτηση διαγραφής των Εγγλέζων θιασωτών της αποικιοκρατίας και δικαιώνει το sky.gr .

Σύντομα θα δημοσιεύσω και τα σχετικά έγγραφα για όποιον ενδιαφέρεται να διαβάσει το σκεπτικό.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Παρ Αύγ 31, 2012 4:40 pm

Δεν νομίζω ότι υπήρχε περίπτωση να είναι διαφορετική η έκβαση. :)

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: Μας την πέσανε (sky.gr)

Δημοσίευσηαπό dim » Παρ Αύγ 31, 2012 6:36 pm

και τωρα μπορεις να απενεργοποιήσεις το μήνυμα για "ΕΙΣΟΔΟ" και να βάλεις ένα άλλο που να λέει "take our balls". Εμεις θα σε καταλάβουμε και δεν θα σε παρεξηγήσουμε :D :D :D

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Επόμενο

Επιστροφή στην sky.gr

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron